A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

JADIM

Pelíškam chýba pevnejšia kostra, bez nej je to iba momentková dráma, ktorá síce obsahuje viacero lepších scén, vtipov a hlášok, ktoré počúvam už roky a doteraz som netušil, odkiaľ pochádzajú, ale ten príbeh konkrétne filmu Pelíšky proste chýba. 6/10 ()

MurielRezek

Po více jak dvaceti letech jsem viděla film podruhé. Zvyšuji hodnocení na plný počet. Pelíšky jsou esencí empatie, laskavosti i hořkosti humoru, a bohužel i aktuálního přesahu. "Když si myslíš, že už nemůže být hůř, Rusák Ti vysvětlí, že může." Koho by to tenkrát vůbec napadlo.. Skvělá hudba Ivana Krále + Ivana Hlase a výborné herecké výkony celý film korunují. ()

Jiří K.

Aha, takže za bolševiků byli všichni komunisti směšní idioti. Ti prozápadní byli vzdělaní správňáci. Všchno zboží z východu byl brak, naopak americké výrobky byly a jsou vždy zárukou kvality. Ale to my přece už víme i z jiných filmů... Donutil by zasvítil v každém sebevětším trapasu - ta jedna hvězdička je jen pro něj. UPDATE 6.10.2013 - Jsem velky milovnik ceskych filmu, ale nemam rad takove filmy, ktere cernobile kritizuji ten minuly socialisticky rezim v 'teplicku demokracie' neriskujic perzekuci, zakaz cinnosti, apod. Po shlednuti Pelisku, si o to vic vazim takovych filmu jako byli napr. Bila pani, Kral kralu a dokonce i serialu Chalupari, kde se objevila subtilni ale zrejma socialni a politicka staira a kritika, a to i ve forme podtextu a alegorie...primo v stredu udalosti... ()

blastboy

Opravdu skvělá komedie. Ještě lepší než Pupendo. Donutiĺ komunista, Kodet válečný pilot v jednom domě a do toho všeho stále rýpající Bolek Polívka jsou příliš silné trio než abych jim mohl odporovat ()

PALINO

Tak PELÍŠKY sa Janovi Hřebejkovi naozaj vydarili. Ale ťažko povedať, či má na tom najväčšiu zásluhu on alebo Petr Jarchovský, či bezchybní herci, skôr všetci dohromady. PELÍŠKY sú rozhodne tým filmom, ktorý netrpí nedostatkom nezabudnuteľných scén a tomu môže ďakovať predovšetkým hercom. Miroslav Donutil len otvorí ústa a už je sranda a jeho neustále šikanovanie syna ("Ty smrade"), či prezentácia umelohmotných lyžičiek od súdruhov z NDR nemajú chybu. Takisto Jiří Kodet predvádza vynikajúci výkon a jeho cholerický výstup zakončený bolševickým nokem predstavuje asi najlepšiu scénu filmu. A samozrejme je tu i ďalšie množstvo dobrých hercov, ktorý dotvárajú inak vynikajúci film. ()

klúčik

Jan Hřebejk natočil film, ktorý patrí k tomu najlepšiemu čo tu po revolúcii vzniklo. Výborný scenár, výborný herci, lebo niekoho vyzdvihnúť to by bolo urazením iného. Fantastická hudba. Je to bomba, pre mňa 100%. ()

MARTIN*I

Tak tohle je fakt skvělá komedie!!! Neni co dodat, to se musí vidět! Herecký výkon skvělý, velice vtipné a zajímavě zpracované... Kodet tam hraje výborně!! Jak tam řve :-) ()

Cruise

Řezal, řezal a zase řezal! Ne dřevo, ale při tomhle filmu jsem se řezal jako blázen! Všechny ty Kodiaky, máničky a soudruhy z NDR prostě žeru:))))! ()

AZbest

Smiech cez slzy. Okrem toho, že je tento snímok geniálny po všetkých stránkach, je aj veľmi dôležitý z hľadiska vysporiadania sa spoločnosti s minulosťou. A takých filmov je v našich končinách málo a zúfalo ich potrebujeme. ()

joora1

Nemůžu si pomoci, ale s odstupem času hodnotím tento film jako Hřebejkův nejlepší.Následující jeho filmy už neměly takovou jiskru a lehkost a ikdyž je žánrově nelze srovnávat, Pelíšky se mi líbily nejvíc.Skvěle napsané role byly navíc výborně zahrány a opravdu bylo na co koukat.Velmi vtipná a zábavná komedie, kde nechybí ani vážné chvilky.Kdo by dneska neznal hlášku:"Kdepak asi soudruzi z NDR udělali chybu?" ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Za normálních okolností bych dal klidně i 4* ale dávám za 3, jako protest proti totálnímu přeceněvání tohoto (a spousty dalších - že Koljo?) jinak dobrého filmu. Pro hodně lidí na databázi zřejmě česká kinematografie začala v roce 1990...Smutné vážení přátelé...smutné... Měli by jste shlédnout také pár starších filmů, než začnete vykřikovat, že Pelíšky jsou nejlepším českým filmem všech dob. Já osobně vím o min. 100 našich filmech, které jsou lepší...Upřímnou soustrast český filme! ()

bari68

Výborná poctivá česká komédia.Toľko gagov a vtipných situácií nájdeme v českej kinematografii málokde.Pohľad o 30 rokov dozadu na dobu komunizmu, na rok 1968.Výborná hudba Petra Nováka ,Václava Neckáře a.i. , sú asi jediným plusom vtedajšej doby.Film takmer bez nejakej zvláštnej pointy ,avšak okorenenej hereckými výkonmi Kodeta, Vašáryovej, Donutila, Stašovej,alebo Polívku.Jednoznačne najlepší Hřebejkovina, ktorá sa radí medzi klenoty českého filmového plátna. ()

NICOX

Hřebejkův nejlepší film vůbec. A podle mě nejlepší českých film posledních let. Spousta skvělých herců (z nichž už bohužel někteří nejsou mezi námi). Jak se řekne rusky hajzlové? :) 90 % ()

miklaras

Moc nejsem na tu hřejivost českého humoru, protože v hřejivý český humor nevěřím. Ale Pelíšky jsou docela příjemná televizní podívaná. V kině jsem se nebavila, v televizi mi každoročně udělají docela radost, i když bych si zřejmě nevšimla, že vypadly z programové nabídky. ()

Rudinsky

Fenomenálny počin svetovej úrovne, na výsledku ktorého sa podieľali úplne všetci súčastnení (ktorí navyše - ako povedal klasik - žiaľ, alebo chvalabohu režim, o ktorého bizardnostiach film rozpráva, zažili). Nádherný film ()

iXtr3m3

Jeden z mála dokonca minima českých a slovenských filmov od 90 rokov hore, ktoré som dokázal pozrieť. Ale aj tak osobne pre mňa niet nad staré komédie s najväčšími legendami bývalého Československa, akými boli páni Menšík, Jiří Sovák, Zdeněk Svěrák, Josef Abrhám, František Filipovský, až po tých najstarších, na ktorých vymenovanie od čias čiernobieleho filmu po krásy 50-60-70-80 rokov by mi tento príspevok asi nestačil. ()

anura

Filmy, které vystavěly svou podstatu jen na množství vtipných prupovídek či scének, se po čase mohou stát bezobsažnými. Výjimky tvoří ty filmy, které nestaví pouze na základech verbálních. Ale ty ostatní snímky ukazují, že kromě hlášek vlastně nic neobsahují, nic víc nás k nim nepoutá, ni téma, ni kvalita užitých výrazových prostředků. S četností viděného nutí mne opakovat vtipné věty s protagonisty bez sebemenšího pohybu koutku úst. Ale k Pelíškům jsme zase milosrdní, film si udržuje lyrickou rovinu, kamera je vlídná, střih je aktivní a podporuje rovinu komickou, doplněno pečlivým dobovým hábitem, jenž se skrývá v hudební složce a prakticky v misé-an- scéně každého záběru, nemohu si pomoci a přecijen dávám filmu hvězdičky tři. ()

Chris Wulf

Celý film jsem se smál až jsem se za břuch popadal, ovšem když na konci hraje PAN HEREC Jiří Kodet na klavír národní hymnu, neubránil jsem se slzám...a vůbec se za to nestydím. "To máš z toho, s kým se taháš! S nějakám anarchistickým bohémem! Rudým, bolševickým nokem!" :-DDD ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků