Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

Gadyn

Dokonalost. Tady snad ani nic jiného napsat nejde. Vypisovat jednotlivé pozitivní aspekty opravdu nemá smysl, protože každá drobnost je vypilována do nejmenšího detailu a všechno perfektně zapadá do celku. Opravdové umělecké dílo, vrcholné Kubrickovo dílo, nejlepší historický film, co jsem viděl a možná i nejlepší film vůbec. Snad ještě dodám, že skrz tenhle film mě dovedlo okouzlit i historické období, které jsem odjakživa považoval za odporné. ()

Vrata88

Hodně zajímavý, dalo by se říci „epos“. Sonda do 18.století, která celkem věrohodně ukazuje boje v té době ale i život vysoce postavených lidí a celkově tehdejší život. ()

Derny

Já si uvědomuju onu uměleckou stránku filmu. Vlastně tento film je jenom tou stránkou. Nicméně je těžce táhlý a nudný. Tak to prostě je. ()

Bozvav

Hezky udělané velké nic. Dialogy dávají smysl, ale vlastně nic neříkají, pomalé tempo je zdlouhavé. Kamera výborná, scenérie krásné, ale neusnout mi dalo docela práci. ()

Kochanski

Ano, stopaz filmu je ponekud dlouha... ale ja se rozhodne nenudila! Kubrick je pro mne totalni zahada - dokaze natocit Barryho Lyndona a zaroven Mechanicky pomeranc - a oboje je V-Y-B-O-R-N-E! Na Barrym me jako obvykle dostala atmosfera (kamera, svicky, kostymy, hudba) zde se neda nic vytknout. I sam pribeh je velmi velmi dobry. Navic zde hral P. Magee (Mr Alexander z Clockworku). Co dodat - za pet!!!!!! Poprve za zivot jsem mela pocit, ze vidím dokument z historie a ne historicky film!!! ()

sandis

Ačkoliv mne nudí už žánr sám o sobě, bylo to chvílemi poutavé vyprávění. Nebýt to až tolik rozvleklé a bez jiskry, snad bych i mohl uvažovat o lepším hodnocení. Film by šlo sestříhat na několik částí a vysílat znuděným rodinkám u TV na dobrou noc na pokračování... Film má však i několik zajímavých momentů... Nejednoznačné hodnocení, ale čekal jsem poněkud více ... 7/10 ()

gombarix

Jednající postavy mi byly dílem ukradené, dílem protivné, klasicistní móda mě irituje... přesto dávám 4*, tak si to přeberte :) ()

bulbasaur

žeby ma 3 hodiny dlhy, pre bežneho divaka nudny dilm držal až do konca ? Ano, tento to jediny dokazal. Uchvatna praca s kamerou, hercami, a dosledne postavenym dejom. Bravo majster Kubrick, Bravo !! ()

GOREGASM

Kubrick je nesmrtelný a vždycky bude. Barry Lyndon určitě nebude první film, na který si při vyřčení jeho jména vzpomenete, ale určitě je tím, na který nikdy nezapomenu. Rozmáchlé historické drama, které nešetří stopáží (opojné 3 hodiny), stejně jako mistrovskou precizností, kterou Kubrick nepovolí na byť jednu minutu. V objektivu jeho kamery je každý záběr perfektní, každý herec překonává své netušené limity. Ryan O´Neal zde předvádí životní výkon epických rozměrů a jeho Edmund Barry je nejnezapomenutelnější historickou nickou filmového plátna. Sledovat přerod z láskou zaslepeného mladíka, který ve víru vášně absolvuje pistolový duel, v lidsky vyprahlého a citově zlomeného muže je ve své vypravěčské a tvůrčí lehkosti jedinečný. Intenzitou a vypjatostí závěrečné půlhodiny si snímek, kteří mnozí v rámci Kubrickovy tvorby neprávem upozaďují, definitivně zaslouží místa v první řadě filmů, které během svého života prostě musíte vidět. Krutá poetika Stanleyho Kubricka dalo by se říct. 100% ()

Empire

Ryan O'Neal, který je znám nejvíce z filmu Efekt Nula a z Řidiče zde odvádí velice dobrý herecký výkon stejně tak jako Marisa Berenson. Bohužel film je až moc dlouhý. ()

Miki68

Když jsem film viděl poprvé, stalo se tak ve chvíli, kdy jsem jen brouzdal programy a hledal něco zajímavého. Na dvojce právě začínal film, který jsem neznal, a když jsem se podíval do programu, uviděl jsem v kolonce režiséra jméno Kubrick. A tak jsem zůstal. Dodnes toho (ani po několikátém zhlédnutí filmu) nelituji. Zůstal jsem přimrazený k obrazovce ani ne tak dějem, ale způsobem vyprávění, úžasně zvládnutými dobovými reáliemi , nádhernou kamerou i hudbou - prostě u tohoto filmu zapadalo do sebe všechno, jak ozubená kolečka švýcarských hodinek... A naprosto mi nevadila nadměrečná stopáž. O příběhu už bylo popsáno mnoho papíru i megabajtů. Je zvláštní, že Kubrick, ať točí jakýkoliv žánr, vždy vynikne a je jiný než ostatní. Kdo neviděl, ať svůj deficit rychle napraví. ()

Cruchot

Velké sólo pro Ryana O´Neala a skvělý výkon, třebaže nezkušeného mladíčka jsem mu neuvěřil. První půlka filmu je vůbec slabší, ale to nejlepší si nechal Kubrick až do druhé hodinky a půl, takže se vyplatí vydržet. Nejvíc mi utkvěla v paměti scéna souboje Barryho s jeho nevlastním synem, v té by se napětí dalo krájet. Pochválit je třeba u filmu určitě kostýmy a výběr nádherných lokací. Hudba perfektně kopíruje a lemuje měnící se náladu filmu. Je to sice poněkud dlouhé a roztahané, ale většinu času jsem se od obrazovky nemohl odtrhnout. Rozhodně silný zážitek, třebaže obecně mi Kubrickovy filmy moc k srdci nepřirostly. ()

cure

Podľa mňa Kubrick ani týmto filmom neprekonal svoj Mechanický pomaranč a to v ňom naviac slušne hraje môj obľúbený herec Rayn O´Neal. Film je za tri hviezdy. Tú štvrtú dávam za hudobný motív známy od The Christians a ich Words. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal