Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Uma ThurmanováGérard Depardieu, králova přítelkyně a umělec francouzské kuchyně, se setkávají uprostřed velkolepých slavností Ludvíka XIV... Píše se rok 1671. Francouzský šlechtic Ludvík Bourbon, kníže z Condé se topí v dluzích a jediným východiskem jak získat finance, je požádat krále Ludvíka XIV. o velení ve vojenském tažení proti Holandsku. Král je pozván s celým versailleským dvorem na zámek de Chantilly, a Condé svěří svůj další osud do rukou Françoise Vatela, svého vrchního šéfkuchaře. Geniální Vatel, proslulý přípravami opulentních hostin a nejvybranějších lahůdek, připraví třídenní podívanou, na kterou král nesmí jen tak zapomenout. Ludvík XIV. přijíždí na návštěvu i s královninou dvorní dámou Anne de Montausier. Vatel je krásnou ženou okouzlen a stává se sokem v lásce nejen svému panovníkovi, ale i královu důvěrníku markýzi de Lauzun. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (91)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Až překvapivě dobrý film z prostředí francouzské vysoké šlechty z doby krále Slunce. Popisuje prostředí králova dvora a charaktery naprosto bez příkras, s několika výbornými symbolickými momenty. Pro mě asi nejvýstižnější byl jeden z posledních záběrů po hostině, kdy tajícím ledovým sochám opadávají různé části, jakoby to symbolizovalo prázdnotu celé té nabubřelé okázalosti. Vatel raději umřel jako svobodný, než aby žil jako králova loutka... ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Vatel patří mezi ty filmy, které s úžasem sledujete díky jejich výpravě a víte, že hlavní představitel si svoji práci skutečně užíval. Aby také ne, když má vyhlášený bonviván Gérard Depardieu působit jako věhlasný šéfkuchař v nejjiskřivějším období francouzské historie, musí to zákonitě být doslova zdrcující podívaná. Přidejte společnost charakterních herců jako je Tim Roth a Uma Thurman, k tomu už jen lehce poprášit vybranou klasickou hudbou s příspěvky dalšího mága, Ennia Morriconeho. Co vzejde, když máme takhle zaděláno? V případě Vatela sedmdesátiprocentní film, protože si nakonec uvědomíte, že se tu toho setsakra málo událo, a to i v měřítcích životopisného filmu. A protože hodnocení je zatím výš než 70%, které dávám já, uděluji tři hvězdičky. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jedna z posledních opravdu výrazných rolí Gérarda Depardieu, který si posléze zkazil reputaci tím, že neuměl říkat ne a to nejen tehdy, když mu nabízeli něco k jídlu. Bral totiž i kdejakou roli ve zjevných propadácích. Vatel je výpravné kostýmní drama zasazené do období vlády krále Slunce Ludvíka XIV. Někteří mají ke své škodě snahu považovat Vatela především za milostný příběh mezi Vatelem a půvabnou dvorní dámou, jenže to je spíš vedlejší motiv. Hlavní roli hraje otázka, kde je mez, při které podřizováním se autoritě ztrácí člověk veškerou sebeúctu. Kam až je nutné se sklonit před zvůlí toho mocnějšího? Na jedné straně totiž stojí mocný panovník, na druhé ten, kdo odmítá být věcí, kterou je možné prohrát v kartách. Z tohohle filmu přímo čiší, vůči čemu se vymezovala revoluce v USA a především ve Francii. Ludvík XIV., který je tu vylíčen jako poživačný hejsek, byl přitom mnohem víc než jen rozmařilým despotou. Byl to výrazný politik, který udělal z Francie nejvýznamnější kontinentální mocnost, velmi pracovitý, se strategickým způsobem uvažování. Nákladná výstavba paláců, bombastické slavnosti a okázalé vystupování byly spíš než cílem, prostředkem ke zvýšení slávy Francie. Film ukazuje odvrácenou stranu života u dvora, kde se všichni snažili získat za jakoukoli cenu přízeň panovníka a udržet si ji. Vzhledem k velkorysému rozpočtu je to i podívaná, zkrátka snímek, který dokáže zprostředkovat luxus panovnického dvora patrně s větším leskem, než jaký měl ve skutečnosti. Celkový dojem: 80 %. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tenhle film i pres svou hodne dobrou vypravu mi prisel takovej o nicem. Na zacatku bylo, ze to je podle skutecne udalosti, tak by me zajimalo jesli se tak udala cela ta "hostina" nebo jen nejaka cast, ale v podstate to je fuk. Joffé jako by se nemoh rozhodnou co chce vlastne tocit. Komedii, drama, romantiku, zivotopisnej film, nebo snad dobrodruznej, protoze tu je od vseho trosku, ale celkove to nic extra nedava. Ale ze vseho nejvic to je asi komedie. Aspon doufam, ze to tak reziser zamyslel, protoze jesli ne tak to je hodne spatny. Aspon ze to zachranujou herci. Gérard Depardieu, Uma Thurman i Tim Roth, jsou hodne dobry a do role se docela dobre hodily. Hlavne Depardieu. Kdyz jsem film dokoukal, tak jsem si uvedomil, ze jsem se vlastne skoro nic nedozvedel a sledoval jsem jen jakesi pripravy a problemy s hostinou pro krale a i kdyz byla docela velkolepa tak to vic jak na tri hvezdicky nebude. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Opulentní hostiny a velkolepé podívané pro krále Slunce Ludvíka XIV. a jeho dvořany, které organizuje Gérard Depardieu v roli velmi schopného, ale o to svobodomyslnějšího správce Vatela. Jenže svoboda, nezávislost a poměr s královou milenkou se u francouzského dvora zrovna nenosí... Moc mne potěšila i krásná Uma Thurman v roli milenky i záporák Tima Rotha, už méně chvályhodný byl však děj bez výraznějšího vývoje i dialogů. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RGIp_NZX00c ()

Galerie (21)

Zajímavosti (1)

  • Vatel zahajoval filmový festival v Cannes 2000. (Hal_Moore)

Reklama

Reklama