V zemi nikoho mezi Severem a Jihem nebojovali za modrou nebo šedou, bojovali za své přátele a rodinu. Film proslulého režiséra Anga Lee (Tygr a drak) vypráví příběh mladých Američanů bojujících za svou vlast v občanské válce. Jake Roedel syn německého emigranta a Jack Bull Chiles syn plantážníka z Missouri, jsou přátelé od dětství. Poté, co Jackova otce zabijí vojáci Unie, rozhodnou se oba mladíci přidat k Bushwhackerům, dobrovolníkům bránícím Jih. Z obou se stanou zkušení a obávaní střelci. Během nevlídných dnů jim začne pomáhat mladá vdova Sue Lee, do které se Jake zamiluje. S blížící se krutou zimou a sílící válkou se však skupina začne pomalu rozpadat, přátelé umírají jeden za druhým a dva mladí muži tak musí udělat zásadní rozhodnutí, zda-li bojovat dál... (Bonton Home Entertainment)

majo25

Trochu podivná miešanina romantickej drámy, westernu, americkej občianskej vojny a rasovej segregácie. Maguire je také chlapčiatko, ktoré sa hodí jedine do rolí romantických hanblivých chlapcov. A myslím, že obsadenie zachraňujú skôr ostatní herci. Napr. neznáma Jawel Kilcherová je viac než fajn. Výpravný príbeh má celkom slušné spracovanie, aj keď sa nevyhne hluchým miestam, za čo môže prevažne dlhočizná stopáž. Chvíľu trvalo, než ma dokázal vtiahnuť, ale potom to už klapalo. ()

Radiq

Film plnej známejch tváří, kterej měl ale jeden problém: jo, znám americkou občanskou válku, ale i když na začátku bylo vysvětleno, kdo byli Jayhawkers a kdo byli Bushwhackers, stejně mi bylo úplně jedno, kdo je kdo. Americké dějiny se ve filmech rozpitvávají už až moc. Víc by mě zajímalo vše, co se dělo na evropském kontinentu. A ještě děsivější je to, že film režíroval taiwanský Ang Lee (i když v podstatě koukat se na to dalo). Největší záporák z jejich řad - Jonathan Rhys Myers, je sice můj oblíbenec, ale tahle role mu nesedla a spíš vypadal jak buzna. Nevím, jestli si někdo všiml, ale hrál tam i další můj oblíbenec Thomas Jane - ale měl tam jenom takovej štěk, že ani nepromluvil a už ho zabili. Co říct na závěr: je to film, kterej je mi úplně jedno a protože se dycky slituju a filmům nadržuju a přidávám, dnes to udělám naopak a jednu hvězdu odeberu. ()

tom88

Film má svoje nepochybné kvality, no celkový dojem nebol až taký dobrý ako by sa patrilo či na Anga Leeho, či na skvelé herecké obsadenie. Trošku zdĺhavé a mierne nudné. Film ničím nestrhol a unavenejšieho diváka môže rýchlo uspať. Chcelo by to aj aké také znalosti z týchto historických udalostí. Veľmi som chcel dať vyššie hodnotenie, ale bohužiaľ zatiaľ len horko ťažko sa k tomuto filmu vrátim po druhý krát. Ostanem na priemere, aj keď... 70% ()

danoo

Ang Leeho snímok je veľkolepou oslavou rozprávačstva a páčil sa mi viac než konkurenčný Návrat do Cold Mountain Anthonyho Minghellu. ()

lennyd

Tento film se vyznačuje typickým rukopisem Ang Leeho. Ukrutná délka, dlouhé pasáže kde se vcelku nic neděje, usínající tempo. Jenže když ten film pak chcete zkritizovat třebas tady na čsfd, zjistíte že vlastně není žádný větší důvod. Pokud si na film vzpomenete s několikadenním odstupem, ta slabá místa se vypaří, a zůstane jen docela zajímavý příběh (většina podobně laděných filmů zobrazuje válku Jihu proti Severu z opačné strany), navíc pohled jedinců, kteří se vlastně do této války přimotali omylem (jak jinak by jedním ze skupiny bojovníků proti Severu mohl být chlapík, který "koupil" svobodu svému otrokovi?). Trochu mi ve filmu neseděl Tobey Maguire - přece jen si jej jako vojáka moc představit nedovedu, mám jej až příliš zafixovaného jako vyjukaného Homera z Pravidel moštárny nebo Spidermana... ()

venison

Nevim, mohlo by to být zajímavá, kdyby tenhle film měl šťávu.. Zachycený kousek historie celkem věrohodně, ale tak nějak ploše a bez energie.. A to jsou westerny moje srdcovka :-( ()

Smileface

Dlouhý ale kvalitní snímek vyprávějící "svým" tempem příběh,který se tehdy možná mohl udát.Nejde o žádnou akci,spíš drama či romanci,ale těch pár akčních scén opravdu stojí za to,stejně jako krásná Jewel. ()

darwin

Citlivě natočený nenápadný film o obyčejných mužích, které občanská válka zastihla v jejich dříve poklidném státě Missouri. James Caviezel rozdává charisma na všechny strany, Jonathan Rhys Meyers šíří strach a Němec Tobey Maguire je slušnost sama. Pan režisér se nenechává strhnout k nějakému moralizování a umně udržuje příběh o rodině a obraně svých hodnot v lidské úrovni. Plus za dobré hlášky. "Did you ever bedded with a women before?" "Girl, I killed 15 men!" ()

cab

Americka obcanska valka, kde Jih bojoval proti Sever nabizi nekolikatou moznost seznamit se s jejich ucastniky. Zde jde o dva davnolete kamarady, kteri se pridavaji k Jihu pote, co jednomu z nich zabili otce privrzenci Severu. Jejich dalsi pocini provazi nebezna dobrodruzstvi i milostna vzplanuti. Pod taktovkou zkuseneho rezisera a meho oblibence (Ang Lee) predvadi nescetne v te dobe jeste mladych nedozralych nadeji Hollywoodu. 70% ()

jasiska

Ani mi nenapadlo brať tento film ako western. Celý sa mi páčil, pretože napriek tomu, že bol v podstate vojnový, nebojovalo sa tam až tak veľa. Navyše mal toľko rovín, až som sa čudovala, ako je možné, že z toho nie je jeden veľký maglajz. Ale to on nebol, film bol dokonale vyvážený. Ponúkal harmóniu rôznych chutí a po jedle som sa cítila príjemne na duši. A kto povedal, že speváčky nevedia hrať? Jewel bola očarujúca a spolu s ostatnými herecami podávali výborné výkony. ()

ondrula

Viděl jsem asi nějakou prodlouženou verzi, protože ten film byl nekonečnej a popravdě taky dost nudnej. Celkem překvapivě tu byla navozená atmosfára občanské války, ale měl jsem pocit, že všechny postavy byly buď strašný magoři, anebo to tehdy vážně nebylo lehký. Film je v zásadě o tom, jak se partyzáni pokoušej bojovat proti unionistům, bydlí v zemljance (i při nejnáročnějších pracích jsou pořád dokonale ustrojený, s vestičkama a kapesníma hodinkama apod.) a skrz to smutně zpovzdálí sledují, jak vojácí pomstychtivě vraždí jejich rodiny; v každý druhý scéně čerstvá vdova lamentuje nad svým mrtvým manželem, zatímco v pozadí jim hoří barák. Strašně mě tam sral Tobey Meguire, se kterým jsem měl velkej problém už ve Spidermanovi, ale to je asi jen moje osobní antipatie; celou dobu byl hrozně vycmrndlej, pořád někde postával a čuměl, hlavně ho celou dobu šikanoval nějakej psychopat a když si to na závěr filmu měli příležitost vyřešit bouchačkama, tak si jen tak dojemně popovídali a každej odjel svou cestou... pche. Poměrně dobrý jsou bojový scény, akorát jsem se nemohl zbavit dojmu, že bitvy tenkrát neprobíhaly tak, že se dvě armády na koních rozjely proti sobě a pálily pistolema... ale třeba to bylo proto, že to byli partyzáni, nevím. V zásadě to nemůžu doporučit kvůli strašný rozvleklosti a užvaněnosti o hovně. ()

cityman

Trochu mě přemáhala skepse, kterou jsem měl po shlédnutí Leeho Tygra a Draka, ale během první půlhodinky vzala rychle za své a Ang Lee mě přesvědčil, že má talent najít cit i v tak pochmurném tématu jako je americká občanská válka Jihu proti Severu. Jinak je to snad první film co si pamatuju, který se zcela věnuje jižanské a tedy poražené straně a ukazuje průběh téhle války i z jiného pohledu než jen "sjednotilského". Tradičně skvělý Tobey "Spider Man" Meguire a netradičně nádherná, ale o to víc zapadnuvší zpěvačka Jewell jen dokazují celkově skvělou volbu castingu. ()

Bozvav

Asi je to tím, že mi bylo téma války Jihu proti Severu vždy úplně ukradené, nedokážu plně ocenit psychologickou hru na pozadí válečného konfliku, který si Amíci sami zasloužili, ale bohužel je nezdecimoval více, takže teď svými výboji mohou vesele dál prudit celý svět. Hezky natočené, slušné herecké výkony, ale mne to prostě moc nebyvilo. Za mne 60%. ()

warrenur

Mnozstvo znamych mladych hercov pred a po tridsiatke. Uvod je tazsi pre zorientovanie sa, ktora cast juzanskych su ti, ci "ony" federaly a pod. Ale je tertina filmu o akejsi nemotornej klasickej drsnej romanci pocas vojny. Citanie listov ukoristenych severanom malo asi najsilnejsia atmosferu, inak clovek vnima zbytocne premrstenu minutaz, kedy sa toho moc nedeje a ani samotna atmosfera nefunguje ako ma. Aj ku koncu sa stavilo na masivnu bitku a mnozstvo koni a zvysneho komparzu pred sosovkou kamery. Nema zmysel sa rozplyvat  na vyzorom hercov samotnych, k comu tu mnohi sklzli. :) V samotnom zavere sa sice konecne trosku vstalo z popola i v romantickej linii a i tej priatelskej, napriek tomu vsak, film vobec nesplnil moje ocakavania, slaby priemer. 45% Tento film si dnes uz pozru pravdepodobne len fanusikovia filmu vo vseebocneosti, taki, ako som i ja. :) ()

hazaba

Epické dílo, tak jak to Ang Lee umí. Tobey Maguire exceluje, stejně jako Jeffrey Wright, nádherné záběry kamery, super hudba. Přesto na mě film nezapůsobil tak, že bych na něj dlouho vzpomínala. ()

Karala

Chvíle krásné, chvíle drsné, život odejde a nový zase přijde. A o to stojí bojovat. Jelikož jsem příliš podrobností o tomhle partyzánském hemžení Jižanů během občanské války příliš nevěděla, aspoň jsem si rozšířila historicko-dějepisné obzory. K tomu mě dojala jemná a v napjatých scénách přesná kamera, rozmanitá hudba a Hlavně! Jeffrey Wright, který opravdu zaslouží více pozornosti, než kolik mu vděčnost diváka prozatím dává. Narozdíl od jiných jsem měla štěstí na původní znění, takže Tobey Maguire, James Caviezel ani okouzlující Simon Baker nemusejí plakat nad zmařeným výkonem pro české obecenstvo a já se mohla na konci dojímat nad výjimečným zážitkem. ()

brumbrum

Kery ignorant zaradi Sever proti Juhu medzi "Western", to je fakt zahada; dost ludsky a pomaly vypravany pribeh North&South, viac o ludskych osudoch nez o velkovypravnych bojoch. Cakal som dake rozuzlenie na konci a dufal, ze toho Pieta konecne dakto odflakne. Ale inak v pohode, takych 3.5* ;-). ()

sadlokan

Jsem netušil že”Love My Tender”je vokopčená jižanská melodie.Bejt”něčí negr”u konfederace je opravdu slast.A ten konec.Happy?No.Nejsem si jist. ()