Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tomtomtoma
  ***

  Ta laskavost zůstala, i když ne již v té celistvé čistě radostné podobě. Ale s příměsí škodolibého vytrhávání z idealizovaných představ do hořkosladkého vztahu s realitou, nadějí a nepříjemnou kocovinou. Již nejde o pouhé starosti dospívání a bezstarostnosti studování, ale o začlenění mladého dospělého člověka do socialistického společenství. Ta prostá radost se mění v plnohodnotné členství rozumných dospělých a postupného dobrovolně nedobrovolného přijetí. Hlavní postavou je opět Štěpán Šafránek (sympatický Pavel Kříž), jen svůj status studenta vyměnil za nového, horlivého a nadšeného lékaře. Představy a skutečnost se většinou liší a někdy i zcela výrazně. Hnacím motorem je pracovní smysluplné uplatnění a samozřejmě volání hlasu lásky. Opět je ve hře nejlepší Štěpánův kamarád Kendy (příjemný David Matásek) ve svém novém poslání asistenta filmového režiséra. Poetickou múzou básnického talentu a cílem citových a tělesných tuh hrdiny je učitelka hudební výchovy Alena alias Píšťalka (půvabná Eva Vejmělková s hlasem Zlaty Adamovské). Poslední výraznou postavou je štěbetající a dobrosrdečná obecní zdravotní sestra Tonička (dobrá Jana Hlaváčová) s neuvěřitelnou schopností pokračovat v komunikaci kdekoliv a s kýmkoliv. Z dalších rolí: Alenin otec a nadšený malíř zámku Hubáček (Rudolf Hrušínský), jeho churavějící manželka a průvodkyně po zámku (Blažena Holišová), nespokojený obecní saniťák Písařík (dobrý Pavel Zedníček), dobrácký gymnaziální profesor chemie Ječmen (Josef Somr), nudný Alenin snoubenec a plánující učitel Libor Hájek (Rostislav Kuba), nevyčerpatelný sukničkář a nemocniční lékař Milan Sahulák (solidní Tomáš Töpfer), ješitná a jízlivá primářka Obočenka (Věra Vlčková), starostlivá Štěpánova maminka (Míla Myslíková), rázný ředitel Obvodního ústavu národního zdraví (Josef Větrovec), Štěpánová chtivá bývalá spolužákyně ze střední a učitelka mateřské školy Bedřiška Hrdličková (Barbora Štěpánová), mazaný prodejce autobazaru Karabec (sympatický Ondřej Vetchý), či Štěpánovi úspěšnější spolužáci z medicíny MUDr. Jan Antoš (Karel Roden), MUDr. Václav Pastyřík (Václav Svoboda), zahraniční delegát MUDr. Numira Cassa Thombe alias Mireček (Joseph Dielle) a pracovnice ministerstva Vendulka (půvabná Eva Jeníčková). Laskavost mírně zhořkla, ale stále se jedná o lehké optimistické dílo. Navíc i třetí dějství je zatíženo mojí nostalgickou vzpomínkou na dětství a dospívání podobným způsobem, jako obě dějství předchozí. A již jen z tohoto důvodu to navždy zůstane tím láskyplným pohlazením, po kterém zůstává ten přiblblý úsměv na tváři.(8.8.2016)

 • gombarix
  ****

  Je vlastně paradoxní, že ačkoliv Štěpán v sérii symbolizuje poctivost a hloubku proti vypočítavosti a povrchnosti, neustále se zabouchává do prvoplánově krásných blonďatých fiflen. A zrovna Vejmělková není taková herečka, aby své postavě nějakou věrohodnou hloubku dodala, takže linka jejich namlouvání je ve výsledku docela otravná. Jinak je to ale dobře napsaná i zahraná, šlapající komedie. Tady ještě ano.(17.2.2018)

 • nash.
  ****

  Lahodně hořkosladkoúsměvné vyprávění o tom jak se teorie sráží s praxí a ideály s realitou. Stejně dobré jako předchozí dva díly a vzhledem k tomu co následovalo bych řekl výborné pokračování, kterému nechybí humorné situace, slušně napsané dialogy, nápadité a zábavné odkazy na předchozí dílya asi nejpůvabnější Štěpánova láska. Navíc tu staré známé doplnilo několik nových postav, mezi nimiž bezpochyby kraluje nezapomenutelná Jana Hlaváčová coby ukecaná Tonička.(6.3.2012)

 • Gig
  ****

  Pro mě poslední díl Básníků. První tři filmy byly kompkatní, poetické, vyvážené, humorné. Víte proč? Protože vznikly na základě tří přběhů. Ono se to zsalíbilo divákům a Klein začal točit dál. Nejdřív pod rouškou České televize, pak pod rouškou Novy. Další díly už nebyly tak kompaktní s původní trilogii. Ani ne tak příběhově, jako spíš obsahem, humorem, upřimností. Někdy až křečovitý humor, jindy dotáhnutí figurek z Novy apd... Nicméně Básníci, co jim chutná život, chutnají i mi. Tady skvěle zahrál i Hrušinský coby otec z dalších lásek Štepánka. No a ja dodám "Pokud mi budeš ubližovat, písknu."(10.1.2016)

 • VanTom
  *****

  I když osobně mám nejraději dvojku, toto je asi nejlepší díl série. Viděl jsem jej už minimálně 20x (a ještě mnohokrát uvidím) a jednoduše se neomrzí. Sice nemohu být objektivní, ale vše v tomto filmu je prostě geniální: od vypointovaného scénáře plného přesně odpozorovaných situací a nezapomenutelných hlášek, přes režii hýřící mnoha nápady a vychytávkami, až po bezchybné a živoucí herecké výkony.(2.2.2012)

 • - Joseph Dielle (Mireček Mužunbura) z Konga bol vo svojej vlasti v dobe natáčania váženým režisérom a s mesačným natáčaním súhlasil s podmienkou, že mu bude nahradený jeho plat. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

 • - Evu Vejmělkovou (Píšťalka) nadabovala Zlata Adamovská. (Stocki)

 • - V samém závěru filmu se objeví v miniroli i režisér Dušan Klein. Zahrál si nádražáka nakládajícího bednu do vlaku (muž s doutníčkem). (rawboy)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace