Mise

• Česko Misie (více)

Silné a velmi vzrušující drama, ve kterém hrají hlavní role nositelé Oscarů Robert De Niro (Lovec jelenů, Zuřící býk) a Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Příliš dokonalá podoba, Kafka). V hlubině amazonských pralesů se v 18. století usiluje bývalý obchodník vzdělávat zaostalé indiány. Když je život domorodých obyvatel ohrožen, musí se však obrátit k meči a zapomenout na modlitby... (Rangelone Film)

sheen

Krásný výpravný film o boji za svobodu a přežití, který úžasná hudba od Morriconeho povyšuje o jeden stupeň. Morricone z tohoto souboje vyšel jako jednoznačný vítěz. ()

Indiana

Hodně emotivní snímek o tom, jak si pár Jezuitů užívá dočasnou idylku s domorodými indiány a snaží se je "domestikovat". Nejvíc na mě zapůsobila scéna, jak se De Niro vydal na tu jejich misii formou poutní cesty, aby dosáhl pokání a katarze. Určitě v tom sehrála roli i hudba, ale to jak se očistil a naprosto sesypal, přišlo mi to jako nejsilnější scéna celýho filmu. A taky se mi líbil ten nenápadně vylíčenej vztah toho mladýho domorodýho kluka, co si De Nira oblíbil a všude ho pak doprovázel. A Morriconeho soundtrack je boží. ()

Beckett51

"The world is thus. -No, Seńor Hontar, thus have we made the world. Thus have I made it." Úžasně vykreslené lidské klady (jak dokáží milovat) i zápory (jak dokáží být krutí a nelidští), lemované nebeskou hypnotizující hudbou Ennia Morriconea, nádhernými záběry na přírodu, právoplatně Oskarové kamery a vynikajících hereckých výkonů. Lepší film jsem už dlouho neviděl. 95% ()

Silas

Emociálně hrocený snímek, který má svou největší sílu při pohledu na De Nirovu ztýranou tvář za doprovodu Morriconeho sborových skladeb nebo i v jednoduchých scénách jako zlomení flétny od vrchního Indiána. „Slavné“ vlečení zbroje je jen malým viditelným střípkem souboje, který se v člověku odehrává; je to cesta za odpuštěním a hledáním duševní rovnováhy, kterou Mendeza záhy nalézá v jezuitství. Jak by asi ale jednal na místě církevního představitele, kdyby jej Indiáni nevzali za svého a on s nimi i nadále obchodoval? Přikázal by zničit veškeré misie a jejich obyvatele vyhnal, nebo by se slitoval nad těmi, které celé roky lovil? Snímek nabízí mnoho mezi-kulturních i náboženských otázek a nedává jednoznačné řešení, zda-li je lepší bojovat proti zlu vírou nebo násilím... ()

Stegr

65% - Několik silných momentů film měl, hlavně konec, De Niro, Irons i Neeson byli sympatičtí a hráli dobře, příroda Jižní Ameriky byla nádherná a hudba Ennia Morriconeho jakbysmet, ale nějaké ty mouchy v podobě nudných pasáží to mělo také... ()

salahadin

Jen tak podotknu, že tady vidíte, jak vypadá svět v podání lidí, kteří se nedrží evangelia ("Takový svět jsme stvořili my. Ne, takovým jsem ho udělal já."). Že jezuité vytvořili v jižní Americe jezuitské redukce, které se podobaly ráji na zemi, to nikdo neví. Ale každý už ví, že tu byli jezuité, co pálili knihy a ničili, co se dalo. Tenhle blábol tady rozšířil maestro Jirásek a komunisti. Tenhle úžasný film ukazuje jednu nádhernou pravdu - Bůh je láska. A s láskou jde vše. Jen my tupí lidi to pořád nechápeme :-) /// Morriconeho hudba je opravdu pěkná, kamerové záběry překrásné, ale nejvíce vypíchnu scénář a herecké výkony, především Ironsův kněz s velmi lidskou povahou byl velmi inspirativní. De Nirův napravený cholerik byl také zajímavý, nicméně k závěru se jeho místo v příběhu poněkud vytrácelo. Přínos jezuitů pro jižní Ameriku je nepopiratelný a sám vkládám do papeže Františka mnohé naděje... ()

Allien.9

Příběh inspirovaný nejryzejším lidským zm*dstvím s překrásnou výpravou a s ještě překrásnější hudbou (prohru na Oscarech v téhle kategorii asi nikdy nepochopím). Příjemný Irons, ještě o chlup příjemnější De Niro a jako bonus naprosto brilantní McAnally, jehož postavu nelze nenávidět, protože dané rozhodnutí bylo nevyhnutelné. "Nebylo by pro indiány lepší, kdybychom k nim vůbec nepřišli?" P.S.: Záměrně jsem v úvodu nepoužila spojení "Krásný příběh", protože i na té kráse, na tom ráji, který vytvořili, je stín odpornosti, a to touha / potřeba vše měnit k obrazu vlastní víry. To, že z ní domorodcům chvilkově plynuly i nějaké benefity, to je věc druhá. ()

HAL

Filmů o zlém západním kolonizátorovi vydávajícím se kořistit mezi barbarské pohany, načež tam najde pravdu, lásku, čistotu, panenskou přírodu a ty pravé křesťanské hodnoty... těch je mnoho. A The Mission mezi nimi rozhodně nepatří k nejlepším, vždyť když už zdejší přerod ze zhýralého otrokáře na malé indiány milujícího jezuitu (eh.. ne doslova) nedokáže věrohodně podat ani takový herec jako je Robert De Niro, tak je něco hodně špatně. Ale čeho příliš mnoho nejspíš nikdy nebude, je filmů o souboji mezi idealistickým křesťanstvím stavícím na lásce k bližním, a křesťanstvím ryze praktickým a reálně fungujícím - tedy mocenským politikařením které dělá ze svých navenek proklamovaných ideálů jen frašku se spoustou absurdních dogmat a rituálů. A v této rovině, tedy hned po uplynutí nesmyslné a nelogické první třetiny filmu, v té je The Mission nádherným a velice zajímavým filmem kladoucím na přesvědčení diváka mnoho nejednoduchých otázek. Odpovídá z nich jen na jednu - na to proč křesťanství vytváří tak velkou moc a zároveň proč plodí (a vždy) plodilo tak velké zlo. 8/10 ()

misterz

To je jednoducho klasika. Námet dobývania Ameriky na úkor domorodého obyvateľstva nikdy neomrzí a vždy bude mať čo ponúknuť. Najlepšia je prvá časť, ten psychologický prerod hlavnej postavy (De Niro) bol fantastický. Neskôr sa v dejovej linke začnú vyskytovať hluché, nudnejšie miesta a príbeh sa začne umelo naťahovať. To politikárčenie na celkovej atmosfére výrazne uberá, mňa osobne to nebavilo. Aj tak bol dôvod jasný. Peniaze, moc a nové územie. Tie nudné reči okolo toho bola iba zbytočná šaškáreň. Našťastie je tu priam zázračná hudba, ktorá to trocha zachraňuje. Ale aj napriek spomenutým nedostatkom to stačí na slušný nadpriemer. 80/100 ()

Aidan

První a druhá půle filmu spolu souvisí jen úzce, obě jsou však úžasné. Ta první ukazuje osobní příběh viny a pokání, cestu ze tmy do světla, která jako by ztělesňovala samu esenci Duchovních cvičení sv. Ignáce Loyoly. Druhá polovina se odehrává v širším plánu a věrně líčí skutečné osudy jezuitských misií v Paraguayi, jež se staly obětí mocenských her evropské politiky. Postoje představitelů církve k tomuto bezpráví jsou ukázány komplexně a mají zde svá zosobnění: od biskupa, který ví, že bude muset obětovat misie ve jménu přežití řádu a udržení moci Vatikánu, ale zároveň trpí pod tíhou zodpovědnosti, přes idealistického kněze, který odmítne poslušnost představeným i otevřený boj proti mocnostem tohoto světa (věda, že by se tak zpronevěřil svému povolání) až po jezuity, kteří nakonec vezmou ve jménu spravedlnosti pušku do ruky. Je to film, o němž se dá nejen dlouho přemýšlet, ale který je díky výtečné hudbě, kameře a výpravě pastvou i pro smysly. ()

Vančura

Božská hudba Ennia Morriconeho, soundtrack funguje sám o sobě a rád si ho sem tam pouštím. K Misii se ale vracet už asi nebudu, neoslovila mě, až zklamala. Škoda, především pro mě. ()

Adam Bernau

Kvalitní, pěkný, své téma zdařile a silně zprostředkovávající film, budovaný žel na osvědčených mainstreamových klišé. Obzvlášť zabolelo biskupovo závěrečné moudro a taky když hispánský jezuitský misionář v polovině 18. stol. ke svému soudruhu vtipně prohodí něco jako "neprovozujeme demokracii, jsme řád". Na druhou stranu jsou zde i momenty značné ceny. ()

Rudovous

Uzasny film. Duchovni zazitek. Priroda a jeji krasa jako by vystoupila z platna. A Hudba Ennioa Morriconeho.... . Silny pribeh a skvele herecke vykony. ()

DJ Obelix

Herecký koncert De Nira, Ironse a McAnallyho. Poutavý příběh dle skutečných událostí vás skutečně dostane svou syrovostí a mrazivým vyzněním. Zasloužená legenda filmového plátna. ()

Šakal

Roland Joffé za pomoci brilantní Mengesovi kamery ( oscar nemohl být v lepších rukou ), nádherné Morriconeho hudby a EXCELENTNÍCH hereckých výkonů Roberta De Nira a Jeremy Ironse rozehrává příběh EPICKÝCH rozměrů. Film o vině, pokání, odpuštění ( v podobě De Nira ) a v druhé části o střetu dvou světů, POLITIKY na straně jedné a náboženské víry a svobody na straně druhé. Joffé nikam nespěchá a tak si můžeme v klidu vychutnávat tento velký příběh protknutý nádhernými scenériemi jihoamerické džungle za zvuků božské Morriconeho hudby. HODNĚ SILNÝ ZÁŽITEK! ()

Webb

Prakticky nemám co bych filmu vytknul. Nádhera od pomalé a skvělé režie, přes naprosto úžasnou hudbu mistra Moricconeho až po výkon De Nira, který exceluje a ani na malou chvíli nezaváhá. Dobře mu sekunduje Irons a snesitelný je i Neeson, který má jen malou roli. Konec filmu je pak opravdu drsný a dojemný. ()

Anderton

Portugalci, španieli a neskôr angličania a ostatní prišli, videli a vyvraždili. To je naša história a občas si ju treba filmami ako napríklad Misia pripomínať. Vzhľadom k tomuto faktu nie je vôbec od veci, vlastne je to možno aj nutné túto genocídu zobraziť bez príkras, aby si aj ten menej chápavý divák uvedomil, že žije vo svete, kde je boj správny a tým pádom tu láska nemá miesto. Na druhej strane ale mŕtvi a ich myšlienky prežívajú v mysliach živých a nejaká nádej do budúcnosti tak ostáva. To ale kňazi pôsobiaci v 18. storočí v Južnej Amerike ešte nevedeli, kam sa všetko poberie v storočí 20om. K technickej stránke veci asi netreba toho viac dopĺňať, režisér, herci a Morricone odviedli všetko, čo bolo v ich silách. Werner Herzog mal asi z tohoto filmu veľkú radosť. "Vy nehovoríte v mene boha, ale v mene Portugalcov....Hmmm....ja hovorím v mene cirkvi..." Jasné...Nie, vážne príchod kresťanstva do džungle nebolo to najšťastnejšie, čo indiánov v ich krutej histórii postretlo. ()

francis

Hluboký a temný obraz našeho světa, ze kterého jedině člověk dokáže udělat místo, na kterém se nedá žít. Proti nelidskosti je někdy i Bůh bezmocný a jedinou nadějí je doufat v království nebeské. ()

Hedka

Môj zatiaľ neprekonaný filmový vrchol. Umelecký skvost a symbióza zážitkov: vizuálneho, hudobného, duchovného, emotívneho..... Nevšedný a krásne spracovaný príbeh jezuitskej misie v Južnej Amerike počas kolonizácie. Dráma a víťazstvo lásky a ľudskosti - zničenej, poníženej a pošliapanej v prachu. Explózia myšlienok, otázok a vzácne nahliadnutie na Pravdu. Fascinujúca hudba. Práve tu som objavila majstra Morriconeho a bola to láska na prvý pohľad (vlastne - na prvé počutie). Majestátna a geniálna hudba, ktorá preniká až do špiku kostí, a stále rezonuje v mojom podvedomí - tak, ako celý tento obdivuhodný príbeh. ()

Frajer42

Začnu hudbou, protože právě ta je skutečně kolosální. Těžko uvěřit, že ji skutečně tvořil člověk. Ennio Morricone je skutečně hudební génius a věřím, že si někdy udělám čas na všechny filmu, u kterých dělal hudbu, protože jeho hudba je něco dokonalého. Přeji mu pevné zdraví a aby zde byl alespoň do sta let, protože je zřejmě rozhodnut tvořit až do své smrti. Jeho smrt bude jednou obrovskou ztrátou pro celý filmový svět. Má pro svoji hudbu takový cit, jako jiný hudební autor nemá. Přesně odhadne, co se do daného filmu hodí a umožní tak filmu budit ještě mnohonásobně lepší dojem. To je přesně případ filmu Misie. Film by byl ve své podstatě ,,pouze" vysoce nadprůměrný, ale když jsem sledoval průjezdy džunglí a do toho spustila tahle hudba, tak mi skutečně naskočily zimomriavky a rozhodně jsem ho ,,pouze" nadprůměrně nevnímal. Samozřejmě nechci připisovat veškerou zásluhu hudbě. Film je rovněž velmi krásně nesnímán, přičemž mě ohromily hlavně záběry na vodopády. Příběh je pěkný a nejvíc na něm oceňuji, že končí zcela realisticky a podle všech pravidel logiky. Herecky je vše také bez výtky. Sympaťák vedle sympaťáka. S Robertem De Nirem v čele. Vlastně pouze Bůh ví proč nedávám plný počet. A tentýž chlapík ví, jestli svoje rozhodnutí někdy nepřehodnotím. Připustíme - li ovšem jeho existenci. Každopárně teď to bude za 4*. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration