Mladá žena se vášnivě zamiluje do bohatého, nedávno ovdovělého šlechtice Maxima de Wintera. Po brzké svatbě odjíždí na jeho panství, kde společně žijí na zámku Manderley. Na láskyplný vztah novomanželů však padá všudypřítomný stín první de Winterovy manželky Rebeky, která zahynula za zvláštních okolností. Dům je naplněn jakýmsi nevyslovitelným napětím a stísňující atmosférou, která na novomanželku padá doslova na každém kroku. Ta je také přesvědčena, že manžel na krásnou Rebeku neustále vzpomíná, a proto jí není schopen věnovat potřebnou pozornost a cit... Příběh napsala spisovatelka Daphne du Maurierová a do filmové podoby převedl slavný režisér Alfred Hitchcock (jenž stejně úspěšně natočil i její romány Hospoda Jamaika, Ptáci). Děj je soustředěn na starém šlechtickém sídle, kde výprava, nasvícení interiéru a důmyslná kamera (zachycující například v jediném záběru hlavní hrdinku a nehybný obličej postavy, která jí nahání strach) přispívají k stupňování napětí. Roli Maxima de Wintera ztvárnil Laurence Olivier, jeho novomanželku představuje Joan Fontaineová, hospodyni Danversovou hraje Judith Andersonová. Film v roce 1941 získal dva Oscary: za nejlepší černobílou kameru (George Barnes) a jako nejlepší film (producent David O. Selznick). (Česká televize)

Scevola

Prvy americky Hitchcockov film a jedniny, ktory dostal oskara za najlepsi film. Prva polovica bola pomalsia, stale som cakal kam to cele povedie. Druha, to uz bol "majster napatia" v plnej forme. Tazkych 8*. 8/10 ()

Perry-

Neškodil by tomu tak 30-ti minutový prostřih. Ale opět, jako u většiny Hitchcockových filmu, poslední půlhodina má slušné tempo. ()

derryl

Bravurní film. Ne sice nejlepší od režiséra Alfreda Hitchcocka, ale i tak stojí za shlédnutí. Ústřední herecká dvojice ve filmu exceluje. ()

Disease

Je tu sice spousta parádních momentů, ale nepřeváží to, že příběh a herectví je takové "pro pamětníky". ()

efko

"Rebecca" je prvým hollywoodskym filmom A. H., ale sám autor ho označuje za čisto britský. Režisér obsadil do väčšiny rolí britských hercov na čele s hviezdnym duom Olivier - Fontaine. Film, ktorý bol v roku 1941 akadémiou označený za najlepší film, je skvelým thrillerom, ktorého dusnú atmosféru vytvára predovšetkým obrovská dávka neistoty a taktiež zložité vzťahy hlavných postáv. ()

Altmann

Prekvapive kvalitni film, ma spad, napad - bez problemu obstoji i v dnesni dobe. Patri k tomu nejlepsimu z Hitchcockovy tvorby. ()

M.I.K.E.

Po první hodině jsem byl lehce uspáván nudou, ale nečekané obraty v závěru, respektive v posledních čtyřiceti minutách, dělají tento snímek velice nadprůměrným. Klasické za 4*. ()

Alf

v rukou naprosté většiny režisérů by ze zfilmování předlohy vylezl nesnesitelný melodram, Hitchcock ovšem vytvořil další ze svých klasik, i když snad poklidnější, než u něj bývá zvykem... ()

sona123

Spíš detektivka a navíc ještě dlouhá. Překvapení na závěr, ale určitě ne šokující. Slušná filmařina, což o to, ale u Hitchcocka jsme holt zvyklí na vyšší laťku. ()

Mikino00

Hrozně se to vleče, první půlhodinka je tam zbytečně, Oliver vypadá ve svých 30 letech jako 60-letý, na druhou stranu Joan Fontaine je kouzelná a na konci se bojíte jak to dopadne. ()

AIMÉE

Ne zcela tradiční Hitchcock, ale přesto v plné polní a tento plíživý thriller zobrazuje klasiku žánru tehdejší (možná i nynější) doby. Alfred byl (vel)mistrem postav obyčejných lidí, kterým se do života připlete nějaký ten adrenalinový zážitek, s nímž se musí vypořádat. Mohlo by se zdát obyčejné, ale nikoliv, jedná-li se o Hitchcockovo režisérské křeslo. Jeho napínavé klenoty ani nemusí být nutně horory. Co se týče obsazení, na trůnu vítězů sedí král hereckého družstva - Laurence Olivier - ten by vynikal i převlečený za pásovce (Ross Geller promine). Charisma by mu našli i za nehty (zkrátka na něj nedám dopustit). Postavy neztratily i po těch letech nic ze svého kouzla, zejména Maximova sestra. A je od sira Hitchcocka taktéž moc milé, že i sem zakomponoval několik vtipných replik - on je humoristický čtverák, neníliž pravda, a ani zde diváka neochudil o špetku šprýmu. "Happiness is something I know nothing about." ()

aLPaC

Ačkoliv to Hitch odmítal, z dnešního pohledu se jedná o typický Hitchcocovský film. Zvlášť závěrečná detektivní a vyděračská pasáž. Zaujmou všichni hlavní představitelé. Olivier, Fontaine a hlavně nesmírně ďábelská hospodyně Judith Anderson. Kdyby nebylo zbytečné vaty hlavně ze začátku a film se alespoň o půl hodiny zkrátil, nejspíš bych dal i plný počet. Takhle slušné čtyři hvězdy. ()

Pawlisman

Tak trochu jiné napětí. Dlouhá zápletka. Nekončící dialogy. Sem tam vynikající kamera. Film se svojím scénářem a potenciálem by možná potřeboval remake a více gradací, toto jemné napětí po celý film už myslím většině dnešních diváků nestačí. 8,5/10 ()

hemul

Aj keď tento majstrovsky film nie je natočený podľa Poea, mal som od začiatku pocit, že takto nejako by to asi videl aj on, keby mohol zfilmovať svoje poviedky. Laurence Olivier a Joan Fontaine akoby vyskočili z Ligeii, majstrovskej Poeovej poviedky. Rebecca a Ligeia sú siamské dvojičky. ()

ddf76

K tomuto se neda nic dodat, dilo velkeho mistra. Tenhle snimek ma atmosferu, skvela rezie, kamera a scenar. Opravdu skvely snimek od Hitchcocka :). ()

jasanka

Zatím určitě nejslabší film mého oblíbeného Hitchcocka, který jsem viděla. Jedna postava nesympatičtejší než druhá, stopáž zbytečně dlouhá. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

15.11.2018

Britský filmař Ben Wheatley (High Rise, Křížová palba) natočí remake klasického hitchcockovského thrilleru Mrtvá a živá. Hlavní role si v gotické romanci zahrají Armie Hammer (Dej mi své jméno) a… (více)