Zatímco Lawrence z Arábie a Most přes řeku Kwai ve mě vyvolaly hluboké emoce, u Doktora Živaga jsem obdivoval "pouze" jeho produkční kvality. Navzdory své výpravnosti a rozsáhlosti (přes tři hodiny) je příběh filmu podle mého názoru příliš přímočarý a strašně jednoduchý. Doktor Živago je tak pro mě filmem, kterému sice přiznávám určité kvality a výlučnost v kinematografickém kontextu, ale v rámci Leanovy tvorby jde podle mě o značný poklesek (a přechod k rutině) od jeho předchozích snímků.(13.7.2011)

"Bůh trestá dobré lidi." Film, který si mě postupem času tak získal, že nakonec navyšuju hodnocení na plný počet hvězd a řadím mezi oblíbené filmy. Lean režíruje velkolepě a podmanivě, přesto ale citlivě a s velkým smyslem pro detail (což není možné zachytit při jediném zhlédnutí). Doktora Živaga si pustím tak jednou za rok, když mě přepadne chuť nechat se unášet nemilosrdným během dějin a láskou dvou lidí, která sice stojí na zrazování druhých, ale tomu Jurijovi a Laře to prostě musíte přát. K tomu Maurice Jarre, který ze sebe vydal to nejlepší, a úžasná kamera a výprava. Takhle nějak vypadá dílo filmového génia. "A nic si prosím nenalhávej. Líbilo se nám to oběma." (556.)(4.5.2010)

Lean byl ocividne masochista, alespon co se stopaze jeho filmu tyce.. Na druhou stranu jeho filmy proste maji kouzlo a je jedno, jestli to je z tropickyho Japonskyho zajateckyho tabora, prostredka Arabskyho poloostrova nebo mraziveho Uralu. V prvni rade musim ocenit herecke obsazeni, protoze se jedna ve vetsine o ikonicke a legendarni herce, jez je na platne proste radost sledovat. K tomu treba pricist uchvatnou kameru, kostymy a hudbu a krasu predstavitelek obou stezejnich zenskych postav (ktera vynika i v tech zasranejch usankach a celkove nevzhlednych dobovych kostymech), a mame tu skoro perfektni film. Bezmala 200 minut je ale vrazedna stopaz, dal mi vadila ta anglictina - proste bez rustiny to nejde, predevsim ty deti znely predabovany uplne dementne, a nakonec ani nevim, jak to vlastne dopadlo s Tonyou, ktera byla od zacatku do konce mega dobracka. Chci vedet, jestli v Parizi dozila, cekala na soudruha, zabili ji komunisti nebo co?? Chci to vedet!(17.6.2017)

Doktor Živago coby román je vcelku dosti dlouhým dílem (na ruské poměry jde však o standard) a řežisér David Lean evidentně necítil potřebu jej nějak zvlášť zkracovat. Byla to chyba? 3 hodiny a 15 minut je délka skutečně vražedná a pokud by si kvalitou svého výtvoru nebyl na 100% jistý, těžko by ponechal takto dlouhou minutáž - koneckonců, kdo by se vydržel dívat přes tři hodiny na blbost, že? A já musím uznat, že Doktor Živago skutečně dobrý film je. Místy rozvláčný tak, jak je rozvláčná předloha, ale natolik věrný a působivý, že si nemohu stěžovat. Už sama výpovědní hodnota je prvkem, který já osobně nemohu neocenit, o skvělých hercích, malebných scéneriích a do jisté míry i strhujícím příběhu nemluvě.(13.11.2011)

Nepřipadá mi, že by podobných filmů byla hromada. O to víc si jich vážím a stráveného času s nimi nelituji. Doktor Živago je monumentální, fascinující a na mě příliš neosobní a odtažitý, ale s tím se dokáži smířit, zvlášť když v sobě skrývá kus historie, umění a volá po dalším zhlédnutí.(6.6.2017)

• - Zamítnutými alternativami na roli Lary byly Yvette Mimieux a Jane Fonda. (Ajka1)

• - Scéna, kde Lara (Julie Christie) dá facku Kamarovskemu (Rod Steiger), který ji facku oplatí, se neodehrála přesně podle scénáře. Herec jí oplatil facku pouze při natáčení a překvapená reakce Christie byla tudíž skutečná. (Ajka1)

• - Varykino se ve skutečnosti nachází západně od Moskvy, nikoliv východně, jak jej zobrazuje film na Sibiři. (Ajka1)