Ostré předměty

USA, 2018, 7 h 51 min (Minutáž: 53–62 min)

Tvůrci:

Marti Noxon

Předloha:

Gillian Flynn (kniha)

Amy Adams, Eliza Scanlen, Chris Messina, Patricia Clarkson, April Brinson, Violet Brinson, Taylor John Smith, Will Chase, Jackson Hurst, Catherine Carlen (více)

Epizody(8)

V osmidílné dramatické minisérii "Ostré předměty" inspirované stejnojmenným bestselerovým románem od spisovatelky Gillian Flynnové (Zmizelá), hraje držitelka pěti nominací na Oscara® Amy Adamsová v hlavní roli Camille Preakerové. Novinářka, která se v minulosti potýkala s duševními problémy, se vrací do rodného městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu zjevných vražd dvou malých dívek. Zatímco se Camille snaží poskládat střípky traumatické události ze své minulosti, dostane se do konfliktu s panovačnou matkou Adorou (Patricia Clarksonová), znovu se uchýlí k řadě nebezpečných sebedestruktivních zlozvyků a až příliš se ztotožní s mladými oběťmi vraždy. (HBO Europe)

Rockerman

Tohle mi naprosto vyhovuje! Výborná Amy Adams a ještě lepší Patricia Clarkson. Výborně rozehrané a skvěle vygradované v posledních dvou dílech. Je to seriál, ve kterém dlouho nevíte, co si o tom všem máte myslet a pátrání po vrahovi dvou mladých dívek se odvíjí jaksi mimochodem. A když už máte ve všem jasno a pachatel je usvědčen, přijde nečekaný (?) a šokující rozuzlení! Bezchybné! Jen prosím žádné další pokračování a natahování seriálu. O dost lepší, než Sedmilhářky! ()

anatheman

Přiznávám, že série obsahuje několik pozoruhodných momentů. Rozhodně se velice povedlo zakončení, které bylo jak ironické, tak i mrazivé. Rovněž lze ocenit práci herců, kteří ze sebe dostávají maximum. Svým způsobem se zajímavě pracovalo s flashbacky prostřednictvím krátkých střihů, byť některé byly dle mého názoru zbytečné nebo samoúčelné. To souvisí s hlavním nedostatkem série, a to je její natahovanost. Dokážu si Ostré předměty představit o polovinu kratší. V samotném středu série jsem ani už neměl pocit, že sleduji příběh o vyšetřování vraždy. Řešilo se vše, jen to podstatné moc ne. Dále mám problém s tím, že jsem několikrát neporozuměl chování Camile. Zvláště v posledním dílu, o čemž ale nechci spoierovat. Ve výsledku seriál za zhlédnutí svým způsobem stojí, ale podle mého mínění se jedná o jednorázový zážitek. ()

lemonova

Dala by som plný počet, pretože toto bola veľmi dobre natočená záležitosť, ktorej napätie rástlo od prvej časti po úplný záver bez zbytočných odbočiek, priamočiaro ale zároveň premyslene. Ani to nebývalé množstvo prestrihov na záblesky minulosti, či na predstavivosť hlavnej hrdinky mi vôbec nevadilo: naopak malo svoju logiku. Amy to zahrala skvele: verila som jej úplne všetko. Čo sa príbehu týka, hoci nešlo o príliš originálny námet , šiel dosť do hĺbky, hoci veľa bolo ponechané na divákovi. Tragédia nefunkčnej rodiny bola podaná s takou intenzitou, že som bola nútená neustále nad vecami premýšľať. Absolútne žiaden oddychový čas. Jediné, čo ma naozaj sklamalo, bol úplný koniec (vrátane "vysvetlivky" v titulkách) Pôsobil na mňa ako jeden veľký (navyše chladnokrvný) kalkul.. inak by to bolo za maximum :) P.S. Nápad použiť v každej časti inú úvodnú hudbu bol geniálny. ()

Hpatrik

Silně atmosférické a temné, hodně mi to připomínalo první sezónu True Detective jak vysokou kvalitou, tak i propracovanými postavami. Nádherně obsazené, kvalitní režie, progresivní způsob vypravění, kdy rychlými prostřihy nahlížíme do hlavy Camille na její myšlenky či vzpomínky. Finále opravdu silné a závěrečný titulkový flashback? Mindfuck! ()

ozeki

Tak takhle divně už mě hodně dlouho nic nepoznamenalo (nevykolejilo) - v dobrým i ve zlým. 8 dílů jsem sjel na 2 zátahy. Atmosféru buranskýho jihu mám moc rád a tady se rejžovi náramně vyvedla. Těch traumat je tam ale na můj vkus přeci jen trochu moc. Určitě by stačil i 2,5 h celovečerák, pokud by se ho zase chopil třeba Fincher. Ale takhle mnohonásobně vyniklo to budování atmosféry, který je prostě bez nejmenší chybičky. Samotná atmosféra je pak asi to, co mě bavilo úplně nejvíc. Sledovat poslední dva díly je fakt očistec :) Obsazení bez nejmenší chybičky. Rozhodně se nebude jednat o mnou doporučovaný seriál, protože tady mainstream fakt nenajdete, i kdybyste si k pátrání přizvali Sherlocka Holmese (tím je ostatně Jean-Marc Vallée dobře známý). Určitě to není obsahem ani formou pro každého. Změna hodnocení: s odstupem času musím uznat, že se to do hlavy dostane nevídaným způsobem... ()

Kalimero13

Dokonale temná atmosféra, kde prostředí je věčně prosluněné, až neúnosně horké. Temno tu vychází z každé druhé postavy městečka Wind Gap. Do Sharp Object jsem se zamiloval. Ne pro to, že ukazuje, co by se mi líbilo. Naopak. Tak intenzivní alkoholismus všech okolo, především hlavní hrdinky, mi šel hodně proti srsti. Líbil se mi ale způsob, kterým Vallée zachycuje tu nově nastavenou normu pro společenské "zlo", které kvete mezi řádky. Líbil se mi, jak tu mnozí zmínili, ten neustálý neklid vycházející z vizuálu. Ty flashback prostřihy mě mimochodem dost připomínaly ty z Arrival, kde Amy Adams také hrála, přestože tam měli větší funkční význam. Já bych chtěl mluvit ale především o příběhu. Ten je pro mě obecně hodně důležitý a je důvodem, proč nedávám 5*. Konec totiž zcela obrátil nastavenou rétoriku celého seriálu a zničil tak, co dlouze budoval. Že dění v posledním díle ohledně vražd nesedí a pravý vrah je jiný, muselo být divákovi jasné. Že postavy v seriálu totálně ignorovali logické vrtochy a klidně odsoudili matku, je jen špatně napsaný scénář. Závěrečné odhalení mi pak nepřišlo šokující, ale pitomé, laciné a nevysvětlující. ALE POZOR – není TAK nesmyslné, jak někteří uvádějí. Mimo jiné i v těch pár potitulkovách scénách (i ta uplně na konci) se dá najít dost informací, které vysvětlují některé motivace vraha. Proto bych rád vypíchnul pár bodů, které jsem ze seriálu vypozoroval (knihu jsem nečetl), ale v komentářích vůbec nezaznívají, naopak se tváří, jako by seriál v tomto nedával smysl. 1) Amma trpí stejné jako Adora Munchausenovým syndromem, byť tou druhou variantou, kdy se ráda opečovává. Jedná se tak o zajímavý symbiotický vztah, který je však současně toxický a vedl zřejmě z velké části k utvoření osobnosti, kterou Amma je. Sama Amma doslova zmínila, že má ráda, když jí matka tak opečovává, přestože nátura její péče je jasně nezdravá, což Amma sama vidí. Přesto v posledním díle raději, jak samá říká, "zůstává její hodnou holičkou", než aby šla pro pomoc. To nic nemění na tom, že je Amma puberťák a má i vlastní touhy, které se dost často kříží s tím, být loutkou své matky, proto v Ammě rostou protichůdné silné emoce - na jednu stranu matku miluje, na druhou jí nenávidí... 2) 1/2. Motivace pro zabití dívek je žárlivost - Amma na dívky žárlí, protože jim Adora věnuje čas a lásku. Jak sám John říkal, Adora do nich vkládala spoustu energie, když už to ostatní vzdávaly, doslova řekl, že Adora snad byla jediná v tom zpropadeným městě, kdo je měl opravdu rád. A to Ammu sralo. Můžeme to vidět i v posledním díle, kdy pro Ammu roli Adory převzala Camile. Jakmile Ammina nová kamarádka projeví náklonost ke Camile, Amma naprosto neadekvátně a podrážděně odsekne, že jí jen podlézá. Očividně jí tedy vadí, se objeví jen sebemenší náznak, že by jí někdo "její" Camile měl brát. 3) 2/2 Motivace pro zabití dívek je pomsta Matce - jak jsme psal dříve - city Ammy k Adoře byl mix lásky a nenávisti. A agresivita vyústěná vraždou je projevem této nenávisti. To bylo jasně ukázáno několikrát během seriálu tím, že měly oběti nalakované nehty, přestože to tak normálně neděly. A jak se ukázalo v závěru, barva měla symbolizovat stejný lak, jaký nosila Adora. Amma si tak zabitím plnila touhu vybít si na matce agresi. Výše zmíněné body nedělají ze zakončení uplný nesmysl. Postava Ammy tedy má svoje motivace a je uvěřitelná. Není to tedy jen rádoby šokující závěr. Rozhodně to ale není skvělý záběr, jaký by si seriál zasloužil. Stále je extrémně useknutý. Stále je tam spousta nesmyslů, nevysvětlených věcí či prázdných linek. Zcela na palici mi přijde použití vytržených zubů. Typicky jen na efekt pro diváka. Zcela nevěrohodné mi přijde, (přes dokola opakované "udělají pro mě cokoliv), že by k takovému brutálnímu činu přemluvila svoje kamarádky, které se chovají jako nic. Šance na 3 psychopatky v tak malém městě je nulová. V praxi by tedy nic podobného provést nemohla. Zcela nerealistické je, že by zabila novou kamarádku ze St.Louis. V ten moment z Ammy udělali jen tupou vražedkyni, co se ihned nechá chytit. Alan je tady také extrémně nevysvětlen. Očividně ví o Adořině stavu, viz míchání "léku" a podporuje/toleruje to, ale totálně tápu, jestli věděl o vraždách, jestli fakt, že s Adorou nesdílí lože, je jen protože Adora chrápe s šerifem, jakou roli v tom hraje Alanova "návštěva" Adory v noci, jakou roli v tom hraje skrýš v lese plná sado maso fotek, jakou roli v tom hraje jeho podivná osobnost, která je extrémně klidná a neustále realaxuje a asi nikdy nepracuje, jeho očividná podpantofilizace, atd. V seriálu je řada dalších linek, které nejsou vysvětleny, zapadly nebo jsem je jen nepochopil, a to je hrozná škoda.  Sharp Object si zasloužili podobný kulervoucí tečku, jako měla Gone Girl - naprosto dokonalý film, kde odhalení má koule na to objevit se v půlce stopáže, protože samotné mrazení, které vás bude provázet po další týdny a měsíce, následuje na samotném konci skvělou tečkou, která není laciná, ale chytrá. A to je pravý opak toho, co se nachází zde. () (méně) (více)

Anayka

Neskutečně se to táhne, ale pokud je taková i ta knižní předloha, tak budiž. Stejně jsem se každého dalšího dílu nemohla dočkat. Americký jih je americký jih, a o vraždy tady jde až tak nějak v druhé řadě. ()

retrogirl2

Konec byl top, o tom žádná. Ale herecký výkon snad všech! Za mě nejlepší role matky, ta je na Oskara, neumím si tu paní představit jako normální ženu :) Vedle ní Amma, ta dívka má neskutečný talent, chci ji vidět v dalších rolích. Někoho odrazoval rozvleklý děj - pusťte si komerci a neřešte, neumíte vydržet bez akce. ()

Withree

Seriálová sestřička Zmizelé k ní možná měla více vzhlížet. Sharp Objects docela trpí na roztahanost jednotlivých dílů, kde se hlavní příběh line až slimáčím tempem vpřed. Druhá polovina tento dojem pak trošičku vylepšuje. Vzhledem k obsahu zde samozřejmě hraje prim obsazení. Amy Adams je tradičně skvělá, mě však spíše zaujala debutantka ve velkoprodukci Eliza Scanlen, která svou dvojí tvář profi skejtařka/maminčin hodný diblík hraje výborně. Líbily se mi i občasné, až psychelidické prostřihy mezi současností a minulostí. Závěrečné rozuzlení a brutální potitulkévá scéna byla jen třešinkou na dortu. Dík taky za to, že se nemusíme strachovat o kvalitu dalších sérií. Konečně si někdo uvědomil, že není potřeba dojit za každou cenu *mrk mrk* Netflix ()

Ergon

Radím: podívejte se až do úplného konce po skončení závěrečných titulků, jsou tam ještě záběry. ()

Franc1s

Po Zmizelé a Sedmilhářkách jsem se na další dílko od G.Flynn velice těšil a hned musím říct,za mě zklamání... Někdy až moc velká nuda, kdy se přešlapuje na místě, chlastá se, nikdo se nikam v příběhu neposune a prst kolikrát cuká, abych to přetočil. Co musím pochválit je samozřejmě výkon Amy Adams, co by mohla i nějakou cenu získat, pochmurná atmosféra buranského městečka, režie a prostřihy(Jean-Marc Vallée umí) a traumata z dětství (sebepoškozování) a finální WTF zakončení (to jsem si mohl myslet...:) Bohužel to vše nestačí než na 7,5/10. Hodit to do filmu, udělají tvůrci líp.. ()

BaruM

Tento seriál jsem milovala pro tu úžasnou atmosféru. Knihu jsem bohužel nečetla, ale alespoň jsem nevěděla, co čekat. Užívala jsem si každou chvíli, a čekala, kam se bude směr ubírat. Zamilovala jsem si Camille, a díky tomu prožívala příběh ještě intenzivněji. Celou dobu se děj pomalu plížil, a v poslední části vše vyvrcholilo. Herecký koncert. Moc bych si přála pokračování, ale Amy Adams se nechala slyšet, že už nikdy nechce zažít to depresivní rozložení. Takže to spíše vypadá na jednosériovou záležitost. I tak dávám 5 hvězdiček, i přesto že má romantická část se nedočkala happyendu. ()

catt

Dobře rozjetá atmosféra, i když člověk moc nevěří, že při tom množství alkoholu dokáže hrdinka normálně fungovat. Co je však horší je závěr, který vůbec nedává smysl. Chápu, že se jedná o psychotriller a důležitým bodem je tam "hrůza", ale přesto by to mělo ctít nějaká pravidla kriminálních žánrů - tedy by to nemělo být úplně svévolné a potom by to nemělo být nelogické. Po shlédnutí zůstane několik záhad, které úplně pokazí dojem ze seriálu. ()

ER

Zajímavý počin,který předkládá depresivní pohled na život "dědiny". Aby se na to dalo dívat,tak běží na pozadí kriminální linka, díky které se závěr slušně zdramatizuje. Vše je skvěle natočené,zahrané (jen Amy Adams jsem úplně roli alkoholičky nebaštil),jen těch osobních traumat mohlo být o něco méně. I když jsem dal 3 hvězdičky,tak rozhodně jde o nadprůměrný seriál,s dusnou atmosférou,tudíž ti, kteří mají takovou "tíživost" rádi,si jej určitě užijí. ()

Psycho.R

Ostré předměty byla poslední kniha, kterou jsem četl od G. Flynn a konec mě dostal. Oteklá Amy Adams mi vizuálně do své role nesedla, spíš bych si jí představil jako Rachel v Dívce ve vlaku, ale hrála dobře. Víceméně jde o téměř doslovný přepis originálu, jehož největším mínusem je roztahanost. Myslím, že příběh by vystačil tak na 4 díly, aby to mělo pořád švih. Většinou by mi tento argument stačil k tomu, abych dal o hvězdu méně, ale díky tomu, jak se všichni vžili do svých rolí to musím dorovnat zpět na 4. Nejlepší adaptace G. Flynn tak zůstává Zmizelá. ()

kukkik

Žádná pecka to tedy nebyla. Děj celkem utahaný a postavy místy až hraničně nesympatické, včetně hlavní hrdinky. Sice úplně nelituju času do seriálu vloženého ale nic moc to ve mě nezanechalo a znovu bych se na to rozhodně dívt nechtěl. 3/5 ()

Marcelinoo

Výborní herci, atmosféra na jednotku ale miestami nudné, zbytočne naťahované. Najväčšie sklamanie pre mňa je, že 8 hodinový seriál a časť vysvetlenia v 2 sekundovej v medzititulkovej scéne. 3 a pól * by som dal. ()

ŠpetaMarek

Nevím co je na tom feministického, nebo psychologického, když chování a motivace většiny ženských postav je nepochopitelné a o to líp z toho vychází opět téměř všechny mužské postavy. Užíval jsem si atmosféru, střih a zvuk. Cítím ale pachuť promarněného potenciálu a mého času. ()

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

27.12.2021

Nové Mise uvítají starou tvář

Nové Mise uvítají starou tvář

03.02.2020

A teď jedna z těch hezčích castingových zpráv za poslední měsíce. Sedmý a osmý film v sérii Mission: Impossible přivítají zpět starého známého. Do akční franšízy Toma Cruise se totiž vrací kanadský… (více)

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

07.07.2019

54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem… (více)