A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

Jorge-Z

Jeden z nejlepších filmů české kinematografie. Tohle není film o jednom či dvou hereckých výkonech, tady hrají skvěle opravdu všichni. Nezapomenutelné scénky a hlášky, kterých je v tomto filmu mnoho! "To bylo málo"... ()

unagi

V Čechách sa vie ako na komédie. Pelíšky sú nepochybne jeden s najlepších komédií celej histórie Československa a Čiech. Výborné herecké obsadenie v podaní Emílie Vášáryovej, Jiřího Kodeta, Miroslava Donutila a samozrejme Bolka Polívku. ()

Prochy38

Film jako vystřižený z typického českého bytu. Upřímně od tohoto snímku už mě žádný český film takto neoslovil. Místy černá komedie s našimi, té doby a jistě i současné, nejlepšími herci! Co dodat? Jisté je, že zde "soudruzi z NDR chybu neudělali." 95% ()

venom14

Tímhle si mě Hřebejk získal.Dobří herci,děj,postavy ,vtipnost a hlavně hlášky.Možná nejlepší film vůbec. ()

dormouse

Po 11 letech film nějak dozrál a co jsem mu vytýkala dřív, odvál čas. Atmosfěru doby zobrazuje zcela přesně a bez zbytečně tragických tónů. V každé době jsou lidé, kteří se třápí, kteří jsou zamilovaní a kteří jsou štěstni. A někdo se to vše odehraje v jednom okamžiku. ()

Frecklie

"To je tím, s kým se taháš. S ňákym anarchistickym bohémem, rudym bolševickym nokem" ....Kodet ve své životní roli předvádí naprostý herecký koncert a já smekám. Je to můj nejoblíbenější český film a kdybych mohla, dám třeba 100*. ()

iampatrik

Nemám ve zvyku dávat zdejším "top filmům" automaticky pět hvězdiček jen s určité nostalgie nebo jen ať náhodou nevybočuju z řady. Pelíšky jsou však takovou klasikou, která se mi nikdy neokouká (jako například Vykoupení z věznice Shawshank). A i když film vidím po x-té, pokaždé si v něm najdu něco nového a něco, co mě zaručeně rozesměje. ()

Chandell

Když jsem Pelíšky viděl poprvé, byla to naprostá pecka. Teď už film pro mě poněkud ztrácí své kouzlo, protože při poslední repríze jsem se přistihnul, že si téměř všechny repliky můžu odvykládat sám. Film, jenž dal světu hlášky, které slýchávám takřka denně. A moje nejoblíbenější - nejpoužívanější? “Víš co Sašo? Jdi do prdele! “ ()

Warle

Excelentní Kodet, Polívka a Donutil. Jeden z mála filmů, bez kterých si opravdu nedovedu představit vánoce. Troufnu si říci, že se jedná i o jeden z nejlepších, možná i dokonce nejlepší český film všech dob. Kadence hlášek je obrovská, celý film je v podstatě jeden velký gag. Nejlidovější film novodobé české kinematografie.-Mně by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi.. z NDR.. chybu? -Stříleli za války do vzduchu ()

Hanes88

Jak se říká OPRAVDU černá komedie :-). Vtípky byly povedené a vůbec celkově to člověka i chytne. Bohužel 5 hvězd dávám jen filmům, z kterých jsem úplně paf, a tento film jím není. Jinak ale i výkony hlavních herců byly skvělé, takže dávám 80%. ()

peetriss

Bezesporu se jedná v porovnání s ostatní českou produkcí o nadprůměrné dílo, ale zase z něj nejsem natolik paf, abych mu dal plné hodnocení - k tomu ještě něco chybí. Výborné hlášky, bezchybná kamera, výborní herci, z nichž nejvíce vyzdvihnu herecký koncert Jiřího Kodeta. Lepší čtyři hvězdičky. ()

J*A*M*A*L

Rozhodně nejlepší český film co jsem kdy viděl.Jan Hřebejk ani nevím kolik mu zde bylo a tak neuvěřitelně zaválel fakt tleskám a herci hráli taky dost slušně i přesto, že jsem tu znal jen pár.Vážně dost zábavný film i někdy dost smutný.Dnes se tomu jen smějem, protože to byl skvěle zábavný snímek, ale takhle to fakt bylo a my za obrazovkama z toho chcípáme smíchy, ale já prostě z té scény kdy Jiří Kodet chytne nerva kvůli pitomému noku prostě nemůžu, bóže z toho vždycky tak umírám.Ale bylo tam skvělých spousta scén, ale tahle ta prostě neměla chybu.Musím říct, že všichni se nad tímto snímkem skvěle vyznamenali.100% ()

Angelino

Milujem tú klavírnu bodku. V tej hymne a ako je zahraná je vypovedané všetko... a vždy ma to po krásnych už kultových hláškach naplno zasiahne, čo všetko sa vtedy vlastne stalo a znamenalo pre našu krajinu, našich rodičov a všetkých čo tu žili... ()

orkadimenza

Pelíšky by se daly vystihnout jedním slovem: NOSTALGIE. Nabízejí netradiční atmosféru kombinující humor a hořké chvíle, přičemž na prvním místě je napodobení tehdejší doby. Mě Pelíšky přinesly různou směsici emocí, ovšem žádné extrémy, a filmu bez extrémů nemůžu přidělit extrémní (plné) hodnocení. Zařadil bych je tak ke konci nejlepší desítky českých filmů, ale že by měly být uzavírat nejlepší desítku filmů všech dob? No to ani náhodou! Pro mě "jen" kvalitní podívaná, která nebyla dovedena k dokonalosti, pravděpodobně tím, že se s filmem setkávám poměrně pozdě (v pořadí 17. film z TOP 20 na čsfd). ()

Paldiny

Ako sa žilo a nežilo za socíku. Sledujeme tri rodiny, zložené z kompletného kvarteta povahových čŕt, ich sviatočné zvyky, povyky aj vzlyky, školský rok, letné prázdniny a napokon odchod na dvadsať ročnú dovolenku. Tvorcovia trochu kalkulujú s tým, že onú dobu divák pamätá a ak nie, herecká elita sa aj tak postará o zábavu, kedy to v prvej polovici srší jednou perlou za druhou. Scény však nie sú pospájané kvalitným lepidlom a až do záverečnej tretiny pôsobia viac ako epizódky, než súčasť jednotného celku. Až vyvrcholenie vnesie do príbehu vítanú myšlienku o schopnosti prispôsobiť sa, kedy sa rozhodne, kto chce kde byť. Predsa len, nie je vtáčik ako vtáčik, spýtajte sa tých v klietkach. ()

janesX

Dávam tri a pol, ale aj tak myslím, že bolo natočených veľa preveľa lepších českých filmov (a to o dosť lepších), ktoré by som si skôr vedel predstaviť namiesto Pelišiek v top 10. No ale proti takému davu človek naozaj nezmôže absolútne nič 😅. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků