Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Komedie / Romantický
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (274)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně nejlepší z "5 dílů básnické trilogie" zobrazuje profesní začátky našeho známého ŠŠ. Konfrontace mladého idealisty se systémem mě vždy spolehlivě dostane, protože mé osobní zážitky a dojmy jsou celkem stejné. Taky bych byl pro to, aby u tohohle dílu básníci končili. P.S. A souhlasím, že Píšťalka je nejhezčí. "Já nejsem nikde organizován, takže si mohu malovat co chci a jak chci." ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

(2x) ♫ V tom, už jsi, hochu, zkrátka v tom... aneb "když nemůžeš, tak nemusíš!" Třetí pokračování populární série o Básnících přineslo humorný pohled do světa začínajícího lékaře, který v novém prostředí vedle nových lidí potkává i své staré známé. Dle mého názoru si film o osudech bývalých spolužáků súspěšně udržel úroveň dílu předešlého a laťku ještě pozvedl přítomností hořkých chvil vedle humoru z každodenního života... aneb ,,když lékař filozofuje, je to beznadějné, a když filozof léčí, je to katastrofa". Z nových tváří této série v nezapomenutelných vedlejších rolích upoutala Jana Hlaváčová, která v roli sestřičky Toničky předvedla nebývale komický talent (,,...jako když pan Haničinec v televizi předvádí infarkt, dží se za srdce a vzdýchá: rychle vůz, umírám, umírám!" :o)) a ve vážnější rovině Rudolf Hrušínský coby zámecký malíř Hubáček (,,Já maluju jen zámek... já si maluju, co chci a jak chci... já maluju jenom když mám deprese."). Skvěle pobavila i bujará oslava v moravském vinním sklípku, okouzlila krásná Eva Vejmělková a docela zamrazilo z náhlého přesunutí do dramatu (nejvíc to podtrhla asi scéna s převážením nemocného profesora v podání Josefa Somra do sanitky uprostřed studené, zasněžené krajiny). Výborný film, který v lehkých narážkách již reflektuje dobu rozjíždějící se perestrojky, na což pak Dušan Klein skvěle navázal v dalších dvou (tragi)komediích v roce 1988 a 89. (90%) ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Štěpán Šafránků a spol. udělali státnice, odpromovali a hurá pravou nohou do života. Což v kontextu této ucelené trilogie dává význam, že se básníci vymotali ze školních lavic. Na druhou stranu už to tu stojí jen na samotném Šafránkovi, jelikož Kendy, Vendulka utěšitelka, Venoš z Kyjova či Mireček dostali málo prostoru. S tím odchází i humor, kterým se první dva díly tak vyznačovaly, a proto už kvalita básníků začíná klesat. Štěpán už ani tolik nepíše básně, naopak poznává život ve špitále a poté převážně coby obvoďák v Bezdíkově, kde to vypadá, že je to pouze jen o razítkách. [21861. hodnocení, 252 komentář, 73%] ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Dej blbci funkci - a vymyslí lejstro !" ----- Básníci jsou zpět ... v plné síle - v neobyčejně trefném satirickém pojednání, které vám dokonale přiblíží samu podstatu reálného socialismu. Nicméně jde o karikaturu roztomilou a vstřícnou - za prvé by jiná tehdy neprošla, a za druhé by se k básníkům ani nehodila. Ve výsledku se tudíž dívá na dobové nešvary nanejvýš shovívavě - s nadhledem a s pochopením. Snad i proto, že společně s výše uvedenými básníky věří na život a na lásku ... byť na třetí pokus. Škoda, že se za Štěpánem Šafránkem nezavřely dveře vagónu DEFINITIVNĚ, když odjížděl se svou vyvolenou vstříc lepším zítřkům a společnému životu ... že nenechaly filmového diváka v bláhové naději, že šťastně a spokojeně žije kdesi na venkově, na zdravém vzduchu, obklopen hloučkem dětí a vděčných sousedů coby občasných pacientů, pravidelně zásobován kopami zaručeně domácích vajíček. Jenomže to by Dušan Klein coby režisér patrně nevydýchal - proč ukončovat básnickou ságu v nejlepším, když se z ní dají v relativní pohodě dojit další a další díly ... že. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Zo školy do praxe je všade poriadny šok a medicíny sa to bude týkať asi dvojnásobne. Odsunutie niekde do prdelákova, kde sa nelieči, ale razítkuje, na sebavedomí nepridá. Ale je tam niekde zámok so svojou krásnou pani a táto romantická kombinácia priam vyzýva k básneniu. Čo som si z filmu odniesol? Nikdy neplánuj život na desať rokov dopredu, aj tak sa vyvinie úplne iným smerom. Atmosféra je taká akási trochu temnejšia, alebo smutnejšia, čo korešponduje s presunom deja zo strednej a vysokej školy do života. A romantická línia funguje v (dovtedy) trilógii najlepšie. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (22)

  • V tomto díle je ve scéně příchodu na hon na Konopišti vidět jméno Kendyho na průkazce, kterou se prokazuje u vstupu. V celé trilogii jeho jméno nikde nepadne. Kendy se jmenuje Leoš Marek. (lonedog)
  • V samém závěru filmu se objeví v miniroli i režisér Dušan Klein spolu se scénaristou Ladislavem Pecháčkem. Zahráli si nádražáky nakládající bednu do vlaku (Klein je ten s doutníčkem, Pecháček s brýlemi). (rawboy)

Reklama

Reklama