Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rosomak
  ***

  Zatímco Lawrence z Arábie a Most přes řeku Kwai ve mě vyvolaly hluboké emoce, u Doktora Živaga jsem obdivoval "pouze" jeho produkční kvality. Navzdory své výpravnosti a rozsáhlosti (přes tři hodiny) je příběh filmu podle mého názoru příliš přímočarý a strašně jednoduchý. Doktor Živago je tak pro mě filmem, kterému sice přiznávám určité kvality a výlučnost v kinematografickém kontextu, ale v rámci Leanovy tvorby jde podle mě o značný poklesek (a přechod k rutině) od jeho předchozích snímků.(13.7.2011)

 • L_O_U_S
  *****

  "Bůh trestá dobré lidi." Film, který si mě postupem času tak získal, že nakonec navyšuju hodnocení na plný počet hvězd a řadím mezi oblíbené filmy. Lean režíruje velkolepě a podmanivě, přesto ale citlivě a s velkým smyslem pro detail (což není možné zachytit při jediném zhlédnutí). Doktora Živaga si pustím tak jednou za rok, když mě přepadne chuť nechat se unášet nemilosrdným během dějin a láskou dvou lidí, která sice stojí na zrazování druhých, ale tomu Jurijovi a Laře to prostě musíte přát. K tomu Maurice Jarre, který ze sebe vydal to nejlepší, a úžasná kamera a výprava. Takhle nějak vypadá dílo filmového génia. "A nic si prosím nenalhávej. Líbilo se nám to oběma." (556.)(4.5.2010)

 • OG_Swifty
  ****

  Lean byl ocividne masochista, alespon co se stopaze jeho filmu tyce.. Na druhou stranu jeho filmy proste maji kouzlo a je jedno, jestli to je z tropickyho Japonskyho zajateckyho tabora, prostredka Arabskyho poloostrova nebo mraziveho Uralu. V prvni rade musim ocenit herecke obsazeni, protoze se jedna ve vetsine o ikonicke a legendarni herce, jez je na platne proste radost sledovat. K tomu treba pricist uchvatnou kameru, kostymy a hudbu a krasu predstavitelek obou stezejnich zenskych postav (ktera vynika i v tech zasranejch usankach a celkove nevzhlednych dobovych kostymech), a mame tu skoro perfektni film. Bezmala 200 minut je ale vrazedna stopaz, dal mi vadila ta anglictina - proste bez rustiny to nejde, predevsim ty deti znely predabovany uplne dementne, a nakonec ani nevim, jak to vlastne dopadlo s Tonyou, ktera byla od zacatku do konce mega dobracka. Chci vedet, jestli v Parizi dozila, cekala na soudruha, zabili ji komunisti nebo co?? Chci to vedet!(17.6.2017)

 • Avalon820
  ****

  Doktor Živago coby román je vcelku dosti dlouhým dílem (na ruské poměry jde však o standard) a řežisér David Lean evidentně necítil potřebu jej nějak zvlášť zkracovat. Byla to chyba? 3 hodiny a 15 minut je délka skutečně vražedná a pokud by si kvalitou svého výtvoru nebyl na 100% jistý, těžko by ponechal takto dlouhou minutáž - koneckonců, kdo by se vydržel dívat přes tři hodiny na blbost, že? A já musím uznat, že Doktor Živago skutečně dobrý film je. Místy rozvláčný tak, jak je rozvláčná předloha, ale natolik věrný a působivý, že si nemohu stěžovat. Už sama výpovědní hodnota je prvkem, který já osobně nemohu neocenit, o skvělých hercích, malebných scéneriích a do jisté míry i strhujícím příběhu nemluvě.(13.11.2011)

 • joker.george
  ****

  Nepřipadá mi, že by podobných filmů byla hromada. O to víc si jich vážím a stráveného času s nimi nelituji. Doktor Živago je monumentální, fascinující a na mě příliš neosobní a odtažitý, ale s tím se dokáži smířit, zvlášť když v sobě skrývá kus historie, umění a volá po dalším zhlédnutí.(6.6.2017)

 • - Zamítnutými alternativami na roli Lary byly Yvette Mimieux a Jane Fonda. (Ajka1)

 • - Scéna, kde Lara (Julie Christie) dá facku Kamarovskemu (Rod Steiger), který ji facku oplatí, se neodehrála přesně podle scénáře. Herec jí oplatil facku pouze při natáčení a překvapená reakce Christie byla tudíž skutečná. (Ajka1)

 • - Varykino se ve skutečnosti nachází západně od Moskvy, nikoliv východně, jak jej zobrazuje film na Sibiři. (Ajka1)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace