Úsměvy smutných mužů přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton? (Bontonfilm)

UniqueNett

Film jsem viděla vlastně úplnou náhodou, asi by mě nenapadlo, zajít na něj do kina. Ale náhody neexistují, o čemž jsem se přesvědčila hned v prvních minutách. Člověk se během filmu několikrát zamyslí. Ne tak jako povrchově a na chvíli, ale zamyslí se fakt do hloubky. Nevím, jestli to bylo charismatickým hlasem Davida Švehlíka, alkoholismem všech zúčastněných nebo tím, že jsem si uvědomovala, že jednou ta "poslední šance" bude vážně poslední. Celý příběh je hodně drsný, hodně syrový a neskutečně realistický. Na české poměry velmi dobře zpracované téma + skvělý soundtrack. ()

dainio

Úsměvy smutných mužů vyhlížejí jako jedna z mnoha českých tragikomedií. Může působit přehlédnutelným dojmem. Opak je pravdou. Režisér Dan Svátek a knižní předloha Josefa Formánka je tím nejlepším tandemem, který si lze přát. Reálné zkušenosti Formánka jsou převedeny do filmu tak syrově a drsně, že se Vám zatají dech. Skutečně nepřeháním. Ve filmu je mnoho scén, které jsou nepříjemné a donutí Vás zavírat oči. Není to veselá podívaná. Deprese, beznaděj a zoufalství v té nejhorší čisté podobě. Až na dřeň. Herci brilantní. Švehlík, Dušek, Malý, Plesl. Každá postava má svůj příběh, své zastoupení, svůj prostor. Spolupráce s reálnými pacienty je naprosto spontánní. Jakoby herci a pacienti splynuly dohromady a stali se skutečnou komunitou. Nelze opomenout výtečný střih a kameru. Krásně vybrané lokace, jenž dávají další vjemy. Vhodně vybraná hudba. Film neskutečně odcejpá. Chytne od začátku, nepustí. Forma i obsah si potřásají pravicí. Je i přítomen klasický hořký český humor. Postava Duška, která dodává Úsměvům onu magickou a tajemnou vsuvku. Švehlíkovo nasávání, ztráta blízkých, deliria. Malého snaha něco dokázat, změnit. Pleslův šokující příběh. Víte, Úsměvy smutných mužů jsou přesně tím filmem, který by měl vidět každý. Neváhal bych s promítáním v rámci prevence alkoholismu. Vysoce kvalitní evropská podívaná. Úžasní herci. Na konci budete naměkko. ()

anitae

Na Úsměvy jsem se moc těšila, a o to víc mě mrzí, že mi žádná z postav nepřirostla k srdci a chybělo mi, že jsem se nedozvěděla víc o rodině hlavního hrdiny. Nějak jsem nechápala to multikulti obsazení, ale budiž. Dušek hraje sám sebe, Maryško do léčebny zapadne svým vzhledem, Ironman hrál taky slušně a pak i chápu Josefa a jeho účast na maratonu. Asi jsem čekala něco jako byly filmy s Menšíkem. ()

Dogfish

Že by po 30 letech Dobří holubi se vracejí 2 ? Švehla to hraje dobře, jen je takový solitér. Zbytek postav celkem nevýrazná. Malý si celou dobu myslí, že to dá, a on to nedal. Dušek je blázen a vlastně hraje sám sebe. Na konec vzpoura jak v Přeletu nad kukaččím hnízdě. Sem tam slušná hláška, ale celkově slabé ... ()

DAPDO

Za mě velký zklamání, jako drama 50%, jako komedie 10%, takže celkově 30%. Jinak ale výbornej Švehlík, Dušek s Malým dostali strašně málo prostoru a závěr filmu je neskutečně slabý. ()

HappyDeath

Na české poměry děsně atypický film, který je ale kudla fakt dobrý. Odkrývá přesně to co má a na nic si nehraje. Někoho tam asi bude štvát použitá hudba a ruchy, ale mě to vyhovovalo... Dost to umocňovalo danou atmosféru. ()

IBI

Slabé čtyři nebo silné tři hvězdy. Co mohlo být českým Requiem za sen nebo Trainspottingem, je "jen" působivou výjimkou na poli obvyklé české tvorby, kde jsou Úsměvy smutných mužů jednookým králem mezi slepými. A je škoda, že přes skvělý casting a zvolené téma toho člověku z filmu zase tolik neutkví. ()

tranquill

"Fakt mi tohle sezení připadá jak vymejvání hlav nějaký sekty!" Soudce A.K. s lahví v ruce místo soudcovské paličky? Tak trochu ano. ()

Stíba

Proč si přes všechny pozitiva abstinence proboha myslim, že bez chlastu budu nekompletní? ..... Povedená osobní zpověď a náhled za dveře léčebny, který tu nebyl od dob Dobrých holubů. Na jednu stranu surové a nutrální, na druhou zároveň vnitřně milé, posilující a o naději. ()

FOCKE_WULF

Hezky udělané. Alkohol mi přijde jako návyková látka z dávno zašlých časů, uchlastávat se snad mohli mužici z Dostojevského románů, teď už máme jiné drogy (úspěch, adrenalin, Taurin). Jako abstinent oceňuji možnost v tomto filmu si prohlédnout alkoholika s deliriem, přikurtovaného, pochcaného, zahovněného, blouznícího, v posledním tažení. To člověka přivede k zamyšlení, proč se někdo takhle zprasí. ()

Schlierkamp

Český film natočený podle autobiografické knihy J. Formánka, v níž popisuje svůj boj s alkoholismem. Hlavní postavu, spisovatele Josefa, ztvárnil D. Švehlík. Většina snímku se odehrává v léčebném zařízení, v němž jsou ukázány léčebné procedury i vzájemné soužití pacientů. Pokud chtěl nějaký pacient opustit ústav a vrátit se do běžného života, musel před ostatními léčenými a před lékařským sborem přednést svou obhajobu, shrnutí své léčby a své vize do budoucna. Přestože se pacienti snažili o maximální přesvědčivost svých slov, málokdo dokázal své závazky splnit a byl nucen se vrátit do ústavu. Nejinak tomu bylo i u Josefa, jemuž pobyt se svou rodinou ve střízlivém stavu dlouho nevydržel. V rolích osob potýkající se se svou závislostí se objevili J. Dušek jako podivín, jenž se představil jako ztělesnění archanděla Gabriela, dále O. Malý, kterému s odstraněním závislosti nepomohla ani záliba v běhání, I. Franěk s nepřekonatelnou milostnou touhou ke své nevlastní dceři, depresemi stíhaný R. Novák st., J. Maryško či K. Ondrka. Primářku představovala S. Babčáková a terapeutky M. Procházková a D. Nesvačilová, avšak ani jedna postava nebyla příliš významná. Těhotnou manželku alkoholika si zahrála M. Šoposká a v malé roli Josefova otce se objevil Davidův skutečný otec pan A. Švehlík. Mám dojem, že filmy z prostředí alkoholických léčeben či ze života pijanů mají v sobě něco poutavého a přitažlivého a zatím jsem se nesetkal s případem, že by snímek s touto tematikou byl špatný. Hlavní hrdina v tomto filmu D. Svátka si nakonec uvědomí, že boj se svou závislostí je až do konce života a každou budoucí vteřinu má povinnost myslet na to, aby se choval tak, aby nezklamal svou rodinu. Co se týká hereckých výkonů, D. Švehlík v hlavní roli předvedl svůj standartně kvalitní a přesvědčivý výkon, a je hlavní důvod mého nadprůměrného hodnocení. ()

Razzor_82

Démonický boj s alkoholismem je silné tuzemské téma. Tento pochmurný příběh z protialkoholní léčebny se snaží ukázat, jak těžké je vyškrabat se ze dna láhve. Švehlík zahrál velmi přesvědčivě svou roli alkoholika, který přišel v mžiku o všechno. Prostě slibovat a lhát sám sobě nikam nevede. Filmů na toto téma není mnoho. Syrový a depresivní snímek, který má smysl natočit. 7/10 ()

markotter

Po shlídnutí tohohle filmu jsem si hned na schodech kina usmyslel, že musím přestat chlastat - tak dobře natočený to bylo. Sice jsem si potom k večeři dal 3 Plzně, ale to přeci není chlastání, že jo :-) Takhle to podle mě v mnohých případech začíná... Plejáda mých oblíbených herců si tam chlastala opravdu věrohodně, muzika, kamera výborná. Chvílemi malinko zdlouhavé, ale dalo se to vydržet. ()

bearmeedek

Hodně podařený film. Naštěstí jsem nemusel být v „tom“ zařízení, ale věřím, že bylo podáno dost reálně. Problém byl jasný a existuje. Ne jak jeden chytrák napsal, že nevěří existenci tak extrémního alkoholismu a navíc, že film byl dobrá komedie. Asi se chudák neumí rozhlížet v reálném světě. Herecké výkony byly moc dobré. Překvapil Švehlík a ostatní herci i neherci velice uvěřitelní. Dušek je klasika, takže netřeba ani zmiňovat, ale třeba Ondřej Malý také zabodoval. Člověk neodchází z kina s radostným pocitem, ale rozhodně s dobrým pocitem z dobrého filmu. ()

radeckator

Vděčné téma pro každého spisovatele, co se do vodmašťovny dostane. Co jinýho napsat, než příběh figur se kterýma tři měsíce sdílím úplně všechno a taky všechno o jejich životě několikrát v různých úpravách dle aktuálního rozpoložení slyším. Herecky a režijně se filmu nedá vytknout vůbec nic, ale předloha je už taková ,,frenčíza". ()

Monggol

Je zvláštne sledovať takýto film pár hodín pred firemným alkoholickým večierkom :) Ale ano, vystihli to" černou, vezěmte to černou celý ješte jednou" ... Tvorcom sa poradilo ťať do živého a presne o to má v takýchto filmoch ísť. David Švehlík veľmi presvedčivý. Snáď to chcelo len trochu viac rozvinúť deštruktívny dopad na rodiny a ich pozadie. Ale aj tak film ako celok výborný ... kto chlastal, ten chápe. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky

23.03.2019

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

14.09.2018

Snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua (Rodinný film) byl vyslán za Českou republiku do bojů o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové… (více)