Eli

Zoufalí rodiče přivedou jedenáctiletého chlapce stiženého vysilující nemocí na odlehlou kliniku, kde má podstoupit experimentální léčbu. (Netflix)

Pilda17

Slušný horor, ač jsem to ani nečekal. Slušná duchařina, která má špičkové rozuzlení. Kdo by to čekal, tak lže. NETFLIX hodně překvapil. 8/10 = 84% ()

Cappuccino

Približne polovica filmu to skúša na diváka klasickými lakačkami, a tak som si myslel, že opäť dostanem len obyčajný priemer. Záver ma však milo prekvapil, a preto môžem dať Eli s radosťou o jednu hviezdu navyše. P.S. vôbec by som sa nesťažoval keby bola snímka na konci ešte o niečo brutálnejšia a skrátená o záverečný odchod autom. ()

misterz

Na horor sa tu veľmi zaujímavo dokázal preklopiť dej, úplne o 180 stupňov. Pri konci sa to už dalo síce tušiť, no divák dlho nevie čo je vo veci. Hororová stránka tiež nebola najhoršia, aj keď bola väčšinou založená na ľakačkách - na spôsob, že niečo vyskočí z tmy, alebo sa ukáže v zrkadle. No väčšinu času to aj tak fungovalo skvele. Nadpriemer. 75/100 ()

pornogrind

Ze začátku to vypadá na průměrnou duchařinu s nefunkčníma lekačkama. Nakonec ale vítr fouká úplně odjinud. Moc jsem si od toho nesliboval takže jsem ve výsledku celkem spokojenej. Slabší 4 hvězdy. ()

mzss1

(62%) ELI, film, který jsem si od Netlfixu náhodně pustil. Moc jsem od toho neočekával, tahle látka je už docela dost ohraná. Ve výsledku nejsem nijak extra uchvácen, ale ani pohoršen. Jako jednohubka to na zabití večera fungovalo parádně. Vlastně nemůžu ani nic výrazného vytknout, jen to dle mého gusta postrádalo trochu napětí, ½ část filmu byla trochu táhlá a postavy průměrné. Nějaké ty lekačky byly zde obyčejné, závěrečná pointa nebyla až tak šokující, ale fungovala. Vznikl z toho tak trochu zvláštní závěr, který jsem ale přijal. Mohlo to být ještě víc, drsnější. Působilo to trochu uměle. Jinak celkově byl nápad s netypickou nemocí chlapce dobrý. Herci ušli, nejvíc mě teda bavila postava onoho chlapce – ten to zahrál parádně. Těžce se mi toto dílko popisuje, snaha zde rozhodně byla, špatný film to není. Jen ne nic, na co bych se mohl dívat opakovaně a co by mě vytrhlo z křesla. Hudba byla taková normální. Takže lepší a rozhodně koukatelný nadprůměr. ()

kingik

Takový překladatelský oříšek zde ještě nebyl. Eli (v jehož důmyslném jméně tkví to překladatelské martyrium), to je takový "skleníkový" klučina, k němuž jsou jeho rodičové zvláště úzkostliví, neb mu nemile hapruje imunitní systém, takže venkovní hraní pro něj spadá do oblasti scifi. Ven může jen ve speciálním obleku, který pro svou podobnost se skafandrem budí všeobecný posměch. Náhle však má šanci na vyléčení, když zamíří na speciální kliniku, která se specializuje na experimentální léčbu dětí stižených podobnou poruchou imunity. Pochopitelně v jejích prostorách řádí duchové, personál je podivný a holčina, co za ním dochází na plk z venčí, možná ví, co divák dobře tuší, tedy, že s klinikou není vše úplně v pořádku. Pokud jste se rozuzlení nějakým způsobem předem dohmátli, je to škoda, neb jste se připravili o nečekaně zajímavé vyústění a tvůrcům jste zkazili jejich tetelení se z toho, jak tu celou rafinovanou boudu umně vystavěli až do posledních minut filmu. Průběh filmu je poměrně znepokojivý, ve větší míře je vše soustředěno do rozlehlého a odlehlého "domácího" sanatoria, které má strašidelnou auru, a v drtivé většině se toho využívá. Kluk tedy bloumá/bloudí/pátrá po chodbách, frekventovaně se střetává s nějakým nadpřirozeným výjevem/přízrakem/zjevením, načež to má patřičně hutnou atmosféru a příjemnou formu plíživého děsu a klapotu sanic z bafání na všechny způsoby. Nekonformní režisér Ciarán Foy po letech tvůrčího půstu našel (tvůrčí) útočiště na Netflixu, přičemž ostřílená scenáristická sestava dovedně využila jeho talentu vyvolat mrazení na genitáliích i v jejich širokém okolí, takže výsledek je hororově podmanivý, vlezle strašidelný, načež se obětovalo gore, takže kdo chce zalézt pod deku a bát se, má možnost. Charlie Shotwell a spol. to odehrál spolehlivě, režisér udával rozšafné pokyny a je z toho podívaná s překvapivými tahy strašidelným štětcem. 10/10 ()

dr.horrible

S lepším režisérom mohlo ísť aj bez podstatnejších zmien v scenári o päťhviezdičkovú záležitosť, s kultovým potenciálom. Napríklad taká Sadie Sink sa do svojej role vyslovene hodí, ale je zle zrežírovaná a strašne zle hrá. Z tej neistoty až do záverečných minút sa dalo vytrieskať hodne, z toho finále mohla byť ikonická scéna, ktorá by sa ešte o tri dekády púšťala v zostrihoch na odovzdávaniach cien akadémie (kto videl aspoň jedno, vie o čom hovorím). Takto tu máme mainstreamovo zamenitelnú, sterilnú rutinu, nepresvedčivých hercov, nudnú kameru, celá prvá tretina filmu je max dvojhviezdičkové béčko, a nevyužité všetko. Tri hviezdy, ktoré bolia. ()

Anderton

Eli v konečnom dôsledku neprináša nič, čo by sme už nevideli. V prvej hodine sa viac menej stále opakujú tie isté scény, až kým chlapec nezistí, v akom nebezpečenstve sa vlastne ocitol. No a potom nasleduje zvrat za zvratom až do finále, kde zase zistí niečo úplne nové. My zase toho moc nového nezistíme. Témy, ako bezbrehá materinská láska, prijatia vlastnej identity, prípadne akási možno až satira na dnešnú mládež, ale to skôr nie, tu už skrátka boli. Takže inak solídna hororová jednohubka, kde najväčší humbuk robí samozrejme matka, ktorá je celý čas na nervy. Malý to tiež nemá ľahké a občas sa mu človek diví, že radšej nespácha sebevraždu. No ale to by bola veľká chyba, ako ukazuje pointa... ()

Kudly4

Tak ani tenhle harant, alias syn temnoty (háhá) mě nepřesvědčil o tom, že bych měl začít mít v oblibě Horory s dětmi. Je to pěkně natočený, finále celkem taky fajn, ale jak jsou v tom děti, není to prostě moje parketa. Eli je v mých očích jen další Horor, který ocení pouze divák, jenž si tento žánr pustí svátečně. ()

silentname

"Eli" je pre mňa mix dobrého a zlého. Neviem čo si z toho mám nakoniec reálne odniesť. Záverečná časť je spravená dosť dobre a má zaujímavé elementy, no súčasne ako divák som mal po celú dobu pocit, že niečo bude inak, ako sa tu prejavuje. Pozerať sa to dá, no najlepšie veci sa podľa mňa odohrajú počas posledných 20 minút. Tam sú rozhodne najsilnejšie a najzaujímavejšie momentky. Film ma celkom dobré obsadenie. Musím povedať, že vidieť v jednom filme Kelly Reilly, Lily Taylor a Sadie Sink je dosť zaujímavé. A hlavne Kelly Reilly vie veľmi dobre predať scénky, kde prejavuje lásku voči svojmu synovi. No na druhú stranu si povedzme jeden fakt. Niektoré veci je asi lepšie nerobiť. Vieme ako to dopadlo, keď sme naposledy sledovali film "Amityville: The Awakening". Rozhodne nie dobre. A tu je to podobné. Nevem či koniec chce indikovať pokračovanie, no nemyslím si, že by to nejako stálo za to. Aj keď to má pár dobrých vizuálov, tak film nevie moc dobre zase budovať atmosféru. Scénky by boli efektnejšie, keby som ich už nevidel. Mám pocit, že jednotlivé strašidelné momentky sú už relatívne staré. Hlavne počas prvých dvoch tretín. Ako som povedal. V závere sa veci vygradujú a všetko sa stane oveľa silnejším. A niektoré vizuály v tejto časti sú super. No pôsobí to, ako keby sa film počas predchádzajúcej hodiny tomu nejako bránil. A nemyslím si, že bol na to reálny dôvod. Za jedno pozreie to možno stojí, no pre mňa je to viac priemerný film. Tohto roku som už videl strašidelnejšie filmy, než je tento. Každopádne je ale pravda, že Ciarán Foy urobil krok vpred oproti svojmu poslednému režijnému projektu. Hodnotenie: C+ ()

SeBig

Opět jsem nečekal a příběh mě naprosto dostal. I když sem čekal lepší twist nakonec, i tak jsem byl napjat po celou dobu s otevřenou držkou jak hladovej zombie. ()

Marze

Film je více zmatečný než děsivý. Zapamatovatelných je posledních 15 minut. Film je roztroušený na mnoho známých hororových sekvencí. ()

heyda

Několik hodně zajímavých momentů se rozhodně našlo. Ten závěr byl docela hustý, jenom mu chyběla trochu lepší technická stránka, už to bylo moc počítačový, ale jako celek docela působivý horůrek, který vám nedá vydechnout. ()

TheEvilTwin

Nemocný chlapec alergický na svět podstupuje virovou genovou terapii ve starém domě spolu s doktorkou vedoucí výzkum, ale postupem času se ukáže, že to není až tak jednoduché a doktorka skrývá šokující tajemství. Film se téměř celou dobu drží v průměrných kolejích, občas pár lekaček, atmosféra se celkem pěkně buduje, ale to, co film dotáhlo na čtyřku, je excelentní konec, který bych nečekal ani ve snu. Přitvrdilo se, zabíjelo se a finální rozuzlení mě dostalo. Věřím, že o Elim se bude dlouho mluvit, protože za poslední dobu je to jeden z těch originálnějších kousků, jehož efekty navíc nepůsobí vůbec lacině, a tak jako výsledek nečekaně překvapil. ()

ARI50

Slabší atmosféra ale určitě zajímavý kousek, nemoc chlapce nechce nikdo a duchy poté taky ne, ale konec hodně zapůsobil takže super nakonec. ()

JASON_X

Na filmech od Netflixu je fajn, že na sebevětší pitomost se dobře kouká, protože je prvotřídně natočená. A Eli není výjimkou. A nakonec to ani nebyla taková pitomost, jak jsem se původně obával, protože "horrory" s dětmi obvykle fakt nemusím. Klučina s brutální formou alergie, proti které byla moje dětská senná rýma jen neznatelné šimrání v nose, se stane obětí pochybné léčebné metody pochybné doktorky a pochybných sester v pochybném domě. Děj se sice dost dlouho vleče a připomíná spousty obdobných kvazihorrůrků o dětičkách a strašidelných domech, ale slušně vygradované finále s překvapivou pointou nakonec za to čekání stojí. ()

luka4615

Upřímně, už jsem v to ani nedoufal, nicméně toto je v rámci hororového žánru velkým a povedeným překvapením. Eli zaujme především precizním budováním atmosféry a nečekaným finálním rozuzlením, u něhož jsem napětím téměř nedýchal. Jen škoda několika otravných hororových klišé, které se bohužel vyskytnou i zde. Až na tento drobný detail se tedy jedná o skvěle zpracovanou záležitost, u níž si budete užívat každou minutu stopáže. Tohle je zkrátka duchařský horor podle mého gusta! ()

Morholt

Z žánrového hlediska je tady všechno správně. Film se může spolehnout na výbornou atmosféru, nástupy strašidel jsou efektivní a těch několik lekaček spolehlivě funguje. Samotná zápletka může působit tuctově, ale díky netradičnímu postižení, kterým hlavní hrdina trpí, tomu tak není a navíc závěrečná třetina přináší překvapivý obrat, který je o to příjemnější, že nepůsobí samoúčelně. Jenže Foy neměl šťastnou ruku během castingu. Kluk je protivný až běda, jeho otec je na pěst a Kelly Reilly jsem mateřskou polohu nevěřil, ačkoliv to je dáno tím, že jsem jí poslední dva roky sledoval v roli bezohledné mrchy. Jediný, kdo jakž takž obstál, byla Lili Taylor, která se pomalu ale jistě stává etablovanou hororovou herečkou, ale i od ní bych čekal víc. I tak se ale jedná o hodně slušný kousek, který stojí za vidění a lze doporučit nejen ortodoxním fandům. 75% ()