Nedoučená šestnáctiletá kadeřnice Jitka uteče z domova mládeže a vrátí se k partě chuligánů, kterou vede mladík Vilda. Všichni se poflakují po pražských pasážích a peníze si obstarávají drobnými krádežemi a podvody. Jitka se jednoho dne zalíbí číšnickému učni Tonkovi. Dívka jeho city opětuje, ale zároveň ho nechce strhnout na šikmou plochu. Její kumpáni však žádné zábrany nemají. A tak se Tonek stane členem jejich party… České drama Probuzení natočil v roce 1959 režisér Jiří Krejčík s mladičkou Janou Brejchovou v roli svůdné, ale nezvladatelné dívky z ulice. Příběh filmu se odehrává v retrospektivě: je uveden optimistickým začátkem i koncem, ve kterém je z Jitky slušně upravená a spořádaná mladá žena. Tento rámec však Krejčík musel do filmu dodat proti vlastní vůli. (Česká televize)

Marator

Jiří Krejčík po sobě zanechal výborná díla a mezi ně patří bezesporu i Probuzení. Příběh o povalečích a malých zlodějíčcích by se dalo hodnotit 4*. Nebýt Kostky a mladičké, 19-ti leté Brejchové, která mě doslova uhranula svou rolí vypočítavky a potvůrky:-) ()

IvonaK

Velmi poučný film jehož hlavní myšlenkou je že se nemáme s žádným nesolidním člověkem od počátku zahazovat jinak je pak z toho takový průšvih ze kterého nelze uniknout. Přiznám se že se mi hodně v noci zdá o tom, že lítám v průšvizích a proto jsem ráda že vždycky u mě pak nastane probuzení. ()

Amonasr

Na svou dobu mimořádně zdařilý film až na ten příliš zidealizovaný happyend, ale tenkrát to asi ani jinak nešlo. Snímek se svým realismem (až na samotný závěr) vymyká tehdejší běžné zideologizované produkci. ()

Pitryx

Tradičně banální příběh o partě mladých, který nepřinesl nic nového, předpokládám i v době natočení. Vcelku mne osobně ničím nezaujal. Snad jen hereckou generací. Prostě průměrný film s občasnou nudou a střeleným koncem. 201308289603/9700 ()

SAINTS

Skoda že film z politickych dôvodov a proti vôli režisera Krejčika musel mat optimisticky začiatok aj koniec.V ktorom je z Jitky slušne dievča.Nejako mi to do filmu tohto filmu nepasovalo a trocha zhoršil cely dojem z filmu.Ale celkovo je to zaujimavy a až na ten zaver naturalisticky film.Ktory bol na tu dobu dost odvažny.Skveli vykon v hlavnej ulohe podava vtedy mlada J.Brejchova. ()

Pete

Láska z pasáže Lucerny to je, i když všichni ti Kamarádi do deště a veksláci sem přijdou až o generaci později. A možná má Probuzení atmosférou blíže spíš ještě k první republice. Tento obdobně lehce naivní a romantizující pohled na dobové pásky je ale určitě autentičtější, než nostalgické retro Šakalí léta, které se odehrává ve stejném roce, jen v jiné čtvrti. Chápu, že muselo dojít k mnoha kompromisům, aby vůbec snímek mohl spatřit světlo světa - a je vlastně malý zázrak, že se tak stalo. V kontextu české tvorby před novou vlnou unikát. ()

ostravak30

Mezi filmy padesátých let působí tento jako přírodní úkaz. Jako růže mezi trny. Popisuje totiž něco zcela nevšedního. Parta mladých lidí bouřící se proti všem konvencím, rebelující a dokonce tančící rock and roll. Ale Jiří Krejčík jde se svými hrdiny ještě dál. Ti totiž kradou, poflakují se, nechodí do práce a částečně jsou to de facto bezdomovci. Režisérovi se navíc povedlo vymanit se z jakýchkoli ideologických vlivů. Nikdy jsem moc nemusel Janu Brejchovou, ale tady zazářila. Tento film by hravě prošel i dnes, když by se v moderní verzi přidalo pár mobilů, tabletů a internet - stačí se podívat na dnešní mládež. ()

PetrJulian

Škoda, velká škoda režimem vynuceného závěru filmu. Já osobně bych to tak optimisticky nezakončil... Ale i tak s ohledem na dobu vzniku v české kinematografii nadprůměr. Po opakovaném shlédnutí jsem šel s hodnocením dokonce výš. ()

fafejt001

TA BREJCHOVÁ -- TO JE PRO MNE CELEBRITA ! ONA JO !. A TY CO SE TAK NECHÁVAJÍ OSLOVOVAT JI NESAHAJÍ ANI PO KOTNÍK . TO BYLA HVĚZDA SVĚTOVÉHO FILMU . A ZASE JE U TOHO KREJČÍK . NENÍ TO GÉNIUS ??? A TO JĚŠTĚ PLYNNĚ HOVOŘÍ ITALSKY . TOŽ BONDŽOOORNO SINORE GIORGO . ()

Repulsion

Je naprosto nepochopitelné, že tento film mohl vzniknout v roce 1959. Ideologie je tam minimum. Jak to, že v roce 1959 byl režim ochoten přiznat, že bezprizorné děti přespávají na vrakovišti? Kde je ta zářná socialistická budoucnost? Ani poměry v rodinách nejsou kdovíjaké. Ten film má atmosféru, má dobré obsazení. A závěrečný limonádový happy end je spíš hollywoodský než než sociálně realistický. Neuvěřitelné. ()

Saxos

Šedesát let pryč a příběh stejný, jak ze smíchovského squattu. Takových partiček bylo, je i bude spousty. Jitka bez obou rodičů, takže může maximálně vymetat přepychové Domovy mládeže, Tonek s macechou, která ho nemusí, další člen partičky se jen veze, k nim Vilda, typ dnešního zlatomládežníka. Klady: hodně ze staré Prahy jde pěkně poznat; bufet v pasáži Lucerna, který je po soudružské rekonstrukci vidět třeba i v Chalupářích, pamatuji i já. Závěr: doporučuji. ()

PTuranyi

Výborná dráma siroty z detského domova o tuláctve, partii, krádežiach a láske. Zápas mladých ľudí o dobro. Tragédia dobrých úmyslov a zlých rozhodnutí. Výborné herecké výkony. Záver nakoniec smeruje k úderníckemu šťastnému koncu keď sa všetko na dobré obráti. ()

kotrlak

Člověk si musí odmyslet ten politickej podtext nápravy mladý delikventky a buržoazní původ pásků, protože bez toho by asi tenhle film nevznikl. Mě tu spíš zarazila apolitičnost..film působí spíš jako sociální drama než kritickej pohled na zkaženou buržoazní mládež. V r.1959 už to měli komáři pevně v ruce a čekal bych že tu uvidím i nějaký svazomládežníky a budovatele a podobnou verbež. I policajti tu jsou prostě policajti, žádná agitka. Příběh, kamera, tehdejší Praha, která mimochodem vypadá jako evropská metropole, se vším všudy - i třeba to jak jsou lidé oblečení, ženské upravené a nalíčené, - to mi docela vyrazilo dech. Stačí si to srovnat se 70. a 80. léty (viz třeba Panelstory), kdy to v CZ vypadalo jak v ruský gubernii. Tenhle flick mi strašně připomněl starý fláky francouzský nebo italský produkce jako např. Rocco e i suoi fratelli... ()

Indominus

Řemeslně dokonalé (jako /téměř/ vše od Krejčíka). Dobří herci v prvních rolích. Době poplatné. Příběh je slabší, ale některé momenty velmi silné. ()

honza.g

Je to taková předzvěst české vlny, dnes zvané Zlatá šedesátá. Na rok 1959 je to fakt odvaz, takhle zobrazit iobyčejné lidi a zkaženou mládež - a to včetně detailů ("od mala jsem vyrůstala u cizích, ale oni na mne jen brali peníze" - jistě i takoví pěstouni byli, ale přiznat to v zemi, kde zářivou budoucnost nebuduje jen hrstka zaprodanců imperialismu, která ještě nesedí ve vězeních nebo nemaká v pracovních táborech? Kvalitmí filmařské řemeslo, včetně kamery. ()

BigJohn02

Zjevení mezi filmy 50. let, ve kterém bandu budovatelsky nadšených svazáčků nahradí trojka flákačů s echthajzlem Vildou v čele, se kterými se tahá nezletilej spratek Jitka. Do Jitky se bohužel zakouká hodnej kluk Tonek, který mezi těmi grázly zapadá do bahna hloub a hloub. Hepáč tam Krejčík nechtěl a já se mu nedivím, stejně se mu nedá věřit. Mimochodem, je to Ten flm, ve kterém Brejška s Kostkou trsaj rokec. ()