Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

pold

Tři hodiny japonské nudy, a jedna podivná bitka, která se ani náznakem neblíží sedmi statečným. O "legendárním" Kurosavovi jsem v životě neslyšel, a teď už přesně vím proč - jde o mistra ředění, rozvleklosti a nastavování zbytečných scén. Zřejmě jde o legendu někde mezi studenty FSS v jejich rádoby-intelektuálských debatách. ()

kolly13

Technicko-filmařský skvost, jenž je stržen do průměru brutální stopáží (v půlce je milá přestávka) a logicky objevuvšími se hluchými místy. Výběr místa, herců i záměru, včetně všech morálních příkladů a ukázek, je na místě a vše je sladěné. Bojové scény té doby (až na výjimky), kamera (ta mě nadchla), historický odkaz, příběh obyčejného člověka, lidské kvality a poklesky - každý si něco najde. ()

pierre9

Aj jednoduchý príbeh sa dá spracovať zaujímavo na 3,5 hodiny, no v tomto prípade to bolo až príliš. Slabé 4*, ak by ten film nemal vyše 60 rokov, bolo by to za menej. ()

buchannon

Na tento snímek jsem se opravdu těšil a obával se ho zároveň. Přece jen je to trochu těžší látka ke sledování a je trochu pomalejší, 207 minutová verze se vleče jako dostavník do Santa Fe. První hodina vypadala celkem dobře, ale zbytek je dost natažen. Toto je jediný starší japonský snímek, který jsem viděl, a jak se zdá, nebudu příznivcem ani těch ostatních. Pokud je to nejznámější dílo Akiry Kurosawy, jak potom musí vypadat ten zbytek. Určitě nebudu sledovat všech 31 jeho filmů, které jsou na ČSFD všechny vysoko hodnoceny a jsou v červených číslech, něco mi říká, že nejsou zrovna můj šálek kávy. :) Podle mě toto není nejlepší japonský film, tím je pro mě "Pod vlivem lásky" z roku 2008 od Šiona Sona. Kdyby byl opravdu nejlepší, tak by to s japonskou kinematografií vypadalo zle nedobře. Sedm statečných je mnohem mnohem lepší, i když u určité části diváků tomu tak zřejmě není. ()

Tunheber

upřímně lepší než Sedm Statečných, jediný problém, který mám s tímto filmem, ostatně jako se všemi filmy Kurosawy je to, že některé z scén jsou zbytečně dlouhé a zdá se, že se vláčí nekonečně dlouho, to je jediná škoda... ()

kebabvchlebu

Sedm Samurajů je film, který jsem dlouho odkládal, kvůli jeho enormní stopáži, která činí 207 minut. Přesto jsem se nenechal odradit a na film se podíval a byl mile překvapen. Na svůj dlouhý runtime má film docela svižné tempo. Hodně tomu pomáhá rozdělení děje do 3 částí, kde se každá soustředí na něco jiného. Film má skvělý set design a rekvizity, ale na to jak starý tento film je, vypadá opravdu dobře, hlavně v remastrované verzi. Finále se mi líbilo, ale choreografie občas sklouzávala spíše k parodii, ale to jen zřídka. Kurosawovu exkurzi do feudálního Japonska jsem si užil a určitě si doplním jeho filmografii. ()

KajlQ

Sedm Samurajů rozhodně nedokáže ocenit každý. Tuhle 3 a půl hodinovou stopáž ocení především filmový štamgasti. Příběh je poněkud prostý a jednoduchý, ale něco ho dělá strašně unikátním. Postavy jsou skvěle napsané, teda až na uřvaného, neustále poskakujícího kripla jménem Kikucijo ( ne, dělám si prdel actually jsem ho měl z celého filmu nejvíc rád). Kamera má krásné úhly pohledu a celkově byla vizuálně odvedena nádherná práce. Ovšem některé bojové scény byly nepřehledné až chaotické. Ale ať se někomu film líbil či nelíbil, musí uznat, že tenhle film je naprosto nadčasový a velký milník pro kinematografii. 85% ()

Cringy_Tommy

Sedm samurajů jsem viděl před nějakou dobou a rozhodl jsem se na něj podívat po druhé abych potrvdil že to je dílo. Ačkoli můj "kolega" nazval příběh jednoduchým já si to nemyslím. Tenhle filmy je tatíček všech filmů typu seskládaní týmu. A ze všech filmů co mají tenhle typ scénáře si dovoluji říct že Kurosawa to dokázal nejlíp. I za několik dekád ho ještě nikdo nepřekonal. Řekl bych že Kurosawa perfektně vystihuje samuraje a období Sengoku což bylo období neustálých občanských válek, hladomorů a nestabilnosti Japonska. Ačkoliv film má v některých scénách komediální nádech a je popsán jako akční film řekl bych že příběh a duch filmu je temný. Střih je v moderní době působí už jednoduše ale Kurosawa byl brán jako mistr stříhání. Myslím si že kamera je taky velice zajímavá a Kurosawa v tomhle filmu (myslím) poprvé použil funkci více kamer. Nicméně už mi jenom zbývá pochválit užasné herecké výkony a skvěle napsané postavy převážně Kambeie a Kikučija. Zkrátka se tady snažím říct že Kurosawa natočil 3 a půl hodinové dílo které se určitě zapsalo jako nejlepší neanglicky mluvený film a jako film který inspiroval moderní kinematografii 10/10 mistorvské dílo ()

Syndrom

Kromě toho, že je to špičkovej film, mi až po druhý projekci došlo, jak je to vtipný.  farmář: Našli jsme samuraje; říká, že jich musíme dát dohromady nejméně 7, ale ty jsi starče tvrdil, že nejméně musí být 4. stařec: Hmm, 7 samurajů. Počítal jsem, že nejméně jich musí být 10, ale kdybych vám to řekl, přivedli byste jich 15. farmář: Starče. Až sem ti samurajové přijdou, naše dcery z nich budou paf a..a pak je všechno v pytli. Stařec poprvé otevře oči, podívá se na farmáře a řekne: Jdou na nás banditi. Ty blbče! Ufiknou ti kebuli. Tak se tady nestarej o nějaký techtle mechtle. ()

jiziczek

Krásné dílo, v mnohém převratné. A v delší verzi (207 min) na vás čeká něco originálního - několikaminutová přestávka! ()

Jardys88

Opravdu poutavý film....všimnete si spoustu podobností se Sedmi statečnými ale udivila mě záměna postav jakou udělali v 7statečných.....i přes ty 3 hodiny co jsem strávil sledováním toho filmu jsem se kupodivu ani minutu nenudil...tedy vlastně nudil...když byla přestávka.... "Nejúžsnější akční film, jaký kdy byl vytvořen" Desson Howe, Washnigton Post..... Tato věta mne dělala velmi skeptickým ale naprosto věrohodně vystihuje film...žádná krev, uřezané údy ani nic podobného...přesto mě film velmi zaujal....4* ()

Wulfhere

Sedm statecnych pochopitelne znam, ale Sedm samuraju jsem vubec neznal a ohrome jsem se na ne tesil. Necekal jsem krvavou rez jako vystrizenou z 80. let a byl jsem velmi mile prekvapen dejovosti filmu a onech 207 minut mi uteklo jako voda. Takhle si predstavuji opravdovou valku proti banditum. Je to tak realne, az se to muze nekomu, kdo se vyziva ve vselijakych akcnich filmech, muze nelibit. Humorne sceny jsou skutecne vtipne a ty vazne casto az dojemne. Ani jsem necekal, ze se v Sedmi samurajich budou resit stavovske rozdily mezi rolniky a samuraji (tyto jsou dosti podobne vztahu naseho rytire a vesnicana) a byl jsem potesen, jak je to zde podane. Zkratka film, ktery si zaslouzi byt vysoce hodnocen a ktery si pravem vydobyl misto na vysluni. ()

Ponocnej

no todle se s tim stupidnim westernem vubec neda srovnavat ... hrozne nadcasovy film ... zkratka nechybeji tem jak vtipne scenky tak pekna rez ale kung fu nebo akcni film todle neni spise je to film valecny ... no to se musi videt davam 101% :-) ()

adamm90

Předek slavných sedmi statečných. Nevím, co o tomto filmu mám říkat. Prostě úžasné dílo u kterého jsem se opravdu nenudil. Krásně popisuje hrdost a odvahu oněch japonských samurajů, kteří se vydali bránit rolnickou vesnici. Vřele doporučuji a dávám 5*. ()

sponeck

Jistě přelomové dílko, které nebude zapomenuto. Proč je ale proboha tak neskutečně dlouhé a rozvláčné. Být to o hodinu kratší, tak bych dal i pět hvězdiček. Přiznávám se dobrovolně, že po první pětačtyřicetiminutovce jsem to chtěl vypnout. ()

MariusDee

Určitě dobrý film, jen jsem si musel zvykat na možná až do absurdity přetažené herecké výstupy většiny herců..beru to jako nadsázku, doufám, že se nemýlím. (Sedm statečných mám pocit, bylo myšleno smrtelně vážně, což působilo až směšně:) Poněkud roztáhlý děj jsem u takových starých filmů schopen akceptovat (i tehdejší doba byla méně hektická), ale v kombinaci s délkou skoro tří hodin to byl už trochu mazec ()

cabaday24

spousta filmu s podobnou stopazi vam utece, ani nevite jak. to bohuzel neni pripad Kurosawovych samuraju. stari filmu neberu jako polehcujici okolnost, byla to proste nuda ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)