V utajované americké vládní laboratoři probíhají experimenty s podivuhodným obojživelným monstrem nalezeným v Amazonii. Ví se o něm velmi málo – domorodci jej uctívali jako boha, může dýchat na vzduchu i pod vodou, podobá se člověku a je považován za nebezpečného tvora. V laboratoři jej drží a bezohledně zkoumá ambiciózní vládní agent Richard Strickland (Michael Shannon). Zachází s ním spíše jako s biologickým materiálem než s živou bytostí. Jeho experimenty neberou ohledy na to, zda objekt zkoumání zůstane na živu. Ve stejné laboratoři pracuje němá uklízečka Elisa (Sally Hawkins) a když se náhodou střetne s uvězněným stvořením, dokáže s ním navázat takovou komunikaci, k níž není potřeba žádných slov. Stačí jim gesta a emoce. Elisa jej nevnímá jako nebezpečnou zrůdu, cítí především jeho strašlivou osamělost. Je to i tím, že tato záhadná bytost má jednu základní vlastnost vody. Jak voda přijímá tvar nádoby, tak stejně tento vodní tvor přijímá vlastnosti každého, s kým se potkává, a odráží tak jeho agresivitu i osamělost nebo bezpodmínečnou lásku. Díky tomu se mezi ním a vnímavou Elisou vytvoří silné pouto. V okamžiku, kdy hrozí další brutální pokusy, Elisa pochopí, že je čas na společný útěk. A protože jsme v 60. letech minulého století, neobejde se to bez účasti sovětských špiónů. (CinemArt)

filmsim

Guillermo del Toro opět v plné síle. Jsem rád, že se po Pacific Rimu a Purpurovém vrchu vrátil ke kořenům a natočil krásný malý snímek, jakousi pohádku pro dospělé v brilantně vykresleném prostředí 60. let. Tvář vody je natočena velmi starosvětským způsobem. Na vyprávění si snímek ponechává dostatek času, nikam nespěchá a díky tomu i velmi vedlejší postavy mají dost prostoru na to, aby vám nepřišly jen jako dějoví pěšáci. Herci se dokonale převtělili do svých rolí, ať už mluvíme o ďábelském Michaelu Shannonovi, lidské Octavii Spencer či naprosto úchvatné Sally Hwakins (kdyby nebylo Frances McDormand a jejího výkonu ve Třech billboardech kousek za Ebbingem, tak by Sally na letošních Oscarech neměla konkurenci). Netuším jak tvůrci vytvořili takto dokonalou masku Amphibian Mana v podání Douga Jonese, ale povedlo se jim zde něco opravdu unikátního. Takhle realisticky provedené stvoření balancující na hraně lidskosti a zvířecí divokosti, u kterého jsem neměl problém věřit i té romantické zápletce, jsem ve filmu ještě neviděl. 8/10 Více v mé video recenzi zde. ()

Laxik

Není to romance. Není to ani horor. Je to pohádka. Po deltorovsku extrémně násilná pohádka, která se nebojí provokovat. Faunův labyrint to rozhodně připomíná, a to hlavně esteticky, ale srovnávat Obojživelníka s Faunem bych neradil. Tematicky to je o něčem docela jiném. ()

JJ.Gibson

Abych řekl pravdu, tak trailer mě zaujal, pak bum Oskar, řikám si, to bude bomba! No, ale nebyla! První půl hodina zajímavá, ale čím déle jsem to sledoval, tím více mě to nebavilo. Vztah vodního monstra a němé uklízečky, je zkrátka a dobře béčkový námět, ikdyž ho má pod taktovkou Guillermo Del Toro, nezlobte se na mě. A vodní monstrum, je nejspíš brácha Aba Sapiena z Hellboye a o to vtipnější to je, že ho hraje stejný herec. Jediné, co se mi vyloženě líbilo, byla vizualizace snímku, ale stejně nechápu, že to shráblo sošku... ()

Baronne

První část filmu je naprosto famózní a funguje precizně. Souhra Sally a Ocavie, která někdy připomínala Forresta s Bubbou, skvělej nechutnej záporák a jeho protiklad. Do toho všeho podklad Desplatovy geniality (opět). Bohužel ta druhá část, aspoň pro mě byla slabá, chaotická a nefunkční. No a ten konec? Hodně rozporuplnej zážitek.. ()

kaylin

Vůbec jsem nevěděl, co od toho snímku čekat. Proč má romance mezi dívkou a monstrem 13 nominací na Oscara? Popravdě, odpověď na to si nejsem doposud jistý, tohle není film, který by akademie normálně ocenila, ale musí se uznat, že je to film nádherně zrežírovaný, s krásným vizuálem, úchvatnými hereckými výkony a skvělou kamerou, která se nebojí. Ano, zážitek to rozhodně je. A ta hudba! ()

MajklCZsk

Tváři vody jsem dal nejprve čtyři hvězdy, pak jsem si uvědomil strašně moc chyb, které mě nutily hodnocení snížit na holý průměr a teď opět snižuji, tentokráte na dvě. Proč? Protože Tvář vody odporně kopíruje studentský film The Space Between Us. Podívejte se na něj a posuďte - stejná zápletka, podobné interiéry, mnohdy i podobné záběry. Měl bych chuť hodnocení uvrhnout do jedné hvězdy, popřípadě do odpadu, ale to bych zase znehodnotil práci kameramana Laustsena či skladatele Desplata, kteří na snímku odvedli skvělý kus práce. ()

lestyna

Plný počet * Nevšední, vizuálně perfektní, velmi něžný a krásně podaný příběh dokonalého souznění a lásky. Doplněné hudbou Alexandre Desplata se z toho stává film, který se umišťuje velmi vysoko v mém žebříčku nej filmů. ()

gogos

Uslintaná a úchylná ZOO milostná kýčovina, která se zcela zcestně a mimo mísu stala nejlepším bijákem loňského roku. Holt akademici jedou na solidním matroši. Snímku neupírám vynikající výpravu a naprosto luxusní audiovizuál. Taktéž potěší sympatická ústřední hrdinka i hlavní "záporák". Bohužel to Tváři vody nepřidává na netechnické kvalitě filmu. Pro mě celkově lehké zklamání. ()

blackrain

Byla to moc hezká pohádka pro dospělé. Líbilo se mi dobové zasazení příběhu. Ta atmosféra byla kouzelná a krásně k tomu sedla stejně jako hudební doprovod. Všechno to do sebe zapadlo jako dokonalá skládanka. Bylo to stvořeno s láskou a péčí, prostě vymazlené. Nechyběly mi ani žádné bláznivé efekty. Prostě jsem se nechala unášet, i když je tahle pohádka předvídatelná od začátku do konce. Já jsem si sledování užila. ()

suicide

100% to tedy není, ale je to film, který z hollywoodské produkce poslední doby více než vyčnívá. Film založený na emocích a prožitku spíše než na efektech a nudné akci. Možná je trošku naivní v příběhu, ale to pohádky myslím bývají. Možná jde o novodobou Krásku a Zvíře, kde není ani kráska a ani zvíře. Možná je to pohádka trochu ujetá. Možná platí, že mezi slepými jednooký králem, ale o to více vyčnívá. I díky lehkému vtipu i díky té melancholii vykreslené na pozadí 60. let. ()

Kaluž

Čirou náhodou jsem v době premiéry del Torovy novinky poprvé zkouknul animovaného Železného obra Brada Birda a další z nespočtu repríz E.T. Mimozemšťana Stevena Spielberga. Fakt, čirou náhodou. A řeknu vám, tahle Tvář vody jim nesahá ani po zmáčené šosy. A já přesně vím proč. Oba výše zmíněné snímky jsem si náramně užil se synem, ale na Tvář vody jsem do kina musel vyrazit bez jeho doprovodu. Přitom stačilo jen vyhodit to explicitní mrdání, hnijící prsty nebo krvavé šplíchance a zbylo by… ano, zbylo by přesně to, co už nám naservíroval Brad se Stevem. Tedy báječně vyšperkovaná rodinná podívaná s našlápnutím k instantní klasice. Tvář vody je na pohled tuze krásná a podmanivá, ale pod povrchem zcela plochá a předvídatelná báchorka o dobru a zlu napsaná přes kopírák. Vzhledem k její nepřístupnosti nevidím jediný důvod pro opakovanou projekci. Do skutečné "pohádky pro dospělé" toho totiž budeš muset přihodit MNOHEM víc, Guillermo. ()

raimi odpad!

Nejlepší film roku 2018 podle americké Akademie filmového umění a věd. Meh. Dekadence a naprostej úpadek hodnot. Jako záporák křesťansky založenej bílej chlap středního věku. Jako klaďasové gay, černoška a zoofilka. To vše zabalený do neskutečně kýčovitýho kabátku. Když musíš, tak musíš. ()

italka63

Fantasy romance se skvělým vizuálem a hudbou. Nechápu, proč v tom hledat něco jiného. Je to neobvyklé, mírně ujeté, ale je to o lásce dvou, kteří jsou jiní. Jen tak mimochodem, Shannon byl samozřejmě skvělý a kupodivu, báje o takto vyhlížejících bozích, jejich sochách a inteligenci, skutečně existují. Takže...kdo ví ()

stration

Del Toro opět překvapil. Natočil svým tématem naprosto tuctovou, opelichanou retro love story o ošklivce, která se zamiluje do týraného vodního tvora a pomůže mu utéct. Je to prostě tak jednoduché. Co film katapultuje do nadprůměru je ale právě Guillermo del Toro. Přesní a dobře vybraní herci, perfektní ztvárnění doby, v které se film odehrává, hudba a mnoho detailů, pro které se vám to prostě bude líbit. ()

dom156

Pro mě první letošní (2018) zklamání. Hned v prvních pár minutách máme možnost vidět sexuální scénu a já si říkal, co to jako má být. Bohužel v nesmyslných podivnostech si filmaři vyloženě libují. Když je nenapadne zrovna nějaká zhovadilost, strčí tam nesmyslné dialogy nebo se děj plácá ode zdi ke zdi. Až konec mě opět vytrhl z letargie, bohužel jsem opět dostal ten příšerný happy end a zde by se skutečně hodilo úplně jiné zakončení. Skutečně nevyužitý potenciál. Abych nebyl jen negativní, máme zde super záporáka v roli (Michael Shannon). Když nad tím tak přemýšlím, to je vlastně jediné plus. Takže nedoporučuji spíše. ()

salalala

Je trochu paradoxní, že Guillermo del Toro získal Oscara ze režii za svůj nejslabší film. To tedy neznamená, že je špatný, ale není tak dobrý, jak by člověk čekal. Od počátku nicméně diváka uchvátí krásná fantaskní atmosféra Ameriky padesátých let a opravdu krásná vizuální stránka a celková výprava a kulisy. Celý film vlastně šlape hlavně díky typickému "srdcařství" del Tora, protože mu nejde upřít láska ke kinematografii, starým dobám a stařičkým monstrhororům. Jako by ale del Toro věnoval více úsilí a energie technické stránce než té příběhové, protože právě ve scénáři selhává asi nejvíc, protože za celou dobu nenabídne nic nečekaného a překvapivého a celou dobu se pohybuje v klasických klišoidních kolejích romance, která je tady ozvláštněna pouze tím, že jde o lásku ženy a bizarního rybího muže, což je samo o sobě dost zvláštní. Je opravdu škoda, že ve filmu absentuje jakékoli napětí, protože zmíněné kulisy, výprava a atmosféra se přece jenom dřív, či později okoukají a pak už nezbývá vůbec nic. S tím také souvisí přehnaná délka, kvůli které film působí subjektivně dost roztáhle, výsledku moc nepomáhá ani pomalejší tempo. Naštěstí tu jsou ale výborní herci, kterým jasně dominují výborná Sally Hawkins, která je potřebně křehká, záměrně obyčejná a nenápadná a navíc dobře vypadá i bez šatů, a podobně výborný Michael Shannon, jemuž záporáci jdou jedna báseň. Celkem vzato tak je hodně zajímavý film, který ale fanoušky del Tora trochu zklame a těm, kteří jeho tvorbu neznají, zase bude připadat až moc bizarní a oldschoolový, což je velká škoda. Troufnu si ale říct, že Oscara tomuhle sympaťákovi asi málokdo nepřeje, jen ho asi měl dostat za libovolný ze svých předešlých počinů. 70 % ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 2018. teda Helloboyovsko poňatý romantický Creature from the Black Lagoon si ma vôbec nezískal. Táto artová "romanca" išla mimo mňa riadnymi amazonskými prúdmi. Torra mám rád aj z jeho bizarnosťami, no medzirasová láska medzi morským tvorom a hluchonemou upratovačkou teraz prrástal v blamáž nech to už zachytáva aktuálne spoločenské nepokoje či to paroduje nejaké politické skupiny, bolo to celkom nejasné a príliš cinefilné na to, že nešlo o festivalový film. Za mňa krok vedľa, Oscari som v tomto prípade nepochopil. ()

Blackhand47

Tvář vody by se dala popsat jako zmodernizovaný příběh krásky a zvířete, který je zasazený do šedesátých let, kdy život nebyl pro mnoho skupin lidí vůbec jednoduchý. Rozhodně musím pochválit krásně zpracovaného rybáka, jenž je správně tajemný a snímek toho o něm moc neřekne. Skvěle udělané jsou i interakce mezi jednotlivými postavami a Shannon zde hraje správného magora. Hlavním problémem filmu je však, že se snaží zachytit strašně moc menšin (černoši, LGBT, postižení), až nikdo nemá vlastně dostatek prostoru. On i samotný příběh postupně tak trochu ztrácí dech, ale pořád to není vyloženě špatný snímek. 75% ()

kajas

Pohádka pro ty, kterým nevadí ukousnuté kočičí hlavy a pár dalších lahůdek. Po dlouhé době jsem zasedla do sedačky v kinosále a za celé dvě hodiny jsem neměla potřebu dívat se na hodinky, tak jsem byla vtažena do děje. Tolik oscarových nominací mě u takového žánru sice překvapuje, ale del Torovu týmu bych to přála, dostali mě. (A proč ne plná palba? Asi bych se obešla bez muzikálové vsuvky i scének záporáka - báječný Shannon - s rodinou.) ()

Vědma

To čumím jak rozporuplná jsou hodnocení. Ano já taky nejsem naprosto bezvýhradně nadšená, film hodně míchá žánry, ale když nad tím přemýšlím, tak to není úplně bezúčelné. Brutalita versus něha, explicitní sex versus něžný. Hodně mě baví, jak mnoho mužů film odkazuje do odpadu proto, že hlavní hrdinka je ošklivá. No ale je hodná. Nenápadný humor také funguje :" Nevím jestli je to bůh - snědl kočku". ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

11.07.2018

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

05.04.2018

Guillermo del Toro natočil spoustu děsivých i zábavných fantasy, pořádnou slávu mu však přinesla až ta poslední. Tvář vody letos získala čtyři Oscary, mezi nimiž nechyběly dvě sošky pro del Tora … (více)