Rašín

(TV film)
  • angličtina Rašín (festivalový název)
TV spot 1

Příběh muže, který dokázal uskutečnit sen o samostatném státě navzdory monarchii i snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska, a který také napsal text prvního zákona nově vzniklého Československa. Ve filmu se názorově střetnou Kramář a Rašín, přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky. S tou bývají nejčastěji spojováni Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš, zatímco další, neméně důležité osobnosti, zůstávají v jejich stínu. (Česká televize)

NikoKovac

Čekal jsem od toho víc, to se přiznám. Zabít posledních pět let Rašínova života, to je podle mě docela škoda. Daleko lepší by bylo, kdyby k tomu natočili ještě třetí díl, zaměřený vyloženě na jeho činnost o vzniku ČSR. Protože je to takové useklé, v tom mi to hodně připomíná film Lincoln. Taky bych jako představitele Rašína viděl někoho jiného, zdá se mi, že to šlo vybrat líp, hlavně co se podoby týče. ()

Simboe

Hodně povedený tv snímek. Oba pánové jak p. Vetchý, tak p. Donutil byli výborní. Možná si mohli autoři více pohrát s detaily historie, ale asi by to pak nebylo jen o dvou dílech. A. Rašín: “a v tom věčném smradu, tady už s Vámi (K. Kramář) bydlet nebudu! A ty věčné pohádky o ruské říši, s ruským velkoknížetem na českém trůnu, mi už lezou krkem! Jediní, kdo mohou pro samostatný československý stát něco udělat, jsou Masaryk, Beneš a Štefánik. KK: Jste surový! Tohle jsem si nezasloužil. AR: Proboha doktore! Vždyť Vy znáte Rusko jenom z carského dvora! kde se servíruje na stříbře a pije z broušeného skla! Rusko je.. zaostalá země, kde ještě před půl stoletím byl hladomor a nevolnictví! KK: Rašíne.. Rašíne.. “ ()

horskejvlk

Film mi připadal jako by byl natočen s povinnosti nikoliv z radosti objevovat zapomenuté hrdiny naší státnosti. Z historie vím že Kramář Masarykovi  ěkolikrát připomínal že zatímco on byl v bezpečném exilu od CaK tajné policie oni byly v mocnářství pronásledováni a trpěli a obětovali za národ daleko více.  Vetchý se snažil ale scénář byl nezáživný a dlouhý více by mu slušel formát České století. Chceme a potřebujeme hrdiny jak nás učili z “buržoazní první republiky” dnes bychom řekly demokratické republiky ČSR. Film mě chvílemi nudil byť byl historicky korektní, jak napsal Masaryk když dal Karel I amnestii a zrušil rozsudky smrti, měl pocit že monarchie může přežít. Nejvíce mě zaujala role Tomáše Töpfra který ztvárnil židovského oficíra CaK vojenské kontrarozvědky. ()

OtokPag

Ondřej Vetchý byl naprosto úžasnej, ostatní herci odvedli parádní práci a výsledek se mi moc líbil. Chápu, že s mizerným rozpočtem nešlo lépe zvládnout rok 1918 🇵🇱a nezlobím se za to. Mrzí mě pouze ten skok rovnou k atentátu. Zajímalo by mě jak drsně prosazoval naší korunu, jeho spory s Masarykem, Benešem a samozřejmě i celonárodní sbírka na zlaté rezervy (které po vzniku ČR 🇨🇿naši “experti” rozprodali a nakoupili “bez/cennépapíry”! ). Rašínovi dávám pět zlatých cihel! ()