Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky. (Česká televize)

janesX

Mňa to aj celkom pobavilo (a to doslova, aj keď to asi nebol zámer filmu).  Ale to finále.... to bolo asi určené deťom do päť rokov, až tá hudba, ktorá je od filmu o level a pol vyššie, k tomu znela na konci úplne komicky. Režisér filmu (na csfd kompletne v modrom) to myslel dobre, no ale tá forma je taká....taká gýčová? Neviem nájsť presné slovo. A asi to chcelo aj ten scenár nechať trochu poležať a určite neodrbávať divákov tým, že sa jedná o thriller z blízkej budúcnosti. Ak by som prižmúril oko a dal tri hviezdy, tak to len vďaka Ondřejovi Gregorovi za hudbu (poznámka: včera som dal tri hviezdy Scorseseho Mafiánom). Mimochodom rád by som tvorcov pochválil za originalitu, ak by to nebolo inšpirované jednou epizódou zo Simpsonovcov. No a Gabriela Marcinková je celkom dobrá (chudák, tak veľmi sa snažila, až to neraz vyzeralo, že ju v tom nechali samú) dúfam že to nebol vrchol v jej kariére. ()

mira007

Co si budeme namlouvat - snaha kopírovat desítky amerických vzorů ( bizár je, že to opravdu vypadá inspirace čarodějnickým dílem Simpsonových S13E01 2.povídka, ten musel Janák vidět aspoň 3x ) je do očí bijící, přesto mi to nebrání dát 4****, protože: 1) prostě mne to bavilo a za první polovinu bych dal i plný počet jak to šlapalo dobře, to vyvrcholení už bylo dost kostrbaté 2) technicky velmi dobré a vizuál působí zatraceně moderně až opravdu "americky" 3) Gabriela Marcinková - grandiózní herecké sólo, polovina filmu jen ona a umělá inteligence a přesto utáhne celý film ( dneska se stala Gabča pro mne nej slovenská herečka, na prvních místech u mne vystřídala po Pauhofové, Kerekes, Bardot , prostě mne ta holka baví teď nejvíc 4) erotično - decentní nahota a erotické dusno do plusu, ikdyž zbytečně nekonečnou autoerotickou scénu ve vaně točil Janák snad kvůli sobě nebo co 5) když se odprostíte od toho jak je to světově neoriginální námět a neřešíte moc logiku, tak se vám dostane mezi současnou českou produkcí svěží, vyspělý, dobře zahraný ( Luknár se stihne mezi dvěma záběry i oholit ) i poutavě vyprávěný napínavý thriller. ()

MiaMahoney odpad!

Andrej pracuje jako estébák a bezskrupulózní oligarcha ve "službách" České Agrorepubliky a pracuje na tom, jak Čechům co nejvíce znepříjemnit podnikání a život vůbec a vymýšlí revoluci ve šmírování drobných živnostníků. Jeho dům je postavený díky nakradeným dotacím ze Spojených států eurofašistických a má symbolizovat, čeho všeho je ta kurva hrabivá schopna v touze po moci. Andrej je pověřován dalšími zlodějinami a nekalostmi, které jsou ovčany této země nadále snášeny a mnohdy dokonce adorovány. Spolu se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní zlatokopkou Monikou, se nastěhují právě do výše zmíněného luxusního domu z nesmyslně poskládaných trámů, uprostřed řepkou zdevastované přírody. To, co se nikdy nejevilo jako pohádka pro kohokoliv mimo Andreje samotného, se však pomalu ale jistě mění v noční můru pro zbytek obyvatelstva... Kdyby tohle zfilmovali, byla by to daleko větší a sysluplnější pecka s dobrou výpovědní hodnotou. Místo toho zde máme opus magnum, u kterého ani nevím, kde začít... No, tak třeba tím, že absolutně nechápu, jak se pod takový sračkoid mohl podepsat do té doby solidní scénárista Epstein! Pokud tedy nebyl zbylými dvěma scénáristickými neuměteli donucen pod pohrůžkou tortury (např. konzumace Vodňanského kuřete), neexistuje snad jediný důvod, proč své jméno s něčím tak úděsným spojit! Ale nevadí, když si někdo chce ušít z ostudy kabát, jeho věc. Nyní tedy více k filmu, kterému vévodí nechtěná vtipnost. Čím vážněji má sryler působit, tím více zabředává do žánru kokotmedie, záhy posoudíte sami. Asi ani nemusím poukazovat na žánrová klišé, která jsou u tohoto typu filmu jakousi naprostou nutností. Tak například věděli jste, že čím víc monitorů s náhodným, důležitě se tvářícím, nejlépe zeleným či modrým kódem máte, tím víc jste jakože strašlivý AJŤÁK, HEKR, SAJBREXPRD a tak? Do toho přidejte pár serverových racků nejlépe za zamčenou roletou, všudypřítomné kamery, Dicka, který se tváří, jakože tomu všemu hrozně moc rozumí a máte zaděláno na do-ko-na-lý kyberpsychonapínák! Nenechte se zmást! Dům, onen "důvěrný nepřítel", je naprosto dokonalý! Sice vypadá jako hnusný, funkcionalistický bunkr z tolik kůl pohledového betonu a hyzdí široko daleko celou krajinu, ale zato umí vyrolovat venkovní žaluzie, vybrat hudbu hlasovým pokynem, zapnout mikrovlnku a možná i uvařit amarouny! Zkrátka vrcholný hi-tech, který by vás v roce 2018 nenapadl ani v nejdivočejších sájbrsnech a z čeho by všechny ty Siri, Alexy a Kortány pukaly závistí v obvodech! Celý dům je supertajný projekt, proto o něm hlavní hrdinka vykládá své pičí kamarádce, policajtům i svému sousedovi (takovému nekňubovi ze samoty, který je ale samozřejmě taky ten HEKR). (Ups, spojler, ale stejně se na to nikdo rozumný dívat nebude a lopatám se to bude líbit i tak, takže jebat a jen lehce naznačím, že se dále může nějaké to vyzrazení vyskytovat. Poděkujete mi později za ušetřených 108 minut a bezpočet stále žijících mozkových buněk.) Monika, tedy vlastně Zuzana, si pobyt v domě tak nějak (ne)užívá. První polovinu filmu se tvůrci snaží, aby si divák myslel, že za všemi těmi naprosto "nečekanými" kratochvílemi a sváděním hlavní hrdinky skrz neustále se za ní otáčející kamery a úlisný hlas umělé demence, je nějaký ten HEKR. Třeba právě ten zmíněný soused, možná manželův šéf, možná sám manžel, možná Snowden, E.T. nebo cojávím, tady to klidně může být, kurva, strýček Fido (Fico?)! Druhá polovina nás ujistí v tom, že scénáristé jsou opravdu debilové, protože všechno lidské, z čeho ještě mohla být zápletka alespoň na jednu hvězdičku, naprosto zabili. A tak tu máme deus ex barabizna a spoustu "dokonalých" ajtý vychytávek, které by Maďarům zfleku mohla závidět celá CIA, NSA, DARPA, FBI i Andrejova STB! Kdo tedy celou tu dobu hrdinku nebezpečně svádí a šmíruje? No ovšem, přece ten samostatně myslící dům! On totiž Intel, to je známý prasák! Ten to hezké holce ve vaně udělá raz dva a ještě si ji u toho natočí (s červeným filtrem na kameře, aby byla jakože zvýrazněná ta EROTYČNOST)! No nedivme se, že se panička nasere a rozhodne se tu serverovnu ve sklepě zničit. Tak například rozbije monitor, klávesnici a vytáhne několik harddisků, což obvykle samosebou způsobí zhasnutí všech monitorů a světel v domě, určitě i světel u toho souseda a potažmo vyřadí z provozu ISS, to přece ví každé malé dítě, co absolvovalo mateřskou školku s rozšířenou výukou informatiky. Tady je možné naprosto všechno! I když už je dům odpojen od internetu, zvládne pronásledovat hlavní hrdinku do nemocnice, kde už leží její Dick (asi mu z toho už taky hráblo). Dům nahackuje úplně celé město, jmenovitě: tlampač, billboard, závoru u železničního přejezdu, městské kamery, odstavené tramvaje a přístroje v nemocnici, na něž je Dick napojený. A proč to všechno? Protože měl dům přeci "empatické rozhraní a četl podvědomé tužby hlavní hrdinky, do níž se zamiloval" (jen tak mimochodem do slova a do písmene vykradený díl Simpsonových. A pak, že vykrádá jen DžejKej Rohlíková! Všeci kradnů!). Pochopitelně nám zvídavým, které by kurevsky zajímalo, jak by něco takového bylo technologicky vůbec možné, není podáno žádné vysvětlení. Ani Dickem, ani v potitulkové scéně žádný skutečným, od monitoru opáleným, pizzu pojídajícím, uhrovitým ajtý geekem. Alfréd, jak umělou demenci pojmenovali, údajně "unikl do internetu" a aby bylo možné se ho zbavit, musela by naše ústřední dvojice nejspíš nejprve napsat "google" do Googlu (aby ho zničila nejdříve softwérově) a pak vlézt do Big Benu a rozmlátit krabičku s Hawkingem osobně demagnetizovaným Internetem! Fííííha, prostě zírám! Sofistikovaný kyberthriller zo salaša nejakého superhackerského, maďarského baču, len čo je pravda! Po tomto diele mám sto chutí obesiť seba aj tvorcov na korbáčiku a narvať všetkým, čo sa na filme podieľali (okrem Ondreja Pozděchudého za vkusnú hudbu), Jánošíkov povestný hák do riti! () (méně) (více)

WayDott

Nejlepší scéna z té vany :-D Kam to stříkáš? :-D Jinak začátek slibný, ten závěr takový nějaký divný, kdy jí terorizuje vlastní dům, ovládá přístroje v nemocnici, šraňky... to už bylo dost přehnané. ()

mosnak

Musím ocenit snahu a taky oceňují, ovšem konec filmu způsobil to, že se to všechno pokazilo. Nehledě na to, že z Vojty se dalo vytriskat mnohem víc - 40% ()

gumolit

Ach no... to bolo zase. Raz darmo slovenská tvorba aj keď sa trochu rozhýbala nejaké extra filmy neponúka nie je tomu ani teraz inak. Thriller Dôverný nepriateľ je síce možno lepší než niektoré zahraničné filmy a kľudne by im mohol konkurovať ovšem tí naši či českí herci bieda /Porubjaková hrozná až to bolí/ Ale musím povedať že keby sa Gabika Marcinková hlavná to postava nevyzliekla za 40 minút dokonca 5 krát z toho 3 krát sa sprchuje a raz ehm..masturbuje vo vani tak to ani nedopozerám Je to najlepšie čo tento film ponúka. Režisér Karel Janák má asi veľmi rád Kubrickovu Vesmírnu odyseu a HAL 9000 ale skôr na Zemi než vo vesmíre a určite pozná aj špeciálny čarodejnícky diel Simpsonovcov č. XII kde v jednom dieli sa dom zamiluje do Marge kopírujúc spominanu sci fi klasiku a ešte aj snímok Demon Seed z roku 1977. Janák proste je pekný zlodej ale kto dnes vo svete filmografie je originálny? Technicky veľmi vydarená vec, Marcinková ako píšem sexi ale inak mizerný scenár. Darmo zázraky filmové sa na Slovensku diali naposledy niekedy v 80. tych rokoch. ()

bobstock

3 hvězdy za odvahu ztvárnit v současnosti populární téma techno-thrilleru. Jako televizní film uznám snahu a uznám nádhernou Gabču Marcinkovou, opačně mi tomu chybí jakási uhlazenost, rajcovní inteligence a větší produkce, která dává spoustu prostoru do budoucna vylepšit se v tomto směru napříč Česko-Slovenskem. PS: Kdo mě vytáčel byla debilně napsaná postava modelky kamarádky a vtipná představa, že se vám smart house nabourá kamkoliv do veřejné sítě na Slovači! :) 50% ()

Blazin

Až nečekaně solidní česko-slovenský film, zejména nápad je na naše poměry překvapivý. Film mě bavil, napětí působilo a "překvapivý" konec taky zajímavý, dokážu odpustit i pár zbytečností a jednu hodně velkou zbytečnost (tramvaje ...). ()

Cement73

Veľmi slušná SK-CZ produkcia... Sci-fi, ktoré sa tvári takmer svetovo. Výborná hudba, celkom slušní herci. A ak celkom napínavý scenár. Neviem prečo má tento film nízke hodnotenie... ale csfd komunita má nejaký problém dobre hodnotiť domácu tvorbu, čo dosť nechápem. Ja som sa bavil. ()

fisus

V průběhu filmu jsem si vzpomněl na Simpsonovi,jeden ze speciálních čarodějnických dílů,kdy se robotický dům s hlasem Pierce Brosnana zamiloval do Marge.Že by se tvůrci inspirovali u legendárního animovaného seriálu? ()

mh.mail

30% — Samotný námět není špatný (i když asi nepříliš originální), dokonce se mi líbila i finální pointa. Ale je to celé natočené strašně zdlouhavě a nudně, takže jsem se přistihl, že v závěrečných fázích filmu, kdy se konečně začalo něco trochu dít, už jsem poklimbával. Stejně tak Vojta Dyk jako elitní programátor byl úplně nevěrohodný a vůbec celá představa autorů, jak to v IT sféře vypadá, byla velmi naivní (program chytrého domu vyvinuli za dva roky a za poslední měsíc ho Andrej výrazně vylepšil — cha, cha, cha), obrazovky s rychle běžícími výpisy zdrojového kódu ponechám stranou, to je klišé, které používají i v Hollywoodu. Určitě se z námětu dalo vyvařit mnohem, mnohem více. ()

Mallinali

Objektivně spíš na silné tři, ale mám radost, že československý pokus o thriller celkem fungoval a že nám zranitelnost hlavní hrdinky dokazovali jejím často odkládaným sporým šatstvem. Nevadil Dyk, nevadily moc ani trochu topornější dialogy nebo PP, dokonce ani námět půjčený asi od Simpsonových (ovšem hlas Brosnana chyběl). Zážitek zkazily spíš tři podstatné věci: 1) Nadnárodní pojetí (nebýt informace o domu kdesi na Slovensku a kombinaci češtiny a slovenštiny, nepoznáte země původu), díky kterému je výsledný feeling stejně unikátní a autentický jako europivo. 2) Vedlejší postavy Malého a Porubjakové byly divné, ta první alespoň dobře zahraná i když nereálná (Čech na slovenské samotě obklopený množstvím digitechniky), ta druhá nehezká, přepáleně se chovající a tím i otravná. 3) Ke konci už se scénář dost utrhl ze řetězu a od té doby, kdy děvčata jen tak vlezly do cizího baráku i dost nereálný, což potvrdila závěrečná honička. V ní se chytrý barák změnil na světovládný Skynet - a to prosím na Slovensku, se kterým společně sdílíme na žebříčku digitalizace hrdé posty mezi Makedonií a Burkinou Faso (ono je to tedy někdy lepší). Ovšem pobavil jsem se a Janák by se mohl poučit a příště to vyladit. ()

Bozvav

Děsná blbost, které ani při nejlepší vůli nemohu dát vyšší hodnocení. Dokážu pochopit, co tvůrci zamýšleli sdělit, ale vzhledem k tomu, jak moc se snímek tváří vážně, měli respektovat alespoň základní technologické principy a hlavně fungování digitálních technologií. Kvalitní scifi by mělo mít alespoň nějaký reálný základ a nebo se netvářit tak zatraceně vážně. ()

MartinX.

Nijak mimořádný film, který zachraňuje hlavně sympatická a pohledná Gabriela Marcinková. Jistá míra technofobie nevadí, ta tak nějak k žánru patří, pointa je dokonce i zajímavá. Nerad to píšu, protože mám pro všestranně talentovaného Vojtěcha Dyka slabost, ale s touhle rolí se minul. Vlastně mám problém si vzpomenout na roli, ve které by jeho výstupy nevyzněly hluše nebo dokonce falešně. Poněkud v tomto ohledu připomíná jiného krasavce českého filmu, Tomáše Hanáka. Talent a určité kouzlo osobnosti nejsou všechno, jak patrno. Někde mezi dvěma a třemi hvězdičkami, dávám nakonec tři za GM a solidní atmosféru. ()

Wargoo

Čo si z tohto filmu pamätám po dvoch dňoch od videnia sú dve veci: 1) Tá osoba Zuzana Porubjaková je neuveriteľne zle "hrajúca" herečka bez talentu a charizmy. Každá scéna kde sa objavila pôsobila lacno, amatérsky a v takomto ehm. dramaticky ladenom filme nemá osoba jej rázu čo robiť, ibaže by chcel režisér z jej postavy urobit vo filme puču a z nás si poriadne vystreliť ! 2) Veľmi mi vadilo vyzliekanie Gabriely Marcinkovej. Pôsobilo bezúčelovo, lacno a dokazuje to len jediné - tento režisér absolútne nevie narábať s látkou. Viac je niekedy menej, no tu bolo tej nahoty natoľko veľa, že aj mne ako chlapovi, ktorému sa táto herečka vcelku páči to prekážalo. K samotnému filmu sa nechcem moc vyjadrovať. Vlakové rampy na wifi, internetom poháňané komunistické električky a ďalšie "hightech" výplody scenáristu, toto všetko je len čerešňou na torte tohto počinu. Samozrejme, kraluje mu nehrajúci Vojta Dyk, ktorý by mal ozaj zostať len pri tom speve... 1* - a to len preto že nechcem dať ODPAD ! PS: Pokial si režisér + scenáristi myslia, že jebačka pod stromom počas tatranskej búrky s blískavicou je rozumná voľba, tak sú pekne vypatlaní ! ()

Wallis3

Nemůžu tomu upřít jistou dávku napětí,  i když ke konci už to bylo strašně přeplácaný a to i přes to, že vytáhla procesor, ale ten úchyl z jedniček a nul si to valil dál. ()

emdvojka

Gabriela Marcinková sa snažila čo to išlo. Dávalo do toho veľa. Vďaka nej a dobre zvládnutej réžii je Dôverný nepriateľ jeden z moderných česko slovenských trilerov, ktoré síce natočili cez starú dobrú šablónu, ale tým, že sa nesnažia o nič originálne dokážu byť zaujímavé a napínavé. Páčil sa mi tiež mix oboch rečí, ktoré do seba splývali tak prirodzene, že som časom zabudol, že film je dvojjazyčný. Príjemné prekvapenie. ()