Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli… Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem... Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991). (Česká televize)

cashplouch

Zásadní dílo filmových dějin. Na tehdejší dobu šokující thriller, dokonalý snad po všech stránkách - vyzdvihnul bych režii /samozřejmě/ a hudbu. Dnes - černobílá legenda. ()

bedlak

Vrcholne dilo Hitchcocka a zanru hororu, ktery prekonal snad az Kubrick Osvicenim. Skvele nastirhane sceny a nejlepsi role A.Perkinse - jeho Norman Bates je proste uzasny. ()

Pruďas

Psycho- dokonalá ukázka filmového umění, které ten obtloustlý pán zvládal na jedničku. Nedokážu vlastně určit o co se jedná více- jestli o horor, nebo o thriller, ale s tím má problém asi víc lidí.Po pomalejším a možná až nudném rozjezdu se rozjede Filmové umění Mistra Hororu. Takhle vygradované napětí jsem nezažil snad v žádném jiném filmu. A výkon A. Perkinse není třeba komentovat. ()

Kvico

proste toto nie. ocakavania boli obrovske, sklamanie asi este dvojnasobne vacsie. klasika na ktoru som sa neuveritelne tesil, nenaplnila moje predpoklady ani trochu. klasicke vesterny vo vas vyvolaju tuzbu sadnut si na kona s koltom v opasku a prehanat sa po americkom divokom zapade, obchod na korze vas necha precitit utrapy fasizmu, ale psycho? nevystrasi, 90 minut z filmu tvoria pre dnesok uz stupidne dialogy a aj "klasicke sceny kinematografie" na mna skor posobia ako parodia. je podla mna omnoho viac filmov ktore si zasluzia aby boli brane a hodnotene tak vysoko za svoj prinos, no Psycho nie. nepochybne v dobe vzniku mohol mat oznacenie horor, lenze v dnesnej dobe ani nahodou. a to kultovy film potrebuje. potrebuje ostat aj po dekadach brany ako vrchol svojho zanru a nie ako parodia, ci ako predchodca Scary movie. poslednych 10 minut filmu znesie este prisnejsie meritko aj v dnesnej dobe, lenze to nie je dost. Psycho natocene Hitchcockom v dnesnej dobe by nepochybne bolo genialne, ale....pradnom Majstre, ale mne to nesadlo ()

sin34

S remakem naprosto nesrovnatelne! Poprve jsem film videl v kine a, i kdyz jsme byli uvadecem na scenu ve sprchovem koute predem upozorneni ci dokonce pred ni varovani(dodnes nechapu proc to delal:-( ), byl to silny zazitek. 22/25 ()

Špinič

Tak konečne sa aj mne dostali tej pocty a vidieť tento slávny film. A ruku na srdce, v mojom osobnom rebríčku bola pozícia Exorcistu na poli hororov pravdepodobne prekonaná. Nemám čo vytknúť, ešte stále som z toho trochu mimo, kto toto nevidel nevie čo je horor :P ()

Kwaczek

Scena se sprchou me uz tak neoslovila, ale nezapomenu na tu husi kuzi pri tom konci, kdyz tam vbehl do sklepa .. uauauaua ()

JaMi

Hitchcock a jeho slavný horor. Mám rád jeho styl, jeho vypravěčství i jeho um navodit atmosféru. I po téměř půl století má Psycho co říci lidem, kteří ho v současnosti uvidí poprvé a dokáži si představit, co vyvolal před těmi padesáti lety. ()

Latec

Tento film je už polstoročia starý a ako príslušník dnešnej mladej generácie to na ňom vidím asi dvojnásobne :). To zapríčinilo, že pri sprchovaní som čakal oveľa viac, a pri sekaní do slečny som sa akurát tak usmieval(znie to divne, ale nemyslel som to tak, že by ma nejaký skon tešil:D)..ALE ten film na mňa aj tak hlboko pôsobil, ten záver bolo až príliš cítiť a skutočne to bol jeden z najzvláštnejších a najnapínavejších filmových zážitkov. Nechápem, ako to vymysleli s tou kamerou a hudbou a všetkým čo pôsobilo, ale bol tam ozajstný strach, ktorý vás na chvíľu absolútne pohltil až do špiku kostí. Takže niečo na tom „Psycho“ určite je. Možno keby sa film tak neťahal, dal by som aj za 5*. Ako klasiku žánru aj filmu ako takého to určite stojí za to vidieť aspoň raz. ()

conductor

Samozrejme film uz je stary, navic vlastne nejde o horror. Nicmene se jedna o jeden z nejhruzostrasnejsich thrilleru co znam. Filmu davam 95% a pet hvezd. A Bernardu Herrmannovi bych dal hvezd aspon deset.. ()

jonny.net

Nejprve jsem viděl remake z roku 1998 a musím se přiznat že to byla chyba. Původní Hitchcockova verze je nenapodobitelně dokonalá a výkon Anthonyho Perkinse strká Vinceta Vaughn do kapsy třikrát. Doporučuju se na tento skvost podívat pěkně večer potmě... ()

Mr.Hackels

Je mi líto, ale nevidím na tom nic geniálního. Možná ve své době bylo, ale dnes už těžko. Viděl jsem pár lepších thrillerů s mnohem více výraznými scénami. Ale lekačky a hudba za skouknutí stojí. ()

rodneycz

Jeden z nejlepších horrorů všech dob. Povinnost pro každého milovníka tohoto žánru. Atmosféra, koupelnová scéna, konec = pět hvězdiček hodnocení! ()

uprchlice

Tenhle film se mi líbí už proto, že tam nechybí špetka napětí a mrazivá hudba. Nejvíc se mi ale líbil Norman, kterej to uměl zahrát ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (více)