Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Wladi.mir

Vážná satira na studenou a atomovou válku obecně. Satira má za úkol pobavit, což se zde povedlo. Celý film jsem se usmíval a při telefoních rozhovorech jsem měl dokonce i záchvat smíchu. Bavil jsem se výborně. ()

TommyLeeJape

"Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!" Satira, jako žánr úzce souvisí s komedií, neznamená to ale, že se budeme od začátku do konce smát. Dr. Strangelove krásně zesměšňuje americkou armádu a její bezpečnostní nařízení, která jsou tak bezpečná až jsou nebezpečná. Celkově také moc pěkně poukazuje na stupiditu Studené války. Trojrole pana Sellerse je zvládnutá výborně, mně se ale nejvíce líbil "zelený mozek" v podání George C. Scotta. Kubrickova všestrannost je doopravdy obdivuhodná. ()

DruidKarel

1245. hodnocený film: Ukažte mi film, kterej si z případného válečného kontfliktu a následné radioaktivity dělá větší srandu. Při dotazu prezidenta USA, jak dlouhá by radioaktivita byla, mu dr. Divnoláska odpoví suše asi 100 let (konkrétně to má být let 93) a někdo tuto situaci bere humorně, někdo zcela vážně a s obavami. Skvělé herecké výkony, obrovská nadsázka a perfektní scénář, to je zkrátka jasných 5* a jen mohu doporučit. Skvěle jsem se bavil zvláště při setkání hlav u kulatého stolu s prezidentem a také ve scénách při obléhání kanceláře s Peterem Sellersem. Navíc nezapomenu na hlášku: "Víte co vás čeká, když se nedovoláte prezidentovi?" Ne. "Čeká vás soud se společností Coca-Cola." Fakt vynikající záležitost. 5* ()

C0r0ner

Abych pravdu řekl, tak já v tom nic převratného neviděl. Ne že by to byla vyložená blbost, ale prostě jsem na to koukal a po skončení jsem pokrčil rameny. Film stejný jako stovky jiných. Takže nějaká legendárnost a geniální satira? Ani náhodou. Spíš prostě normální film o studené válce, který nikdy znovu vidět nemusím. 60% ()

zette

Myslim, ze ve sve dobe musel byt film fakt pecka a vubec se nedivim, ze byl film prijat se znacnymi rozpaky... Zajimalo by me, zda se na nej podivala i KGB:-)! Ve filmu je nekolik opravdu dobrych a vtipnych scen, podporene skvelou kamerou a hudbou. Mirnemu zklamani jsem se ale nevyhnul, Stanley to mohl o neco vice rozjet. Mel lepsi filmy. ()

MarekT

Kubrick byl bezpochyby všestranným tvůrcem, a když jsem zjistil, že natočil i komedii, hned jsem se po ní vrhnul. Ona to ovšem není komedie klasického typu. Když jsem viděl film poprvé letos v březnu, tak se prvně v mé mysli usadilo zklamání z filmu tohoto režiséra, ovšem nehodnotil jsem, a vidím, že to opravdu prospělo. Po druhém shlédnutí dnes večer už mohu říci, že jsem víceméně docenil smysl filmu, že komedie není to hlavní (důvod prvotního zklamání), film si totiž budu pamatovat především jako drama vypovídající o tehdejší době, tehdejších vypjatých poměrech, i když satira svou roli zde hraje - hlavně díky Peteru Sellersovi, o kterém jste ale dobře řekli, že film netáhne, protože vidět jsou i generálové Turgidson a Ripper, ale Peter, úplně jiný, než jsem ho znal (další pravidlo pro dobrý prožitek - nepřipomínat si Clouseaua, ani vzhledem, viz Mandrake), je dle mě vidět nejvíce. Osobně by mě zajímalo, koho by naši dabingoví režiséři povolali k suplování jeho hereckého projevu, odlišné postavy Sellerse jsou dalším argumentem hovořící ve prospěch nedabování, ale to už mluvím o tématu nevztahujícímu se k filmu. Takže závěrem - čtyři a půl hvězdy, ovšem zaokrouhleno nahoru, proč? Za prvé, zábavnost větší než u roztáhlého Spartaka, kde bylo podstatně více neduhů, za které tehdy ale Kubrick nemohl. Za druhé, jak už jsem říkal, humor je zde důležitý, ale nebrat ho jako jakousi nosnou část filmu. Film totiž bezchybně funguje jako vynikající antikomunistické drama, kde bylo vidět, že Kubrick je nějak, v tomto případě negativně, orientován. Za třetí a naposledy - poselství je vlastně nadčasové, neb, pokud sledujete ty nechvalné záležitosti okolo Brd atp., podobná věc může klidně hrozit i dnes, ale to jsem zase v jiné lize, jiném sportu, na jiném hřišti... ()

Pajky3

Příběh o tom jak se zneužít atomová bomba. Rozhodně to pro mě byl jeden z těch stravitelnějších kousků od mistra Kubricka, přesto mi to nepřišlo jako velký zázrak. I tak bylo někollik vtípku povedených, například neposlušná pravice. Pro mě osobně je to tak 70% ()

ic

Jack Ripper: "Už vás někdy napadlo, proč piju jen destilovanou nebo dešťovou vodu? A pouze čistý obilný líh?" ()

Juto

Geniálny Stanley Kubrick. Tento film si musí každý filmový fanúšik pozrieť. Brilantné dielo s výbornou hudbou a vynikajúcimi hercami. Peter Sellers a George C. Scott hrajú svoje životné úlohy. Bravó!!! 9/10 ()

Martrix

60. let od tohoto filmu přišla doba, kdy Rusko vyhrožuje světu, že použije jadernou bombu. Před 60-ti lety chtěla postava generála zničit Rusko s tím, že lepší my, než oni... . Přestože Kubrick ukazuje, jak byly ty hrátky s atomovkami absurdní... v kontextu války na Ukrajině, která může snadno přeskočit hranice, mi najednou to strašení ruskými komouši, nepřipadá tak moc úsměvné. ()

Jim_Beam

Co si budem nalhávat, první půlka filmu je nehorázná nuda... Decentní humor vycházející z absurdních situací mě nechal naprosto chladným... Ve druhý části se to naštěstí trochu rozjelo a původní 2* ( a to jsem si říkal, že jsem ještě milosrdnej) jsem přehodnotil na velice průměrný 3... Docela dobře to v části svýho komentáře vystihnul Matty... ()

mortak

Dokonalé ve všech směrech. Rozhovory amerického prezidenta se sovětským (I´m fine. You´re fine. I appreciated we´re fine / I´m more sorry then you´re), pokus o telefonní spojení s prezidentem USA, jsou mrazivé i zábavné najednou. To vše je prokládáno strojovou řečí rozkazů v kabině útočného letadla. A šílený generál připomíná neodbytně George W. Bushe - ten si dnes místo sovětů našel svoji vlastní osu zla. Film, ke kterému se můžete vracet znovu a znovu a pořád je co objevovat (Peace is our profession). ()

PanZahadnyCZ

Perfektní herecké výkony, především George C. Scott, ale i všichni ostatní. Film jako takový nemusí sednout každému, i mě zpočátku nezaujal, ale záhy jsem zjistil, že mistr Kubrick opět nezklamal a na jeho poměry předvedl lehce oddychovější kousek, který je jedinečný a specifický svou originalitou, tak jako všechno jeho ostatní snímky. ()

WolfR

Neuvěřitelná komediální smršť strefující se na ta správná místa! Peter Sellers je neskutečný! 5 hvězd. ()

campix

Dokáži si představit, jaký povyk musel Dr. Divnoláska způsobit v době svého vydání v šedesátých letech, kdy byla studená válka v plném běhu. Rozhodně se jedná o jeden ze stěžejních počinů filmové historie se spoustou schovaných zajímavostí a perfektní trojrolí pro Petera Sellerse, ale jak už tomu tak bývá v podobných případech, tak si nemyslím, že dokážu tento film plně docenit. ()