Britský megaloman Davin Lean (Lawrence z Arábie, Most cez riku Kwai) si vzal na mušku Pasternakovu literárnu klasiku a vytvoril klasiku filmovú. Vyše trojhodinový epos odohrávajúci sa v Rusku je podľa inflácie jedným z najúspešnejších filmov všetkých čias (momentálne figuruje na 8. mieste). Omar Sharif a Julie Christie stvárnili jeden z najslávnejšáích filmových párov a tento (hlavne v závere) slzy do očí vnášajúci počin získal 5 Oscarov z desiatich nominácií. Výborná dráma, krásna romanca, obdivuhodný projekt a výnimočný film, ktorý by si mal doplniť každý filmový fanúšik. 9/10(16.3.2016)

Když ještě WETA nevyvinula MASSIVE a počítače nezvládaly vygenerovat ani pár moskevských panoramat, stavěly se poctivé konstrukce, šily tuny kostýmů a studiovou halou proudily stovky komparzistů. Vše jako kulisa pro hollywoodské melodrama, ani ne tolik antických rozměrů, jako spíš těch osobních a dost tuctového vyznění. V čele Živago, ceněn jako svobodomyslný básník a zručný doktor, zároveň podvádějící svou ženu, rodinu a šidící armádu o své kvality dezercí. Za zásadní omyl považuji šlechtění a vyzdvihování těchto individualistických hodnot nad těmi klasickými, přestože básně nezaslechneme a operace nevidíme. Doktor Živago je hlavně na emoční struny brnkající západní zbraň, vhodně zmedializovaná po autorově smrti a o ruských poměrech toho neřekne o moc víc, než sovětské propagandistické filmy. ___ Taktéž mě překvapilo, že i přes dramatické období, v kterém se Živago odehrává, je všechno líčeno absolutně mdle, nevzrušivě, resp. bez nahuštění silnějších stimulů, na které si diváci v 60. letech snadno přivykli (Hitchcock, bondovky atd.). Obrovský finanční úspěch nechápu. I o 26 let starší Jih proti Severu je akčnější a senzacechtivější.(24.6.2012)

Nádherný film. Všechny herecké hvězdy přímo zářily a užívaly si tento film. Mám DVD s druhým natočeným Doktorem Živagem z r.2002, ale kdepak !! Tomu z roku 1965 se nevyrovná. Za prvé mi tam chybí Alec Guinness v roli bratra Dr.Živaga, který se dal k bolševikům (a zůstal člověkem), pak mi tam chybí úžasná postava Roda Steigera, ale hlavně přenádherná hudba... která stále hybe hudebním světem. Tohle DVD tak mít ...! Nemluvím o Omaru Shariffovi a Julii Christie - to by bylo nošením dřeva do lesa. 5* Dne 9.dubna 2011. Přání se mi splnilo. Vlastním tento film z roku 1965. Chci vám, přátelé, něco napsat : koupila jsem si tento film za 199,-Kč jako mimořádnou edici, vydanou ke 45.výročí vzniku filmu. Má 2 discy. Bylo mi divné, když jsem DVD rozbalila, že jeden kotouč má (jako zvykem) barevný potisk na vrchní straně a upozornění, že se jedná o "bonusový disk", kde jsou rozhovory s Omarfem Šarifem, Geraldinou Chaplinovou, ukázky z natáčení filmu, atd. Druhý disk byl nahoře i dole pouze stříbrný bez potisku. Nic víc. Divné... pustila jsem tedy tento disk a l.díl proběhl perfektně. No jo, ale kde je 2.díl ? Hodinu jsem si s disky hrála, vše zkoušela, volala POPRON, reklamovala,ale oni též nic nevěděli, prý ať to vrátím. Zoufale jsem seděla, téměř vzteky brečela a pak mě napadla "zabijácká myšlenka". "Já ten kotouč zničím, když je to na h...o." A stříbrný kotouč jsem obrátila naruby a pustila..... HEUREKÁ ! Na zadní straně stříbrného kotouče byl 2.díl nádherného filmu ! Hleděla jsem nevěřícně a okamžitě vytočila znovu POPRON, abych jim tuto věc oznámila. Téměř nevěřili, děvčata se smála, ale děkovala, že to nevěděly a pokud by měly příště reklamaci, že jsou poučené. Napsala jsem to tady proto, abyste byli poučeni, pokud by se vám něco takového přihodilo.(8.10.2007)

David Lean byl mistr co se týká výpravy filmu. Každý z jeho nejznámějších filmů měl výpravu vskutku mimořádnou a dalo by se řící epochální ale většinou to byla jediná věc, která mě na jeho filmech zaujala. Nevím čím to je ale opět jsem se u jeho filmu velmi nudil a přišlo mi, že je takřka nekonečný a zbytečně zdlouhavý. Rozhodně mi nevadí dlouhá stopáž u filmů ale musí se zaplnit něčím co diváka zaujme. A mě přijde, že tohle Lean nezvládal. Jeho filmy byly vždy plné nezáživných a zdlouhavých dialogů a je to tak i zde. 3* dávám proto, že nechci film zbytečně shazovat a nechci ho zařadit mezi podprůměrné filmy jelikož má film rozhodně čím zaujmout hlavně co se týká hereckého obsazení, výborné kamery a již zmíněné monstrózní výpravy.(20.8.2008)

• gudaulin

Zas jeden z těch vysoce oceňovaných velkofilmů minulosti, u kterého krčím rameny a říkám, že to vidím úplně jinak. Pasternakova románová předloha, která hrála klíčovou roli při získání Nobelovy ceny, je dost odlišná. Lean si to upravil k obrazu svému a pojal to jako monumentální fresku z období revoluce a občanské války. Jenže i přes pro mě úmornou stopáž, kdy jsem po dvou hodinách začal ztrácet síly, je to pořád příliš útržkovité a schématické. Je to takový ten zjednodušující pohled pro zámořské publikum, které se moc nechce babrat s historií jiných národů a kultur. Strčme tam osudovou lásku, revolucionáře, pár válečných scén a on už si z toho každý něco vybere. Ve spoustě komentářů se objevují věty ve stylu na americké poměry skvělé vylíčení ruských reálií, ale to je opravdu jen na ty americké poměry. Četl jsem Bulgakova, Babela a mnohé jiné a nemám pocit, že to scénárista a režisér trefili. Romantika je taková přepjatá, patetická a tak nějak zapadá do monumentálního velkofilmu. Dal bych přednost komornějšímu pojetí a zpracování látky v podobě několikadílného seriálu. V téhle podobě to totiž až moc připomíná slavný snímek Woodyho Allena Láska a smrt, kde si z podobných velkorysých epických románů a ruských reálií nepokrytě dělal srandu. Celkový dojem: 40 %.(3.6.2012)

• - Scény z Moskvy byly natáčeny ve Španělsku za vlády Franca. Při natáčení noční scény, kdy ruští dělníci zpívají Internacionálu, se řada místních probudila a začala oslavovat, neboť se domnívali, že Francův režim padl. Filmový štáb musel vysvětlovat přiběhnuvším policistům, že se jedná pouze o natáčení. (L_O_U_S)

• - Scéna, kde Lara (Julie Christie) dá facku Kamarovskemu (Rod Steiger), který ji facku oplatí, se neodehrála přesně podle scénáře. Herec jí oplatil facku pouze při natáčení a překvapená reakce Christie byla tudíž skutečná. (Ajka1)

• - Do role Živaga tvůrci zvažovali obsazení Maxe von Sydowa a Paula Newmana. (Ajka1)