Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

futislav

Úchvatně natočený film s výbornými herci. Ale ta stopáž je vražedná. Jsou pasáže, kde můžete předem odhadnout, co se v příštích minutách bude odehrávat a jak to bude vypadat. Takže si s klidným srdcem jdete udělat čaj, dojdete na záchod a když se vrátíte, tak to běží podle předpokladů. Třeba přejezd pouště. Připravíte se o pár krásných pouštních scenérií, ale je jich tam tolik, že už začínají nudit. ()

remotrumpet

"Angličan chce učiť bedu bojovať ?!" - "Najlepší nebojujú kôli peniazom, ale kôli mne..." Veľkolepý film v každom smere.✓ ()

slamic5

Pouštní dobrodružství s velkolepou výpravou. Dlouhé filmy mi nevadí, ale některé scény mohli být klidně zkráceny a některé snad i vystřiženy. ()

Nick321 odpad!

Stupidnější film než je tento jsem dosud neviděl. Zkoušel jsem na něj dvakrát koukat, podruhé jsem dokonce vydržel hodinu, avšak má trpělivost není nekonečná. Celé to na mě působilo dojmem britského vojáka Švejka. Pokud máte rádi Švejka, pak vám to Lawrencovo nudné tlachání a nekonečně dlouhé záběry bez děje nejspíš nebudou vadit. Já si asi potrpím na něco jiného. ()

Mr.Jokker

Extrémně silný film. Nebál bych se ho nazvat největším filmovým dílem které kdy vzniklo. Maximální počet a více. ()

BongoTM

Jsou tu nádherné scenérie, věrné zobrazení arabů.. Herci si zaslouží pochvalu. Peter O'Tool ztvárnil Lawrence s jasnou myslí i propadajícího zoufalství skvěle, ale bohužel do hlavy jsem mu neviděl. Překvapivě mě film nepřišel až tak dlouhý (Ben Hur se stejnou stopáží mi přišel delší). Dobrý příběh - snaha, cílevědomost, vývoj člověka - dávám **** . ()

amlug

Dobrodružný film v nejlepším slova smyslu. Ač svou stopáží patří k těm delším nemá hluchá místa a po skončení se člověk akorát diví, že už je tolik hodin. Není to zrovna pohádka, některé scény jsou pěkně drsné, ale nikoliv bezúčelně. Lawrence taky není žádný hrdina bez bázně a hany, někdy je okouzlující a není pro něj nic problém, čímž si získá přízeň arabů. Pak jsou tu ovšem i Lawrencova vážná selhání, která vzbudí rozpaky i u jeho nejvěrněšího přítele. To z něj dělá reálného, možná trochu výstředního, člověka, jehož osudy stojí zato sledovat. ()

kriplozoik

Nádherný výpravný velkofilm. Lawrence z Arábie se mezi kritiky těší označení: 'film, který nejlépe využívá širokoúhlého formátu', 'nejlepší životopisný film' a někdy dokonce 'nejlepší epicky vyprávěný film'. ()

Lazy87

Konečně jsem to viděl, ale asi jsem se měl podívat jindy. Herecké výkony a dějová linka byly "okouzlující". jen mě to nestrhlo. ()

Jester_X

Neuvěřitelně skvěle odvyprávění film. Nenechte se odradit delší stopáží, protože David Lean tady potrvzuje, že je mistr vypravěč a téměř čtyři hodiny utečou jako voda. Navíc se mu ještě daří rozhrát složitý dějinný, ale i lidský konflikt. Rovin se mu ostatně daří otevřít během filmu mnoho. Ale to není ten hlavní důvod, proč chtít Lawrence z Arábie vidět. Jedná se především o Film s opravdu vekým F. Britalní herecký výkon Petera O'Toole, velkolepá výprava, dokonalá kamera, ubíhající děj. Všechny složky film pracují na výbornou a mi se můžeme nechat okouzlit celou šíří tohoto užasného umění. ()

eexDon

Für mich - 85%, - /občas sem měl pocit, že Law neví, co chce, na začátku je zapálenej pro věc, ale později poněkud ochladl a pak zas tak nějak neví, co chce, ale tohle není nějak závažné mínus, asi to vychází ze skutečnosti, délka - ačkoliv film nenudil, tak délka fakt brutální, hudba - údajně hudba Maurice skvělá, ale mě fakt nějak nezaujala/, + /životní role Petera, opravdu skvělý výkon, Alec + Omar - taky velmi dobří, obzvláště Omar, délka filmu je sice velmi náročná, ale ne na obtíž, film nenudí, a ani není rozvláčný, čehož jsem se trochu bál/, hodnocení - výborný životopisný supervelkofilm made in GB o GB persóně, který naštěstí neupadá do roviny chvalozpěvu a vychvalování Lawrence, není to film o anglickém hrdinovi v anglickém filmu, aspoň ne víc, než je nutné ()

SuperKarel

Film je zpracován velkolepě a určitě stojí za shlédnutí, ale pro mě byly některé scény až neúnosně dlouhé a nudné. Přiznám se, že putování pouští jsem zrychloval, čímž jsem ulevil utrpení. Bohužel ani příběh mě nenadchnul tak, jak jsem očekával, proto nemůžu dát více, než 3*. Umělecká stránka je vysoká, ale ta zábavná mi tu trochu schází, navíc si neodpustím zkritizovat bojové scény, které jiní chválili, i když je mi jasné, že je to dobou vzniku. ()

JARDAHONDA

Vítěz sedmi Cen Akademie z roku 1962 včetně ceny pro nejlepší film, Lawrence z Arábie, se řadí mezi nadčasová a nejzásadnější díla světové kinematografie. V nejlepším počinu legendárního Oscary ověnčeného režiséra Davida Leana se představuje hvězdný Peter O Toole - v roli, která znamenala zásadní zlom v jeho kariéře - jako T. E. Lawrence, odvážný důstojník britské armády z období první světové války, který sjednotil nepřátelské kmeny z arabské pouště a vedl je ve válce proti mocnému tureckému impériu. Režisérská verze filmu Lawrence z Arábie byla kompletně restaurována remasterována v rozlišení 4K, proto tento vyjimečný snímek vydaný při příležitosti 50. výročí premiéry nabízí velkolepý a dosud nevšední zážitek. ()

Sadova302b50

Rozparcelovala jsem si film na dvě části, abych to vydržela, a stálo to za to. Především s výběrem charistmatických herců se trefili do černého. A hudba - kam se hrabe Živago. (pro ústřední motiv byl M. Jarremu inspirací Édouard Lalo a jeho klavírní koncert v f moll) 97% ()

StaryMech

Velkolepá výpravná podívaná - včera, dnes a myslím že i zítra. Lean natočil tucet horších a hrstku lepších filmů, každopádně v žádném z nich si neužijeme O´Toolea, Sharifa, Quinna a Guinnesse pohromadě se stovkami statistů v nefalšované poušti a s Jarrovou hudbou za zády. ()

Eula

Výpravný? To určitě ano. Ale díky nadměrné stopáži i dosti rozvláčný. Oceňuji herecké obsazení, ale celkově to na mě bylo moc. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)