Invaze zlodějů těl

Invaze lupičů těl

Invasion of the Body Snatchers

Horor / Thriller / Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 1978, 115 min

Jelikož nemohu sehnat v důstojné kvalitě originál Dona Siegela z roku 1956, vzal jsem zavděk alespoň remakem Philipa Kaufmana. Nemohu tedy srovnávat, ale tento film se mi dost líbil. Atmosferický sci-fi horor se skvělým Donaldem Sutherlandem v hlavní roli a celou řadou výborných herců v úlohách vedlejších. A i ten Siegel si tady zahrál, stejně jako Robert Duvall, který se v úvodu filmu v krátkém záběru pohupuje na houpačce a jeho pohled okamžitě navodí tu pravou atmosféru. Dlouho jsem váhal s hodnocením, ale díky poslední minutě filmu musím hvězdičkovat vysoko. Protože i kdyby stál snímek za starou bačkoru (což nestojí, je skvělý), tak poslední záběr z něj činí nezapomenutelný, mrazivý biják. Jeden z nejděsivějších závěrů v dějinách filmu. Tleskám, dlouho jsem neměl husí kůži úplně po celém těle...(29.10.2013)

Jako epizoda do Krajních mezí by to nebylo špatný. Jako 2-hodinovej film je to příšerně zdlouhavý. Hodně pomalej rozjezd, potom místy slušná atmosféra, pár lekacích scén a překvapivej konec... Tohle všechno dohromady ovšem dělá jenom průměrnej film. Je to taková víc zamyšlená, méně akční a navíc o dost nudnější verze filmu They live. Moje hodnocení: 60%(27.10.2007)

Po Vetřelci asi nejlepší sci-fi horor 70. let. Hustá atmosféra by se dala krájet, vesmírné vetřelce vůbec nepoznáme, čímž se výborně násobí napětí a čím více jsou hlavní hrdinové znepokojení, tím více i v nás narůstá pocit nejistoty a izolace. Klubání "duplikátů" je pak vskutku děsivá a nefalšovaně hororová záležitost. Herci jsou dobře zvolení a v rámci žánru podávají hodně slušné výkony. Zajímavá je určitě i závěrečná část, kdy by většina čekala zásadní zvrat, ovšem režisér nás nakonec dokonale překvapí a u závěrečných titulků jsem na chvíli zůstal jako opařený. Dnes už snímek samozřejmě takový strach nenahání, ale pořád dokáže docela nepříjemně zabrnkat na divákovy nervy.(12.3.2012)

Přiznám se, že asi o něco víc preferuji verzi z roku 1956, která se mi zdá lépe natočená (hlavne vizuálně). Zato tahle verze se může pochlubit větší syrovostí a tíživější atmosférou. Donald Sutherland tam vypadá jako úplnej blbec, ale zvyknete si a jeho herecký výkon je nezpochybnitelný. Určitě doporučuji.(1.8.2006)

Obľubujem sedemdesiate, respektíve osemdesiate roky a vyžívam sa v podobných námetoch. Tematika UFO ladená do atraktívneho scifi kabátu - naviac obohatená o zaujímavé herecké obsadenie, to je chutný pokrm samo o sebe. Fajnové scenárové prvky, to už beriem len ako čerešničku na, už aj bez toho, vydarenej torte.(26.5.2008)

• - Scéna s nahou Elizabeth (Brooke Adams) byla natočena i v druhé verzi, v oblečení. Tato "mírnější" verze byla vysílána při premiéře na televizní stanici ABC v roce 1980. (D3VIL)

• - Don Siegel, režisér pôvodnej snímky, si vo filme zahral taxikára. (shimik77)

• - Podle DVD komentáře režiséra Philipa Kaufmana dostal herec Robert Duvall "honorář" v podobě značkové bundy Eddie Bauer. (D3VIL)