Štěpán Šafránek úspěšně dokončil medicínu a po promoci nastoupil k maminčině pýše a radosti do nemocnice v rodném městě. Novopečený pan doktor se ale stále ještě nezbavil mladických iluzí, ačkoli název předchozího dílu „básnické“ série tvrdí něco jiného. Odmítá dělat ústupky a porušovat profesionální etiku. Tím se leckomu stává trnem v oku, a tak bude brzy muset interní oddělení opustit a přejít na místo venkovského obvodního lékaře. O tuhle zapadlou štaci nikdo z jeho kolegů nestál – a není se ani čemu divit. Nebo je? (TV Prima)

TV spot

novoten

Pokus o věrohodnou atmosféru každodenního všedního života bez školních představení a univerzitních lásek. Logicky tak tenhle díl stárne nejrychleji a třicet let po svém vzniku už v některých epizodách zkrátka drhne. Štěpán je ale naštěstí pořád romantickým snílkem s menším množstvím naivních tužeb, ale všechno divákovo odříkání plně vynahrazuje překrásná sbližovací linka na zámku. Takže na jedné straně nepochopitelné přešlapování na místě (sklípek), na druhé nejsilnější romantika s dokonalým závěrem. ()

B!shop

Treti dil je uz takovej krapet vaznejsi, ale samozrejme nijak zvlast, porad je to pohodova komedie. Stepan tu ma tentokrat Evu Vejmělkovou, ktera neni spatna, ale je horsi nez dve predchozi. Nejvetsi klad tohohle filmu je podle me v pritomnosti Toničky - Jana Hlaváčová, protoze ty jeji reci fakt nemaj chybu. Film ma v podstate stejne kvality, jako predchozi dily a opet je skvelej. ()

Jara.Cimrman.jr

"Výchozím bodem je samozřejmě svatba. No a potom už jsou jenom samá pozitiva a sociální jistoty. První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, pak již výše zmíněný automobil, zde se stávám zástupcem ředitele, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě." Plánování učitele Hájka na desetiletky mi vždy bylo velkou inspirací, Píšťalka se mi ze Šafránekgirls vždycky líbila nejvíc a do dneška neumím skrýt zklamání z toho, že Mireček neměl dolary, protože je delegace. Takže si natočím EKG a jestli ho tam budu mít, tak zavolám zdravotní sestře Toničce, aby ho zahnala svými historkami. ()

flanker.27

Jednoznačně nejlepší z "5 dílů básnické trilogie" zobrazuje profesní začátky našeho známého ŠŠ. Konfrontace mladého idealisty se systémem mě vždy spolehlivě dostane, protože mé osobní zážitky a dojmy jsou celkem stejné. Taky bych byl pro to, aby u tohohle dílu básníci končili. P.S. A souhlasím, že Píšťalka je nejhezčí. "Já nejsem nikde organizován, takže si mohu malovat co chci a jak chci." ()

Malarkey

Mně v dětství básníci úplně minuli. Vlastně vůbec nevím proč. Je fajn ale i dneska přijít s něčím z minulosti, co vysloveně překvapí. Přítelkyně vedle mě odrecitovala řadu hlášek, myslím si, že jednou na tom budu stejně. Tihle básníci jsou totiž přesně tím typem filmu, který neurazí ani na podesáté a pobaví minimálně i na posté. Česká klasika, ale to zaručeně každý už ví, jenom já jsem opožděnej. ()

• Maminka Štěpána má na posteli v nemocnici rok narození 1936, Míla Myslíková její představitelka se narodila v roce 1933. (gug)
  • Původně se film mohl odehrávat na vojně, ale tehdejší Ministerstvo národní obrany to nepovolilo. (Stocki)