Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

FrankSusta

Stanley Kubrick našel způsob, jak udělat varovný film zajímavě... víte, nikdo si jen tak nezajde do kina na válečné drama, minimálně ne tolik lidí, kolik by mělo, pro nějaký účinek. Ale komedie! To už je něco jiného. S tím podtextem je to opravdu ohromný a mě ten film prostě bavil, protože proč by prostě neměl? Obzvlášť, když v něm je někdo jako George C. Scott. ()

Flyer

Sory Stanley, ale toto se mi opravdu nelíbilo. Čekal jsem, že se budu bavit nad skvělými situacemi a hláškami - a kde nic, tu nic. Snad jen jedna scéna mě celkem zaujala (ta s automatem na colu), závěr taky ušel, ale jinak jsem si mohl ukousat nehty nudou. ()

SoolenJV

Poměrně mrazivá komedie,, ze které neustále pokukuje otázka: "Co kdyby?" Jinak Kubrickovsky perfektní, i když černobílá kamera mu nedává možnost se tolik nimrat v obraze. Peter Sellers ve všech svých rolích dokonalý, i když Dr. Divnoláska ("Jeho jméno nezní moc německy...") mi přišel skoro nevyužitý. ()

Splasher

Dobré téma, dobrý herecký výkon/-y Pýta a o to více mě zklamal tak odbytý střih (i přes vysvětlení v bonusech). Vůbec doporučuju seznámit se s backgroundem filmu. POZOR I'M SPOILING NOW - Starej známej provokatér Stanley. "Jak já tě mám přečtenýho," chtělo se mi v půlce filmu zvolat. A přesto mne překvapil tím useknutým koncem, na který měla navázat ona pověstná dortíková scéna. Takovej provokatér, kterej navíc točil v Anglii a stejně to kvůli JFK vystřihl ! A Dallas radši předabuje na Vegas ! Kam se poděla Kubrickova nesmlouvavost ? - Při závěrečných scénách asi některejm nám pařanům ukápne pár slz při vzpomínce na hry Red Alert a Fallout. PS : Jo a nenechte si ujít výbornej trailer !!! ()

daEmoNickY odpad!

Je to místy ironické, i sarkasmus by se našel, ale to i v komedii se Sandrou Bullokovou (těch pár mě bavilo, ale jsou zapomenutelné). Víc než film samotný mě pobavili místní hlášky o jeho "genialitě" a další bezvýznamná superlativa. Zda by to bylo stejně geniální, kdyby to natočila Sandra, Uwe či nějaký anonym anebo někdo neopisoval Srandokapsy ... těžko. ____ Kouknout se na to dá, ale jsou lepší filmy : http://www.csfd.cz/film/8462-cerni-baroni/ , http://www.csfd.cz/film/9143-copak-je-to-za-vojaka/ , http://www.csfd.cz/film/6674-zivot-a-neobycejna-dobrodruzstvi-vojaka-ivana-conkina/ ___ Zaujalo mě, že na začátku se bombardéry vznášeli a hrála k tomu nějaká pohodová hudba, ne rock, http://www.youtube.com/watch?v=97Rnn8MGat8 což mi přišlo jako prequel k valčíkům v Space Odyssey : 2001. Na konci je hudba podobná té v intru hry Fallout, takže to možná Interplay má odsud http://www.youtube.com/watch?v=WkBNKa2KXZE X http://www.youtube.com/watch?v=hPJn0QJPaoc . ()

E=mc2

Miestami trochu zvláštne. Tento humor mi nie úplne vždy sedel, ale napokon vyznieva milo a v podaní Dr. Divnolásky Meine Furer :) je velmi zábavný..Avšak raz stačilo..Skvelí Sellers v 3 obale a paranoidno-neurotický Scott.. ()

StanislachKo

Za toto treba Kubricka nosiť na pleciach! Zobral si na námet vážnu knihu a spravil z toho absolútne brilantnú komédiu, pričom vynechal osvedčené komediálne postupy a vytvoril svoj vlastný svet humoru (osobne ani neviem čím konkrétnym, ale ten úsmev mi na xichte ostal počas celého filmu až do záverečnej scény s bombou... Tam už som prskal). Jo a George C. Scott to úplne vyhral! ()

Mol

GENTLEMEN, YOU CAN'T FIGHT IN HERE! THIS IS THE WAR ROOM! Precizně natočený film, hlavně posádka bombardéru B-52 a jejich profesionální sehranost v ovládání přístrojů se mi moc líbila, i jejich hlasy (kromě texasana) zněly skvěle. Navíc jsem konečně našel TEN film z kterého je scéna s kovbojem, padajícím na atomové bombě. Nejlepší herecký výkon podal George C. Scott ve své postavě generála Turgidsona. To bylo na Oskara Georgy. Mno a nakonec i doktor Divnoláska na konci zaperlil se svým mein führer a práskání pravičkou. Odlehčená verze filmu Fail-Safe. ()

Radiq

Divnoláska mi v tom názvu nezní zrovna dvakrát nejlíp,ale jinak je to vynikající satira. Víc, než trojroli Petera Sellerse ale musím vyzdvihnout výkon George C. Scotta, kterej exceloval kdykoliv promluvil (a hlavně dělal skvěly ksichty). Sellersův Divnoláska s hajlující rukou byl taky skvělej, ale tak jaksi uměle jsem v tom tu jeho improvizaci cítil (zbytek filmu ne). Rozhodně se u toho člověk mohl jak smát, tak se i zamyslet. Každopádně vyřešení situace úkrytem pod zemí s hromadou sexy žen, to vidím jako jedno z největších filmových sebeobětování ever. Z nějakého důvodu jsem tomu kdysi dal 5 hvězdiček, ale po dnešním shlédnutí to na 5 nemá... ()

A.Beech

„You can’t fight in here, this is a war room.“ Taký vtipný, „nevtipný“ film. Podľa môjho názoru ide o trošku podhodnotený film na csfd. Pár čísiel...Podľa AFI ide o 26. najlepší film všetkých čias a 3. najlepšiu komédiu. Tu na csfd sa síce film dostal do TOP 300, ale nachádza sa až za 200-ukou (film hodnotený 1.6.11). No a tam by som dokázal nájsť filmy, o ktorých by som pochyboval, čo tam robia (respektíve čo robia pred Divnoláskom). Na druhej strane dá sa pochopiť, že tento film nemusí byť úplne správne chápaný každým. Ako som naznačil tou prvou vetou – vtipná/nevtipná komédia. Ono to vlastne nie je až tak komédia. Ťažko zaradiť, ako by sme to mohli definovať. Film bol točený totiž veľmi vážne – výstraha pred hrozbou 3. sv. vojny. To sa len Kubrick rozhodol, že by bola táto (vždy aktuálna téma) lepšie stráviteľná pre verejnosť s komediálnym podtónom. Nejde o nejaké bláznivé žarty, podané bláznivými komikmi. Práve naopak. Jednotlivé hlášky a postrehy sú aplikované veľmi prirodzene a citlivo. Filmu treba pochopiť, že o čo mu ide, a potom sa pochopí aj ten miestami až suchý, satirický humor. Počul som, že údajne existuje tento film aj natočený s vynechaním tých vtipných vložiek, ale neviem aký je názov filmu, takže netuším či naozaj existuje. Ešte by som dodal, že za zmienku stojí určite vynikajúca trojrola Sellersa – ako dôstojníka (taká veselá kopa), ako amerického prezidenta (vážneho to človeka) a dementného vedca/radcu Dr. Divnolásku (neustále majúceho problémy s potláčaním „nemeckého správania“ :D). „Mein fuhrer. I can walk“ :D. ()

Doudis19

Ohromně vtipná satira na Rusko-Americké vztahy, kde hlavním předmětem posměchu je nesmyslnost atomových závodů, které se díky lidskému faktoru zvrhnou v hrozbu totální zkázy. Úžasné dialogy plné geniálních hlášek a teorií, spolu s nezapomenutelnými hovory na "horké" trase Washington - Kreml ukazují, jak všestranný byl Stanley Kubrick filmař. Navíc uznání zaslouží i odvaha s jakou dokázal v tak vyhrocenné době jakou Studená válka byla, glosovat a zlehčovat dění ze kterého bylo celému světu zatraceně ouzko. ()

LeoH

Dvojitý zásah – trpká komedie se smyslem pro situační ironii srovnatelným snad jedině s Douglasem Adamsem nebo Terrym Pratchettem (Tohle je Válečný sál, tady se nemůžete prát!) a mrazivě věrohodné vystižení nejčernějších obav generací studené války, které dřív, než zvládly vyjmenovaná slova a malou násobilku, věděly, že dojde-li k nejhoršímu, mají nasadit pláštěnky a igelitové pytlíky na končetiny a zalehnout tváří dolů, hlavou směrem od výbuchu. A do toho Kubrickova schopnost pohrávat si s přirozeným lidským sklonem fandit těm klukům ušatejm, co jsou fakt machři a umí s tou obří bépadesátdvojkou letět tak nízko, že vám motory usmaží kuřata přímo na dvorku (v titulcích na jinak fantasticky vybaveném BD se toho bohužel spousta ztrácí, nevím, jak v dabingu), i když to zároveň znamená fandit hrozící katastrofě. A nakonec Vera Lynn, ano, does anybody here remember Vera Lynn se sladce sentimentální písničkou o tom, že se zase sejdeme, nevím kde, nevím kdy, ale vím, že se jednoho slunného dne zase sejdeme, mnohem lepší než původně plánovaná dortová bitva. ()

jedna_vrana

President Merkin Muffley telefonujúc sovietskemu predsedovi vlády: „Myslím, že to lietadlo budeš musieť dostať Ty, Dimitri. Dimitri, je mi ľúto, že ruším tvoj radar a letím tak nízko; ale sú na to vyškolení. Vieš, je to - je to iniciatíva!“ Ide o jednu z najlepších komédií, čo som videla. Ale je potrebné dodať, že o komédii v pravom slova zmysle môžeme len ťažko hovoriť. Zmes ideologického sarkazmu a hlúposti ľudskej rasy, príznačné pre dobu, v ktorej film vznikol. Je zaujímavé, že ani po desiatkach rokov film nestratil svoju podstatu a divák sa nenudí a chápe, o čo šlo. Bonbónikom je trojrola Petra Sellersa, ktorého mnohí poznáme len ako inšpektora Clouseaua. Táto úloha ho umiestnila na vyšší piedestál. ()

David.Darco

Tak aj Kubrick môže pobaviť. Žánrový chameleón si zobral na paškál studenú vojnu a strach (alebo lásku k) z atómovej bomby/e. Technicky už samozrejme dnes zostarol pomerne veľký počet sekvencií. Vzhľadom na rok vzniku však pôsobia klasicky Kubrickovsko-technicky dokonalo. V spojení s režíjnou precíznosťou majstra a zároveň správnej voľbe potlačiť svoje vedenie v prípade Sellersovej improvizácie ide naozaj o jednu z najkvalitnejších satirických komédii, aké som videl. Pôvodné hodnotenie po pár dňoch stále pretrvávajúci h pozitívnych dojmov zvyšujem zo 4och na päťhviezdu. ()

Hebča

Zdá se mi, že mistr protiválečných filmů v Dr. Strangelove až moc tlačí na pilu. Nemyslím tím, že by vtipy vycházely naprázdno, to vůbec, Dr. Strangelove je kouzelná satira. Ale přijde mi příliš jednoduché nesmyslnost války demonstrovat komedií, když v obou vážnějších válečných Kubrickových snímcích Paths of Glory a Full Metal Jacket absurdita války vyzní lépe a úderněji, aniž by přitom musel prvoplánově zesměšňovat armádu. 26.9.2007 ()

SG_ever

Brilantní komediální zpracování problematiky jaderného potenciálu a především fanatismu a dezinformovanosti. Jeden z nejlepších snímků, které jsem v poslední době viděl, v tehdější době asi přelomové. (90%) ()

ivan_drago

Z dnešního pohledu absurdní, z historického ne až tak nereálná fraška otom jak to mohlo dopadnout, kdyby tam seděl opravdu nějakej blbec... trošku to je úsměvné, trošku z toho mrazí, ale to nic nemění na tom, že to ten Kubrick prostě umí... A závěrečný výstup pana Doktora je prostě nezapomenutelný... ()

capák

Naprosto vynikající satira plná inteligentního černýho humoru a výborně napsanejch dialogů a postav. Vedle perfektní Kubrickovy režie, hudby a skvělýho Sellersova výkonu je pro mě hvězdou filmu George C. Scott, jehož role vymytýho zelenýho mozku a řeči o všudypřítomným komunistickým spiknutí mě pobavily nejvíc. Některý scény jsou skutečně geniální včetně brilantního závěru v podobě úvah o přežití lidstva, kterej je však jenom třešničkou na dortu. Dr. Strangelove není komedie, u který byste se váleli smíchy při každý scéně, jedná se spíš o pečlivě propracovanou konverzačku, o to víc jsou ale jednotlivý vtipy a narážky vybroušenější. Je to přesně ten typ komedie, kterej já osobně mám rád, a pro mě je to jasnejch pět hvězd. ()