V utajované americké vládní laboratoři probíhají experimenty s podivuhodným obojživelným monstrem nalezeným v Amazonii. Ví se o něm velmi málo – domorodci jej uctívali jako boha, může dýchat na vzduchu i pod vodou, podobá se člověku a je považován za nebezpečného tvora. V laboratoři jej drží a bezohledně zkoumá ambiciózní vládní agent Richard Strickland (Michael Shannon). Zachází s ním spíše jako s biologickým materiálem než s živou bytostí. Jeho experimenty neberou ohledy na to, zda objekt zkoumání zůstane na živu. Ve stejné laboratoři pracuje němá uklízečka Elisa (Sally Hawkins) a když se náhodou střetne s uvězněným stvořením, dokáže s ním navázat takovou komunikaci, k níž není potřeba žádných slov. Stačí jim gesta a emoce. Elisa jej nevnímá jako nebezpečnou zrůdu, cítí především jeho strašlivou osamělost. Je to i tím, že tato záhadná bytost má jednu základní vlastnost vody. Jak voda přijímá tvar nádoby, tak stejně tento vodní tvor přijímá vlastnosti každého, s kým se potkává, a odráží tak jeho agresivitu i osamělost nebo bezpodmínečnou lásku. Díky tomu se mezi ním a vnímavou Elisou vytvoří silné pouto. V okamžiku, kdy hrozí další brutální pokusy, Elisa pochopí, že je čas na společný útěk. A protože jsme v 60. letech minulého století, neobejde se to bez účasti sovětských špiónů. (CinemArt)

korbitch22

Může to být jak chce vizuálně přitažlivé, ale když je celý scénář naprosto primitivní a předvídatelný, tak vás nezachrání ani dobří herci, ani dobrá kamera, hezké kostýmy. a skvělé masky. Monstrum vypadá skvěle o tom žádná, del Toro si opět perfektně hraje s vizuální stránkou, Michael Shannon hraje dokonale a jeho záporák je opravdu výtečný, ale jinak je scénář nudná, podivná a rádoby artová nuda s obludou v hlavní roli a to nemluvím teď o té rybě, ale o té němé obludě. Ve finále není to mezidruhové páření tak nechutné, jelikož Doug Jones v masce netvora vypadá mnohem víc jako člověk než Sally Hawkins. Co mě ale rozesmálo je scénář, opravdu dnešním divákům, potažmo idiotům z akademie stačí hezky nafilmované scénáristické hovno? Doktor jednoznačně ví, že ho soudruzi chtějí zabít, na což odkazuje scéna kdy za zády drží nůž, přesto si jede na schůzku prakticky pro jistou smrt. Shannon vytáhne z negrů, kde se schovává zrůdička, ale nechá oba žít. aby jí mohli v klidu varovat. Oni si na stěnu napíší, kam jedou, aby je zabiják mohl v klidu najít a když je najde, stane se přesně to, co si řekne úplně každý, dědka praští, netvora střelí, ženskou střelí, netvor ožije, dědek praští zabijáka, netvor zabije zabijáka a netvor vezme ženu, skočí s ní do vody a ona ožije a titulky....chtělo se mi brečet smíchy a zvracet zároveň. Hovno v líbivé fasádě nominované na 13 sošek akademie. Del Toro je od doby druhého Hellboye úplně k hovnu a celá tahle doba je k hovnu s ním. Tři * za vizuál, netvora (toho vodního) a Shannona. Akademická břečka.50%. ()

Marze

O univerzální mezirasové lásce v nekompromisní společnosti. Částečně film o obludě,částečně romantická bajka. Vizuálně neskutečné a osvěžující. Krásné podoby vody - poetika deště, láska v zavodněné koupelně...Když jsem si přečetl obsah filmu, říkal jsem s, že to bude blbost, ale film je krásný stylisticky. Citlivý s humorem, ale i krutostí a s trochou nadsázky. Napětí se stupňuje, ale místy jsou hluchá místa kvůli nadměrné stopáži. ()

Chrustyn

Guillermo del Toro, ubral na krvi a násilí a natočil si svou pohádku o hluchoněmé ženě, jejíž náplní dne je ranní masturbace ve vaně, rozhovory se stárnoucím homosexuálním sousedem a hlavně práce uklízečky v záhadném bunkru, kam přivezou ještě záhadnějšího tvora, do kterého se zamiluje a rozhodne se ho zachránit. Věřím, že to jak film vypadá a působí je režisérův záměr a vše si natočil, tak jak chtěl, jen to asi nesedne úplně každému. Po vizuální stránce je film fantastický a veškeré kulisy, kostýmy i masky jsou excelentní, ale chybí zde něco, co by diváka více vtáhlo, nebo drželo jeho pozornost po celou dobu. Takhle to v mých očích byla trochu utahaná romantická pohádka, kde občas někdo přijde o prsty nebo je zastřelen a hlavní hrdinka souloží s monstrem s utajeným penisem. Výrazné kvality se ale filmu rozhodně nedají upřít, jen se k filmu musí přistupovat jinak, než k ostatním filmům Guillerma del Tora. ()

marhoul

Faunův labyrint jsem nečekala, chápu, že překonat jej není možné. Voda je bohužel sterilní. Má všechny předpoklady, aby byla výborná, ale chybí něco. Nevím co, ale chybí. Sešel se vynikající režisér s ošklivou Sally Hawkins, s Michaelem Shannonem (já mu tak strašně přála velkou roli!!!), plus exluzivní Monstrum, povedený romaticko- dramatický příběh, vizuál krásně děsivý a? A ono mě to nebavilo. Dokonce jsem koukala na hodinky a to jsem vděčný, často nekritický divák. Hudba. Asi prvně musím vyčinit Desplatovi. Hudba byla nevýrazná, neutkvěla mi v paměti, neumocnila příběh, prostě nula bodů. Dále mi asi nesedl příliš velký rozpor mezi dobrem a zlem. Scény působily vytrženě a rušivě. Nevím. Za mě tedy zklamání. Ale abych jenom nekritizovala, byly tam i momenty doslova ohromné. Kupříkladu Mostrum stojící v kině, byl skutečně bombastický, snový výjev... Škoda. ()

heyda

Nádherně natočený a melancholicky podbarvený film o mezidruhové lásce, který má jednu velkou vadu na kráse, a to fakt, že na něm není nic, co by člověk chtěl vidět znovu. Myslím si, že Oskar za nejlepší film měl doputovat k Třem bilboardům. 60% ()

Stanislaus

Když jsem poprvé viděl trailer na nejnovější del Torův film, tak jsem si říkal, že se Tvář vody zařadí vedle Faunova labyrintu, co se originálního příběhu a vymazlené výpravy týká. I když tento netradičně pojatý romantický film kvalitou a úderností lehce ztrácí za úžasným del Torovým majstrštykem, tak i přesto jde o snímek, který nenechá diváka chladným a netečným. K úžasné výpravě a děsivě nádhernému vzhledu "monstra" nemám slov, protože bych jen opakoval komentáře ostatních. Ústřední zamilovaná dvojice toho moc nenamluví, ale i tak má člověk pocit, že jejich vztah plný pohledů, znakové řeči a bizarních skřeků je nadmíru vřelý, možná i lehce děsivý, ale o to více kouzelný. Vedle krvavých scén bez příkras, které jsou pro del Torovy filmy charakteristické a opakují se napříč jeho tvorbou, se našlo místo i pro humornou stránku, o kterou se postarali zejména Octavia Spencer v roli Zeldy a Richard Jenkins jako Giles. Nevinný a mírně potutelný výraz Sally Hawkins skvěle konstrastuje s démonickým vzhledem hlavního záporáka s tváří Michaela Shannona, vedle kterého se i vřeštící výraz "monstra" zdá býti více sympatickým. Zkrátka jeden z nejpodivnějších filmů poslední doby, který se díky příběhu, hereckým výkonům a výtvarné stylizaci rozhodně neocitne pod vrstvou prachu a v zapomění. ()

Nettrass

Film o tom, jak si uklízečka zasouloží s mlokem. Měla radši zůstat u toho koštěte. Je pořád tvrdý a dá se přes něj hodit hadr. Nechce se mi tomu ani věřit, ale v rámci letošních Oscarů a jejich ,,oslavy různorodosti,, to získává rovnou 13! nominací, čtyři Oscary na tvrdo a devět dalších cen. Teď už zbývá čekat, kdo si bude stěžovat dřív, jestli Sally Hawkins na MeToo za zneužití mlokem, či Torem, nebo naopak ochránci zvířat za týrání mloků. ()

Oktavianus

Academy Award 2018. Tohle bylo... divné. Moc dobré, zábavné, dojímavé, fascinující - ale divné. Vždycky mě moc baví pohled pěšáků na dějinné události, tohle byla del Torova verze na Netvora z Černé laguny očima jedné zaměstnankyně laboratoře. Moc fajn verze. Ani jsem netušil, že s del Torem sdílíme stejnou lásku ke stejné době a stejným filmům. O to hezčí setkání to bylo. Můžete snímku vyčítat - a mnozí to zhusta dělají -, že je ve filmu vše módní: menšiny, sexuální obtěžování, homosexuálové... a je to tak dobře - a logické. Kdo jiný by se přátelil s němou outsiderkou než další outsider, homosexuál?Jen netuším, kde jste sebrali, že v postavě generála má být prezident Trump, zkuste se mrknout na nějaké filmy z 50. let a takovou kravinu už nikdy neřeknete. Výtvarná a hudební stylizace bere dech, rok 1963, kdy se má děj odehrávat, je dokonalý, prostě dokonalý! K tomu rozkoš v detailech, odkazech, nenápadných žertech... Tvář vody lze taky číst jako film o všech podobách lásky, opravdu všech, a v tom je rovněž skvělý. No a nakonec senzační herecká dvojice Sally Hawkinsová a Michael Shannon, jimž celý snímek patří, si taky zaslouží nejvyšší ocenění. Bohužel se del Toro nechal strhnout k režijní exhibici. To mu sice vyneslo sošku Oscara za režii, ale film trochu devalvovalo (což je hlavní důvod, proč nedávám plný počet). Protože takhle se ze skvělého filmu stal film "výborný, ale strašně divný". Že si to ošklivá uklízečka rozdává s rybím mužem, to mi nevadí. Že del Toro celé vyznění překlopil do divna, už trochu jo. Tvář vody byla mezi oscarovými kandidáty zcela právem. Na vítězství jsem měl ale jiné favority (a že nevyhrály Tři billboardy kousek za Ebbingem, to je prostě škoda). ()

Flego

Fantasy rozprávka pre dospelých zasadená do dekadentného prostredia začiatku 60-tych rokov. Práve prostredie je nádherne vykreslené, pripadal som si ozaj ako v rozprávke. Príbeh rozpráva o vážnych veciach z obdobia rastúceho napatia studenej vojny, hoci dokáže byť aj umne odľahčovaný. Ústrednou postavou je hluchá Elisa, ktorá pracuje ako upratovačka vo vládnom laboratóriu a objaví tajomného tvora, s ktorým sa nejedná práve v rukavićkách. Postavy filmu sú dobre obsadené, a hoci ani samotný príbeh neposobí nejako originálne ( predpokladám, že v 50-tych rokov pri popularite podobných filmov o roznych kreatúrach sa niećo podobné vyskytlo ), ale Guillermo del Toro vytvoril slušné dielko, ktoré pobaví a poteší oči diváka. ()

MontyBrogan

Týchto 50 odtieňov zelenej má lákavú atmosféru a zaujímavé kombo charakterov, no to je asi tak všetko. Príbeh, ktorý by som najskôr označil za zvrátenú rozprávku, môžete buď akceptovať alebo vysmiať. ()

BMW12

Tady je naprosto zřetelný rukopis Guillerma del Tora. Film mě hodně bavil, od začátku jsem byl v napětí, jak to celé dopadne. Sally Hawkins byla ve své roli naprosto perfektní. Líbilo se mi i trochu té bizarnosti, že si např. Elisa každé ráno mastí frndu. :-D Ale mít sex s „příšerou“, to už je teda hodně bizarní. ()

Jinny

Guillermova fetišistická mezidruhová love story... má především přepálenou stopáž. Příběh je prostý a předvídatelný a je to víceméně jednohubka a natáhnout stopáž na dvě hodiny logicky přineslo hodně zbytečných scén. Stylizace padesátých let je krásná, ale neukotvuje příběh tak, jak bych si představovala. Vidíme politické a sociální pozadí, ale to je až na nějaké třetí koleji, ačkoliv ta americko-sovětská podzápletka mohla vést do mnohem zajímavějších míst. Stejně jako kouzelné schopnosti našeho téměř půvabného vodního monstra. Michal Shannon je jako záporák skvělý, ale bylo by fajn, kdyby přece jenom dostal příležitost dodat charakteru větší nuance. ()

poz3n

Pokud současná hollywoodská kinematografie trpí dekadencí pod nadvládou všech přiblblých komiksových blábolů, je to paradoxně dobře vidět na celé té oscarové šarádě okolo del Torova snímku. Ještě tak před 20 lety by podobný druh filmu byl bezvadný, oddychový, kvalitní popcornový hollywoodský biják. Dnes je z něj téměř artová podívaná s akademickou ambicí a nekonečnou řadou oscarových nominací včetně těch nejdůležitějších. Proti samotnému filmu nic nemám a i se všemi klišé a se vší tou předvídatelnou vatou se mi poměrně líbil a pokud bych já mohl určovat směr, jak mají vypadat hollywoodské blockbustery, tenhle by se mi zamlouval. Na druhou stranu si ale nemůžu pomoct, myslím si, že by podobný film rozhodně neměl mít co dočinění s oscarovými nominacemi za herecké výkony či za režii. 6/10 ()

rikitiki

Nejstrašidelnější v celém filmu je maniakální agent a jeho vzorná rodinka jakoby vystřihnutá z katalogu amerických hodnot 50. let. Působí nesvobodně, bez radosti a ubitá. Při sexu agent vyžaduje, aby manželka mlčela. Je pro něj jen pomůckou, nikoliv lidským tvorem. Proto se mu taky libí němá, zdánlivě submisivní uklízečka, zdá se mu, že ta by byla ještě vhodnějším poslušným nástrojem. _____ Všechno se musí podřídit přáním bílého muže v mocném postavení, protože jenom jeho názory jsou správné. Proto je zuřivý, když se mu cokoliv jen nepatrně vzepře. Ten muž je slaboch, který se obává, že když něco otřese jeho světem, ukáže se, že on hnije na povrchu i zevnitř. _____ Jeho protihráčka má přitom mizerné karty: němá, nevýznamná, žena. Ale ona má na rozdíl od agenta věrné spojence. Sice zdánlivě slabé, ale oddané její laskavosti. ____ Boj může začít a nemůže skončit jinak než totální porážkou jednoho z nich. Del Toro ve svých filmech vždycky vidí sílu v ženách v podřadném postavení. _____ Snímek ohromí retro atmosférou zahalenou do zelenavých tónů připomínajících vodní příšeří a křehkým vztahem mezi monstrem a nenápadnou ženou. Vajíčka jsou tady symbolem nového začátku, jemným příslibem, že může vyrůst něco nečekaného a krásného. ()

honajz odpad!

Zbytečně a přehnaně dlouhá LGBTQ (a kdovíjaká písmena ještě) agitka, která výtvarnou stylizací a hudbou vykrádá Jeuneta a příběhem všechny ty malé, černobíé horory z 50. a 60., které si ale aspoň na nic nehrály a trvaly jen něco přes hodinu, plus třeba americký seriál Kráska a zvíře s Lindou Hamilton. Kromě těch nechutných agitačních prvků v tom filmu tedy neshledávám nic veskrze originálního. ()

hansel97

Nádherný filmový experiment prolínající mnohé žánry spolu s krásným poselství a notnou dávkou bizarnosti, bez které by to jednoduše nebyl del Toro. Výborná Sally Hawkins a audiovizuální prvky filmu. ()

SOLOM.

V poslední době jsem snad nezaznamenal žádný jiný film, kolem kterého by bylo tolik humbuku. Nešlo jen o všechny ty nominace či ceny, které si Tvář vody připsala na svůj účet, ale především dost rozporuplné názory na ní jako celek a to nejen ze svého okolí, ale i napříč celým internetem. Zatímco jedni považují tento kousek za opravdový skvost a jeden z nejlepších filmů za poslední dobu, ti druzí v tom často vidí obyčejný průměr, nebo ještě hůře zbytečnost a nudnou záležitost. No a já se musím přiznat, že jsem zůstal někde uprostřed, ale spíš se přikláním k té druhé skupině. Guillermo del Toro nikdy nepatřil k mým velkým favoritům a oblíbencům, ale jeho tvorbu respektuji, přestože k ní mám často nejrůznější výhrady. Opravdu se mi líbil snad jen The Devil's Backbone. Většinou však převažují spíše rozporuplné pocity, jak u tolik opěvovaného Faunova labyrintu tak i Purpurového vrchu, (které mimochodem rovněž považuji za průměrné záležitosti). A to samé platí i u tohoto filmu. Celá ta omáčka okolo na mě jaksi nefungovala, místy jsem se neskutečně nudil a nebýt drsnějšího závěru, šel bych s hodnocením ještě níž. Nejen že tu lze narazit na několik nelogických prvků (to jako vážně má do tajné laboratoře každý přístup a když už ho v ní načapají, se mu nic nestane a to opakovaně – no oni se v té laboratoři chovali všichni jako dementi…), ale ono jde hlavně o to, že většina filmů del Tora je založena na „dost pohádkové bázi“, romantice, citech a přesto jsou často zařazené i do hororového žánru. Což mi dost vadí, přesto nezbývá než to respektovat. Až se sám sobě divím, že se na ty jeho filmy pořád dívám. Mají však v sobě cosi, co si ke mně nakonec stejně najde cestu. Dalším podstatným prvkem byla sama herečka v hlavní roli. To opravdu nenašli někoho s větším charisma? Neříkám, že byla úplně hnusná, ale mé sympatie si určitě nezískala, stejně jako samotný tvor. S názorem že masky byly super tak rovněž nesouhlasím. Také bych za normálních okolností ocenil i jistou „perverzní“ stránku tohoto díla, jenže smůlou je, že jí měla na povel ta samá herečka, ze které se mi ježili chlupy po celém těle. Tvář vody tak řadím k obyčejnému průměru, na kterém jsem nezaznamenal jedinou věc, kvůli které bych měl tento film vychvalovat do nebes, nebo jej dokonce někomu doporučovat. Bohatě mi to stačilo vidět jen jednou!!! 50% ()

Karamanlis

Námet The Shape of Water je bezosporu atraktívny, rovnako ako prostredie pochybného vládneho laboratória, v ktorom sa príbeh odohráva. Zápletka s milostným vzťahom medzi upratovačkou a kreatúrou však na mňa osobne akosi nezafungovala. Rybí muž chtivý párenia s ľudskou samicou síce nie je v rámci kinematografie žiadnou novotou, keďže tu už bol zamilovaný Gillman z Čiernej lagúny či ženy znásilňujúci morskí mutanti z Humanoids from the Deep, je však ťažko uveriteľné, že by sa mladé dievča po pár letmých pohľadoch bezhlavo zamilovalo do zástupcu iného živočíšneho druhu a dokonca bolo iniciátorom zoofilných hrátok s divným šupináčom, nemajúcim napríklad problém pochutnať si na mačke... ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

11.07.2018

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

05.04.2018

Guillermo del Toro natočil spoustu děsivých i zábavných fantasy, pořádnou slávu mu však přinesla až ta poslední. Tvář vody letos získala čtyři Oscary, mezi nimiž nechyběly dvě sošky pro del Tora … (více)