Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: „Zabiji tu tvoji, když ty zabiješ toho mého?“. A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte. „Není to fascinující?” ptával se často mistr napětí. Popravdě řečeno, je to dvojnásobně fascinující, protože Hitchcock natočil dvě verze Cizinců ve vlaku. Původní verze jje naprostá thrillerová klasika. Nedávno nalezená, delší pracovní britská kopie nabízí „překvapivé zdůraznění Brunovy okázalosti, způsobu, jakým je přitahován ke Guyovi i jeho psychotické osobnosti” (Bill Desowitz, Film Comment). Odhalování Brunovy skryté podstaty, skvělé scény (tenisový zápas, rozpadající se kolotoč) a napětí, které dokáže vytvořit jen Hitchcock, dělají z tohoto filmu prvotřídní jízdu. (Magic Box)

arkie

Neviem, prečo je tento film tak vysoko hodnotený, mne teda tak napínavý a dokonalý nepripadá. Farley Granger hrá stále tú istú polohu neistého a osobnostne slabého aktéra celej drámy - a myslím si, že to hrá pomerne bezvládne. Naproti tomu Robert Walker je psychopat so všetkým, čo k tomu náleží - osobný šarm, výrečnosť, odmietanie reality - to všetko mu človek uverí. "Pôsobivosť thrilleru" však dostáva na frak v závere, ktorý je značne nelogický. Dovolím si malý spoiler - vyhrážať sa, že položím na mieste činu osobný predmet ako znovunájdený dôkaz po niekoľkých dňoch (keď to polícia celé prehľadala a chodia tam davy čumilov) je nezmyselné a pritiahlo by to pozornosť nie na obvineného ale obviňujúceho. Tým stráca na zaujímavosti celá záverečná časť, keď by miesto naháňania stačilo proste dotyčného zatknúť. Slabý film. ()

bakeero

Pardon, ale kdysi možná. Dnes už ne. Příběh jako takový je celkem fajn, ale některé scény působí až směšně. Např. ta s vytahováním zapalovače z kanálu. Vzpomněl jsem si na Toomse z Akt X (ten natahovací, co jedl lidská játra, aby mohl 25 let hybernovat ;-) ()

Arequipa

Můj oblíbenec Hitchcock v nejlepší formě. V poslední půl hodině nabízí strhující tempo a napětí - hledání zapalovače v kanálu a zblázněný kolotoč jsou scény, které jen tak z paměti nevymizí. Stejně jako po celou dobu excelentní a charismatický Robert Walker. ()

strycekmaso

Geniální film od mistra napětí. Myslel jsem si ,že to bude obyčejná tucová detektivka, ale když jsem ten film viděl rychle jsem změnil názor. Skvěle natočený film, který má všechno co má mít dobrý Thriller. ()

Adiemus

A to mě film-noir nijak nebere. (Při lovení zapalovače z kanálu jsem si kdovíproč vzpomněla na míček balancující na zábradlí z Match Pointu.) ()

matt85

Perfetní detaily, trošku horší celek. Hitchcock každopádně vytěžil z příběhu maximum, jen tomu chybí trochu nadčasovosti a na můj vkus lepší konec. ()

lakart

Zpočátku se zápletka jeví jako zamotaná detektivka plná originálních nápadů, ale od druhé poloviny se zastaví tempo a nic se neděje až do vcelku zdařilého finále. Celkově trochu slabší Hitchcock, než jsem zvyklý. 75% ()

porky93

Už je to pro mě u starých filmů takový everegreen. Kdyby někdo zfilmoval stejný scénář dnes, pohybovalo by se zdejší hodnocení tak kolem 30%. Nicméně toto je přeci mistr Hitchcock a tak dají zdejší hodnotitelé raději vyšší hodnocení, aby bylo jasné, jakými jsou filmovými znalci. Rozumím tomu, že má někdo slabost pro staré filmy, sám si je rád občas pustím, ale faktem je, že současného diváka už filmy jako Cizinci ve vlaku nemohou bavit. Aby mě zaujal 70 let starý thriller, musí mít tak výjimečný scénář, že dokáže upoutat i v konkurenci současné kinematografie. Takový scénář má třeba Na sever severozápadní linkou nebo Psycho. Bohužel Cizinci ve vlaku je z mého pohledu i přes zajímavý začátek a krásnou Ruth Roman nudný a jednoduchý film. ()

holub109

Parádně natočená a zahraná záležitost, avšak po stránce scénáře hlavně ve druhé polovině daleko slabší, než bych čekal. Přesně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami ()

junxi91

Celkem mrazivý thriller, který se točí kolem toho, že se sejdou dva Cizinci ve vlaku, a to spustí kaskádu dost znepokojivých událostí. Jedním z nich je amatérská tenisová hvězda Guy Haines, který se chce nechat rozvést se svou nevděčnou a promiskuitní brýlatou ženou Miriam, aby si mohl vzít mnohem hezčí a milejší senátorovu dceru Anne Mortonovou. Druhým je upovídaný psychopat, který si k němu přisedne a nechce jej nechat na pokoji jménem Bruno Anthony. Bruno odhalí Guyovi svůj vražedný plán: setkají se jako dva cizinci a "vymění si vraždy": Bruno zabije Miriam a na oplátku Guy zabije Brunova nenáviděného a protivného otce. Žádný z nich nebude mít motiv a nebude podezřelý. Guy to celé vnímá jako zábavný nápad, ale snaží se od Bruna co nejdříve utéct, a ve spěchu zapomene ve vlaku svůj zapalovač s rytinou. Guy se poté setkává s Mirinam na jejím pracovišti a ta se mu vysmívá, že je těhotná s někým jiným a že nechce ukončit jejich manželství. Vyhrožuje mu tím, že bude šířit lež o jeho otcovství a tím zamezí rozvodu. Bruno vyhledá Miriam a sleduje ji do zábavního parku, kde je Miriam se svými přáteli. Ona je jím evidentně zaujatá, a tak se plaví na nedaleký ostrůvek, kde jí Bruno odláká od skupiny a potichu ji uškrtí. Guy dorazí do Washingtonu a dozvídá se, že Miriam je mrtvá. Vyhledá jej Bruno a trvá na tom, že Guy musí dodržet svou část dohody. Guy se vydává do domu Mortonových a pan senátor jej informuje, že jeho žena byla zavražděna. Annina sestra Barbara se bojí, že policie bude podezírat Guye, protože měl motiv. Guy je vyslýchán policií, ale ta nemůže potvrdit jeho alibi, které se zakládají na tom, že se Guy potkal ve vlaku s jedním profesorem. A tak Guye sleduje policejní doprovod. Také jej sleduje magor Bruno, který se představuje Anně a vetře se do domu senátora Mortona. Zde se koná večírek, na kterém Bruno pro pobavení jiného hosta ukazuje, jak lze uškrtit ženskou. Při tom sleduje Barbaru, která mu strašně připomíná Miriam a to mu spustí flashback. Málem by tu ženskou uškrtil, nebýt zásahu ostatních hostů. Barbara to řekne Anně a ta si uvědomí, že její sestra je podobná Miriam. A tak Anna konfrontuje Guye s tímto zjištěním a ten jí odhalí pravdu o Brunově plánu. Bruno posílá Guyovi balíček, ve kterém je pistole, klíč od domu jeho rodičů a mapa s plánkem domu s vyznačenou otcovou ložnicí. Guy se do domu vplíží a chce varovat Brunova otce před úmysly jeho syna, ale v posteli na něj čeká Bruno. Guy se snaží přesvědčit Bruna, aby vyhledal lékařskou pomoc, ale Bruno mu vyhrožuje trestem, pokud nedodrží svou část dohody. Anna navštíví Brunovy rodiče a vysvětlí jeho matce, že její syn je vrah. Poté se také Bruno zmíní Anně o Guyově chybějícím zapalovači a tvrdí, že jej Guy požádal, aby prohledal místo činu. Guy se obává, že Bruno chce nechat zapalovač na místě činu v zábavném parku a tím vytvořit důkaz proti němu. Guy hraje napínavý tenisový zápas, který musí skončit co nejdříve, aby se mu povedlo zastavit toho psychopata a také uniknout policejnímu dohledu. Bruno mezitím málem přijde o zapalovač, který mu spadne do kanalizační vpusti na parkovišti. Následuje závěrečná scéna v zábavním parku, kde Guy nahání Bruna a Guye nahání policie a celé to graduje během scény na splašeném kolotoči, která se mistru režisérovi opravdu povedla. Jo, a od té doby si Guy společně s Anne dávají pozor na náhodné cizince, kteří je osloví ve vlaku. Byl to celkem povedený a napínavý thriller s naprosto perfektním charakterem vysmátého psychopata Bruna a úzkostlivého správňáka a hezouna Guye. () (méně) (více)

Lenart

Výborne rozohraný thriller stojaci (u Hitchcocka už tradične) na dobrom nápade. Škoda, že posledná akčná polhodina ide akosi dostratena.         75 % ()

ari1

Tak tohle byl konečně film od Hitchcocka kterej měl nápad kterej někdo dotáhnul aspoň do půlky. Začátek se rozjel moc dobře a šlo to jak po másle. Ale konec byl jak už tu někdo zmínil moc naivní. Ale i tak zatim nejzajímavější film od A.H. ()

Godhaj

,,I don’t think it’s a very nice way to make money.“ Hitchcock zde opět rozehrává příběh plný napětí. Hrdina se nachází v naprosto zoufalé bezvýchodné situaci a já sledoval zcela přibitý, jak se mu z ní podaří dostat. Herecky je to vynikající – Ruth Roman je překrásná, Hitchcockova dcera je zase sympatický diblík. Občas působí chování postav trochu nelogicky, vše je totiž podřízeno jedinému, aby byl film co nejnapínavější. Ve filmu se také objeví i akční scéna, na té je však vidět, že jí režisér nezvládá. Možná to byla úmyslná parodie, ale já si spíš myslím, že závěrečná scéna se prostě nepovedla. ()

wege

Ve své době to musela být bomba, ale i nyní to udivuje, zejména tím skvělým příběhem a herectvím. Je ten kolotoč nevypadá moc dobře, ale chápu tehdy to vlastně jinak ani natočit nešlo. ()

dobbin

úvodní záběr nohou, scéna s obrazem, vražda viděná jinak, hlavy v hledišti při tenisovém zápase a ten pes na schodech, co to bylo zač? Doga? ()

pepino

Skvělý, napínavý, nervydrásající, geniální, výborně gradující, bez hluchého místa.....tak takový je film Strangers on the train. Mám za sebou další film od Hitchcocka a začíná platit to, že čím víc jich vidím, tím větší genius pro mě režisér je. ()

yaqwsx

Po dlouhé době jsme se dostal k této klasice. Nadchla mě a zároveň zklamala. Je zde spousta úžasných a nezapomenutelných scén, geniální zápletka, ale... Toto všechno přebíjí některé nudnější scény (zejména prostřední část filmu, tenisový zápas) a nakonec se vše vytrácí v "odbytém" závěru. Možná jsem měl pouze velká očekávání. Každopádně tato zápletka by si dle mě určitě zasloužila "přestrojení" do nového, moderního kabátu... Guy: You crazy maniac! Would you please get out of here and leave me alone? Bruno: But Guy... I like you. ()

MaxForValue

Hitch má aj oveľa lepšie filmy než tent. Tak nesympatické postavy som snáď u neho ešte nezažil. Avšak Robert Walker (majstrovsky stvárňujúci psychopatického Bruna) by si nejakú tú sošku in memoriam rozhodne zaslúžil. Niekde medzi 3*/4*. ()

Yuri69

I přes viditelné nedotaženosti i po 60+ letech vynikající thriller. Psychopatický záporák, který si jde za svým se určitě vryje do paměti. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (více)