Když ještě WETA nevyvinula MASSIVE a počítače nezvládaly vygenerovat ani pár moskevských panoramat, stavěly se poctivé konstrukce, šily tuny kostýmů a studiovou halou proudily stovky komparzistů. Vše jako kulisa pro hollywoodské melodrama, ani ne tolik antických rozměrů, jako spíš těch osobních a dost tuctového vyznění. V čele Živago, ceněn jako svobodomyslný básník a zručný doktor, zároveň podvádějící svou ženu, rodinu a šidící armádu o své kvality dezercí. Za zásadní omyl považuji šlechtění a vyzdvihování těchto individualistických hodnot nad těmi klasickými, přestože básně nezaslechneme a operace nevidíme. Doktor Živago je hlavně na emoční struny brnkající západní zbraň, vhodně zmedializovaná po autorově smrti a o ruských poměrech toho neřekne o moc víc, než sovětské propagandistické filmy. ___ Taktéž mě překvapilo, že i přes dramatické období, v kterém se Živago odehrává, je všechno líčeno absolutně mdle, nevzrušivě, resp. bez nahuštění silnějších stimulů, na které si diváci v 60. letech snadno přivykli (Hitchcock, bondovky atd.). Obrovský finanční úspěch nechápu. I o 26 let starší Jih proti Severu je akčnější a senzacechtivější.(24.6.2012)

,,LIDÉ MILUJÍ BÁSNĚ A BÁSNÍKY. RUSOVÉ ZE VŠECH NEJVÍC."… /// Epická romance, která bude (zřejmě) bavit věčně. A celkem chápu, proč kniha nemohla vyjít v Sovětském svazu a proč se po ní ,,na západě“ mohli utlouct. Zřejmě nesmrtelný zpracování, který se bude velmi složitě překonávat. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmenný román, která v roce 1956 napsal Boris Leonidovič Pasternak, číst nebudu. 2.) Jsem komunista! Soudruh Lenin, sovětská železnice a zdravotnictví jsou můj vzor! /// PŘÍBĚH ***** HUMOR(2.10.2014)

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Krásné, ale dlouhé, kruté, ale výstižné. Lékař Živago a jeho život a jeho dvě osudové ženy v revolučním Rusku. Nesmírné kontrasty Ruska a jeho obyvatel byly výstižně zfilmovány geniálním britským režisérem Davidem Leanem. Omar Sharif, Julie Christie a Geraldine Chaplin dali svým postavám plný filmový život v pěti oscarovém eposu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=wAWrXTn5Www(31.1.2010)

Spektakulárnosť a silné herecké výkony nestačia. Lean nie je "veľký rozprávač". Slasť z rozprávania je to posledné, čo mu ide. Práve naratívna časť jeho diela je podľa mňa najslabšia. Čo môže dojať je tá opulentná výprava a kamera. Takže kto má rád precízne komponované veľké dlho trvajúce celky, ten si príde na svoje. Keby tam bolo však trocha viac napätia (ktoré som zažil u Leana len v Moste cez rieku Kwai), bol by to plný počet.......................Porovnávať to s predlohou nemá zmysel. Tá kniha je asi nesfilmovateľná. Apropo Leanov rozvláčný štýl ani neumožňuje preniesť na plátno všetky kľúčové momenty z knihy.(29.7.2012)

Více než tříhodinový kolos, který mě krom uhrančivého Sharifa a překrásné Julie Christie zaujal především fantastickou výpravou, která se dnes (kromě jedniček a nul) už vůbec nenosí. A tak narozdíl od Lawrence, kde to obstaraly jen různé variace pouště, nemám nutkání střihačům zasahovat do řemesla. Prostě romantyčka jak bejk.(7.4.2010)

• - V Rusku směla být kniha „Doktor Živago“ vydána až v roce 1988, před tímto rokem byla kniha všemi způsoby kritizována. (Varan)

• - Ve scéně, kdy Kamarovsky (Rod Steiger) poprvé políbí Laru (Julie Christie), její překvapení a vzpíraní se je skutečné, protože ji Steiger záměrně políbil „francouzsky“. (Ajka1)

• - Scény z Moskvy byly natáčeny ve Španělsku za vlády Franca. Při natáčení noční scény, kdy ruští dělníci zpívají Internacionálu, se řada místních probudila a začala oslavovat, neboť se domnívali, že Francův režim padl. Filmový štáb musel vysvětlovat přiběhnuvším policistům, že se jedná pouze o natáčení. (L_O_U_S)