Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

DAF1

I am singing in the rain, just singing.... Musím uznat, že to je dobrá idea, jak převychovávat zločince, ale nevěřím, že by to v dnešní době fungovalo. Kubrick u mě prostě tentokrát nebodoval. Stanley, odpusť mi to, jestli můžeš... ()

kneekal

Tak tenhle film mě dostal natolik, že jsem půlroku vážně uvažoval o tom, že si koupím buřinku a falešný řasy a budu vymóděn jako Alex běhat po městě při posledním zvonění ... Občas lituju, že jsem to neudělal.. Ale tenhle film není oslavou násilí, i když ho zobrazuje hodně atraktivně.. Je především kritikou společnosti, jejím pohledem na dobro a zlo a jeho relativitu... A to mě děsí.. Nebo vlastně ani ne, jsem zvyklej... Jeden z mála filmů, který se mi líbil více než kniha. Především kvůli konci... ()

Eddie003

,,Surrealistům se nepodařilo prosadit kolektivní mýtus, ale stvořili jej podle romantické metody, to znamená tak, že čerpali v nejintimnější hlubinách ducha." Řekl Michael Lowy. Stanleymu Kubrickovi nikdy nešlo o vykreslení duševních stavů, pocitů, dojmů, nebo něčeho tak pomíjivého, jako je třeba láska........ Stanleymu šlo vždy jenom o dokonalost a absolutní zážitek na úkor divákova pocitu odcizení (a za to ho zbožňuji.;-). A stejně tak je tomu i ve filmu Mechanický pomeranč. Nemá cenu tady rozvádět surrealistické úvahy, které mistr vyhnal tak vysoko, že by snad mohly dosáhnout na Pop art a polechtat ho na noze. Tento film se nedá jasně zaškatulkovat, myslím, že se pro něj hodí jediné označení: Film Stanleyho Kubricka. Nikdo jiný nemohl natočit Burgessův apel na společnost tak, jako on, dokonce ani Andy Warhol. A to se Brentově vizi o “snovém racionálnu“ ve svém filmu Vinyl přiblížil daleko víc, než David Lynch v kterémkoliv ze svých kouzelných úletů. ()

Předseda

Taková montypythonovská satira, ale hóóódně dlouhá. Některé scény zná každý, kdo prošel naší armádou a jinou státní institucí za Mikeše. ()

Pierret

Kultovní film od Kubricka prostě nemá chybu! Pokud vám nevadí trochu brutality a trochu brutální sounda na dno lidské psychiky, pak jistě zakusíte něco jedinečného. Všimněte si zvláště pomalu přejíždějících scén místností. Bývalá přítelkyně četla originální knihu a film ji trochu zklamal... prý ji zarazilo jiné zakončení a nedostatečně výstižné scény. Ovšem já jsem byl sexuálními prvky prostupujícími dějem pohlcen. ()

dejv01

Ultra násilí, dostat do držky na to vás užije. Ale něco vymyslet originalniho, na to ste krátký:). Je to jako probudit se do noční můry, kde se to děje doopravdy. Kdo by také chtěl potkat pár těchto týpků na ulici a prohodit s nimi pár slov, je padlý na hlavu. Malcolm Mcdowell je v roli tohoto mladého satana jako doma, místy člověku připadá, že to on hraje sám sebe a má tyto psychopatické vlastnosti zažité i mimo plátno:). Jinak je to ale hodnej kluk. ()

Lewaso

Malcom McDowell v tomto filmu našel duši šíleného Caliguly a věnoval ji po letech Tintu Brassovi. Jinat tento film vyjadřuje větu mého bývalého kamaráda: Co je brutální, to je normální. ()

radimartin

[Literární předloha: Anthony Burgess - Mechanický pomeranč] Zde již nelze nic dodat. Snad jen: kdykoli slyším Rossiniho či Beethovenovu Devátou, vždy, opravdu vždy, mám před očima scény z tohoto neskutečně výborného Kubrickova filmu. Jedno z nejdokonalejších zachycení atmosféry knižní předlohy. ()

LuckyK

Velmi zvláštní kniha od Anthony Burgesse, která je podle mně ještě divnější a lepší, se asi nedala lehce zfilmovat. Myšlenka celého příběhu je jasná, ale podle mě zbytečně dlouhé a obzvlášť ke konci hodně rozvleklé. Nemůžu se ubránít pocitu, že si režisér jako vždy liboval až příliš v naturalistických scénách, které bebyly bezpodmíněečně vždy nutné. Ale to k němu patří, jeho styl já osobně prostě nemusím. Moloko je skvělá kapela. ()

vikcistic

Ackoliv se jedna o klasika kinematografie, tento film mi nic nerika.....v te dobe to byl jiste sokujici film, proto se podle meho nazoru, stal taky kultovnim..... cely film je postaven na cynismu.....a taky proto ho nemam rad!!! ()

Zodiak

Pro me osobne zasadni dilo páně Kubricka. Nadherna "uchylarna" se silnou myslenkou. Uz nikdy nebude znit picnicka i am singing in the rain tak jako pred prvni projekci pomerance. Slang, McDowell, Beethovena, ale cira radost z nasili. Pro me osobne 100% ()

blahblah12

Dokonalé dílo Stanleyho Kubricka! Kubrickův styl mám ráda,jeho filmy vždy umí zaujmout,stejně jako tenhle. Vše je navíc doplněno skvělou hudbou. Nazačátku byl film trochu o něčem jiném než potom,ale to jistě neubírá na kvalitě. Napřed byl Alex pouze násilník-mlátil lidi kolem sebe,kradl a užíval si . Ale jak se říká,"kdo někomu jámu kopá sám do ní padá " a tak se tohle všechno vymstilo i Alexovi. Jeho kamarádi už najednou nebyli kamarády,jeho rodina už ho "nechtěla" .Geniální byl také herecký výkon Malcolma McDowella,který se mi na začátku spíš hnusil,ale jak film ubíhal,začala mi být postava Alexe sympatická.Tento fim je vlastně samo o sobě geniální,stejně jako Ludwig van,nebo Singing in the rain :) ()

Saros

Ze začátku mi to připadlo jako naprostý úlet, ale později přešel film do vážnější přemýšlivé fáze. I přesto si ale udržel notnou dávku absurdity, s kterou nevím, jestli by tomu dnešní divák mohl vůbec uvěřit. Je to každopádně něco jiného než běžné filmy a stojí za to se na to podívat. ()

rogger

Drsnosť, absurdita, beznádej na lepšie časy mládeže. Samotný film možno nieje taký dobrý ako kniha ale z úcty, že sa Kubrick aj rozhodol do takej výzvy pustiť, musím dať plný počet hviezd a Malcolm McDowell k tomu veľkým dielom prispel tak isto. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse