Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Ta 4.* nejen z nostalgie. I teď se mi to líbilo jako dříve a film ve mě vyvolává stejné myšlenky, které popisuje golfista: "Doletěl někdy někdo vůbec někam?"! ... Opravdu i pro mě nazapomenutelný film, který jsem ovšem ve svém věku, sledujíc ho jako "obyčejný" napínavý film, nemohl náležitě docenit!(25.1.2008)

Ten závěr, kdy Telly Savalas práškovacím letadlem zničí dvě helikoptéry vybavené kulomety mi příjde asi tak směšný jako když Walker Texas Ranger zničí kulometné hnízdo s koltem:)Jinak zajímavá podívaná hodná k zamyšlení. Dodnes se spekuluje o tom jestli nebylo takto zmanipulováno i první přistání na Měsíc.(30.5.2009)

Pěkná spiklenecká konstrukce, vycházející patrně ze spekulací kolem přistání-nepřistání na měsíci.(25.11.2009)

Je pravda, že film má niektoré časti až príliš zdĺhavé, napríklad sa občas príliš veľa rozpráva, ale má už vyše 30 rokov a okrem toho, námet je taký úžasný a jedinečný, že mu odpustím akúkoľvek chybu. Tento film som nepozeral kvôli hereckým výkonom či akcii, ale práve kvôli námetu a kvôli tomu, ako by bolo možné niečo podobné urobiť v skutočnosti. Tematiky znalí vedia, že vôbec nie je ťažke Mars zameniť za Mesiac a mám taký pocit, že práve o to tvorcom išlo. Filmové spracovanie jednej z najväčších konšpiračných teórií v dejinách ľudstva.(9.1.2010)

Mám z tohoto filmu velice rozporuplný zážitek. 32 let po jeho vzniku oceňuji Goldsmithovu hudbu, konspirační nádech a výtečné akční sekvence (auto "utržené z řetězu", honička ve vzduchu), co považuji za nezvládnuté, je střih a naprosto odbytá režie. Rutinér Hyams začíná budovat napětí, pak ho nesmyslně shodí únavnými dialogy, pak ho zas buduje a zase dokola. Vážné téma je najednou odlehčeno (vydařenými) vtípky, díky tomu mám schizofrenní pocit mixu několika žánrů.(13.4.2010)

Hodně skvělý námět, ale to provedení zas až tak úžasné nebylo. Neříkám to často, ale pokud by se rozhodl někdo natočit remake, vůbec bych se nezlobil...6/10(12.6.2011)

Mělo to být kratší a tím by to pak bylo i silnější. Ono to je dobrý, má to napětí, herci hrají skvěle a i ten příběh je skvělý, ale utahaná místa tady prostě jsou, není jich moc, ale fakt se to někdy docela táhlo. Už v té první polovině je znát, že to vyprávění je takové pomalejší a ono to chvílemi prostě nudí. Ale jak už jsem psal, není jich moc, takže ten celkový dojem z toho filmu mám dost dobrý a líbil se mi. By mě zajímalo, jestli tenhle film započal tu konspiraci o letu na Měsíc... 4*(8.3.2019)

Skupina astronautů měla letět na Mars, ale stali se obětí podvrhu organizovaného NASA. Místo skutečného letu se objevily pouze fiktivní záběry, aby před národem utajili konspiraci. Astronauti jsou nakonec nuceni bojovat o svůj život, protože se stali nepohodlnými svědky, které je potřeba odstranit. Výborný film s dobrým námětem.(1.7.2009)

Namet z prostredi NASA je paradni, ale svoje stari snimek tezko zapira a technicka zaostalost, topornost hercu ci ztrata tempa jsou jako pest na oko, coz by v aktualnejsim zpracovani vypadalo urcite mnohem lepe. Manipulacni vliv medii a televize je poradnym duvodem k nataceni. 45%(4.4.2011)

Zajímavý snímek, který opět mimo jiné oživil fámy o tom, že Američané na Měsící nepřistáli, a že to bylo všechno natočeno ve filmovžch ateliérech.(25.3.2012)

Zajímavá konspirace nutící k zamyšlení, bohužel není to tak zajímavé po celou dobu a ztrácí to na zajímavosti. Dobrá je závěrečná letecká honička a vtipný Savalas. Ani mi nevadí typický americký konec.(31.3.2012)

Na svou dobu pravděpodobně dost odvážný a vzácný téma, který se v dnešním světě rozhodně neztrácí, spíš naopak. Nemám tomu co vytknout, celou dobu si to pevně drží a rozvíjí příběhovou linii, v níž se některý zvraty (naštěstí je jich málo) současnýmu divákovi můžou zdát úsměvný, ale to k tomu prostě patří. Naháněčka pouští, ve který všechno gradovalo a přibývalo dramatičnosti byla udělaná na jedničku, přesně tak se to má šponovat. Velká poklona pak patří tvůrcům za následující "souboj" práškovacího letadla s helikoptérami, byla to totiž jedna z nejlepších akčních scén, co jsem kdy viděl a zrovna v tomhle filmu bych jí fakt nečekal. Takový by se měli točit častěji, protože vás to do scény vtáhne stokrát víc, než sebedražší digihnus.(1.12.2014)

Lepsi prumer, ten namet byl fakt dobrej, akorat film asi dost zestarnul a mozna byl az moc dlouhej a chvilema nudil, aspon na konci solidni letecka honicka.(24.1.2015)

Slušný thriler, který spadá do sci-fi jen námětem cesty na Mars (která stejně neproběhne). Úpřimně řečeno, jediný co jsem si po letech pamatoval je vynikající závěrečná honička dvouplošníku s vrtulníky, jinak je to neurážející průměr. Než astronauti "zemřou" a začne boj o život uplyne skoro hodina a film se nese v poklidném tempu. Druhou survival půlku zase narušuje celkem zbytečná linie s pátrajícím novinářem. Z herců mě zaujal v malé, ale podstatné roličce Savalas a hlavně Holbrook jako ultraslizký manipulátor. Hyams točil dobrý film a tohle je dobrý film, ale ty tři hvězdičky co jsem dal původně odpovídají.(9.1.2016)

Fantastický konšpiračný triler so super obsadením a skvelým hudobným podmazom, najmä úderným úvodom a koncom. Toto vyšlo fakt super, viac takýchto filmov :)(27.11.2016)

Veľmi pôsobivý film. Realisticky ukazuje to, čoho sme svedkami každý deň: manipulovanie miliónmi alebo miliardami ľudí pomocou médií. Boli Američania skutočne na mesiaci, alebo to je len jeden z množstva propagandistických podvodov? Zaútočili na New Yorkské dvojičky naozaj len arabský teroristi (čomu dnes už takmer nikto neverí okrem vypatlaných amerických primitívov), alebo to bola akcia pripravená americkými tajnými službami ako sa stále viac ukazuje v poslednom období, na ktorú využili arabov. Existuje vôbe Usama bin Ládin, alebo je to len postavička spracovaná počítačom, ktorá sa použije vtedy, keď sa to Americkým vládnym kruhom hodí? Videl som tento film veľmi dávno ako malý chlapec a vtedy som ho vnímal len ako bežné sci-fi, keď som ho pozeral nedávno, uvedomil som si až teraz jeho obrovskú silu. A poučenie: Neverte žiadnej propagande, všetko je to podvod!!! Používajte vždy len vlastný rozum!!! Majte na veci vlastný názor a nenechajte sa ovplyvniť žiadnou propagandou!!! Stačí sa pozorne rozhliadnuť okolo seba, dobre otvoriť oči a zamyslieť sa nad tým, komu je prospešná táto propaganda, lži a podvody - to je zvyčajne, ako hovoria kriminalisti, páchateľ s motívom činu.(25.10.2008)

Jednoznačně nejlepší konspirační film minulého století, co se týče dobývání vesmíru.(1.2.2013)

vynikajici tema a perfektne rozjety film, ktere postupem casu se meni v bezny televizni film:(prvni pulhodina je rozehrana mistrovsky..uz jen kvuli zakladni pointe, ale po uteku pilotu to zacina byt spise nudne nez katarzujici..a to se tyka bohuzel pro obe dejove linky:(..bohuzel:)(5.5.2008)

Výborný, dnes už klasický snímek. Pamatuji si jej z dětství, tehdy to byla opravdová pecka. I nyní neztrácí nic ze svého napětí a těží z velmi originální námětu. Po shlédnutí se člověku dere na mysl otázka, zda-li jsme opravdu někdy podobně nenaletěli a zda-li vždy byla vše realita .. :)(18.9.2008)

Film, který za komunistů pronikl do kin a televize, protože "nastavoval zrcadlo". Dnes působí pomalu (dlouhé pateticky prázdné monology, jako je úvodní vysvětlení vysoce postaveného člena projektu NASA, proč ten podvod, jsou skoro k nepřečkání), velmi nerealisticky (těžko si lze takový podvod vůbec představit, technické potíže by byly značné i dnes, v éře vizuálních efektů) a paranoidně. Závěrečná honička vrtulníků s dvouplošníkem to alespoň trochu zachraňuje. Jedna hvězdička navíc z nostalgie.(29.9.2008)

Uff...od té doby, co jsem tenhle film viděla, nevěřím v existenci kosmických letů, natož v nějaké Marsy a Měsíce, kde by se snad dokonce dalo přistát!!(8.10.2008)