Hudební skladatel Pavel Bertl je nenapravitelný hýřil a vášnivý hráč, jeho finanční situace proto vypadá velmi neutěšeně. Takový život těžce nese jeho půvabná choť, která svého rozmařilého mužíčka stále miluje. Přičinlivý právník přesvědčí Pavla, aby dal Heleně svobodu a postará se i o léčku, která má dokázat manželovu nevěru… Důvod k rozvodu je jedna z nejzdařilejších komedií Karla Lamače z rodu tak zvaně společenských a dominují v ní Oldřich Nový jako flamendr a karbaník, Adina Mandlová jako oddaná a milující manželka a Anny Ondráková v roli atraktivní dívky, která má manžela kompromitovat. Předlohou k filmu se stala divadelní hra německého autora Karla Bachmanna "Hráč". Karel Lamač si byl vědom nedostatků poněkud těžkopádného námětu, a proto i do ostatních rolí obsadil tehdejší hvězdy filmového nebe, které garantovaly příznivé přijetí u diváků – kromě již zmíněných se ve filmu setkali s Járou Kohoutem, Jindřichem Plachtou, Otomarem Korbelářem, Ferencem Futuristou a Jaroslavem Marvanem. Divákům se líbila i písnička Járy Beneše "Loučení" v podání Oldřicha Nového. Veselohra měla premiéru v srpnu 1937. Současně byla natočena i německá verze, ve které hrála Anny Ondráková stejnou roli. (Česká televize)

Billie777

Tahle komedie si rozhodně zaslouží jít do červených čísel. Svižná, vtipná a s příjemnými výkony herců. Obzvlášť dvojice Ondráková+Nový tuto komedii zvedají ještě výš. Anny Ondra tu s přehledem zastíní i sexbombu Mandlovou. Rozhodně se jedná o jednu z nejtaletovanějších prvorepublikových hereček. Škoda jen, že v českých filmech nehrála tolik... Dále nesmím opomenout i charismatického Otomara Korbeláře a skvělého Járu Kohouta. Pro mě min. 75 %. ()

klúčik

Bohužiaľ len priemerný film ... Aj keď herecké obsadenie je hviezdne, tak film zapadol medzi mhohé naivné komédie z tej doby... 50% ()

Hopper

Síce striedavo-oblačno, škoda občasných hluchých chvíľok a nie celkom vydareného konca, ale napriek tomu ide o nadpriemernú konverzačnú komédiu s niektorými nezabudnuteľnými okamihmi. Nový (jasný prím) aj Ondráková sú aj po 70-ich rokoch viac než znesiteľní, ostatní sú skôr do počtu. ()

wosho

Zábavný a naivní film z dob cilindrů a bílých rukaviček. Filmu jasně vévodí Anny Ondráčková, ale pan Nový s Járou Kohoutem ji zdatně dohánějí a v jistých momentevh zastiňují (byť každý jiným způsobem). Mandlová je tady jen roztomilá a Korbelář nudný. A jako vždy geniální a bezchybný Ferenc Futurista. Celkově se jedná o silný nadprůměr ve svém žánru i období vzniku. ()

Vesecký

Průměrná Lamačova komedie ničím nepřekvapila, možná jenom dost nesmyslným dějem, navíc se jedná o adaptaci divadelní hry, k níž asi byly dodělány přílepky, aby se z ní udělal jakýs takýs film. Karbaník Bertl asi není špatný člověk, třebaže propil svůj i manželčin majetek, ale přesto ho jeho žena omlouvá a chce s ním žít, jenže její advokát se rozhodl, že manžele rozvede za pomoci finty, k níž posloužila bývalá kouzelníkova asistentka Anny Ondráková. Anny mě v tomto filmu moc nepřesvědčila. V prvních letech zvukového filmu se její projev ještě dal s úspěchem snést, ale tady vedle kultivovaných Nového a Korbeláře se to těžce snášelo. Ale na druhou stranu se člověk občas zasmál, za skutečně nejvydařenější scénu považuji i já tu s Ferencem Futuristou. ()

Mlle

Zhruba první čtvrthodinka filmu je nebývale vtipná (kéž by dnes scénáristi psali komické dialogy s takovou lehkostí). Jakmile se však partička přesune na hory, začne maloměstská sága na hranici trapnosti. Anny Ondra je beztak vynikající ve všech rolích, je to rozená „komediantka“. ()

chrispe

Nevím proč, ale Důvod k rozvodu, i když je zde obsazen Oldřich Nový a na Otomara Korbeláře je radost pohledět, mě nikdy nijak zvlášť nebavil. Možná jen nepřicházím na chuť Anny Ondrákové, na které to tady tak trochu stojí i padá. ()

tranquill

Netypická role pro Oldřicha Nového. Anny Ondráková je sice kouzelná, ale film je dlouhý a po nekonečné hudební pasáži poměrně nudný. ()

ppospisil

To byla podívaná. Já pořád říkám že prvorepublikové herečky byly hezčí. :)) Filmová podívaná to nebyla až zas tak super jako Burianovy nebo Marvanovi filmy, ale bavil jsem se také dost dobře. Oldřich Nový tam hraje takového blázna, že Vás to snad musí bavit. Anny Ondráková tentokrát trumfovala Adinu Mandlovou, její raubířské postoje a oči stáli za to ji obsadit.Zase jsem se jednou ponořil do smyšlené reality krásy 30.let a užil jsem si to. 80% ()

Nocturno culto

Po Polské krvi další parádní film s kouzelnou Anny Ondrákovou...komedie s rafinovaně nastavenou zápletkou pobavila ..Nový s Kohoutem úžasní a takový Trégl a Pištěkem jsou tradičně perfektní.. ()

karlee

Anny Ondrákova velmi dobrá, taky Futurista i Kohout (kterého jinak moc nemusím), naopak Nový spíš slabší, to jeho pitvoření už mi občas leze krkem. Taky dumám, jestli toto má být jako happy-end, život s gamblerem a alkoholikem zas taková prča nebude... ()

IvonaK

Tak u této komedie člověk určitě neusne. Pořád se v ní něco děje, je plná hádek a ikdyž jsou Nový s Ondrákovou nuceni být spolu, tak se zkrátka k sobě prostě nehodí. Samozdřejmě zde Ondrákovou potká na horách láska Otmar Korbelář kterého si nakonec získá. Ale je samozdřejmě hloupost aby těžký alkoholik vydělal 500 Kč a jeho žena by mu všecičko odpustila a žili by spolu harmonický život. Na to jsem byla zvědavá nejvíc, jak se Nový s Mandlovou nakonec udobří. ()

Rattlehead

"Moderní hudba nesmí mít ani melodii, ani cit, ani srdce, protože jinak není moderní!" Tak tahle hláška Oldřicha Nového se spíše hodí na ty současné moderní sračky, které konzumuje přiblblá mládež, ale na tehdejší muziku mi přijde příliš nespravedlivá. Film je takovým standardem naší tehdejší tvorby. Nenadchne, ale ani neurazí. "Vy chcete dovnitř? - Ne, k voknu. - Áá, vy kvoknete...". ()

Olafson

Anny Ondráková, jejíž siluetu nikdo neviděl, a gambler a flamendr Oldřich Nový v hlavních rolí skvělé situační komedie. ()

Pitryx

Ke konci již dost únavné, vytrácí se i humor. Ale dá se to vydržet, i to občasné halekání, takže ve výsledku je zábava zaručena. ()

ostravak30

Četl jsem, že původně měla hrát Anny Ondráková s Huho Haasem. A podle mě je velká škoda, že tito dva se spolu v tomto filmu nepotkali, protože jim by to slušelo víc, což podotýkám s veškerou úctou, kterou si pan Oldřich Nový zaslouží. A. Ondráková byla ale výborná a dokonce bych řekl, že všechny předčila. Dokonce i Adinu Mandlovou, ta se mi tentokrát nelíbila. Komedie měla parametry trochu bláznivé divočiny ve stylu U pokladny stál...hlavně co se scén v hotelu týče. Ovšem potenciál to nenaplnilo. Manželka svého chotě miluje až moc bezmezně i když on postupně rozfofruje veškeré její jmění a bez kouska studu v tom pokračuje dál i když k nim chodí exekutoři. Přístup k exekutorům a exekuci je vůbec zajímavý. Pavel Bertl jim nabízí dýško a oni se mu zase omlouvají. Kouzlo staré doby je holt neopakovatelné. ()