Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

MaximusMax

Nečekal bych, že mě tři a půl hodiny dlouhý výpravný film z roku 62 takhle dokonale dostane. I po těch letech je vizuální stránka úžasná, herecké výkony skvělé, výprava vskutku velkolepá. Je příjemné, když vás v roce 2010 takhle výrazně zaujme film starý 50 let, který těm současným stále směle konkuruje. ()

mire.k

Opravdu geniální film. Ani minuta nenudí a jediný záběr není zbytečný. Je o čem přemýšlet. A geniální hudba k tomu. Mýtus a kult jak má být. ()

Rigo

Vynikají film. Po 3,5 hodinách si člověk musí říct, to muselo dát hodně práce. Je nutné ocenit výborné herecké obsazení, hudební podkreslení a především lehkost s jakou děj plyne a vyvýjí se. ()

Deth

Úžasný veľkofilm, ktorý si zaslúži vašu pozornosť. Je trošku dlhý, ale zato pôsobiví aj vďaka famóznym hereckým výkonom. ()

Svadbos

Kultúrny kontext Vývoj filmu „Lawrence OF Arabia“ je takým labyrintom ako aj jeho scenár, ajkeď je to sotva unikátny prípad. Scenár Michaela Wilsona sa Davidovi Leanovi nepáčil a originálny kredit na plátne šiel na Roberta Bolta, ktorý napísal druhú verziu! Alec Guiness hral Lawrenca na javisku, ale keďže bol už pristarý na to, aby si úlohu zopakoval vo filme, rola pripadla neznámemu Petrovi O´Toolovi potom, čo ju odmietli Marlon Brando a Albert Finney. Originálna dĺžka filmu 222 minút bola pred všeobecným premietaním skrátená o 20 min. a o ďalších 17 min. pre obnovené vydanie v roku 1971. Reštaurácia filmu, ktorú v roku 1989 uskutočnil Robert Harris, navrátila odstránené scény a dodala predtým nepoužitý materiál. Vtedy mal film dĺžku 223 min., ktoré Lean prestrihal na 216 min., do verzie, ktorá koluje dnes. Časopis Variety pri prvom uvedení snímku oslavoval film ako živý kasový úspech, napriek príležitostnej ťarbavosti akčných scén a uvoľnenosti scenára. Noviny The Times opísali film ako dobrodružný príbeh vyrozprávaný vizuálnymi prostriedkami, ale v poslednej analýze zostáva „Lawrence Of Arabia“ filmom skôr pre oči než pre myseľ. vo Film Quarterly bol Roger Sandall menej obozretný: „Herecké výkony, dialógy a réžia sú tak rovnomerne nemotorné, že máte pocit, že film nemohol byť režírovaný obvyklým spôsobom.“ Pre Bosleyho Crowthera z New York Times je to proste prácna a ťažkopádna dávka oslnivého predstavenia.... v ktorom sa ľudský T.E. Lawrence stratí. Na konci vieme o tomto zvláštnom človeku len o trochu viac, ako na začiatku..“ Nevýrazný dialóg predpovedal prepadák: „Zriedka je tak málo vypovedané toľkými slovami.“ S opätovným uvedením filmu v roku 1971 ubehlo dosť času , aby mohol byť uložený v kontexte Leanovej kariéry. Steven Ross mal na to pozitívny pohľad: „Leanov film odhaľuje dôsledne tragickú víziu romantickej senzitivity pokúšajúc sa ísť za obmedzenia a konštrukcie každodenného života.“ Reštaurácia filmu v roku 1989 generovala ďalší vzostup kritického záujmu. Desson Howe z Washington Post bol ochotný prehliadnuť Boltove „občasné náhrady púšte“, nervové tiky O´Toola, umelý nos Quinna a Guinessovu maskaru, pretože ako „Gone With The Wind“ alebo „Ben Hur“, „Lawrence“ je emocionálne presýtený dosť na to, aby podľahol kritickým výhradám“. Chris Dashiell sa v Cinescene uberá analitickejšou cestou k rovnakému záveru: „(Lean) použil mýtický mód na explóziu mýtu. Toto v konečnom dôsledku robí film majstrovským dielom, ktorý pretrvá, keď iné epické diela zostareli.“ Ostatní zostali obozretní. Pre Ritu Kempley z Washington Post „je to skôr putovanie púšťou s deťmi Izraela. Je tu podrobnosť monumentality, ktorá tak intoxikovala Leana, Harrisa a hrdinu.“ Jonathan Rosenbaum je rovnako ostražitý: „Ideologická obmedzenosť De Milleho a väčšiny vojnových filmov nemá až tajý význam, aký sa jej pripsuje: téma filmu je v podstate bremenom bieleho muža.“ Takéto vyjadrenia však filmu vôbec neuškodili. V ankete Sunday Telegraph z roku 2004 230 hercov, režisérov a scenáristov zvolili „Lawrence Of Arabia“ ako najlepší anglický film. V ankete Variety z roku 2005 piati z desiatich hlavných amerických filmových kritikov zaradili Lawrenca medzi svojich 10 najlepších filmov. Rosenbaum bol medzi odpadlíkmi. Film sa zaradil na 32. miesto medzi najlepšími 250 filmami na webstránke IMDb. U mňa jednoznačne "S.O." () (méně) (více)

Shaman::..

Tři a půl hodiny, které utečou jako voda a zážitek, který nezmizí mezi zrnky písku. Krásné! I když se musím přiznat, že Most pře řeku Kwai a zejména ruská zima v Doktoru Zhivago mě vzali ještě více. ()

ragtime

Dlhý a niekedy trochu nudný, ale napriek tomu úchvatný príbeh s neuveriteľným Peterom O´Toolom v hlavnej úlohe. Jeho kreácia T.E. Lawrencea je dychberúca. ()

AnimalMother

Závidím všem co viděli Lawrence v kině. Místy sem čuměl s otevřenou hubou na pouštní scenérie, scény s ohromným komparzem, úžasnou kameru a místy kvůli tomu jak film likviduje všechna moje očekávání o úžasném, bezchybném a vždy spravedlivém hrdinovi. Úžasný film ()

Washom

Hodnotit filmy, které jsou zaškatulkované podobně jako Lawrence, je složité. Člověk jako já, který film neviděl, ale všude četl o jeho pomalu legendárním statusu, má lehké obavy. Je sice bezpochyby důležitý, ale zaujme i mě 50 let starý snímek? Obavy naštěstí nebyly na místě - film nejen zaujme, ale i učaruje. Výprava je vskutku monumentální (a davové scény jsou maso, smekám před režisérem za jejich zvládnutí), výborný je ale i samotný příběh a charaktery postav. Z filmu bych vyzvedl hlavně 3 věci. Nádhernou Jarreho hudbu, která si mě získala od svých prvních tónů. Dále samotnou poušť, která je slovy Lawrence čistá a je zachycená takovým způsobem, že mě po filmu láká podívat se i do této zajimavé krajiny. A v neposlední řadě výkon Petera O'Toolea v hlavní roli, který si mě také ihned získal. ()

Bluerider

Vskutku velký film - výpravou, příběhem, hereckými výkony i režií, která musela být podpořena vojenskou logistikou. Určitá rozvláčnost vypravování (která ale vychází z povahy zobrazovaných dějů) je víc než vyvážena opulentní pastvou pro oči a uši a také nepominutelným duchovním poslelstvím tolerance a vzájemného respektu mezi Západem a Východem, které se z míst kde se kdysi Lawrence z Arábie proháněl na velbloudu, nějak vytratily. ()

mackyns

Nádherný film od ktorého ma z počiatku odradzovala stopáž ktorá však po jeho zhliadnutí vôbec nebola záporom ale práve naopak. Ďalej sa nezhodujem s názormi v ktorých je spomínané že bol film v niektorých častiach nudný ja osobne som žiadne nudné pasáže nepostrehol a celé takmer štyri hodiny som nedokázal odtrhnúť oči. ()

UFO-nec

Přes (na dnešní dobu) naprosto nevídanou délku a svým způsobem nudné (opakující se) záběry vyprahlé pouště si film udržel moji pozornost až do konce. Určitě tomu dopomohla velkolepá výprava a okouzlující hudba. O'Tool předvedl fantastický výkon a nachápu, že za roli Larwence nedostal Oscara, rozhodně to byla životní role. Nutilo mě to k zamyšlení, zda byl Lawrence idealista nebo dobrodruh, blázen nebo fanatik, revolucioníř nebo politik, atd. Jestli se mi to nezdálo, tak jsem ve filmu neviděl žádnou ženu. To je snad poprvé. ()

marcoss91

Nekonečně dlouhý, přesto okouzlující film a jednom modrookém Angličanovi, který propadl arabské poušti. Peter O'Toole a jeho neuvěřitelný herecký výkon mě přinutili celý snímek dokoukat do konce a nelituji toho. Jeden z filmů, který by měl vidět každý alespoň jednou v životě. ()

Dixie_Cara

Scénář, fotografie, kostýmy, účinkující, hudba, dekorace, režie, to vše tak nějak do sebe krásně pasuje a společně to vytváří fascinující a velkolepý epos. Z tohohle takřka čtyřhodinového veledíla je patrné, s jak velikým zájmem až láskou k postavám, k jednotlivým místům a vlastně celé Arábii a konfliktu, který se týkal první světové války, Lean přistoupil. Neuvěřitelně propracované a brilantní na všech úrovních. Peter O´Toole je neskutečný a právem se o jeho hereckém výkonu mluví jako o nejlepším všech dob. Jednoduše jeden z nejlepších filmů, jaký jsem kdy viděl. ()

Bogrant

Lawrence z Arábie je ďalším monumentálnym veľkofilmom z tvorby Davida Leana, azda tým najdlhším, najväčším, a najoddanejším, v ktorom kraľujú širokouhlé zábery na celú krajinu, v tomto prípade hlavne púšť, nájazdy jazdcov a samotné boje. Na druhej strane to je v mnoha smeroch aj citlivý a dojemný "výkrik" jedného muža. Nestotožnil som sa však s úplne všetkým a tie štyri hodiny sú naozaj dosť na to, aby všetko diváka bavilo. Avšak po filmárskej stránke to je fakt niečo neskutočné. Dnes už sa takéto veci nerobia. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)