Pro mě poslední díl Básníků. První tři filmy byly kompkatní, poetické, vyvážené, humorné. Víte proč? Protože vznikly na základě tří přběhů. Ono se to zsalíbilo divákům a Klein začal točit dál. Nejdřív pod rouškou České televize, pak pod rouškou Novy. Další díly už nebyly tak kompaktní s původní trilogii. Ani ne tak příběhově, jako spíš obsahem, humorem, upřimností. Někdy až křečovitý humor, jindy dotáhnutí figurek z Novy apd... Nicméně Básníci, co jim chutná život, chutnají i mi. Tady skvěle zahrál i Hrušinský coby otec z dalších lásek Štepánka. No a ja dodám "Pokud mi budeš ubližovat, písknu."(10.1.2016)

Tento doplnkový diel k úvodnej trilógii bol akousi zmesou jednotky a dvojky - podobne intelektuálna ako jednotka a zároveň podobne odľahčená ako dvojka. Každopádne je malo pokračovaní, ktoré si udržia podobnú kvalitu a tempo ako táto séria. Preto vo všeobecnosti tento snímok považujem za jeden z tých lepších a tri hviezdy si určite zaslúži. 65 %(1.10.2017)

Zo školy do praxe je všade poriadny šok a medicíny sa to bude týkať asi dvojnásobne. Odsunutie niekde do prdelákova, kde sa nelieči, ale razítkuje, na sebavedomí nepridá. Ale je tam niekde zámok so svojou krásnou pani a táto romantická kombinácia priam vyzýva k básneniu. Čo som si z filmu odniesol? Nikdy neplánuj život na desať rokov dopredu, aj tak sa vyvinie úplne iným smerom. Atmosféra je taká akási trochu temnejšia, alebo smutnejšia, čo korešponduje s presunom deja zo strednej a vysokej školy do života. A romantická línia funguje v (dovtedy) trilógii najlepšie.(27.6.2016)

Dodnes nejsem schopný říct, jaký díl z prvních tří Básníků se mi líbí nejvic. Dříve to byl ten, který mi byl věkově nejblíž, ale postupem času se síly vyrovnaly a teď už vážně nevím. Třetí díl je jiný a přesto stejný. Štěpán vstupuje do opravdového života se vším, co k němu patří. Atmosféra ukázkového zapadákova, věčný boj přesvědčení a peněz a konečně holka, co s ním nehodlá vyjebat. Diky za každé nové Básníky si tu řekneme naposled, pak už jen sbohem a šáteček. 85%.(19.4.2018)

Pokus o věrohodnou atmosféru každodenního všedního života bez školních představení a univerzitních lásek. Logicky tak tenhle díl stárne nejrychleji a třicet let po svém vzniku už v některých epizodách zkrátka drhne. Štěpán je ale naštěstí pořád romantickým snílkem s menším množstvím naivních tužeb, ale všechno divákovo odříkání plně vynahrazuje překrásná sbližovací linka na zámku. Takže na jedné straně nepochopitelné přešlapování na místě (sklípek), na druhé nejsilnější romantika s dokonalým závěrem.(26.4.2005)

• - Původně se film mohl odehrávat na vojně, ale tehdejší Ministerstvo národní obrany to nepovolilo. (Stocki)

• - Původně se měl film jmenovat Jak básníkům voní život. Konečný název dostal až po připomínce Františka Filipovského. (Fenk)

• - Při prohlídce zámku doktorovi řeknou, že průvodce chodí pouze se skupinami 10 a více turistů. Jednotlivec by tedy mohl jít sám, což je praxe dost nereálná a nebezpečná, protože hrozí, že by tak mohl někdo snadno ukrást exponát. (DexMASTER094)