blastboy

James Dean je rebel bez příčiny? Anebo s příčinou? Podívejte se a uvidíte sami... Elia Kazan se pustil do adaptace románu Johna Steinbecka se vší verovu musím říci, že se mu poměrně zadařilo. ()

jondoe

Je zaujimave,ze aj 55-rocny film ma dokazal natolko zaujat, aby som si este dnes siel vypozicat predlohu z kniznice. Pristupoval som k nemu hlavne koly Jamesovi Deanovi, ktoreho som doteraz videl iba z Rebelovi bez priciny a musim povedat, ze tu sa mi pacil este viac. Ale to je hlavne koly lepsiemu pribehu, scenaru v ktorom ani jedna postava nezostala plocha a aj rezia je tu o nieco lepsia. Je velikanska skoda, ze James Dean nestihol viac filmov a zomrel tak mlady. Uz nikdy sa nedozvieme ako by zvladal aj ine "nerebelantske" postavy. Niet vsak pochyb o tom, ze hrat skutocne vedel, co vlastne dokazal aj v tejto vyborne napisanej drame. ()

Han22

Další Deanův film a další nezpochybnitelná klasika. Na východ od ráje ale není filmem odrážející současnost, je to taková ta klasická rodinná sága, sklouzávající trošku do melodramatu, což není úplně můj šálek čaje. Jinak je to samozřejmě vynikající film - Dean hraje znovu fantasticky, znovu stejně rozervaného hrdinu, které hledá své místo ve světě. Je to hodně o vztazích - k matce která se jej vzdala a která je bezcitná obchodnice, k otci dobrosrdečnému farmáři který ale neumí dát najevo lásku a k bratrovi, kterému hrdina aniž by chtěl přebere sestru. Jak říkám, toho melodramatu je tam na mě až trochu moc, ale i tak se některé věty dají tesat do kamene. ()

Kovaja

James Dean v předposlední roli se mi fakt libil je velká škoda že jeho život tak brzy vyhasl.A tenhle snímek je opravdové pohlazení na duši ()

Scevola

Kazanovi sa podaril husarsky kusok tym, ze obsadil do tohto filmu Jamesa Deana. Ako to konstatuju mnohy bol to obrovsky talent a v tomto filmu mal priestor zaziarit. Tento film ma pribehom viacej zaujal ako ine Steinbeckovo dielo - Grapes of Wrath. 8/10 ()

magratha

Můj první velký filmový zážitek, když mě rodiče v mých sedmi letech vzali do kina MAT na filmovou klasiku s Jamesem Deanem. V té době jsem neměla ponětí o koho se jedná, ale pamatuji si, že na mě natolik zapůsobil, že patrně určil mou kariéru milovníka filmů. O té doby jsem film viděla dvakrát a vždy se k němu ráda s nostalgií vrátím. ()

Mikino00

Přišlo mi to dost nudné, nic se tam neděje, Dean není nijak extra herec, rozhodně ne takový, který utáhne celý film. ()

Movie Gourmet

Wow, fakt síla! Kvalitní filmové zpracování s nesmrtelným sympaťákem Jamesem Deanem, který předvádí excelentní herecký výkon, který se stupňuje a vrcholí strhujícím a dojemným finále, které je fakt silným emotivním zážitkem. Film se mi líbil ještě víc než "Rebel bez příčiny". Originální a kvalitní zpracování kainovsko-abelovského tématu. Zlatý fond světové kinematografie. Oprávněně. Verdikt: 5* a 90 %. ()

Ollie235

James Dean byl výjimečný herec. A to je bohužel jediné co jsem si z tohoto nepříliš záživného filmu odnesl. Především začátek působí dojmem zpomalené nudy a i v pozdějších fázích jsem se do děje dostával opravdu těžko. Srovnání s knihou bohužel nemám, ale jsem si dost jistý, že k této filmové verzi se již vracet nebudu. ()

feeme

Když člověk ví, jaký vztah měl Dean v osobním životě se svým tátou, je to ještě daleko hlubší a dojemnější prožitek. Těm "zahraným" emocím hlavního hrdiny divák naprosto propadne, nelze se nevžít. Všemi deseti bych brala i seriálový rozsah. Minimálně si přečtu ještě knižní předlohu a upřímně: budu si u čtení představovat právě Deana. ()

Klajnik

Emocionální asi jako růst trávy. Umím si představit, že Steinbeckova klasika se v určitých momentech dokáže čtenáře dotknout, ale ten film nešel dostatečně do hloubky, co se vztahů týče. Dialogy jsou až moc jednoduché, tím postavy tratí na potencionální sympatičnosti a kamera? Ta bývá u starých filmů statická. Často ale zachycuje scénu s jistou velkolepostí. někdy si říkám: "To je mi ale plakát!" V tomto, i emocionální ohledu, více fungoval Gigant (poslední Deanův film), který je za 2/5. Adaptace na Východ od Ráje je o úroveň slabší a ta 1 hvězda je za to, že na to jde koukat, ačkoliv to vlastně není vůbec třeba. Nevzbudilo to ve mně žádnou emoci, žádné sympatie k postavám, vizuálně mě to neokouzlovalo a děj se mi zdá hloupě vykonstruovaný, ačkoliv to bude chyba příliš zjednodušeného scénáře (předlohu si přečtu, protože věřím, že ta fungovat bude). Byl to zkrátka film, který mi nedal zhola nic. Na Jamese Deana mě však koukat baví. Fakticky škoda, že... ()

Pawlisman

Myslím si že jde o nedobré zpracování. Již samotná kniha je podle mého názoru z té podprůměrné části Steinbeckových děl. Navíc takovýto film s podivným obsazením a s vypíchnutím nezáživných a neodpovídajících scén. Nedoporučuji.. 5,5/10 ()

Chudobka

Elia Kazan je výborný režisér a při obsazení Jamese Deana do role Cala, tak zoufale bojujícího o přízeň svého otce, měl opravdu šťastnou ruku. James Dean nehraje, on tu roli ŽIJE. Když srovnám literární předlohu Johna Steinbecka s filmem, u mě vede film - zásluhou mé největší herecké lásky, Jamese Deana. ()

Vesecký

Filmová klasika, skvěle natočená, dlouhé dialogy vůbec nenudí, těžko k tomu co dodat. Tenkrát se ještě v Americe točily výborné filmy... Vždycky se na to rád podívám. ()

petikacka

Opět můj milovaný Steinbeck...Geniálně zpracovaná kniha se sqělým Jamesem Deanem... Podobnost bratrů s Kainem a Ábelem je naprosto zřejmá...Zároveň jejich soupeření o přízeň svého otce a nepřítomnost matky tady rozehrává rodinné drama téměř biblických rozměrů...Velice silný film a příběh, který se může odehrávat v jakékoliv době a v jakémkoliv prostředí...Naprostá klasika...Za mě 100% ()

H4N1CK4

Já nemám slov, prostě nádhera! Film sice vykresluje jen jednu část mé oblíbené knihy, tudíž divákovi neznalému knižní předlohy nejspíš uniká, co je vlastně matka obou chlapců zač (v knize je vykreslena jako ztělesněné zlo - "zrůda") a naopak divák znalý knižní předlohy může postrádat spoustu důležitých postav, nicméně pro mě to byl i tak obrovský zážitek! Hlavní zásluhu má na tom James Dean, jemuž jsem nejistého citlivého Cala, který trpí nedostatkem lásky a uznání od svého otce, okamžitě uvěřila. ()

Galahad

Skvěle zpracovaný román Johna Steinbecka,je škoda,že se do filmu nevešlo vše,hlavně Adamovo dětství,ale to by musela být stopáž filmu dvojnásobná.Za tento film si Kazan zasloužil oskara více,než za ty předešlé. ()