Je rok 1985. Saljut 7 je sovětská orbitální stanice, která obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také způsobil tragédii, stejně jako ztráty na životech. Na stanici proto musí být vysláni astronauti, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Dodnes se jedná o technicky nejsložitější misi v historii vesmírné navigace. (Cinemax)

angel74

Po vizuální stránce je snímek Saljut-7: Vesmírná krize opravdu velmi povedený. Zamlouval se mi i styl vyprávění podpořený příhodným hudebním doprovodem. Místy to bylo fakt napínavé, občas decentně dojemné a taky trochu úsměvné. Jen bych očekávala, že ten všeobjímající závěr à la Amerika si právě Rusové odpustí. (75%) ()

Sabrewulf

Konečně jsem narazil na "novější" ruský film, který normálně funguje. Zatím jsem se trefoval jen na samé zmatené kočkopsy s roztěkanou dramaturgií. Saljut-7 nejen, že má hlavu a patu (aby ne, když je podle skutečných událostí), ale dokonce je to místy i dost napínavé, držel jsem klukům palce. Vizuál výborný, v dnešní době plné digitálních bordelů je balzámem pro oko, sledovat reálně působící triky. Jen tak dál. ()

Tosi

I když rusové ukázali, jak jsou nakaženi Hollywoodem, tohle vesmírné dobrodružství se mi tak líbilo, že ještě deset minut před koncem jsem chtěl dát pět hvězd. ()

viperDavid

Vždycky jde o to jak se do toho tříškne. Rusové natočili další komunistickou propagandu, tentokrát z vesmírného prostředí. Ale nemůžu říct, že by se jim to nepovedlo. Bohatíři se předvedli jak měli a rusové jsou dál hrdým národem :) Pěkná podívaná ()

Mrkvič

Že budou mít rusáci vesmírné dobrodružství tak krásně technicky vypiplané, jsem rozhodně nečekal. Po stránce příběhové a dramatické už to žádná velká bomba bohužel není. Některé pasáže se docela povedly, ale oproti americkým bratříčkům, kde jsou top scény a potom ty průměrné, se Saljut hemží spíš těmi průměrnými a občas jsou nudné pasáže. Z informačního hlediska je ale film tak akorát. Nelze očekávat, že by rusové nějak více zveličovali jejich tehdejší zatajování a lhaní. ()

Johnny.ARN

Ten vyžratý velitel na zemi bol podarený. Ruský muž vydrží aj v zime. Keď mu doktorka vysvetlila že nevydrží, tak stíchol. Zmrd. Na moje veľko prekvapenie, keď si odmyslíme tie klasické ruské chyby, je to veľmi podarený počin. Vizuálne, dejovo, malo to spád, napätie, aj kúsok vtipu. A konečne som sa dozvedel, ako Rusáci opravujú vesmírne stanice, lebo americké by sme vedeli postaviť už aj o polnoci. 4 z 5 ()

_DAVE_

Apollo 13 na Ruský způsob potěší až od třetiny, kdy se začne něco dít. Do té doby je to je “televizní inscenace”. Rozpočet 7mil.$ je docela cítit, ale na druhou stranu naopak za ty prachy, některé záběry bez výtky..! ()

noriaki

Srovnávání s Cuarónovou Gravitací bych se vyhnul. Saljut-7 mnohem víc připomíná Apollo 13 Rona Howarda. S tím rozdílem, že snímek o nešťastné posádce Měsíční výpravy se až zbytečně umanutě drží historie, a film o opravě vzbouřené vesmírné stanice je až příliš volnou adaptací skutečné události. Rusové rezignovali na svou parádní disciplínu, totiž na schopnost dát neobyčejným událostem patinu neodbytné reality a syrovosti. Místo toho sem tam povolili uzdu fantazie, občas zahráli na emoce a když se pořádně odvázali, vytáhli patetickou scénu. Americkým filmů tohle rutinně odpouštím, protože ti už jiní nebudou. U ruské kinematografie mě to zamrzelo. Herecky je film skvělý, vizuálně podmanivý a napínavý. Jenže v kategorii, do níž se dobrovolně zařadil, soupeří s úplně jinou ligou a je to s bídou průměr. Jako evropské sci-fi je to extratřída. ()

Pedross800

Bomba! Rusáci zabodovali! Dlouho jsem někomu ve filmu tak nefandil jako těmhle dvěma kosmickejm gerojum a mlátil s ovladačem do vzduchu jako oni s tím kladivem, takže mě ten konec tentokrát ani nevadil. Každý to tu srovnává s Gravitací, takže jo...trikově možná Gravitace o něco lepší, ale jen o chloupek, zato dějově, emočně tohle o ten chloupek zase lepší, přikovalo mě to k obrazovce a napětí se dalo často krájet, ale taky se člověk pobavil u ikonické hry osmdesátek nebo originálního popíjení vodky. Super kosmické dobrodrůžo a jdu hledat jak to bylo doopravdy. ()

Autogram

Kde som to už len videl...? Áno, v Gravitácii a v Apolle 13, ale tam to bolo lepšie technicky a dramaturgicky. Nie, že by sa to nedalo pozerať, ale dĺžka nezodpovedá zážitku. ()

herr_carter

Začínám milovat ruskou kinematografii. Za poslední roky se mi nestalo,že bych narazil na nějaký brak. Tenhle film je napínavý od začátku do konce a byť nahodnocuji, za přímý dojem si to 5* zaslouží - parádní film z kosmu, zbytek světa může jenom závidět....................moje hodnocení = 9 z 10. ()

klukluka

Bavilo mě to, ale pak jsem si o tom něco přečetl... V dějepisu bych tím možná raději nikoho neomračoval (viz Zajímavosti k filmu). Hlavně mi nejde do hlavy ta závěrečná scéna s americkým raketoplánem. Ta je na hranici parodie a celý to shazuje o třídu níž. Jinak z filmu se to nedozvíte, ale to teplý oblečení, co mu vnutila manželka, se jim nakonec zatraceně hodilo. ()

iXtr3m3

Mierne nadhodnotím, chcelo by to možno "len" veľmi veľmi silné tri hviezdy, ale nakoľko sú ruské filmy stále prehliadané, tak im pomôžem aspoň takto. Málokto si uvedomuje, že čo sa týka technickej kvality, tak Rusi už dávno dobehli konkurenciu (Attraction 1, 2, Guardians, Koma, Blackout, Sputnik a to sú len filmy z posledného obdobia, v poslednom desaťročí ich bola hromada, len väčšinou technická stránka trestuhodne utiekla obsahovej ...) a čo sa týka príbehovej stránky, tak je to stále tak trochu exotický rukopis, ktorý u ostatných krajín človek nenájde. Ja som sa bavil. Technicky fakt topka, nádherné vesmírne scenérie a pohľady, Ruská mentalita úplne inde ako všade vo svete a to je na tom práve to dobré. Napriek tomu, že technicky USA kopírujú, ostatným sú stále svoji, takže sa vždy jedná o viacmenej príjemné osvieženie. Jasné, nie je to Apollo 13, ale popravde na Apollo 13 sa pre mňa osobne nechytá ani Prvý človek na Mesiaci, pretože to kedysi dávno nastavilo laťku podobne vysoko ako vo vojenskom žánri Vojak Ryan. ()

aquiver

Pokus o drama ve vesmíru, ovšem bez výrazného diváckého prožitku. I když kosmický vizuál není špatný, působí trochu televizně, není zkrátka tak vizuální jako třeba Cuarónova Gravitace. Mezi další chyby patří nevhodné použití akční rychlé hudby, naprostá absence nějaké vesmírné oduševnělosti, kterou lze najít v mnoha jiných žánrových snímcích. K tomu ta bídná realističnost jako šíření zvuku ve vesmíru. To zkrátka patří do Hvězdných válek pro děti, ne do dramatu, které má historické prvky. Režisér asi potřebuje více zkušeností... 55 % ()

Hanys_

Silné ruské scífko, které ostudu svým idolům (Gravitace, Marťan) rozhodně nedělá. Místy možná hollywoodské až moc, ale to se dá s úsměvem přežít. ()

kolemjdouc

vesmírné lítačky (je jedno kdo je natočil) nejsou moje parketa a s tím jsem do toho filmu šla jakože :"co to zas bude za slátaninu" , protože nikde nic zajímavého pro mě nedávali to za prvé a za druhé mě zaujaly hned první záběry,což je u mě k podivení.Musela jsem se podívat kdy byl film opravdu natočen ,protože nic nenaznačovalo že byl natočen před pár lety..Do posledního detailu se tvůrci drželi v tom roce 1985! Což je to velké plus které filmu dávám.Dobré výkony herců,kamery a v neposlední řadě opravdu kvalitní dabing (což znamená bez huhňání).Znovu opakuji :tenhle žánr jde naprosto mimo mě ale tady mě film opravdu zaujal a pobavil ()

Milan25

S ruskou kinematografií moc zkušenosti nemám, ale toto bylo totálně v pohodě a když do toho nebudu vrtat, tak nemám nic proti. Vesmírné pasáže jsou natočené dokonale a vztah mezi kosmonauty jsem jim věřil. To CGI se jim sice občas trochu sekalo, ale nic, co by se nedalo odpustit. ()

Paldiny

Sovietska vesmírna stanica sa nehlási, Rusi vysielajú mechanikov, Amíci z obavy, že im môže dačo spadnúť na hlavu zas Challenger. Téma a spracovanie sú dobré, hlavne bolo fajn si pozrieť ne-hollywoodsky, neamerický film z toľko obľúbeného obdobia Studenej vojny. A boli bádať rozdiely. Zaoceánski patrioti idú viac do hĺbky či už naozaj alebo len na oko. Tu to bolo chladnejšie, miestami uveriteľnejšie, občas až príliš tempom bezváhové a tak sa môže stať, že napínavú scénu otupí konverzačná, prípadne emotívna. Hlavne finále si žiadalo slzy, ale práve ten chlad v kokpite a pred obrazovkou to nedovolil. No nakoniec všetko dobre dopadlo, veď CSKA vyhral na Spartaku, tak prečo by sme sa z toho netešili. Film určite za pozornosť stojí, Rusi tu dokázali, že vedia kráčať s dobou, vedia byť moderní, a preto sa nemajú za čo hanbiť. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate