Pekný film, celkom dobre obsadený a s úctyhodnou výpravou. Ale vnímam ho len ako fragment na motívy jedného diela, ktoré má tak blízko k dokonalosti ako málo čo. A preto je medzi Pasternakovým eposom a týmto spracovaním naozaj priepastný rozdiel (v prospech románu samozrejme). V tej priepasti snáď sídli vodopád slov, ktoré sa do žiadneho trojhodinového sledu pohyblivých obrázkov nemôžu pomestiť. A tak penia očami čitateľov. Doktor Živago je tisíckrát opísaná estetika a láska k nej. Bolo mi nesmiernou cťou v nej listovať. Tento klip, ktorý sa ňou inšpiroval, je len chutný dezert, inak ho vnímať neviem a nebudem.(17.11.2013)

Niet pochyb o tom, ze reziser David Lean vedel natocit velke vypravne filmy a v case premiery jeho filmov museli mat obrovsky divacky ohlas a taktiez aj Akademie. Dlzku LAWRENCA Z ARABIE (1962) som zvladol asi najlepsie, o nieco menej som zniesol o trosku nudnejsiu CESTU DO INDIE (1984) a nieco medzitym je Doktor Zivago. Nemozem povedat, ze by bol film zly, len proste tu dlzku niekedy naozaj nemozem zniest, akokeby bolo Davidovi luto natoceneho materialu a okrem toho mi chybali informacie, v ktorych rokoch sa mnohe sceny odohravali, kedze roky utekali rychlo. Viem, ze tam boli spominane vojny alebo Lenin, ale aj tak by som privital presnejsie roky. Takze skoda niektorych zbytocnych usekov a pridal by som aj tu 4 hviezdicku. Film mal az 10 nominacii a z nich ziskal az piatich Oscarov skor z technickych kategorii, ale aj za krasnu hudbu od Maurica Jarreho, ktoreho si urcite zasluzil. Z nominacii zostali herec vo vedlajsej ulohe Tom Courtenay, avsak Oscara ziskal Martin Balsam za ulohu v romantickej komedii A THOUSAND CLOWNS (1965). Dalej reziser David Lean a najlepsi film, avsak v konkurencii boli vitazmi v oboch kategoriach reziser Robert Wise za muzikal ZA ZVUKU HUDBY (1965)... 26.05.2010 _______ Omar Sharif - (Yuri) +++ Julie Christie - (Lara) +++ Geraldine Chaplin - (Tonya) +++ Rod Steiger - (Viktor Komarovsky) +++ Alec Guiness - (Yevgraf) +++ Tom Courtenay - (Pasha) +++ Siobhan McKenna - (Anna) +++ Tarek Sharif - (8 ročný Yuri) +++ Klaus Kinski - (Kostoyed) +++ Hudba: Maurice Jarre +++(26.5.2010)

Monumentální epos s deprimující atmosférou, který i přes značnou délku diváka vtáhne do příběhu a vyplivne jej až po závěrečných titulcích. Strastiplná životní pouť lékaře v porevolučním Rusku je korunována skvělým herectvím Omara Sharifa, krásnou hudbou i výpravou; režisér se převodu slavné Pasternakovy literární předlohy na filmové plátno zhostil na výbornou. Dojemné romantické drama, kterému čas nijak zvlášť neubral na lesku.. Proč tedy nehodnotím plným počtem? Mám takovou charakterovou vadu: já na tu romantiku jaksi moc nejsem... 80%(20.5.2009)

Nesporně jeden z nejlepších filmů z občanské války v Rusku, který ukazuje ruskou společnost v dobách revolučních. Není možné zapomenout vše prožité v tomto filmu, hlavně pro ty kdo chtějí znát pravdu o ruském národu v dobách bezpráví a strádání, kterým Rusko prošlo, román od Borise Pasternaka, který byl námětem pro film Doktor Živago, má pravdivý, neidealizovaný obraz sovětské země. Osud hlavního hrdiny Živaga je dramatický, ale malinko to kazí moc uhlazené tváře a dobře vypadající postavy filmu.(15.8.2007)

Kolosálna freska, ktorú keby sme označili slovom NÁDHERNÁ, bolo by to slovo nedostačujúce. Dokonale komponované zábery - skvelá práca s kamerou a svetlom - ohromujúca a prekrásna výprava a kostýmy a pútavý dej, ktorý aj napriek dlhej minutáži nenudí. Herci z môjho pohľadu hrajú trošku striedmo, a niektorý aj prehrávajú - vidno to hlavne na Julie Christie. Suma sumárum - majstrovské dielo svetovej kinematografie.(22.11.2010)

• - Přestože je doktor Živago básníkem, ve filmu nezazní ani jedna z jeho básní. (L_O_U_S)

• - Tažení partyzánů přes zamrzlé jezero se ve skutečnosti natáčelo při teplotě přesahující 30° Celsia. Přes koryto řeky byl položen železný plát pokrytý falešným sněhem, který tvořila převážně mramorová moučka. (Ajka1)

• - Režisér David Lean byl za svého života známý svou velkou trpělivostí s lidmi i s rozmary přírody, a tak strávil přípravami a natáčením 3 roky svého života. (Lynette)