Nejlepší díl básnické pentalogie. Bezdíkov je víska zaslíbená a Štěpána Šafránka zde čekají jeho nejvtipnější patálie. Vedlejších postav je mnoho a většina z nich nemá nejmeší chybičku. Eva Vejmělková je nejkrásnější „šafránekgirl“. Konec dílu vypadá jako původně plánované zakončení celé série a je škoda, že to tak nezůstalo, protože další dva díly nesahají původním socialistickým třem ani po kotníky.(4.5.2007)

• lekr

Další Kleinova trapnost.....po dvojce už film působí opravdu dost směšně jelikož Kříž se nezměnil a podobně je to i s námětem filmu..jen jedno jestli je to student gymplu, medicíny či už vystudovaný doktor..v každých jeho filmech jde o to samý a dívat se na jehi románky co mají stejný průběh a ničím se neliší od toho co hrdina prožil v předchozích dílech a do toho poslouchat jeho filosofický a básnický kendání který je furt stejný je ohromná filmová nuda.....(7.10.2009)

Nejlepší díl původní trilogie vznikl v roce 1987, tedy v době perestrojky. Na filmu je to znát. Silný individualista Štěpán Šafránek bojuje s pokryteckou morálkou reálného socialismu 80. let. Silně nahořklá a depresivní výpověď o době, kdy lidi byli nuceni k všelijakým kompromisům, aby neměli nějaké problémy. Nevím, proč je to bráno jako lidová komedie.(31.10.2009)

(2x) ♫ V tom, už jsi, hochu, zkrátka v tom... aneb "když nemůžeš, tak nemusíš!" Třetí pokračování populární séri1e o Básnících přineslo humorný pohled do světa začínajícího lékaře, který v novém prostředí vedle nových lidí potkává i své staré známé. Tenhle film o osudech bývalých spolužáků si úspěšně udržel úroveň dílu předešlého a laťku ještě pozvedl přítomností hořkých chvil vedle humoru z každodenního života... aneb ,,když lékař filozofuje, je to beznadějné, a když filozof léčí, je to katastrofa". Z nových tváří této série v nezapomenutelných vedlejších rolích upoutala Jana Hlaváčová, která v roli sestřičky Toničky předvedla nebývale komický talent (,,...jako když pan Haničinec v televizi předvádí infarkt, dží se za srdce a vzdýchá: rychle vůz, umírám, umírám!" :o)) a ve vážnější rovině Rudolf Hrušínský coby zámecký malíř Hubáček (,,Já maluju jen zámek... já si maluju, co chci a jak chci... já maluju jenom když mám deprese."). Skvěle pobavila i bujará oslava v moravském vinním sklípku, okouzlila krásná Eva Vejmělková a docela zamrazilo z náhlého přesunutí do dramatu (nejvíc to podtrhla asi scéna s převážením nemocného profesora v podání Josefa Somra do sanitky uprostřed studené, zasněžené krajiny). Výborný film, který v lehkých narážkách již reflektuje dobu rozjíždějící se perestrojky, na což pak Dušan Klein skvěle navázal v dalších dvou (tragi)komediích v roce 1988 a 89. (90%)(30.8.2017)

Málokdy se stane,aby série měla vzestupnou kvalitu,ale Dušanu Kleinovi se to podařilo.A opět to mají na svědomí nové postavy,z nichž naprosto dominuje Jana Hlaváčová,která se svou Toničkou film zcela ovládla.Své místo má ale i cholerický Zedníček,lehce potrhlý Hrušínský a především další z řady mamlasů Kuba,který plánuje manželství na desetiletky.Štěpánovi se tentokrát konečně podaří svou lásku získat a nejspíš bylo v plánu tak celou sérii ukončit.Bohužel se tak nestalo...(29.1.2012)

• - Rudolf Hrušínský (Hubáček) dostal pri nakrúcaní filmu tretí infarkt. (Raccoon.city)

• - Původně se film mohl odehrávat na vojně, ale tehdejší Ministerstvo národní obrany to nepovolilo. (Stocki)

• - Při prohlídce zámku doktorovi řeknou, že průvodce chodí pouze se skupinami 10 a více turistů. Jednotlivec by tedy mohl jít sám, což je praxe dost nereálná a nebezpečná, protože hrozí, že by tak mohl někdo snadno ukrást exponát. (DexMASTER094)