Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

oasismanik

Modré oči Malcolm McDowella sú vec, ktorá sa mi ako prvá vždy spojí s týmto filmom. A samozrejme Beethoven....jednoznačne najlepšie a najnadčasovejšie Kubrickové veľdielo...10/10 ()

Numerobis

Clockwork orange je skoro stejně dobrý film jako jeho trailery a to se stává málokdy. Neuvěřitelná a do krajní úchylnosti stylizovaná vize (dle oslovení bratr tak trochu socialistické) budoucnosti, která se pomalu mění ve filozofickou práci né o jedné, ale hned o několika myšlenkách - je jedinec schopen vrátit se do společnosti, které mnoho ublížil ? Jak daleko může jít oběť, aby dosáhla svého ? Jak daleko je tato vize od skutečného světa ? Může se pachatel podívat oběti do očí ? Je to jen zlomek a kdo neviděl film ( a možná i ten, kdo jej viděl) lehce tápe. Zatím jsem nečetl knihu, jelikož nemám čas (kdo mě zná, ví proč :-)), ovšem až tak učiním, snad se mé obzory ještě rozšíří. -Násilí- Při prvním sledování jsem v té známé scéně popisující brutální znásilnění myslel, že film musím prostě vypnout, že je to úchylné a hloupé a brutální. A jak úchylná je naše společnost ? Také vypneme zprávy, když se dozvíme, že padesátiletý pedofil znásilnil desetiletého chlapce a pak jej zabil ? (řečnická otázka). Ano, přiznávám svůj značný alibismus, ovšem je to jedno ze dvou "ospravedlnění", která mě napadla. Druhé je lidské - Stanley prostě musel ukázat, jaká zrůda byl Alex na začátku, aby si němu divák získal antipatie. A nebo naopak sympatie - jak někdo prohlašoval, že by si také kopnul. To rozvedu: Je to hloupost, že film tahle někoho inspiruje, to nebyl jeho účel. Dokonce v Anglii se (snad spíše vlivem knihy) objevili lidé, kterým se Alex líbil. Ale násilí zde své oprávnění má ... to mi můžete věřit. -Nahota- Dvě dámy a jedna z nejlepších postelových scén, které jsem kdy viděl. Vzhledem k tomu, že nahota tu doprovází i násilí v "Singing in the Rain" scéně (a konečně i jednu z úvodních), působí jen jako katalyzace šoku. Určitě si nemyslím, že nám jen chtěl Kubrick ukázal, že "i v jeho vesmíru maj baby kozy." -hudba- Úžasné. Poté, co mě jen Devátá párkrát zvedla náladu a zachránila od samovraždy, samo sebou jsem si ji oblíbil i ve filmu. A nejenom ji, všechny motivy jsou úžasné. Konkrétně bych vypíchl tu "zremixovanou" část, která zní, když Alexe sledujeme v hudebním obchodě. Zní ? Zní ? Nedá se říct, snad je to Kubrickem, snad genialitou samotné hudby, ovšem vnímáte ji spíše jako část obrazu, jakýsi další rozměr. Né jako hudbu, která vystoupila nad film (jak tomu bylo v mnoha případech historie). Jo a samozřejmě, scéna, kdy Alex "vychovává" své parťáky a "zrychlená soulož" by bez hudby byly tak na půl cesty. Možná to vypadá, jak si protiřečím, ale né - není tu hudba 90% a obraz 10%, je to jako dvě půlky ... jedné dokonalé pr... -jazyk a herci- Úchylně skvělý McDowell je doprovázen více či méně charismatickými lidmi, kteří však své role zvládají (na 5*, samozřejmě). Vypíchl bych snad spisovatele. Zvláště proto, že (psychologové již jistě poznali) jednou takhle skončím určitě a nebudou mi kvůli tomu muset ani zabíjet manželku. A pak také, podobně úchylného, "dohlížitele", či jak to nazvat. Který o Alexe skutečně pečuje - kdo neviděl, neporozumí. Jazyk není úžasný, je úžasně zdeformovaný, hozený do ruštiny. -Konec- Tento film by si zasloužil vyšší hodnocení, než má. Považuji jej za Mount Everest (jako Hlavu XXII a Spalovače mrtvol) nepochopitelna. Pro všechny, které snad odradilo to "jen skvělé" hodnocení vzkazuji - kdo dali odpad (mám tady jednoho blbečka, co kouká na Japonské hovadiny, jmenuje se podle elitního střelce na velké vzdálenosti :-)), prostě film nepochopili. Pokud pochopíte, bude se vám to snad alespoň na *** líbit - dokáži si představit i lidi, kterým ultraviolence zcela nesedne úplně. Kdo vydržel a přečetl celý "životní komentář", může si pogratulovat. Snad jsem na sebe zbytečně neupozornil. Jsem celkem normální člověk (vážně !!!). Tak děkuji... -P.S.: Hozená rukavice českým televizím- Co je mi do toho, že MGM dávala tento film nedávno, když patřím k jistě početné skupině lidí, kteří ji nemají. Proč film nedá třeba ČT nebo Nova ( to raději né, to je pod úroveň Clockworku) ? To byl pofírunk, to bylo buzeračních dopisů od usedlých padesátiletých pivounů, kterým nad krbem žloutne vysokoškolský diplom z rudou hvězdou. Jaj, ja by řekla naše profesorka na jazyk český, ňami, ňami. () (méně) (více)

walkingdead

Vynikající Malcolm McDowell, kterému jeho role padla jako ušitá. Hodně zvláštní film o násilí. Téma, z kterého se nedá moc vytřískat, přesto Kubrick stvořil úctyhodné dílo. ()

Caliboss

Opravdu velmi kontroverzní snímek, který rozhodně není pro každého... Kubrick si nebere vůbec žádné servítky, což ne každý zkousne. Pokud s ním nemáte problém, pak je to mistrovské dílo, které určitě stojí za zhlédnutí. ()

HChinaski

Geniální film. Těžko o něm mluvit víc. Není to film pro každého a každý by si z něho měl odnést to svoje. Kubrick je totální filmovej šílenec, anarchista a vizionář. A proto, ho máme rádi. ()

Cikinko

To už sa stáva klišé , ale hudba je základ úspešného filmu. Film môže byť aj priemerný , ale po pozretí vám musí utkvieť v hlave budˇ myšlienka filmu alebo hudobná kulisa. V mojom prípade to bolo oboje.Ludwig Van bola skvelá voľba. Myšlienka filmu , zmeniť agresívneho mladíka k poslušnému jedincovi spoločnosti je až komická a predsa sa to možno niekde deje vo vezení :) Pobavil som sa a to bol účel filmu. Zákazník dostal čo chcel = 5* spokojnosť. (Stanley odkiaľ si tie kostýmy a kulisy vyhrabal ? :D ) ()

4k7

To bylo teda fest ujetý. Když pominu, že mi moc nesedl konec filmu a že v jistých částech jsem si vzpomněl na Monty Pythona (kterého nemám rád), tak je to docela dobře natočená úchylárna, ve které banda výrostků s jistou dávkou elegance šikanuje své okolí a zároveň ukázka toho, že žádný strom neroste až do nebe. Tento snímek od Kubrika se hodně vymyká standardu a na tehdejší dobu hodně odvážné dílo. Stopy, které po sobě film zanechá, jsou asi jako když vyhrajete v loterii a při předávání výhry vás s rozběhem kopnou do koulí ()

lolaloka

Během filmu jsem měla vztek a strach zároveň. Pocity zhnusení nad lidskou duševní chátrou :-). Podobný film jsem neviděla, nedá se k žádnému jinému přirovnat.Filmařsky i herecky je to zpracováno bravurně, originálně, smekám. ()

kubas369

Když už jsem si myslel, že jsem přišel Kubrickovi na chuť i na podstatu jeho fílmů tak mě Mechanický pomeranč vyvedl z mého omylu. ()

Romanka89

Tenhle film musejí lidi buď nenávidět, nebo milovat. Řadím se mezi ty druhé - geniální studie zla v člověku, brilantní kostýmy, herecké výkony i hudba. Film považuji za o něco lepší než knihu, ale možná to je tím, že sem jako první viděla film a naprosto mě uchvátil. Jednoznačně můj nejoblíbenější film. ()

Bigwave

Dá se říct, že Kubrick má mnohem lepší filmy. A Clockwork Orange je bohužel mezi diváky více profláklejší, než mistrovi významnější díla. Tento film je sadistická podívaná doplněná prvky popkultury z počátků 80.let, kde mladý Alex se svojí bandou kamarádu provádějí výtržnosti pod hranou zákona. Celý film je dokreslen v závěrečném vrcholení. Kde Alex, dalo by se říct vyléčený člověk doplatí a pocítí surovost svých kumpánů. Náročný film pro náročného diváka. ()

rob_troy

,,Do toho! Zabte mě zbabělí bastardi! Stejně už nechci žít... v tomhle zasranym světě! Oooh, a co je na něm zasranýho?´´ Porno-obrazy na každé zdi, Malcolm McDowell jako totální vyšinutec, brutální násilí na každém kroku. Kdo neví do čeho jde, bude mít asi veliký problém na film koukat, protože Mechanický pomeranč ve vás zanechá velkou stopu, které se hned tak nezbavíte. ,,Dobře, dobře, dobříčko, správně, správně, správníčko! Ať jsou věci naprosto zářivě jasný. Tyhle sakrasmy, dalo by se to tak nazvat, vám příliš moc nesedí, ó bratři mí. Co má znamenat ten agromnyj úsměv řehtající se kobyly?´´ ()

migele

Psycho, není třeba víc dodat. Jo, ještě bych rád řekl, že po dvou hodinách neustálé vážné hudby ji už nemám rád. ()

uodevr

Film z jiného času, jiného místa, s jiným jazykem, jinou lidskostí. Film z úplně jiného světa, a přece sebou nese poselství nám tak důvěrně známé. Zcela jiný, pro mě bezdebat nejlepší, Kubrick. "They cured me alright." ()

princesofpersia

Tak tohle je doopravdy divný film, ale myslím to v dobrém. Vůbec nepodobá se ničemu, co jsem až do teď viděla a zírala jsem na něj s pusou otevřenou celých 130 minut a neřekla bych že by to bylo kvůli násilí (myslím, že v dněšní době by hned několik filmů strčilo Mech. pomeranč , co se krutosti týče, do kapsy). Vážně nezapomenutelný film nejenom díky zpracování a nápadu, ale hlavně Malcolm McDowell je naprosto perfektní. ()

donnovann

Když jsem viděl "Osvícení", okamžitě mě zaujala režie Kubricka. To se ovšem nedá říct o tomhle snímku, Mechanický pomeranč je pro mě zcela neznámým světem, neuvěřitelná nuda a veliké zklamání. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse