Vdovy mají parametry skvělého filmu, k jejich naplnění by ale musely psychologickou hloubku atakovat podstatně důmyslnějšími postupy než jen dlouhými záběry na ztrápené tváře hrdinek. A Steve McQueen, muž pozoruhodného řemeslného nadání, jehož inscenace většiny scén neupadá do sterility a oplývá zajímavými stylistickými nápady, by se musel rozhodnout, o čem chce vlastně vyprávět. Ten film následuje strukturu heist kriminálek s důrazem na rozšiřující se vědění publika ohledně postavení a činů postav, ale ve finále ho zajímá více uzavření psychologického oblouku, který je přitom dost povrchní, a mnoho nadějně rozvíjených motivů zůstane stát odstrčeno v pozadí (podivně (ne)uzavřená linie Colina Farrella, černoch z kadeřnictví nebo dokonce i potenciální highlight Liam Neeson). Moc se mi líbila realistická nátura akčních scén, která dala vzpomenout na Nelítostný souboj, bavil mě jemně zakomponovaný humor a hereckým výkonům těžko něco vytknout, ovšem Vdovy vnímám jako promarněnou šanci na nejsilnější emancipační drama dekády - je z nich jenom nešťatně sestříhaná a příliš zkratkovitá přehlídka technické vytříbenosti a působivé režijní vize, která bohužel rychle zapadne. 65%(10.12.2018)

Steve McQueen po řadě dramat natočil kriminální Heist Drama o Vdovách, které přišly o manžely kriminálníky, kteří jim zanechali velké dluhy a problémy s lidmi, se kterými nechcete jít do styku. Herecky je film prvotřídní, ale pokud půjdete do kina kvůli Punisherovi či Liamovi Neesonovi nejspíš budete zklamáni, ale pořád je zde skvělý Collin Farrel a solidní ženská sestava s drsnou Violou Davis, Michelle Rodriguez a sexy Elizabeth Debicki, která se mi líbila ze všech nejvíce. Krom herců zaujme i realisticky podaný příběh plný komplikací a jednoho velmi solidního Twistu s pár menšími twisty, slušná kamera a dobře vygradované Heist finále, při kterém jsem místy nedýchal, ale bohužel má film přes dvě hodiny a krom dobrého úvodu a finále toho až tak moc zajímavého nenabídne a já se nevyhnul i hluchým pasážím bohužel. Slušně zvládnuté řemeslo a herecky kvalitní film, ale k srdci mi moc nepřirostl. 65%(20.11.2018)

Filmová bieda-pokračuje, teda, čo sa týka: kino návštev roku 2018, bohužiaľ, neoslovilo ma nič v takom význame, na čo by som ešte práve teraz spomínal. _ Po sľubne vypadajúcich filmových ukážkach od oscarového producenta Stevea McQueena ( 12 rokov otrokom, z roku 2013 ), som sa fantasticky začal tešiť na jeho najnovší filmový počin- W.I.D.O.W.S. , keď som si ale taktiež k tomu uvedomoval absenciu dvorného charizmatického herca Michaela Fassbendera, s ktorým doteraz režisér pracoval na všetkých jeho predchádzajúcich filmoch, nebral som jeho neúčasť, ako hrozivú, aj keď som zase dobre vedel, že vylepšoval svojim herectvom výsledný snímok, ktorý sa tým pádom stával už automaticky zaujímavejším _ Fassy tu síce nie je, ale zato nesmú chýbať : kameraman Bobbitt, strihač Walker, hudobný skladateľ Zimmer, chlapík zodpovedný za výpravu Stockhausen + samotné „vdovy” = Viola, Michelle a Elizabeth, keď posledne menovaná, mladá herečka, s priezviskom Debicki stelesnila Poľku Alicu, pričom už podľa toho sa dá určiť, že nič nemusela predstierať. Chváľa, áno. No, tým to asi končí ? ! _ „Ženám, ktorým umreli muži” , tak ONY sa po ich smrti nachádzali v nezávideniahodnej situácii, pretože ich chlapi boli veľké, kriminálne živli, ktorí po sebe zanechali extrémne nádherné DLHY, dlžoby, ktoré bude niekto chcieť späť... Vydieraná bude najprv Veronica Rawlings, hlavná postava, ktorej milovaný bol veľká ryba, ona sa následne spojí s dvomi ochudobnenými kolegyňami- s Lindou, a s Alicou, ktorým navrhne svoju myšlienku, ako splatiť finančné záväzky... Do toho sa zapletú dlho očákavané politické voľby, a vysoká politika je na vzostupe, pretože dvaja kandidáti, súperi, t.j. Mulligan a Manning sú v tejto problematike zapletení až po uši, totiž „manningovcov okradli, alebo mulliganovci budú okradnutí” . _ Ansámbel je naprosto skvostný, ale zo všetkých zástupcov ma totálne najviac oslovila hviezda filmu Uteč- Daniel Kaluuya, ktorý je dokonalý psychopat, keď vo všetkých scénach, v ktorých sa objaví, je strhujúci, normálne si tieto pasáže privlastnil, kradne si ich pre seba, vychutnáva si svoj šialený prejav, na aký sa len tak nezabúda, a na koľko sú tieto vdovy šarmantné, nijako výraznejšie ma neohúrili, ak nerátam odvážnejšie scény vysokej Elizabeth Debicki. Colin Farrell si starostlivo vyberá snímky, kde si zahrá, a opäť trefa do čierneho, i Bob Duvall je vynikajúci na menšom priestore. Liam Neeson skrýva nejedno prekvapenie. I excelentný je flashback s Marcusom, či aj samotná akčná akcia stojí za to. _ Mám rád jesenné thrillery, ktoré v tomto čase putujú do kinosál, k ďalšiemu, ktorý som zhliadol, som si ale nevybudoval výraznejší vzťah- chuť sa k nemu vracať, tobôž spomínať naň. Černošský režisér Steve McQueen má v sebe kus talentu na rozdávanie, a tak pevne verím, že sa nabudúce vráti Fassy, keď tento tvorivý tandem má určite čo ponúknuť.(2.12.2018)

McQueen je solidní řemeslník a jeho úvodní dramatická scéna honičky je ukrutně autentická a skoro až mrazivě realistická. Ale Vdovy nebudou mít valný úspěch. A nepomůže tomu ani fakt, že Viola Davis má charisma a Hans Zimmer tady vcelku obstojně remakuje svůj Synchrotone z Black Hawk Down. Ty monotónní atmosferické syntezátory často připomínají heist klenot Michaela Manna, či The Dark Knight, ale vše ostatní je tomu strašně daleko. Film umí být syrový a dramatický, ale zlomí mu vaz ne moc šikovně uchopený a hlavně zbytečný zvrat ala béčkové devadesátky, který to vlastně posílá do kopru a většina vážnosti je v tu chvíli pryč. Žádná sonda do podsvětí Chicaga, žádná óda na ženskou bojovnost a odhodlanost. Jen další normáíní kriminálka, kde tentorkát hrajou hlavní roli bábovky a chtějí být brány vážně.(3.12.2018)

Máme tu nový mesiac a s tým aj prichádza prvá návšteva kina, ktorú si získal film "Widows". Bol som zvedavý, do akého projektu sa Gillian Flynn zapojila tentokrát, mali sme tu zaujímavé herecké obsadenie, o hudbu sa postaral Hans Zimmer a réžiu mal na starosti Steve McQueen. To sú dosť zaujímavé elementy na to, aby tento film fungoval a bol dobrý. Takže čo si myslím po zhliadnutí? Jo. Je to dobrý film. Neviem, či by som dokázal povedať, že je skvelý, no rozhodne je zaujímavý, má dobré postavy a dokázal ma udržať v pozornosti vyše dvoch hodín. Čo sa mnohým iným príbehom nepodarilo. Viola Davisje dobrou hlavnou hrdinkou a priznám sa, že vždy rád vo filme vidím Michelle Rodriguez. Dokonca aj v Resident Evil sérii. Príbehovo sme sa dosť vŕtali v minulosti a možno sa to dalo trošku skrátiť, nevadilo mi to. Dostal som dostatok informácií na to, aby som pochopil všetky zúčastnené a fandil im. Dokonca musím povedať, že keď vidíme niektoré flashbacky, celé to začína byť veľmi zaujímavé. A prevedenie akcie je rýchle, dobré a kvalitné. Čo celkovo môžem filmu vytknúť? Nuž... je tu len jeden vážnejší problém, no neviem ako to povedať bez toho, aby som dával veľmi veľké spoilery. Poviem to teda iba takto. Liam Neeson. Vynikajúci herec, podáva svoje kúsky skvele, no priznám sa, že jeho postava mohla toho ponúknuť viac. Najmä po tom, čo sa niečo dozvieme. Rovnako musím povedať, že akosi som nechápal, na koho strane mám byť. Pretože obaja kandidáti na nového starostu sú otrasní. A najlepšie by bolo, keby nikto z nich nevyhral. Sú tu veci, ktoré by iné filmy asi dotiahli, no na druhú stranu si priznajme, že naše hrdinky nie sú profesionálky. Všetko robia len na základe amatérskych schopností a v tomto smere to podľa mňa zvládli veľmi dobre. Takže nebudem sa sťažovať na takéto veci. Myslím si, že film stojí za zhliadnutie a odporúčam ho. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: B+(2.12.2018)