Kapitán Exner a půvabná studentka řeší záhadnou vraždu, která souvisí s cenným archeologickým nálezem... Detektivní romány Václava Erbena si rychle získaly širokou čtenářskou obec. Zásluhu na tom má i atraktivní a neobyčejně originální vyšetřovatel kapitán Exner. Ten je nejen bystrý detektiv, ale i člověk, který si s chutí užívá života plnými doušky. V Pokladu byzantského kupce svěřil postavu „velkého“ detektiva Jiřímu Valovi, režisér a spoluscenárista Ivo Novák. Na scénáři se také, kromě samotného autora předlohy, podílel i Zdeněk Podskalský. V napínavém příběhu o záhadné vraždě a nesnadné cestě ke znovuobjevení starobylého pokladu se setkáte také s Gabrielou Vránovou, Jiřím Sovákem, Lubomírem Lipským, Josefem Kemrem a řadou dalších populárních herců. (Česká televize)

Jasmín

Velmi osvěžující film. Vážné detektivní téma je kořeněno spoustou menších fórků. Ležérní vyšetřování Valy, výborně napsané postavy Sováka, Lipského a Kemra. V podstatě na každou roli připadl známý herec, což se jen tak nevidí. ()

fantom13

Na rozdíl od knižní předlohy je zápletka daleko přehlednější a postava vraha není pouze jednou z anonymních, těžko zapamatovatelných figurek (na románu je prostě vidět, že se jednalo o autorovu prvotinu s Exnerem). Skvělí jsou zejména Jiří Sovák jako archeolog Soudek a jen těžko představitelná dvojka vyšetřovatelů Beránek a Vlček (Lohniský, Libíček). Na druhou stranu je tu drobné mínus v podobě Jiřího Valy. Michal Exner je v Erbenově pojetí hédonista a flegmatik, který proplouvá vším vyšetřováním v naprostém klidu a pohodě, sem tam jenom něco popostrčí a pak sleduje, co to způsobilo. Vala není úplně špatný (ze všech filmových a televizních Exnerů - Kostka, Kodet i ten přejmenovaný František Němec z přejmenované Efektivně mrtvé ženy - dokonce nejlepší), ale typově se sem prostě nehodí. Daleko víc mu seděly role jako buranský Martin Nedobyl ze Sňatků z rozumu nebo uřvaný malíř - revolucionář z Byl jednou jeden dům. ()

PORTER44

Nevím ale podle mého názoru hodně slabá detektivka hlavně co se týče krimi zápletky i když se film trochu snaží tlačit do komedie tak mimo Libíčka a Sováka tam moc vtipného nebylo,J.Vala v roli hlavního kriminalisty nepůsobil moc dobře. ()

Trucker odpad!

Samí skvělí herci, ale tak neuvěřitelně nudná a hloupá detektivka se jen tak nevidí. Dějová linie, v níž 20letá studentka machruje na několik detektivů se svými "vyšetřovacími schopnostmi", je přímo nesnesitelně otravná a shazuje celý film až do koše na odpad. Mně osobně už od půlky filmu bylo naprosto lhostejné, jak to celé skončí, a měl jsem co dělat to vůbec dokoukat. ()

Monicina

Najprv ma to moc nebavilo, prišla som tomu na chuť asi až po asi treťom vzhliadnutí filmu. Podarené s mnohými vtipnými momentami, akurát Vala, ktorý hral Exnera mi na tú úlohu až tak nesadol. Naopak, skvelá Vránová a Lipský, Sovák aj ostatní. ()

dejf96

skvělý film! vzhledem k tomu, jaké mají současní filmoví "mágové" technické možnosti (ale absolutně sterilní nápady), je neuvěřitelné, že takovýto skvost vznikl před více než padesáti lety!!!! úžasná Gábi Vránová :-) pochopitelné, smysluplné dialogy posouvají děj a až neuvěřitelně mě baví, jak jsou vtipné! klobouk dolů..... ()

710.cz

Na jednu stranu kvalitka (obsazení, kamera...), nicméně já tyhle upitvořený chacha hihi krimi komedie fakt nemusím. Je toho tam fakt moc. ()