Hornblower III - Věrnost (TV film)

Hornblower: Loyalty

Hornblower - Vernosť

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 2003, 95 min

Horatio Hornblower tento krát už ako kapitán opäť rozohraje zaujímavé dobrodružstvo, no trochu mu to trvá. Na druhú stranu ma každý diel čím zaujať a tento zaujme aj na mori aj na súši. Síce nič strhujúce ako v predošlých dieloch sa neudeje, ale stále je na čo pozerať. V siedmom diely okrem vyššieho rozpočtu, poteší aj záverečná bitka a prekvapivé zvraty. 85% - 4*(1.7.2014)

V tretej sérii sa Hornblower opäť vydáva na pevnú zem, konkrétne do Francúzska, aby znova zatočil so žabožrútmi. Takto nejako to vyzerá v tejto časti. Nuž, musím povedať, že príbeh nie je taký silný ako v druhej sérii, ale rozhodne som sa nenudil. Pribudlo pár zaujímavých postáv a záverečné vyvrcholenie je opäť dramatické, ale na to sme si u Hornblowera už zvykli. V tejto časti mi začalo dosť vadiť to neustále Hornblowerovo "vyčíňanie". Áno, je to hlavná postava, ale robí veci, ktoré by nemal robiť kapitán ale obyčajný námorníci; no proste sa pchá do každej ri.i.(23.8.2013)

Vzhledem k tomu, že celkové hodnocení jsem provedla u prvního dílu, chtěla bych zde (k tomuto a na něj navazujícímu dosud poslednímu dílu) jen uvést drobné postřehy, a zejména pak jeden postřeh, kterým reaguji i na některé z komentářů (no dyť jo, já vím, že to není chat :-)) a kvůli kterému se nevyhnu spoileru(ům). V těchto dvou závěrečných dílech série lze jen obtížně hledat jakýkoliv náznak humoru. A i když ho na filmech (pokud teda není jejich jediným cílem) miluji, nějak to tomuhle odpouštím (asi protože miluji hlavně Horatia :-)) ). Hlášky (z celé série) někdy průběžně připravím do deníčku. Nejvíce jsem se zasmála pradoxně, když se představovala v osmém díle mužská část v bouři zachráněného páru, ač bylo všem jasné, kdo to je, jeho odtajnění probíhalo velmi dramaticky. Tím se dostávám k tomu podstatnému, čeho jsme si v těchto dvou dílech i nejvíce užili (krom Horatiovy politické obratnosti :-) ), a to pláče slečny Marie, pozdější paní Hornblower(ové) (a omlouvám se, jestli jsem odhalila více, než jsem měla, dodnes jedné přispěvatelce nemohu odpustit, že jsem se ve Smrti na mysu vraha dověděla - ještě před sledováním filmu- z tohoto serveru). Myslím, že Julia Sawalha byla vybrána vhodně (co, pánové a i dámy (jak jsem zahlédla), chtěli jste tam nějakou modelku??) a když zrovna nebrečela, ale usmívala se, byla i hezká. Problém byl v tom, že se tak nestávalo často... Ale to víte, chlap - hrdina na moři, zachraňuje všechno, co se dá, někdy i co se nedá, která doma poslušně čekající žena by z toho nebyla na prášky a nezabrečela si nad tím :-))(24.10.2011)

Čím blíže jste nepříteli, tím hůře je někdy vidět.... Začátek příběhu nás zavádí do Londýna 1803, kde většina posádek i kapitánů přežívá jen na mizerné podpoře. Zrovna se neválčí a tak není třeba posádek a kapitánů válečného loďstva. Někteří jsou dokonce díky tomu degradováni z kapitánských na nižší hodnosti - Horatia nevyjímaje. Naštěstí se zdá, že Napoleon kuje nějaké pikle a i přes mír s francií je ve vzduchu cítit cosi na spadnutí. Horatio dostane pod velení HMS Hotspur, malou, ale rychlou šalupu s dvaceti děly. Má být okem i uchem flotily admirála Pellewa. Poté co je napaden velkou francouzskou fregatou nedaleko Brestu pochopí, že mír již skončil. A je to právě Hornblower, kdo zjistí že se Bonaparte chystá k invazi do Anglie. Dostane tedy za úkol zničit signalizační věž na francouzském pobřeží, zatímco posádka další lodi má zničit pevnost s bateriemi střežící vstup do zálivu. Jak se však zdá, někdo z posádky je zrádce a Frantíci na sabotážní oddíly již čekají.... --- Další díl je opět nabitý akcí, bohužel, díky tomu, že všude a ve všem figuruje Hornblower (samozřejmě kladně) to dostalo trochu ráz šestákových románů... Byla zde dokonce i celá řada nelogických míst a některé akce byly dokonce úsměvné... Ale nechť. Pořád držím kurz a dávám 4 langusty. Proč? protože mně to i tak moc bavilo. * * * *(17.1.2014)

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce.(30.11.2009)

• - Natáčelo se ve Velké Británii v lokalitách Cornwall, Falmouth, Oxfordshire, Plymouth a Barbican. (Terva)