Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

Anderton

Kubrick sa na sklonku kariéry a života rozhodol, že je čas venovať sa tej najťažšej téme pre zfilmovanie a to manželstvu! Keďže som bol dosť mladý, keď som film videl, asi som nemal šancu ho správne pochopiť. A dokonca ani teraz nie som ženatý, tak by som ho nepochopil asi tiež. S tou poslednou hláškou som samozrejme súhlasil. Nahá Nicol, mladučká Leelee Sobieski...bojím sa, že by som bral film zase inak, ako intelektuálne komplexné dielo.... ()

Frajer42

Mno, tak kampak s tebou?! Kupodivu se mi více líbil ten hodinový úvod, ve kterém se nedělo ale lautr nic a sloužil pouze k detailnímu vykreslení zúčastněných postav. Před zhlédnutím jsem zde nedovedl přehlédnout tagy "sex, nevěra, rituál", takže jsem bohužel věděl k čemu se schyluje. Na rituál mrdu jsem se moc těšil a nedovedu se zbavit dojmu, že byl méně perverzní než být mohl a měl. Standa Kubrick je borec. Ačkoli jsem žádnému jeho filmu dosud nedal plné hodnocení, tak ho mám zařazeného jako oblíbeného režiséra, a to právě pro jeho obrovskou originalitu. Z každého záběru je cítit obrovská mravenčí práce. Žádný jeho film si nedovedu představit bez dokonale zvolené hudby a precizní kamery. (Tuším, že právě jako fotograf začínal a je to znát.) Tohle všechno Eyes Wide Shut splňuje. Jeho filmy jsou v mých očích více než "jen" filmy. Mnohdy skrývají i nějaké to poselstvíčko. Poselství tohoto snímečku mi bohužel zdárně uniká. Nebo je jím snad to skromné tvrzení pana Freuda? Tenhle film vnímám jako kvalitní tajemné psychologické drama. Nic víc. Zřejmě film Kubrick dodělával v bolestné agonii. Tenhle šikula umí být šikovnější. Ze sedmi viděných snímků musím tenhle shledat tím nejhorším. Slabé 3 *. Na druhou stranu, mám zhlédnuté všechny klenoty. To horší teprve přijde, obávám se. ()

Kothy

Docela zajímavý film, poslední od Stanleyho Kubricka. Trochu bych vytknul delší stopáž, ale co člověk nadělá. Tom Cruise se dostává do zvláštních životních situací, které ho nutí neustále přemýšlet, jestli je to pravda, nebo je to jen narafičené. Jeho ženu hraje Nicole Kidman, která tam bohužel nemá tolik prostoru. Zvraty jsou zajímavé, ale některé se dají prokouknout. Je to svým způsobem i dost odvážné, nedivím se cenzuře. Skvěle se pracuje s hudbou. "Jaké je heslo?" ()

Fingon

3x Když jsem tento film viděl poprvé (v TV), díval jsem se na něj i se sestrou a zrovna ve scéně maskované párty přišel otec... ()

nascendi

Dlhšie ako obvykle som premýšľal, čo napísať o tomto zvláštnom filme, poslednom filme zvláštneho režiséra. Potom som si prečítal zopár komentárov a zistil som, že komentár JB2203 zhruba vyjadruje môj dojem. A keďže moje pôvodné nadšenie pre Kubrickove filmy postupne upadá, ani nemám chuť niečo vlastné pridávať. ()

Slarque

Poslední mistrovo dílo je stejně fascinující jako většina těch předchozích. Někde v šeré zóně mezi realitou a snem nakoukneme do jedné manželské krize, ale sotva pochopíme, proč tenhle film vznikal tak dlouho. Tom Cruise se docela snažil, ale v každém záběru s Nicole Kidman je vidět, kdo z těch dvou je lepší herec. ()

Tomco

Svojím posledným filmom pred smrťou Kubrick natočil jeden z najvzrušujúcejších filmov, aké som doteraz videl. A na druhej strane to nešlo na úkor kvality. Klobúk dole. ()

Willy Kufalt

Po dlouhé době jsem sáhl po některém z dosud mnou neviděných filmů Stanleyho Kubricka... a ač v nejedné scéně vnímám, jaký mistr celkového sladění obrazu, hudby, atmosféry to byl, celek už vnímám lehce rozporuplněji. Mysteriózní atmosféra na mě sice častěji skvěle fungovala, žel častěji neznamená po celou dobu a poté, co mě naprosto uhranula úvodní část z velkého večírku a posléze hutná epizoda v hotelovém pokoji, následovala pro změnu až nekonečně nudná vztahová hra, v níž si mě Tom Cruise jako charakterní herec v hlavní roli nezískal a celkově příliš nepřesvědčil (byť se snaží) a kde ona silná atmosféra dlouho absentovala. Od zásadní návštěvy nočního baru s klavíristou zase jakoby film ožil a s příchodem k osudovému zámku začíná silný zážitek nejen z podivné sektářské seance, jejíž záhada později začne gradovat a částečně se rozplétat. Ve finálním odhalení, které si v sobě s klíčovou maskou na posteli nechává i kousek tajemství, dává celá ta mysteriózní linie určitě smysl, byť s ohledem na jisté události a indice bych čekal odhalení mnohem temnější a děsivější. Že se stalo jinak, mi nevadí, ovšem ten závěr? :O ...kdyby Kubrick natočil Spalující touhu jako komedii (jak to dle zdejších zajímavosti prý dříve plánoval), tak by i pointa posledního dialogu působila jako ironický bonbonek, ovšem v tomto podání mi přišlo, že až nedůstojně shodila celý film na menší WTF úlet se sice provokativní, ale zároveň velmi prostou myšlenkou, až si říkám, nakolik se závěrem zpětně ten film brát vůbec vážně. Prožitek z vybraných okamžiků nad hudbou, výtvarnou stránkou, zářící Nicole Kidman na parketu, vtažení do tajemně divokého nočního prožitku či zdařilého výkonu Sydneyho Pollacka (kterého znám jako režiséra, ale hrát jsem ho viděl poprvé) sice tahají film k záležitosti hodné zapamatování, ale rozpaky či výhrady holt po prvním setkáním také jsou. [65%] ()

Rocky62

Nemám potřebu se tajit tím, že thrillery s erotickým podtextem jsou jedním z mých nejoblíbenějších žánrů. Eyes Wide Shut se bezkonkurenčně dostalo na první pozici v mém pomyslném žebříčku těchto filmů. Shrnout své pocity je pro mě obtížné. Díky démonické, ponuré a zároveň vzrušující atmosféře jsem byl na 2 a půl hodiny v jiném světě. Ve světě naplněném sexuálními touhami, nádhernými ženami, napětím a podezřením. Všechny tyto významné atributy jsou podbarveny tak fantastickou kolosální hudbou, že z geniálnosti celého filmu jde mráz po zádech. Jedno z mála děl, které má u mě tu nevýhodu, že mám nutkání si ho po projekci pustit znovu. Jednoznačně nejlepší Kubrickův film, za který se budu prát. 100% ()

eLeR

Film má celý čas výbornú atmosféru, skvelú muziku, fešáka Toma a budem sa opakovať, ale každý film od Kubricka je zakaždým iný a je vidieť, že svoju robotu robil na 120 percent ... bol to pán! ()

iamek

Film, kde mi mojí neoblíbení herci Kidman a Cruise dokázali, že umí dokonce i hrát. Osobně mě děj moc nebral a připadal mi prostý, ale atmosféra, jakou dokázal Kubrick opět vytvořit, je neuvěřitelná a hlavně scéna na zámku je bezchybná a nechci radši ani vědět, jak dlouho ji blázen Kubrick natáčel, aby ji měl tak dokonalou, jak si on představoval. Palec nahoru za skvělý soundtrack. Stylové rozloučení mistra Kubricka. ()

Chrustyn

Kubrick opět prokázal svůj pro herce nebezpečný perfekcionismus, když tento na první pohled jednoduchý až obyčejný film natáčel déle než Jackson svou fantasy trilogii. Ve výsledku se však jedná o neuvěřitelně komplexní a působivý snímek, který však své diváky hledá velice těžko. Genialita jeho tvůrce je patrná stejně jako talent všech zúčastněných herců ale příběh jako takový mě minul už od začátku a ony dvě a půl hodiny pro mě byly dlouhé až neúnosné. Rozhodně to však neznamená, že by jím jeho tvůrce pokazil post jednoho z nejlepších a nejuznávanějších režisérů všech dob. ()

Arsenal83

To záverečné odhalenie bolo predvídateľné, napriek tomu podmanivé, rovnako tak ako tá skvelá hudba, ktorá robila atmosféru. Hoci najväčší "zážitok" je z tej orgickej seánsy, ktorá pripomínala skôr nejaký satanizmus, pre mňa naozaj skôr nepríjemná skúsenosť vždy keď tú scénu vidím. Kubrick sa rozlúčil v štýle sebe vlastnom a podarilo sa mu obnažiť v podstate desiatky pekných žien. Aspoň vidieť, čo všetko sú ochotné herečky urobiť pre pár záberov vo filme známeho režiséra. ()

Marze

Dandy je stvanec, potrebuje novost zazitku, ne se stejnou zenou.Je hrac, vztahy se zenou jsou u nej hra.Postavy jsou tu demaskovany, obnazuje ty lidi z pohledu jejich spatnych vlastnosti a neresti, ale snazi se je ovhajit z hlediska smrti. Kubrick kbihu Smiclera nafilnoval sociologicky.Podstatou novely je industriakni psychologie.Pracuje se s vnitrnima pochodama. Jsme odkazani na to, cemu hrdina rozumi a on tomu nerozumi.Potkava tri zensky postavy, jemu se to slije.On verny mestacky muz, nedokate ji svest.Treba by ho to rozvratilo. Nightingale je vuci Fridolinovi kontrastni postava.Ten pochazi z bujareho sveta, zatimco Fridolin z usedleho prostredim. Pak uz se jede.Vune tanecnice ho vydrazdi.Ona vi,ze tam nepatri. Zadost s nim lomcuje, tuhle by si odvedl.Potupa.Jeste ho musi zachranovat zena. Vede dvoji zivot.Je to mestak, co si chtel uzivat.Sceny sire snehove lany,to je ta vyprahlost. Probuzeni, rano zacne fungovat jak hodinky.Denni cas.Vanoce.Malomestaci si namlouvaji, jak jsou stastni. Kubrickovi jde o to, ze mas krasny byt,auto,ale je to temi mocnymi nad tebou, kteri svet ovladaji. ()

marhoul

Není pochyb, že Kubrick natočil lepší filmy. Tak jasně, běželi jsme na to, viděli jsme to, bylo to ulítlé, mistrovské, ale když si uvědomím, že jsem ten film od té doby nepotřebovala vidět... To mluví samo za sebe. ()

mat.ilda

Tento film nemá hluché místo. V náladě obrazů starých holandských mistrů nabízí nečekané zážitky, umocněné hereckými výkony. Tom Cruise byl v roli lékaře tak přesvědčivý, že bych neváhala svěřit mu své zdraví a jeho putování za nevšedním milostným dobrodružstvím po šokující otevřenosti jeho sošné ženy přesně vyjadřovalo rozporuplnost jeho postavy - touhu po zapovězeném, pro kterou je té noci ochoten udělat cokoliv a svou zásadovost, kterou do onoho večera považoval za neotřesitelnou. Jako divák se však nedozvím, zda by svou touhu naplnil , nebýt událostí v podobě telefonátu manželky, odhalení na tajemných orgiích či neblahé zprávy o nakažené prostitutce, a právě tak tomu je i v životě - nemůžeme paralelně porovnávat následky svého chování za různých okolností a vše, co uděláme, je nevratné. Dr.Harford za svou sexuální zvídavost mohl zaplatit vysokou cenu - od rozpadu manželství až po vlastní život, nakonec vyvázl s poznáním, že jist si nemůže být ničím, ani sám sebou. Příběh se nevěnuje ničemu, co bychom neznali, ale způsob jakým je natočen, neustále udržuje naši pozornost, nutí přemýšlet a smyslově prožívat každý záběr i tón. Luxus vyšších tříd je vyobrazen tak podmanivě, že div necítíte drahé parfémy žen a doteky pěstěných rukou mužů, ulice velkoměsta působí skutečně a povědomě, v útulném bytě hlavního hrdiny vnímáte bezpečí domova a při úvodním ceremoniálu zvrhlé seance nevěříte vlastním očím. Hudba jen nepodkresluje, ale stává se spolutvůrcem příběhu, se vznosným valčíkem v roli vypravěče proplouváte dějem k vypjatým úderům kláves hlásajících nebezpečí, až po tóny zmaru Mozartova Requiem. Nejlépe snímek funguje napoprvé. ()

jojinecko

Môj TOP 10 film...Po tretej projekcii s odstupom rokov, času - Eyes Wide Shut je Maestrovým najlepším filmom, pre ktoré je možné len slovo MASTERPIECE! Kubrick bol diabol, ktorý dobre zvážil koho a prečo obsadil do hlavných rolí a ktorý mal úplne jasno ČO chce povedať...Vo svojej prapodstate triviálna filozofická "odysea", nádherne zabalená do vizuálnej podmanivosti, účelného mrazivého hudobného backroundu, detailistickej práce so svetlom a celkovej formy, metafor, jungiánskych archetypov a symboliky. Kubrick VEDEL... ()

mcb

Genialita, kterou mě Kubrick dokonale uzemnil. Slova jsou zde víceméně zbytečná, stačí se unášet vlastními pocity - těmi nejintimnějšími, nejzvrácenějšími a nejhlubšími. Tolik děsu a fascinace zároveň jsem snad nikdy tak silně u filmu nepocítil. Nadčasové dílo. ()

MontyBrogan

Záverečné titulky skončili, ale emócie vo mne sa nie a nie ustáliť. Príbeh o tom, aké prináša úskalia zakázané ovocie mnohým tak dobre známe. O tom, ako by mohlo dopadnúť, keby zhoda okolností nestála na strane postavy Toma Cruisa, a tiež keby jeho manželka nebola dostatočne silná a tolerantná. A samozrejme o tom, akú ma v živote úlohu sex. Podľa mňa toto záverečné dielo Kubrickovej obdivuhodnej kariéry nemalo v sebe ani najmenšiu známku zaváhania alebo nedokonalosti. Keď Kubrick filmoval, akoby chcel ostatným ukázať, aké je to jednoduché natočiť výborný film. Stačí len zobrať kameru a hercov v ústrety svojej nezameniteľnej vízií. A tiež jeho majstrovské kúsky sprevádza viac než adekvátna hudba. Necítim sa kompetentný hodnotiť a komentovať film tohto formátu, jediné čo skutočne môžem, je blahorečiť a odporúčať (to som mal asi napísať hneď na začiatku). ()

Jinny

Nevím, co si mám o Eyes Wide Shut myslet. Proti Kubrickovi a Cruiseovi s Kidmanovou nemůžu říct ani slovo, ale nechápu nadšení některých přítomných. Co jsme se dozvěděli? Šoustat je řešení na všechno? ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům