Poctivý a trochu naivní ředitel estrádní agentury Jožin Petránek zasedá v kvalifikační komisi, která posuzuje baviče a artisty všeho druhu. Muž tvrdě odmítá jakoukoliv protekci. Jenže v práci i doma ho kvůli tomu čekají jen samé potíže. Odmítnutí "umělci" protestují, Jožinova manželka Anna by zase ráda do showbyznysu prosadila dceru své kamarádky. Ke všemu začne Jožina svádět jeho nová sekretářka Zuzana. Petránek nakonec podlehne francouzské šansoniérce Madelaine. Jenže Zuzana zavolá paní Petránkové a ta vyžene manžela od stolu i od lože. Jožin posléze přijde o funkci ředitele a stane se řadovým estrádním náborářem. Teď pro něj teprve začíná ten pravý estrádní humbuk... (oficiální text distributora)

J R C Pecuchet

Neprávem opomíjený film Jiřího Krejčíka, který se bohužel často nevysílá. Přitom ve své době formou vtipné satiry poukazoval na nešvary v socialistické společnosti. V roce svého vzniku velmi odvážný snímek ! ()

mh.mail

60% — Zajímavá sonda do zákulisí socialistické kulturní agentury a tehdejšího zábavního byznysu vůbec. Geniální ztvárnění šmíry nejhrubšího zrna v podání dr. Ivana Vyskočila, jeho „Ane, ane, ane, ane, anekdoty, ty má každý rád, ane, ane, ane, ane, anekdoty dovedou rozesmát“ vycházejí z reálného základu (heslo: Štuchal). ()

#47

Humor na cestách, písničky, vtipy, tance...ano Kandrtův humor a "populární umělci z filmu a televize" - to byla opravdu krásná směsice estrádních zhovadilostí...tenhle film jsem si prostě zamiloval a je mi líto že se v televizi neobjevil už hodně dlouho, kromě Kandrta je ještě špičkový "výběr talentů" na začátku. ()

Heroine

Překvapivě ostrý a ironický film. Vždycky ráda vidím něco, kde se jen všichni nepoplácáváme po ramenou, jak jsme všichni šikovní, čestní, a krásní. V tomhle filmu, i když je dost stylizovaný, je hodně reality. ()

brumbrum

Zo zaciatku sme tomu hned nepochopili, kolko ironie a cierneho humoru tam zabudovali 😁 - ale ked sme to pochopili, akoze zachvaty rehotu pri CS-komedii sme davno takto nemali 😂! Furt dokola ta oddrhovacka "byla to parada, konci nam estrada, kazy se smal", do toho tie trapne scenky, publikum trapne ticho, a do toho ten ustarosteny Satinsky, degradovany riaditel, jak sa to snazi predat: "a pani mamu radsi nechte doma"! A po predstaveni: "to jste mne pekne podfoukli panove, to byla volovina!.." a "ja slysel, ze je to pekna ptakovina". A Satinsky: "ten vas posranej humor nikdo nechce, musim vzit nohy na ramena, nez dostanu pres drzku" - akoze tiekli nam slzy, do noci sme sa rehunali jak pubertiaci s manzelkou, vybuchy smiechu este o polnoci a na druhy den sme si opakovali tie hlasky - fakt neskutocne, jak to vedeli vylicit takto plasticky, dal by som 5*, ale fakt za takuto "ptakovinu" mi to pride nie celkom vhod, ale povedzme 4.5* by to bolo, tak nechavam 4. Ale narehlili sme sa pri tom, taky nefalsovany ceskoslovensky humor debilny suchoparny, z debilneho obdobia, debilnych situacnych zapletok.. - byla to parada, kazdy se smal 😁👍. ()

tranquill

I v socialismu nebylo těžké podlehnout chlípným myšlenkám... V dobách řízené zábavy se holt "řiditelé" stávali sami "neřízenými"... ()

GlamourCat

Slušný český film, s českým Satinským. Ne, vážně je ten film zábavný, trošku abstraktní, ale velmi vkusně a s inteligencí. Dobře zahraný i napsaný a atmosféra Krejčíkovi funguje. Stojí to za tu hodinu a půl času! ()

Biopler

Saťo sa náramne hodil do role Jožina. Jeho smutný psí pohľad a dlhé mrožie fúzy len dodávali postave správny postoj v okamihu keď stratila všetko, fajnovú prácu a teplo domova. Schuti som sa pobavil ako žral klobásky kdesi v špajze, lepšie by sa na to hodil len Vojtek, alebo ako mu žena nič nedarovala, aj ťažko zarobené peniaze zhrabla, vraj na domácnosť. Keďže po zostupe dole sa v jeho pracovnom živote poriadne nič nedeje, sledujeme ako upadol do šedivého priemeru, podlizuje sa úplatkami a na konci teatrálne roztrhá zmluvy, Krejčík strčil do príbehu linku s jeho dcérami, ktoré sa vydajú na zlé chodníčky. Nebolo by to zlé, no tá nikam nevedie a rýchlo vyfučí. Pobaví epizódka s týpkom Novým, no to je tak všetko. Každopádne celkom milá kritika pomerov v socialistickej zábave plnej hýrivých a prepálených estrád. ()

papaguy

Film, který nepříjemně zatne drápky a hraje si s divákem, jako kočka se svou kořistí. Nekompromisní satira a jízlivá alegorie poměrů socialistického bizaru tehdejšího ČSSR, morálního vyhoření a krachu osobních hodnot hlavního hrdiny. Nedivím se, že to tehdy skončilo v trezoru. Za mě nohem lepší, než kultovní sklepácký Kouř, který vznikl až v "bezpečných" devadesátkách. Vyzdvihl bych vynikající herectví, kameru, režiji i střih. ()

josieaddms

Pěkný film, zábavný a zajímavý. Trochu mi duchem i tématem připomínal Olmerovy filmy z téhle doby. Satinský, Divíšková a všichni ostatní herci skvělý. Je prima, že se ještě tu a tam objeví nějaký film který chce, a má co říct. Proč si občas trochu nerejpnout, že jo? ()

ttchor

Krejčíkova svieža satira na dobu, ktorú v podstate žijeme stále, je plná irónie a beznádeje. Paralela s dnešnou dobou je rozhodne na mieste. Mení sa len forma, ale obsah je stále rovnaký. Na fungovaní jednej estrádnej agentúry režisér divákovi predkladá všetky možné neduhy v správaní našej spoločnosti. V roku 1967 sa niečo podobné podarilo vykresliť inému veľkému režisérovi, ktorý na pozadí hasičského bálu rozohráva „divadlo“ našich prízemností, malostí a hlúpostí. Šéf estrádnej agentúry (skvelý Julo Satinský) je aj napriek svojim zásadám nakoniec chytený do pasce nastaveného systému. Bahno korupcie, klientelizmu a všemožných podvodov je tak riedke, že sa časom ušpiní aj čestný a slušný človek. Na záchranu svojej cti bude musieť poriadne zapracovať. ()

BigBang

Moralizující motivy nejsou moc přesvědčivé. Ale proti tomu je mnoho sice hořkých, ale autentických drobných postřehů o lidech. Silnou stránkou je i jasná myšlenka ukázat prozření muže středního věku, který po mnoha a mnoha letech iluzí najednou začne nezvykle ostře vidět pravdu o sobě a o svém životě. A nemělo by se zapomenout na pí Kornovou, která je zde zachycená jako okouzlující mladá dáma, která i po letech svým stylem vysoko vyčnívá nad strašlivé osmdesátkové "krásky"... Z hlediska celospolečenského je film jedním z dobrých ukázek toho, že korupce byla v posledním desetiletí starého režimu už dosti rozšířená a že určité vrstvy režimní nomeklatury ji běžně praktikovaly. ()

Rodin

Docela slušná smutná a pravdivá satira. Trochu rozvláčné a na Krejčíka ne úplně z nejpovedenějších. Kdysi se mi to opravdu hodně líbilo, po nedávném zhlédnutí v televizi na mě ale ten film už působil trochu vyprázdněně. ()

Rattlehead

Výborný a bohužel stále nedoceněný snímek. Je vidět, že různé estrády a zábavné programy stály za hovno už za komunismu... Dělat srandu opravdu není žádná sranda. Na film mám osobní vzpomínku - viděl jsem ho v roce 2012 v kině Ponrepo za osobní účasti pana Krejčíka a také hudebníka Kocába. ()

Pitryx

Když jsem to viděl kdysi, byla pro mne nezapomenutelná scéna zpěvu "Směj se, paňáco". Nemohl jsem pochopit, jak to že jinak zpívá a jinak otvírá ústa. Ale k filmu, občas se člověk pousměje, protože si přece přečetl, že jde o komedii. Já jsem se sice bavil, ale že by to bylo něco kór výjimečného, to tedy jistě ne. 06010201110251/10251 ()

krokodlak

Perfektní komedie není jen satirou na dobovou kulturní byrokracii, ale hlavně nadčasovou kritikou pokleslého humoru a korupce. Vystoupení Vyskočila a spol. jsou vskutku impozantní orgie nevkusu, ani po roce od shlédnutí filmu jsem nedostal z hlavy popěvek "cárara ratata". Film má velmi svižné tempo a Satinský se tu ukazuje v nejlepší kondici. ()

subic

Tak ti řeknu, že Satinský jako Jožin, prodejce fakt šílených estrád, se teda zapotí. Ono to je úplně jedno, že to bylo za sociku, on se jako obchodní zástupce musí teda hodně snažit, aby "uživil" celou firmu, teda celou tu šílenou agenturu vč. estrádníků. A navíc doma to taky nemá zrovna zlaté, pro manželku je to trotl a pro dcery studentky/nestudentky taky žádná autorita. To by každý nedal. A proč trezorový? Protože k tomu dělal hudbu Kocáb a zazní tam několik songů ze zakázaného alba Pražský výběr - Straka v hrsti. ()

ostravak30

Tak nevím, zda toto jako parodie či satira socialistické zábavy bylo dostačující. Je totiž nutné si uvědomit souvislosti. Jožin Petránek nabízí svým klientům dědulu s jeho rodinou, která už opravdu nemá mnoho nabídnout. Zároveň ale v závěru filmu říká, že Bohdalku by nezaplatil. A srovnávat úspěšné estrády s kolotočem rádoby zábavy z agentury opravdu nelze. Mj. proto, že tyto pokleslé estrády se vysílají dodnes a stále s velkým úspěchem. Pravda je, že jako trefnou satiru bychom mohli označit fakt, že Július Satinský odmítá brát, zatímco je mu neustále podsouváno, že všichni berou. Za leccos si pak může sám hlavně proto, že je dě.kař. Závěrem dodám, že jako další výtku bych předložil, že řada dialogů mezi J. Petránkem a Madelaine není přeložená, takže si divák buď musí domyslet z českých odpovědí hlavního představitele, anebo má smůlu. Dost to kazí zážitek, jelikož těch dialogů je tam povícero. ()

Lish84

"Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš!" Prodavač humoru nabízí o poznání hořčí pohled na toto téma než Jáchyme, hoď ho do stroje!, odkud citovaná hláška pochází - nicméně stále zůstáváme v komediálním žánru. Hlavní hrdina v podání Júlia Satinského se sice snaží držet jakýchsi morálních zásad, přesto i on nakonec v duchu hesla "Kdo nekrade, okrádá rodinu" něco tu a tam vezme - resp. je spíše donucen vzít. Satira na poměry v tehdejší společnosti se může zdát už trochu vyvanutá, ovšem poměry se možná změnily, ale lidé ne. Takže podle mě stále osloví. Prodavač humoru sice není film, který by kdovíjak strhl - některé dějové epizody jsou možná zbytečné či některé komediální scény rozpačité - ale rozhodně zaujme. Ukázky estrádních výstupů působí přesně tak, jak mají a jaké opravdu jsou - jako směs opravdové vtipnosti (které je ale opravdu jen špetka) a rozpačitosti až trapnosti. Nakonec nelze nezmínit nejlepší scénu filmu, jež je zároveň scénou poslední: Július Satinský v ní nádherně a zcela přesně vystihl upocenost a sporadičnost svého morálního vítězství. ()

Chrudoš

Velmi nedoceněný a málo vysílaný a tím i známý film... Mě ale velmi pobavil a rád se kouknu znova, zvláště když se natáčel v Brtnici a v Mikulově :) ()