Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Fanucci
  *****

  Davidu Leanovi se podařil mistrovský kousek. V Doktoru Živágovi se spíš soustředí na osudy hlavních postav, než na politické události. Ty jsou samozřejmě velice důležité a děj zásadně ovlivňují, ale člověk nemá pocit, že mu režisér podsouvá nějaký politický názor. Celý film je tedy sice dlouze, ale dokonale odvyprávěn z pozice neutrálního pozorovatele. Výkony Omara Sharifa a Julie Christie jsou naprůměrné, ale Rod Steiger v roli Komarovského mě nadchl. Komarovského chladná vypočítavost a racionalita, s kterou přežívá v době politických změn a vstupuje do života hlavních hrdinů jsou scénáristou mistrně vystihnuty a Steigerem skvěle zahrány.(20.3.2005)

 • Mi Nü-Chai
  *

  Opět nepovedená snaha převést značně rozměrnou a obsáhlou knihu do filmu, i když trvá téměř 200 minut, spousta důležitých věcí je jaksi mimo záběr, zůstala jen hlavní linie týkající se cca čtyř-pěti postav, celkové ovzduší Ruska se vytratilo asi někde v Manchesteru při natáčení davových scén s dělníky z místních oceláren, herci jsou směs všeho možného, ale Rusa mezi nimi nenajdeš ani mikroskopem...hlavně Živago v podání Omara Sharifa je chutný, celý film má střídá tři výrazy (stupidně rozzářená tvář tupce, přesmutný výraz ubíjeného tuleního mláděte a snaživě zachmuřený zásadový muž, přičemž ten první má usídlen v obličeji po většinu času), vypadá jako arabský floutek v lázních a podezírám jej z toho, že umí dost věcí, ale hrát asi moc ne..i když, zde bude asi na vině scénář, který hercům příliš šancí k předvedení svého umu nedával. K dovršení všeho se zde mluví anglicky, i když všechny nápisy jsou azbukou, což k vytvoření atmosféry opravdu velmi pomáhá. Navíc dílo obsahuje několik nechtěně komických a vyloženě hloupých scén.(28.11.2006)

 • RHK
  *****

  Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Krásné, ale dlouhé, kruté, ale výstižné. Lékař Živago a jeho život a jeho dvě osudové ženy v revolučním Rusku. Nesmírné kontrasty Ruska a jeho obyvatel byly výstižně zfilmovány geniálním britským režisérem Davidem Leanem. Omar Sharif, Julie Christie a Geraldine Chaplin dali svým postavám plný filmový život v pěti oscarovém eposu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=wAWrXTn5Www(31.1.2010)

 • Anderton
  ****

  David Lean bol megaloman. V časoch, keď ešte toto slovo nevyvolávalo úšklebky. Ako dnes, keď dostávame od súčasných megalomanov iba trikové orgie. Pri mnohých scénach som si hovoril, aká to musela byť drina, naaranžovať takúto scénu s toľkými štatistami. O minútu nasledovala ďalšia. Podobne, ako v Lawrencovi platí, že filmu by neuškodilo trochu prestrihať. Dnes by išiel do kín v dvoch dieloch. Škoda, že to nenapadlo producentov v roku 1965, mohli zarobiť 2x. Miernym mínusom bol pre mňa určitý emocionálny chlad, myslím, že ženy táto romantika dojme omnoho viac.(2.6.2012)

 • Avalon820
  ****

  Doktor Živago coby román je vcelku dosti dlouhým dílem (na ruské poměry jde však o standard) a řežisér David Lean evidentně necítil potřebu jej nějak zvlášť zkracovat. Byla to chyba? 3 hodiny a 15 minut je délka skutečně vražedná a pokud by si kvalitou svého výtvoru nebyl na 100% jistý, těžko by ponechal takto dlouhou minutáž - koneckonců, kdo by se vydržel dívat přes tři hodiny na blbost, že? A já musím uznat, že Doktor Živago skutečně dobrý film je. Místy rozvláčný tak, jak je rozvláčná předloha, ale natolik věrný a působivý, že si nemohu stěžovat. Už sama výpovědní hodnota je prvkem, který já osobně nemohu neocenit, o skvělých hercích, malebných scéneriích a do jisté míry i strhujícím příběhu nemluvě.(13.11.2011)

 • - Ve scéně, kdy Kamarovsky (Rod Steiger) poprvé políbí Laru (Julie Christie), její překvapení a vzpíraní se je skutečné, protože ji Steiger záměrně políbil „francouzsky“. (Ajka1)

 • - Snímek dodnes v různých anketách vítězí v kategorii "nejdojemnější scéna loučení v dějinách kinematografie". (Lynette)

 • - Když byl scenárista Robert Bolt dotázán, zda-li považuje obsazení Sarah Miles do role Lary za dobrou volbu, řekl: „Ne, je to jen severská coura.“ Bolt se s Milesovou později oženil. (Ajka1)