Zahradnictví: Nápadník

• Česko Zahradnictví: Velké manévry (více)

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky (1999). Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. Nápadník se odehrává na konci 50. let a vypráví o rodinných vztazích poznamenaných válkou a komunistickým převratem. S tragikomickým nadhledem vykresluje generační střet mezi předválečnou a poválečnou generací. Nápadník je romantickou komedií o představách rodičů, jak by mělo vypadat štěstí jejich dětí. (CinemArt)

Stíba

I přes obecně pesimistické míněné o celé trilogii jsem do ní vkládal poměrně velké naděje a po druhém dílu jsem věřil, že to Hřebejk nakonec zdárně dotáhne do finále. Tohle je pro mě ale v podstatě zbytečný film a zklamání, ze kterého mi v hlavě utkví možná jen úsměv Anny Fialové. ()

anitae

Poslední díl mi k těm předchozím vůbec neseděl, jen jsem ještě víc srovnávala Fingera s Kodetem. Asi drama otce a dcery, komedie to pro mě nebyla, možná kromě nafouklého "balónku" na oslavu. Opět mi nesedla Sabina Remundová a její komediální role. ()

bearmeedek

Nápadník NENÍ nejlepším dílem trilogie. Nápadník je romantickou komedií o představách rodičů, jak by mělo vypadat štěstí jejich dětí - ÚDAJNĚ. Tak tohle je teda kec! Je to opět drama, šedé, suché a hlavně opět depresivní. Místo humorného příběhu o mladé generaci, která si užívá dobu po svém, zlehčuje krizovou dobu a užívá si života v kruhu svých vrstevníků, zde máme vygradované drama o starém Jindřichovi a jeho schýze. Která ale nepůsobí humorně jako v Pelíšcích. Je zde sice pár vtipů, kterým se i musíme zasmát, ale okolní šeď je hladce převálcuje. Mým pohledem byl první díl docela špatný, druhý překvapivě dobrý a tento třetí o něco lepší než první. Třetí hvězdička za velmi dobrou Annu Fialovou a těch pár vtípků. Trilogii jako celek považuji za průšvih od značkové dvojice. Zřejmě jim těsně před natáčením přišel směšný důchodový výměr a oba upadnuli do těžké deprese. ()

bono22vox

Závěrečný díl mne opět nezklamal. A opět se ho Hrebejkovi povedlo natočit úplně jinak než oba předchozí díly. Napadnik je nejblíže následujícím Pelíškum. A to nejen humorem a hláškami. Ale především skvělou reinkarnací,pana Fingera v nesmrtelneho pana Kodeta a to nejen v tomto závěrečném díle, ale po celou dobu trilogie. Právě kvůli hercům přidávám tuto pátou hvězdu a také za pohled na Zahradnictví jako celek. Jinak samostatně tento díl za čtyři hvězdy... ()

Psycho.R

Jak jen to říct slušně? Pane Jirchovský, vemte si své scénáře a strčte si je do prdele! Pokud někdo dokáže spolehlivě zkazit film, tak právě vy. Zahradnictví, Nevinnost, Horem pádem, Případy od nejsvětější trojice, U mě dobrý, to všechno jsou vaše zločiny proti scénáristice! Často mohlo jít o fajn filmy či seriály, ale vy víte, jak to zkazit. A pokud je to Vaším účelem. Pak gratuluji. Ps. v tomhle filmu každý, kdo se jen trochu rozčílí dostane infarkt nebo se alespoň chytá za srdce. Fakt paráda, woe. ()

ForGump

Zajímavá esence předválečné veselohry. Má to své momenty, u kterých se nelze nesmát. Sympatické hlavní hrdiny, především Anna Fialová je více než skvělá. Přichází ovšem to obligátní ALE. V některých chvílích si s námi Jarchovský s Hřebejkem hrají a myslí si, že v záchvatu smíchu přelezeme přes ty obrovské výpadky v ději a dialogové doslovnostní berličky. Pánové, říkám, že tak hloupý divák není. Přesto je na místě, potvrdit to výsostné postavení Nápadníka na místo 1 ze všech tří filmů. Ovšem globálně zhodnotit celý šestihodinový! snímek, tak už to tak lichotivé nebude. Tedy nerad to píši, i přes tento nejlepší třetí snímek, ale autorská dvojice J+H se dostalo do bubliny svého úspěchu, a teď jen otázka, čím se z toho opět vykroutí. A myslím, že by měla být velice opatrná v příští volbě, protože i diváci už podle čísel návštěvnosti nejsou příliš spokojeni. Nápadník, ale každopádně za 40% ()

ANTYCHRYST

Konečně se na to dá koukat...závěrečný díl této trilogie.. už od začátku nabírá tempo legendárních Pelíšků..Jsme tak ve čtvrtce cobse týká kvality..ale alespoň se tady člověk zasmeje..a pár scének ..zůstane v paměti.. ty si opravdu chudák..to neee jdi do prdele.. :) :) jsem našla před barákem krabičku..a jsou tam balónky :) :) Finger sice není geniální Kodet..ale musím uznat.. že tady exceloval..pěkně se rozčílil před kamarády..:) alespoň jeden díl se povedl..65%... Bohužel ale musím konstatovat..co se týká posledních filmů Hrebejka..To je teda bída..:( ()

elimS

15% - komentář 20ti slovy: Jednoznačně nejnudnější část trilogie. Bylo mi jedno jak to dopadne, vlastně ani nevím co mělo "dopadnout". Prázdné žvásty, nulový děj. ()

wolverine

Malá Danuška nám vyrostla a zamilovala se do týpka z vesnice. Příběhově je to nejmíň napínavý snímek trilogie. Nevím proč, ale mě to prostě bavilo nejvíc. Nemůžu si pomoct. Možná to je kvůli hlavní herečce Anně Fialové, která je hezká. Prostě tam ty 3 dam. ()

mar11

Úroveň Hřebejkovi trilogie měla vzestupnou tendenci, posuny byly ovšem tak malé, že se poslední díl ocitá pouze někde v průměru či jen lehce nad ním. ()

thomasnikrs

Tento díl měj již naprosto jiný nádech.. jakoby scénář psal někdo jiný...:-) od začátku až do konce jsme se s ženou netrápili a moc se nám to líbilo.. mělo to všechno, co v předchozích dílech chybělo... super zakončení... DĚKUJEME ()

MirkaP

Teda nasmála jsem se v kině dost, ale taky mi tam dost chyběl konec. Prostě v kině zhasli, ale ten film neměl konec. ///Zajímavý komentář: Pierre ()

Hrabovo

No, mě na rozdíl od Tosima trilogie dala hodně: kultivovaným, vtipným a osobním způsobem mi zkonkrétnila naši novodobou historii. Uvědomila jsem si prostřednictvím děje filmů, jak těžká pro obyčejné lidi ta doba byla. To všechno se dělo nejen formou dialogů, ale celkovou atmosférou jednotlivých filmů, scénou, pečlivou prací s kostýmy, líčením i vybavením interiéru. Pro mne velmi uvěřitelné. Díky za to. Doporučuji dát si trilogii vcelku, postavy víc pochopíte, návaznost děje umožní více se vžít do historie doby i postav. ()

ostravak30

Anna Fialová je nesmírně krásná a sympatická - jedna hvězda, hudba - druhá hvězda, předchází Pelíškům - třetí hvězda. Pelíšky mám totiž strašně rád. Bohužel, kvalita Zahradnictví se ke kvalitě Pelíšků ani nepřibližuje. Naposledy musím zmínit, že jsem celé veledílo sledoval jako seriál na ČT, uváděný šesti díly. Kromě kvalitní hudby, která se táhla celým seriálem či trilogií, jak chcete, lze ještě ocenit vynikající herecké výkony. V každém díle je kapka humoru, ale opravdu jen kapka. Stará se o ni předevšímD. Novotný, S. Remundová a v jednom díle i Jiří Macháček. Jinak je ale těžké hledat v předchůdci, tedy pouze co se děje týče, Pelíšků nějaký smysl. Proč je vlastně divákovi sděleno, že se jedná o děj před Pelíšky, když například není vůbec vysvětleno, kde postava Anny Fialové zmizela a proč se v Pelíšcích vůbec neobjevuje? Mohl to být příběh jedné rodiny úplně samostatný. Takhle, i přes nesporné kvality, mám po shlédnutí smíšené pocity. Projekt byl rozhodně ambicióznější než jaké ambice ve skutečnosti naplnil. ()

Tominni

Třetí díl Zahradnictví se věnuje hlavně rodině Jindřicha, tedy především bojům  Daniely s tátou Jindřichem. Ten se nejvíce přibližuje postavě z Pelíšků, tam to napojení funguje. Přestože je to celkem fajn komedie, tak toho vtipu mohlo být přeci jen o něco více, když ono to neustálé srovnávání s Pelíšky je prostě těžké. Tady dvojka Hřebejk a Jarchovský trochu moc klouže jen po povrchu a Martin Finger na to sám nestačí. Druhý díl mě zaujal přeci jen o něco více. ()

Honzulik

Tak mne poslední dobou Hřebejk nezaujal žádným svým filmem a je bohužel hodně znát, že se více věnuje politice, než tomu v čem by se měl ukázat a v čem nebyl špatný... ()

sardon

Když už to vypadalo, že se trilogie druhou částí nadechla k lepšímu, tak s třetím dílem zase přišel pokles.Děj se sice odehrává hlavně kolem (ne)vztahu otce Jindřicha a Daniely, ale jinak působí, jakoby si autoři řekli "natočíme trilogii jako to dělával Otakar Vávra", ale v třetí části jakoby si nevěděli rady s dějem, kterému chybí kontinuita. A tak se vlastně díváme na sled veselých i smutných scének kterým chybí propojení. Po nadějném druhém dílu tak třetí vyšel poněkud naprázdno. Tři hvězdy za přesvědčivou Annu Fialovou a Martina Fingera v roli despotického otce. ()

pafka

Trilogie zakoncena tak, aby byla nejak zakoncena.Dejove vyrazne nezajimave, snad atmosfera doby, ale tohle tema je uz z predesleho dilu natolik vycerpane, ze dej jen dotvari ale netvori. Martin Finger v roli neskutecneho mrzouta, ale na pana Kodeta to nebude mit nikdy. On umel dat do te postavy dostat krome toho otraveni zivotem i neco zajimaveho, vyrazneho k nezapomneni. Mnoho psu, zajicova smrt. Umim si predstavit dva dily. Tri je zbyztecne moc. ()

srolyma

Nejvtipnější z celé trilogie. Nemá tak tísnivou atmosféru jako předchozí díl, přeci jenom doba už byla o něco klidnější. Finger se hrozně moc snaží hrát jako Kodet v Pelíškách a kupodivu mu to i docela jde, i když občas jsou ty jeho neurotické výpady poněkud přehnané. Opět skvělá Remundová. ()