Rád bych dal 5 hvězd. A třeba i jednou dám. Ale zatím mi mírně vadila ta nekonečná náhodnost lidí potkávajících se opakovaně po letech v Rusku (není Rusko velké? Tady postavy cestují od Moskvy po Ural a neustále na sebe zcela náhodně narážejí) a jakýsi zlý člověk, co chce hrdiny pořád zachránit, i když ti se ho neostýchají doslova vyhodit z domu, protože "je zlý". Je to úžasný film, má skvělou atmosféru, ale dějově má mouchy. A je mi jedno, jak kacířsky to zní (protože to jsou výtky spíš k předloze). Možná, že to dokonce má nějaké vysvětlení. Já to ale nevidím.(15.11.2010)

Charizmatický Omar Sharif byl naprosto dokonalý a famózní. Boris Pasternak získal za román Nobelovu cenu za literaturu (1958), ale byl ji nucen odmítnout kvůli obrovskému odporu a tlaku Sovětského svazu. Pasternakovo dílo k sobě pouta tolik pozornosti jako žádné jiné. Film získal své ocenění zaslouženě.(29.10.2008)

Až po zhlédnutí tohoto snímku na TCM v širokoúhlé verzi jsem konečně pochopil do nebes vynášenou režii Davida Leana. Když jsem viděl Živaga a Lawrence z Arábie jen v české ořezané verzi, nechápal jsem proč je z tak obyčejných obrazů odvařeno tolik lidí. Až teď jsem zjistil, že ty záběry jsou úchvatné a Leanovy filmy doopravdy chladně dokonalé... to jen domácí televizní stanice se chovají nekulturně.(17.2.2003)

Nádherný film. Všechny herecké hvězdy přímo zářily a užívaly si tento film. Mám DVD s druhým natočeným Doktorem Živagem z r.2002, ale kdepak !! Tomu z roku 1965 se nevyrovná. Za prvé mi tam chybí Alec Guinness v roli bratra Dr.Živaga, který se dal k bolševikům (a zůstal člověkem), pak mi tam chybí úžasná postava Roda Steigera, ale hlavně přenádherná hudba... která stále hybe hudebním světem. Tohle DVD tak mít ...! Nemluvím o Omaru Shariffovi a Julii Christie - to by bylo nošením dřeva do lesa. 5* Dne 9.dubna 2011. Přání se mi splnilo. Vlastním tento film z roku 1965. Chci vám, přátelé, něco napsat : koupila jsem si tento film za 199,-Kč jako mimořádnou edici, vydanou ke 45.výročí vzniku filmu. Má 2 discy. Bylo mi divné, když jsem DVD rozbalila, že jeden kotouč má (jako zvykem) barevný potisk na vrchní straně a upozornění, že se jedná o "bonusový disk", kde jsou rozhovory s Omarfem Šarifem, Geraldinou Chaplinovou, ukázky z natáčení filmu, atd. Druhý disk byl nahoře i dole pouze stříbrný bez potisku. Nic víc. Divné... pustila jsem tedy tento disk a l.díl proběhl perfektně. No jo, ale kde je 2.díl ? Hodinu jsem si s disky hrála, vše zkoušela, volala POPRON, reklamovala,ale oni též nic nevěděli, prý ať to vrátím. Zoufale jsem seděla, téměř vzteky brečela a pak mě napadla "zabijácká myšlenka". "Já ten kotouč zničím, když je to na h...o." A stříbrný kotouč jsem obrátila naruby a pustila..... HEUREKÁ ! Na zadní straně stříbrného kotouče byl 2.díl nádherného filmu ! Hleděla jsem nevěřícně a okamžitě vytočila znovu POPRON, abych jim tuto věc oznámila. Téměř nevěřili, děvčata se smála, ale děkovala, že to nevěděly a pokud by měly příště reklamaci, že jsou poučené. Napsala jsem to tady proto, abyste byli poučeni, pokud by se vám něco takového přihodilo.(8.10.2007)

,,LIDÉ MILUJÍ BÁSNĚ A BÁSNÍKY. RUSOVÉ ZE VŠECH NEJVÍC."… /// Epická romance, která bude (zřejmě) bavit věčně. A celkem chápu, proč kniha nemohla vyjít v Sovětském svazu a proč se po ní ,,na západě“ mohli utlouct. Zřejmě nesmrtelný zpracování, který se bude velmi složitě překonávat. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmenný román, která v roce 1956 napsal Boris Leonidovič Pasternak, číst nebudu. 2.) Jsem komunista! Soudruh Lenin, sovětská železnice a zdravotnictví jsou můj vzor! /// PŘÍBĚH ***** HUMOR(2.10.2014)

• - Režisér David Lean byl za svého života známý svou velkou trpělivostí s lidmi i s rozmary přírody, a tak strávil přípravami a natáčením 3 roky svého života. (Lynette)

• - David Lean si přál, aby Tonyu hrála Audrey Hepburn. Byl ale natolik uchvácen výstupem Geraldine Chaplin, že se nakonec rozhodl obsadit ji. (Ajka1)

• - Kritika o film po prvním promítání pochvalně rozhodně nemluvila. Magazín Newsweek se konkrétně vyjádřil o filmu jako o „fušeřině“ a „nemastné kameře“. Davida Leana zasáhly navzodry popularitě mezi širokou veřejností tyto kritiky tak hluboce, že se zapřísáhl, že už nikdy žádný další film nenatočí. (Ajka1)