Nekonvenční love story dvou odlišně zmrzačených lidí: stárnoucího finančního ředitele jatek, jemuž tělesný handicap brání v navázání bližšího vztahu a mladé uzavřené kvalitářky masa s dokonalou pamětí, ale nepřekonatelnou fobií z tělesného kontaktu i potenciálního citového vzplanutí. Oba hrdinové, postupně ohromováni zjištěním, že sdílejí totožné sny (v nichž jsou laní a jelenem uprostřed zasněženého lesa), se je následně pokoušejí společně naplnit. Lehce excentrická, taktilní i odtažitá romance s prvky všednodenního dramatu a černé komedie sugestivně tematizuje dualitu bdělosti a snění, zvířeckosti a humanity, duše a těla. (Film Europe)

MikO_NR_1909

Mile rád uprednostním nápadité európske drámy, ktoré nie sú iba nedejovou kolážou, ale snažia sa invenčne a energicky tematizovať svoje príbehy - v tomto prípade chladná romanca o dvoch ľudí trpiacich telesnou a psychickou zmrzačenosťou. Páči sa mi štýl, ktorý je senzibilne až krehko poňatí, pritom akcent a naliehavosť konfliktov je vážna ale občas vyznie teatrálne až ironicky. Skrátka, celkovo mi Enyedine zásahy prídu atraktívne pre diváka, sú ale stále dosť kinematograficky úsporné. Ani zmienené metafyzické snové sekvencie filmu neoberajú na vážnosti a relevancii, povedal by som, že symbolické hľadisko nereálnych situácií vyobrazených vo filme vo viacerých oblastiach je skvelým metaforickým príkladom ako sa dajú kreatívne popisovať príbehy zo života nielen z hľadiska fyzickej vizualizácie, ale aj za zákutím vedomého a zdravotného stavu. ()

Lucjen

Film Ildikó Enyedi presne zodpovedá svojmu názvu - je o krehkosti, zraniteľnosti, potrebe. Jednoducho - o tele a duši. Už som viackrát spomínala, že takýchto citlivých príbehov pribúda. To však Testről és lélekről neuberá na jedinečnosti. Miestami som sa za oboch hrdinov cítila trápne - za ich strnulosť, hanblivosť .. Viackrát ma tí dvaja rozosmiali. No vo výsledku som im hlavne úzkostlivo držala palce ... aby sa ich nádherné sny stali ich realitou. Možno majú Maďari krivé nohy, hnusné malinké kone ... ale s emóciami to sakra vedia, tak sa na to pripravte. ()

JohnMiller

Ide u surrealisticky nasnímaný príbeh dvoch ľudí, ktorých navonok nespája v podstate nič až na to, že majú rovnakého zamestnávateľa. Spája ich však niečo, čo je za hranicou bežného vnímania. V jeden krásny deň sa vedenie firmy ktoré spracúva hovädzia mäso (ide o bitúnok) rozhodne, že podrobí psychologickými testami zamestnancov: sem patria aj obsahy snov. Práve tu sa zistí, že hlavné postavy zdieľajú spolu ten istý sen. Každý za seba, každý za svoju postavu. On je jeleň ona laň. Snímka je originálna, má svoju atmosféru, ako už z názvu vyplýva má dušu aj telo :D. Zabaví cinefilov, pošteklí krvou a bizarnosťou, ktorá však bohužiaľ patrí ku každodennému životu (takže zakrývanie si očí pred realitou neodporúčam) a má celkom dynamický dej, na to, že ide o festivalovú záležitosť. Aj bežný divák si to pokojne môže užiť a nebude trpieť pri dlhočizných statických záberoch ako to pri podobne ladených filmoch býva. Za mňa 4,5*. ()

PP66

Maďaři výborně! Krásně rozehraný vztahový příběh mezi veterinářkou s aspergrem a chromým ekonomickým ředitelem na pozadí naturalistického prostředí jatek prostříhaný snovými záběry jelena a laně, jejich alterega. Když už se zdá, že vyprávění skončí tragicky, jejich těla i duše se setkají. Za mě 4,5 hvězdy. Art. ()

radektejkal

Citlivě natočený romantický film. Hungarwood opět ukazuje, čeho je schopnen. Dramatickou situaci lze snad nejlépe popsat německým označením "Torschlusspanik" (panika u zavřených dvěří), který kromě reálné situce vyjadřuje především pocit, že právě na druhé straně (za dvěřmi) je to, co je žádoucí a již téměř nedosažitelné. Použití jatečního prostředí kvůli kontrastu chápu, ale naprosto nesdílím. ()

easaque

5* Jsem rád, že jsem se dostal k tomuto maďarskému filmu, který jsem měl už delší dobu v hledáčku a jak je vidět na mé známce, tak jsem nadmíru spokojený. Jedná se o netradiční romantický film, který nese v sobě lehce mysteriózní znaky a hezky do příběhu vkloubil skoro přírodovědný dokument o zvěři z luhů a hájů ;-). Rozhodně však musím varovat diváky se slabou náturou, protože jim by nemusely udělat záběry z jatek příliš dobře ... mají tam však své místo a jen dokreslují atmosféru surové reality. Prostě kvalitně natočený nekonvenční snímek, který nezbývá než doporučit zejména divákům, kteří si libují ve festivalových a artových filmech. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Popravdě, čekal jsem víc. Ona je to taková pomalá atypická love story, která by ve stejném stylu mohla mít i hodinu čtyřicet (možná i hodinu a půl) a nic by se nestalo. Úplně bych vystřihl scénu se žiletkou, to je v dnešní době už takový kýč, že je to spíš k smíchu a některé scény by si taky zasloužily zkrátit. Jinak se mi ale líbilo vedení příběhu (které je žel nepřekvapivé, ale nevadí), hodně se mi líbilo to propojení se sny a scéna s analytičkou, kde vše vyjde najevo, je na celém filmu ta nejlepší, pak se mi líbila i kamera a ani herecké výkony nebyly špatné a překvapilo mě, že Borbély je původem ze Slovenska, každopádně v rámci toho co měla hrát podala nejlepší výkon. Ale emocionálně mě to moc neoslovilo a zoufale jsem doufal v nějaký přesah či hlubší myšlenky - a k tomu nedošlo. Je zajímavé vidět to spojení dvou duší i přes vady jejich těl, ale víc v tom skutečně není. Dokonce v tom je minimum psychologie a ta mi tady chyběla celkem dost. Skutečně to patří do škatulky "festivalový film" - je to jiné, neobvyklé, nepřipravené diváky to zarazí, je to dlouhé, ale zároveň je to jednoduché jak facka, aby to pochopil každý. Já ale od filmu, který se považuje za umělecký, čekám mnohem víc. Ale jinak to není špatné, nápad je zajímavý a své kouzlo to má - jen se na tom dalo ještě víc pracovat. Kor když pár scén působí, že by mohly mít přesah, ale nakonec s nimi režisér bohužel nijak nepracuje. 3* ()

Kwaichi

Slabým povahám odporúčam film z ďaleka obísť, viď aj niekoľko prerušených projekcií kvôli kolapsu divákoch. Krvi tam bolo naozaj veľa. Séria Saw v porovnaní so scénami na bitúnku pôsobí ako nevinne ako poníky z Equestrie. Vynechanie niektorých záberov by film sprístupnilo širšej verejnosti, ale práve tie odlišujú snímku od tuctových záležitostí. Práve posledné sekundy hovädzieho dobytka na bitúnku (plus ako bonus, to čo sa s nimi robí ďalej) dokonale kontrastujú s voľnosťou jeleňov na lesnej čistinke, kde sa v snovej rovine stretávajú dvaja hlavní predstavitelia. Ešte by som chcel vyzdvihnúť prácu Máteho Herbaiho, ktorý dokonale zvládol hru s kamerou. Počas premietanie som si v duchu vravel - od teraz už budem vegetarián. Prišiel som domov a ako prvé prvé som automaticky vybral steak z chladničky a hodil na panvicu. Hlad víťazí :p PS: Zaujímalo by ma koľko zvierat pri natáčaní prišlo o život. ()

C0r0ner

Ta linka s jeleny byla nakonec úplně k ničemu a když jsem to prohlédl skrz, uvědomil jsem si, že se jedná jenom o další posranou romanci, která byla sice skvěle udělaná, ale jinak o ničem. Škoda, že to tvůrci nevedli směrem ke komedii, protože prostoru tam na něco takového byla opravdu spousta. 50% ()

dubinak

Podle ohlasů jsem čekala trochu silnější zážitek, možná jenom nejsem ta správná romantická duše, kteoru by tento příběh nějak citově zasáhl. Nicméně bylo vtipné sledovat, jak si ty dvě postavy k sobě hledaly cestu. Alexandra Borbély byla ve své roli skvělá, Géza Morcsányi už mě tolik ze židle nezvedl. Scéna z jatek možná zbytečně až moc detailní, protože jsem v tu chvíli musela okamžitě brečet, avšak takový pocit jsem z děje poté už nedostala. Závěr byl ovšem asi druhá nejsilnější věc ze scénáře a vyvolala ve mně smích i lítost. Takže silné momenty to mělo, průměrný dojem ale převládá. ()

zette

Po delsi dobe zase film, ktery me zaujal na 100%. Vyborne a originalni drama, kde kazdy zaber a dialog ma sve misto. Skvele vykresleni hlavnich postav, ktere jsou vyborne zahrane. Ac lehce mysteriozni, pribehu jsem veril a bavil me. Nemam co vytknout, super zazitek. Videno v ostravskem Minikine, 31 divaku. ()

campix

Skvělá maďarská romantika, kde se mísí drsné záběry z prostředí jatek s velmi jemnou romantikou dvou rozbitých lidí. Každý je rozbitý jiným způsobem a film O těle a duši je spojuje opravdu elegantním a zajímavým způsobem. Příjemné tempo a velmi zajímavě se vyvíjející vztah dvou lidí. Závěrečná eskalace byla až překvapivá, ale tak nějak se to asi dalo čekat a ve finále to k filmu sedí. Ideální volba pro všechny, kteří hledají lehce nekonvenční romantický film. ()

laik_60

Fuuu teeda !! Milé maďarské prekvapenie. Veľmi sa mi páčil herecký prejav mladej Cetínčanky Borbélyovej (dobre že nešla hrať t psychologičku hihi). :) Zaujímavá bola kamera s citom na detaily a to krásne filmové ticho ... juj .. no ... skrátka nečudoval by som keby film chytil aj Oskara zo skupinky "zahraničných". Z filmov o autistoch tento bude určite patriť k vrchným priečkam. ()

chelseaman22

Maďarštinu vyhledávám asi stejně frekventovaně jako recenze na muzikály. Po Saulově synu přichází něco, co diváka uhrane a na dlouhou dobu nepustí. Brilantní propracování dvou zcela odlišných charakterů je novodobou ódou na radost. Zpočátku nepochopitelné shoty na lesní paseku začnou brzy dávat smysl. Následné dialogy v chudé jídelní místnosti typu "ty brambory jsou rozvařené, ale mám rád rozvařené brambory" jsou geniální. Brilantní náhled na sbližování dvou zcela rozdílných osobností graduje v závěru samotném, kdy výsledkem odmítnutí je razantní řez, jehož výsledkem je krvavá lázeň a jeden telefon, který vyzvání. 100% Celosvětový příjem k 3. 5. 2018: $2,000,000 ()

jedna_vrana

Zhrnula by som to: stretnutie dvoch duší."Zrazu som dostal strach." "Hej to sa stáva. Že ľudia dostanú strach." V kontexte filmu nepodstatná veta, ale aj napriek tomu vystihuje všeličo... Film lyrický, hlboký, ale aj bizarný, pre mňa nádherné herecké duo. Občas sú scény ozaj drsné (a vegetariáni si asi potvrdia svoje predsavzatie), kontrastne zvolené prostredie bitúnku a zasneženého lesa. Ak sa vám spočiatku zdajú tí dvaja a ich spoločný sen ozaj divní, s pribúdajúcimi minútami si ich pravdepodobne obľúbite. A tie minúty mi plynuli rýchlo. Mária počúva v obchode hudbu, s úmyslom nájsť niečo romantické a vciťuje sa aj do metalu. Po dlhej chvíli a halde vypočutých CDčiek sa jej pýta predavačka: "Počuj, pustím Ti svoju najobľúbenejšiu?" "Nie, ja si ju hneď kúpim", odpovedá Mária. Silný moment - Mária aj Endré si chystajú večeru, každý v svojom byte a obidvaja s ňou zápasia - každý v svojom vlastnom probléme. ()

octopuska

Maďaři mě překvapili, už mnohokrát. U tohohle filmu, jsem ani vteřinu neváhala, že bych nešla do plnejch. Příběh odehrávající se v ne moc přívětivém prostředí jatek, působí studeným, až sterilním dojmem. Jakoby by někdo rozprášil spoustu Sanytolu.. Květnatá konverzace tady vyloženě skomírá. Hlavním postavám se, ani mluvit nechce. Dva osamělí lidé, kteří touží po lásce. Ale jen těžko vylízají ze svých ulit. Ona autistka a on s postižením, ale ne nijak závratným. Nečekaně se scházejí ve svých snech, jako jelen s laní a bloumají zasněženou, pustou krajinou. A to právě dodává snímků neobyčejnou atmosféru touhy milovat a být milován. Vynikají herecké výkony a luxusní scénář. Komorní, velice intimní zážitek. ()

Tosi

Jako romantická láska mezi mužem a ženou mně to vlastně vůbec nepřišlo. Spíš tak absurdní a nevysvětlitelná, že ani nevím, proč se mi to líbilo. Jestli někdo hledá zajímavý film, který krůček po krůčku dospěje do jakéhosi št'astného konce, tak tady ho najde. ()

Finále Plzeň - Grande finále domácí tvorby

Finále Plzeň - Grande finále domácí tvorby

12.04.2018

Zpráva všem, kdo mají rádi český a slovenský film! V Plzni koncem dubna proběhne už 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který nabídne to nejlepší z česko-slovenské filmové, televizní i… (více)

PF 2018

PF 2018