Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

Stanislaus

Stopážově rozmáchlé Kurosawovo dílo a předchůdce Sedmi statečných (které jsem ale zatím neviděl) nabízí i téměř po šesti dekádách úžasnou akční podívanou s prvku humoru a dramatu. Neříkám, že bych celé tři hodiny zíral na obrazovku s otevřenou pusou, ale mě se ty bitky, záběry kamery a Kikučijovy trapasy prostě líbily. Zkrátka japonský velkofilm, který je možná delší než se hodí, ale za zhlédnutí určitě stojí. ()

Pejpr

Kurosawy jsem se hodně bál, dlouho jsem váhal než jsem jsem si ho pustil. Jako první jsem se pro Sedm samurajů rozhodl z důvodů největší oblíbenosti u zdejších uživatelů. Musím říct, že po zhlednutí Sedmi samurajů u mě dost podstatně kleslo Sedm statečných, protože jsem si naivně myslel, že námět je původní a ne převztaý od Kurosawy. Sedm statečných je akorát geograficky a časově posunutých (a ještě dost zkrácených) Sedm samurajů. Jediné čím převyšuje Sedm statečných Sedm samurajů je nezapomenutelná hudba, jinak ničím. Sedm samurajů mě velmi mile překvapilo díky své svižnosti, plynulosti a i přes vysokotonážní délku svou dynamičností, akčností a zábavností. Kurosawy se již nebojím a těším se na další jeho filmy. ()

HellFire

Tak tohle je ten legendární film, který později Američané okopírovali. Popravdě jsem se spíš nudil, sledovat 3 hodiny bláznivě pobýhající Japonce mě netěšilo. V tomto případě remake překonal originál. ()

eraserhead666

Kdybych měl hodnotit Kurosawův monumentální opus a jeho z obecného hlediska známější americký remake, asi oba dva filmy dostanou plný počet. Ale kdybych měl hodnotit jen a pouze tyto dva filmy, nezávisle na všech ostatních filmech a jen na základě jejich vzájemných podobností a kvalit, Kurosawovi plný počet zůstane a Sedm statečných se bude muset spokojit s jednou hvězdičkou. Sedm samurajů jsou opravdu monumentálním dílem, nejen svou délkou, která je však nabušena příběhem a zcela nudy prostá. Scénář, která se neorientuje jen na hlavní linie příběhu, ale vytváří a rozvádí nové a poskytuje neuvěřitelně mnoho prostoru pro vytvoření příjemného a dolaďujícího pozadí hlavní linie příběhu. Výborně vykreslující charaktery jednotlivých hlavních postav a i několika vedlejších. Ten ztřeštěný samuraj mě fakt bavil. Je tu drama, akce, humor, romance. Prostě dokonalé dílo, pro nějž je mi opět líto, že žebříček osobních oblíbených filmů je pozičně dost omezen :-). ()

Larky

Geniální 207 minutový epos o skupince samurajů bránících jednu vesnici před nájezdy banditů.Je až neuvěřitelné jak Kurosawa dokázal výtečně pracovat s herci, dialogy (scénářem), kamerou a brutální stopáží, kdy jsem se ani minutu nenudil.Akira je (byl) prostě frajer, těším se na další jeho perly a jsem zvědav, jestli se nějaká aspoň vyrovná Shichinin no samurai, nebo je dokonce překoná.Absolutní skvost a jeden z vrcholů světové kinematografie - 98%. ()

Havenohome

Žiadna krv a predsa máte pocit, že zomieranie v tomto filme je ukrutne realistické. Sugestivita tu nie je dosahovaná zbytočnou naturalistickou doslovnosťou, ale prácou s kamerou a hereckými výkonmi. Kurosawova kamera mi neustále pripomínala Ejzenštejna. Objektívy sploštujúce obraz umocňujú výtvarný výraz a umožňujú sústrediť sa na expresívne japonské herectvo. Keď nevytvára kamera dokonalé statické kompozície, tak je v hektickom pohybe. Lesné pozadie rozmazávajúce sa za neustále behajúcimi postavami snímanými švenkujúcou kamerou s dlhým sklom vytvára opojný závraťový pocit, čo prispieva k akčnosti. Rozprávačsky na úrovni Homéra. Humor sa tu strieda s najkatarznejšou dojímavosťou a nefalšovanou fyzickou akčnosťou. Opäť pomáha kamera a taký lacný trik ako spomalený záber tu nadobúda nehoráznu hodnotu. Keď vidím takýto film, vždy zatúžim, aby sa nikdy nevynašiel farebný film a aby som mohol chodiť aj dnes do kina na filmy majstrov, ktorí vedeli dychberúco čarovať s čiernou a bielou. Hudba? Jeden píštalkový motív je psychadelickejší než hrsť LSD. Tento film zasiahne všetky vaše zmysli. ()

902 10

jedno stare cinské prislovi rika, ze se filmovy remake nikdy nevyrovna originalu. a to i když jste remake videli jako první (jako v tomto pripade kazdy). a stejne jako u filmu/remaku blby a blbejsi, i v tady melo moudre prislovi pravdu. sedm samuraju totiz JE lepsi film nez sedm statecnych, je totiz genialni. jeden z nejlepsich filmu vsech dob. ()

luka4615

Akira Kurosawa tímto filmem na velmi dlouhou dobu definoval žánr "japonský samurajský film". Sedm samurajů je totiž epicky rozmáchlou podívanou, v níž vedle silného příběhu a historicky přesných reálií hraje nemalou roli i strhující akce. ()

Sawy

Sedm statečných mám moc rád, osobně je považuji za nejzábavnější western vůbec. A rozhodně nechci říct, že jsou nějak slabší, než Kurosawův "originál". Ten je především jiný. Díky své délce samozřejmě rozvláčnější, ale taky komplexnější. Zvládá z diváků dostávat skutečné emoce, ne jen takové ty instantní. Věnuje více času nejen ústředním samurajům (Mifuneho Kikučijo je skvostný), ale především prostředí a době, ve které se pohybují. Větší prostor dostávají taky vesničané. A především - nejde o zábavný akční western. Na akci sice v poslední části nevyhnutelně dojde, ale celý film je především nesmírně nostalgickým zamyšlením nad údělem samurajů v tehdejším světě, nad uspořádáním tehdejší společnosti. Sedm samurajů pojí se Sedmi statečnými příběh a charakterové typy, ale na obojí se nahlíží úplně jiným způsobem, obojí je zcela odlišně zpracováno. A obojí je super. U Sturgese se budete více bavit. Kurosawa vám zase zůstane déle v hlavě. 95 % ()

stub

Kdyby všichni následní tvůrci akčních filmů alespoň vzdáleně udrželi standard A. Kurosawy, nebyl by dnes synonymem pro akční podívanou sexy svalovec kosící všechny kolem a trousící přitom megacool kecy. Neubráním se srovnání s remakem, který kromě západních kulis nic nepřidává, naopak ubírá na obsahu (velký rozdíl je např. ve vylíčení vesničanů, bohužel jde zrovna a velmi podstatnou věc) a pointa se někam nanápadně z větší části vytratila - nevadí, zjevně chybí málokomu:). Ale zpět k originálu. Mifune naprosto exceluje a jeho projev ve své době samozřejmě neměl obdoby, naplno se zde ukazuje jeho schopnost strhnout divákovu pozornost na sebe (s čímž se občas musel Kurosawa vypořádávat, v některých momentech jeho filmů je to vysloveně poznat). Tohle je samozřejmě 100%. Btw je málo tvůrců, kteří by po takovém úspěchu dokázali nepřešlapovat na místě a ihned opustit vyzkoušené schéma - jednoznačnost, se kterou tak učinil AK vypovídá hodně o síle jeho osobnosti a poctivosti přístupu. ()

Lacike

Videl som to pred par rokmi, takze si uz nepamätam detaily, ale na moje prekvapenie som sa nenudil ani na sekundu. A to som videl tu dlhsiu verziu. Nemal som problem ani s ciernobielym obrazom. Je to proste pecka, ktora nezostarla ani o sekundu a vdaka tomuto filmu som si postupne napozeral väcsinu Kurosawovych filmov a stal sa jeho fanusikom. 10/10. ()

rawen

Viděl jsem 193 minutovou verzi - jen je škoda, že už jsem předtím asi čtyřikrát viděl americké Statečné, takže jsem věděl děj dopředu. Je to opravdu kus filmového kumštu - herecké výkony, kamera, prostředí i děj. Pěkná mlska. 9/10 ()

maseer2

sedm srandovních "samurajů" budících na první pohled dojem, že by jim člověk nesvěřil ani hlídání psa své milované tchýně, je najato vesnicí, která je plná převážně retardovaných obyvatel, na ochranu před neškodnými bandity, z nichž vůbec nejde strach.. a všichni neustále zmateně pobíhají sem a tam.. takže se ptám: proč to proboha muselo trvat tři nekonečné hodiny??? alespoň že John Sturges měl dost rozumu, aby při transformaci samurajů na statečné děj o dobrou hodinu zkrátil.. ()

BigDeal

Celý čas som nemohol uveriť, že je to z roku 1954 a vďaka ČT som si tento film mohol vychutnať v pôvodnom znení. Celkovo ale "len" 4,5* lebo aj keď sa jedná o prepracovaný snímok s kopou výborných scén, tá dĺžka je miestami neúnosná (hlavne o pol druhej v noci :) ()

Hwaelos

Jsem rád, že jsem si jako první nakročení do Kurosawova světa (vím, odkládal jsem to dlouho) vybral právě Sedm samurajů. Kamerové kompozice s nízkou ohniskovou vzdáleností jsou brilantní, rychlost střihu a rychlé, ale pečlivé kamerové jízdy na svoji dobu nevídané. Závěr překvapivě jiný než v případě Sedmi statečných, ale přesto silný a pasující. Dva muži, kteří si uvědomují, že vybojovali bitvu pro svět živých, svět, do kterého nikdy nebudou patřit. ()

murakamigirl

Dopozerať tento film nie je pre diváka oboznamujúceho sa s Kurosawom hračka. Veľmi mierne tempo deja plus vyše 200- minútová stopáž (SE) stoja za tou príčinou. Mne sa to podarilo na 2. pokus, ani ten sa však neobišiel bez ťažkostí s udržaním sústredenosti i bdelosti. Preto sa ani neodvažujem komentovať do priveľkej hĺbky. Kurosawa nás vynikajúco uvádza do časopriestoru a zápletky, od úvodných/ -nej minút/ minúty si získa náš záujem. A záujem nemizne, to, čo sa kvôli rozvláčnemu rozprávaniu stráca, je spojenie s príbehom, pretože slabne sústredenosť. A tak samurajské súboje, absolútne dejové a emocionálne vrcholy snímky, divák (začínajúci s A.K.!!!) dostatočne neocení. Od najlepšieho- buď sa premáha odsledovať to, nepremáha sa a vzýva čo najbližšie záverečné vykúpenie alebo- čo patrí k možnostiam- sa k súbojom ani nedostane..... Film vás však strhne vo svojom výraze- úchvatná mimika, gestá hercov a kamera, ktorá ich živo prenáša na obraz, ale i vo svojich myšlienkach..... Kurosawa precízne a pozoruhodne pracujúci s ľudskými emóciami. V tom je Sedem samurajov 100%. Hodnotenia sa zriekam. V budúcnosti zbehlejšej po Kurosawovej stránke to napravím a možno (alebo skôr pravdepodobne(?)) sa zmení aj môj postoj. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)