Trojka je stejně dobrá jako oba předešlé díly, nezapomenutelná je zejména Jana Hlaváčová - "a co myslíte? Měl ho tam..." Čerstvý lékař Štěpán po neshodách s primářkou v nemocnici končí jako obvodní lékař kdesi v Bezdíkově a poznává učitelku na flétnu a průvodkyni na zámku, svou další lásku Píšťalku....(8.9.2004)

(2x) ♫ V tom, už jsi, hochu, zkrátka v tom... aneb "když nemůžeš, tak nemusíš!" Třetí pokračování populární séri1e o Básnících přineslo humorný pohled do světa začínajícího lékaře, který v novém prostředí vedle nových lidí potkává i své staré známé. Tenhle film o osudech bývalých spolužáků si úspěšně udržel úroveň dílu předešlého a laťku ještě pozvedl přítomností hořkých chvil vedle humoru z každodenního života... aneb ,,když lékař filozofuje, je to beznadějné, a když filozof léčí, je to katastrofa". Z nových tváří této série v nezapomenutelných vedlejších rolích upoutala Jana Hlaváčová, která v roli sestřičky Toničky předvedla nebývale komický talent (,,...jako když pan Haničinec v televizi předvádí infarkt, dží se za srdce a vzdýchá: rychle vůz, umírám, umírám!" :o)) a ve vážnější rovině Rudolf Hrušínský coby zámecký malíř Hubáček (,,Já maluju jen zámek... já si maluju, co chci a jak chci... já maluju jenom když mám deprese."). Skvěle pobavila i bujará oslava v moravském vinním sklípku, okouzlila krásná Eva Vejmělková a docela zamrazilo z náhlého přesunutí do dramatu (nejvíc to podtrhla asi scéna s převážením nemocného profesora v podání Josefa Somra do sanitky uprostřed studené, zasněžené krajiny). Výborný film, který v lehkých narážkách již reflektuje dobu rozjíždějící se perestrojky, na což pak Dušan Klein skvěle navázal v dalších dvou (tragi)komediích v roce 1988 a 89. (90%)(30.8.2017)

,, Tak a jsme v pr... i s ambulancí! '' ---- Třetí pokračování Básníků je opět skvělé. Perfektně dějově navazuje na předchozí díly a znovu se tu setkáváme se i se všemi Štěpánovými přáteli. Jen ta vyvolená jíž se zasněně recitují básně (po nichž roztaje jak sněhová vločka na sporáku) je zase jiná. Tentokráte je to ,,Píšťalka'' ze zámku a mně vlastně napadlo, že Šafránek je takový náš Bond 007. Ne kvůli sobě a svým lékařským peripetiím, ale díky očekávání jaká bude další jeho dívka v dalším pokračování. Dobře si vzpomínám, že z Terezy Brodské a jejího ,, na ucho nééé! '' jsem moc odvázaný nebyl, ale krásná Bond girl respektive Šafránek girl - Michaela Badinková to pak v dalším díle vynahradila. Tehdy jsme si říkali, když se šeptalo že bude další pokračování kdo a jaká ona bude.. :-). Mladá Vejmělková, sexy symbol osmdesátek byť dabovaná Zlatou Adamovskou byla myslím také dobře vybrána. Dnes jsem to snad po padesáté už viděl v TV a říkal jsem si, safra, proč už se takovéhle komedie netočí dnes... To už fakt neumíme vymyslet nic dalšího když už zdobení nástěnek ve filmech pomalu ale jistě přestává fungovat? Dávám za 4 injekce. * * * *(24.9.2017)

Vůbec se nebojim říct že Básníci jsou nejkvalitnější česká filmová série. A třetí díl to kvalitativně potvrzuje. Je zde spousta doktorských vtipů, a třeba o proti kameňáku, velmi vhodně zakomponovaných do celého filmu. Vejmělková je nejhezčí Štěpánova holka, a jedna z nejhezčích hereček tehdejší doby. Nejednoho potěší známé vedlejší postavy/herci (Mireček,Vendulka, herci - Vetchý, Roden). Mě osobně také malinké roličky známých herců které mám rád (Zedníček, Zindulka, Töpfer, Větrovec). Ale bezkonkurečně nejlepší je ve třetím díle zdravotní sestra Jana Hlaváčová.(26.1.2016)

Divák všechny ty situace a hlášky zná natolik, že by je mohl zpaměti citovat, ale proč si osudy dvojice kamarádů znovu neprožít? Snílek Štěpán Šafránek naráží na tvrdou realitu a okusí, jak chutná pravý život, coby čerstvý lékař nastupuje do nemocnice ve svém rodném městě, aby záhy poznal strasti i radosti venkovského obvoďáka. My už sice nenajdeme nic nového, vše je nám notoricky známé, přesto to s touhle partou zase rádi zkusíme. A čekáme na svoje oblíbené hlášky. Jakmile přijdou, smějeme se jim popatnácté znovu. Tonička Jany Hlaváčové, Píšťalka a její plánovač „první dovolená v Jugoslávii“ nezapomenutelní.(25.6.2017)

• - Při prohlídce zámku doktorovi řeknou, že průvodce chodí pouze se skupinami 10 a více turistů. Jednotlivec by tedy mohl jít sám, což je praxe dost nereálná a nebezpečná, protože hrozí, že by tak mohl někdo snadno ukrást exponát. (DexMASTER094)

• - V samém závěru filmu se objeví v miniroli i režisér Dušan Klein. Zahrál si nádražáka nakládajícího bednu do vlaku (muž s doutníčkem). (rawboy)

• - Rudolf Hrušínský (Hubáček) dostal pri nakrúcaní filmu tretí infarkt. (Raccoon.city)