Nastala chyba při přehrávání videa.
 • blackrain
  *****

  Charizmatický Omar Sharif byl naprosto dokonalý a famózní. Boris Pasternak získal za román Nobelovu cenu za literaturu (1958), ale byl ji nucen odmítnout kvůli obrovskému odporu a tlaku Sovětského svazu. Pasternakovo dílo k sobě pouta tolik pozornosti jako žádné jiné. Film získal své ocenění zaslouženě.(29.10.2008)

 • HAL
  ****

  Epos tak velký, až se stává těžkopádným a poněkud klopýtá. Klopýtá v převedení kulis ruské revoluce na plátno v podobě historické fresky, tak aby púsobila skutečně realisticky, klopýtá ve zpodobnění silného a emotivního romantického příběhu, který do jisté míry trpí roztříštěností a odosobněnou chladností, utápí se trochu v pompéznosti filmu... a klopýtá v zahuštění masivní knižní předlohy do snesitelné velikosti a délky, protože přiznejme si, těch 200 minut je tu opravdu hodně. Přesto, i přes klopýtání až do konce se nikdy zcela nezhroutí, a hlavně, Leanův Živago je filmem tak zajímavým a řemeslně mistrovským, že není možné jím nebýt tak trochu fascinován. (a to i v případě že vám k projekci skrz stěnu sálu vyhrává koncert Michala Davida s jeho "Céčka sbírá céčka") 8/10(3.9.2012)

 • pepo
  *****

  Britský megaloman Davin Lean (Lawrence z Arábie, Most cez riku Kwai) si vzal na mušku Pasternakovu literárnu klasiku a vytvoril klasiku filmovú. Vyše trojhodinový epos odohrávajúci sa v Rusku je podľa inflácie jedným z najúspešnejších filmov všetkých čias (momentálne figuruje na 8. mieste). Omar Sharif a Julie Christie stvárnili jeden z najslávnejšáích filmových párov a tento (hlavne v závere) slzy do očí vnášajúci počin získal 5 Oscarov z desiatich nominácií. Výborná dráma, krásna romanca, obdivuhodný projekt a výnimočný film, ktorý by si mal doplniť každý filmový fanúšik. 9/10(16.3.2016)

 • gogo76
  *****

  Viac ako dvadsať rokov poznám hudobný motív, ale k filmu som sa dostal až teraz. Vďaka čt2, zase...Vravím si fajn film, štyri hviezdy ako vyšité, ale nejako som na film nemohol prestať myslieť. Tá postava Živaga si vážne užila svoje a film funguje nielen ako nenaplnená love story, ale aj ako sonda do dejín ruskej histórie, práve v tom najbúrlivejšom období. Koniec 1. svetovej vojny, občianska vojna - biely proti červeným, znárodňovanie majetku a nechýba súdruh Lenin. Tento filmový epos v dĺžke takmer 200 minút vzbudzuje trocha obavy, ale žiaden strach. Osobne by som privítal pár minút navyše, no na druhej strane i niekde ubral. Trochu súhlasím s nascendim, že film je možno málo "ruský" ,ale to u mňa nie je dôvod na uberanie hviezd. Páčila sa mi myšlienka, kde asi v polovici filmu sledujeme znechutených a vymrznutých vojakov v zákopoch a hlas rozprávača vysloví veľmi zaujímavú vetu: "...nakoniec urobili to, o čom snívajú všetky armády sveta...zbalili sa a išli domov..." 90%.(22.6.2012)

 • Baxt
  ****

  Když ještě WETA nevyvinula MASSIVE a počítače nezvládaly vygenerovat ani pár moskevských panoramat, stavěly se poctivé konstrukce, šily tuny kostýmů a studiovou halou proudily stovky komparzistů. Vše jako kulisa pro hollywoodské melodrama, ani ne tolik antických rozměrů, jako spíš těch osobních a dost tuctového vyznění. V čele Živago, ceněn jako svobodomyslný básník a zručný doktor, zároveň podvádějící svou ženu, rodinu a šidící armádu o své kvality dezercí. Za zásadní omyl považuji šlechtění a vyzdvihování těchto individualistických hodnot nad těmi klasickými, přestože básně nezaslechneme a operace nevidíme. Doktor Živago je hlavně na emoční struny brnkající západní zbraň, vhodně zmedializovaná po autorově smrti a o ruských poměrech toho neřekne o moc víc, než sovětské propagandistické filmy. ___ Taktéž mě překvapilo, že i přes dramatické období, v kterém se Živago odehrává, je všechno líčeno absolutně mdle, nevzrušivě, resp. bez nahuštění silnějších stimulů, na které si diváci v 60. letech snadno přivykli (Hitchcock, bondovky atd.). Obrovský finanční úspěch nechápu. I o 26 let starší Jih proti Severu je akčnější a senzacechtivější.(24.6.2012)

 • - Scény z Moskvy byly natáčeny ve Španělsku za vlády Franca. Při natáčení noční scény, kdy ruští dělníci zpívají Internacionálu, se řada místních probudila a začala oslavovat, neboť se domnívali, že Francův režim padl. Filmový štáb musel vysvětlovat přiběhnuvším policistům, že se jedná pouze o natáčení. (L_O_U_S)

 • - Tažení partyzánů přes zamrzlé jezero se ve skutečnosti natáčelo při teplotě přesahující 30° Celsia. Přes koryto řeky byl položen železný plát pokrytý falešným sněhem, který tvořila převážně mramorová moučka. (Ajka1)

 • - V Rusku, kde se děj odehrává, se film dočkal oficiální premiéry až v dubnu 1994. (L_O_U_S)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace