První pracovní zkušenosti mladého doktora Šafránka. Film je plný hlášek: …“Pane doktore, já jsem nikdy nezůstal nikomu nic dlužen. A kdybyste se neurazil, tak bych vám rád věnoval několik výborných, ale výborných židovských anekdot…“ Královnou filmu je ale bezesporu úžasná Jana Hlaváčová, svérázná to sestřička ze zdravotního střediska v Bezdíkově, ta její slabost pro božského Káju…“Musíš Karle, musíš…“ a neustálá životní moudra… Jana Hlaváčová ve své vedlejší roli naprosto exceluje. Tento díl se i díky její Toničce hodně povedl.(31.3.2013)

• Kubasino

Jedna z minima komedií, kterým se vyhýbám. Z nějakého důvodu na mě Básníci působí spíše depresivně, než komicky. Nemyslím si, že je dobře, aby mě komedie dostávala do takovýchto stavů. Největší peklo je právě tento díl, protože Eva Vejmělková je nádherná ženská a její zachování se na konci je skutečně na zvracení.(18.7.2012)

Jednoznačně nejlepší z "5 dílů básnické trilogie" zobrazuje profesní začátky našeho známého ŠŠ. Konfrontace mladého idealisty se systémem mě vždy spolehlivě dostane, protože mé osobní zážitky a dojmy jsou celkem stejné. Taky bych byl pro to, aby u tohohle dílu básníci končili. P.S. A souhlasím, že Píšťalka je nejhezčí. "Já nejsem nikde organizován, takže si mohu malovat co chci a jak chci."(23.6.2006)

Divák všechny ty situace a hlášky zná natolik, že by je mohl zpaměti citovat, ale proč si osudy dvojice kamarádů znovu neprožít? Snílek Štěpán Šafránek naráží na tvrdou realitu a okusí, jak chutná pravý život, coby čerstvý lékař nastupuje do nemocnice ve svém rodném městě, aby záhy poznal strasti i radosti venkovského obvoďáka. My už sice nenajdeme nic nového, vše je nám notoricky známé, přesto to s touhle partou zase rádi zkusíme. A čekáme na svoje oblíbené hlášky. Jakmile přijdou, smějeme se jim popatnácté znovu. Tonička Jany Hlaváčové, Píšťalka a její plánovač „první dovolená v Jugoslávii“ nezapomenutelní.(25.6.2017)

Vůbec se nebojim říct že Básníci jsou nejkvalitnější česká filmová série. A třetí díl to kvalitativně potvrzuje. Je zde spousta doktorských vtipů, a třeba o proti kameňáku, velmi vhodně zakomponovaných do celého filmu. Vejmělková je nejhezčí Štěpánova holka, a jedna z nejhezčích hereček tehdejší doby. Nejednoho potěší známé vedlejší postavy/herci (Mireček,Vendulka, herci - Vetchý, Roden). Mě osobně také malinké roličky známých herců které mám rád (Zedníček, Zindulka, Töpfer, Větrovec). Ale bezkonkurečně nejlepší je ve třetím díle zdravotní sestra Jana Hlaváčová.(26.1.2016)

• - Evu Vejmělkovou (Píšťalka) nadabovala Zlata Adamovská. (Stocki)

• - Rudolf Hrušínský (Hubáček) dostal pri nakrúcaní filmu tretí infarkt. (Raccoon.city)

• - Při prohlídce zámku doktorovi řeknou, že průvodce chodí pouze se skupinami 10 a více turistů. Jednotlivec by tedy mohl jít sám, což je praxe dost nereálná a nebezpečná, protože hrozí, že by tak mohl někdo snadno ukrást exponát. (DexMASTER094)