Epizody(5)

Připravte se na čistou pravdu o britské smetánce. Tato minisérie sleduje Patricka Melroseho od jeho privilegovaného, ale hluboce traumatického dětství, přes těžkou závislost na návykových látkách v mládí, až po konečné zotavení. Minisérie Patrick Melrose, natočená na motivy uznávané románové řady spisovatele Edwarda St. Aubyna, se škodolibě naváží do britské smetánky, zatímco zachycuje děsivou životní pouť titulního hrdiny z jeho hluboce traumatického dětství přes závislost na návykových látkách v dospělosti až po konečné zotavení a spásu. Benedict Cumberbatch (Sherlock) hraje Patricka Melroseho, aristokratického a nehorázně zábavného playboye snažícího se ze všech sil překonat újmu, kterou mu způsobili jeho násilnický otec i matka, jež otcově chování mlčky přihlížela. Děj ryzí televizní ságy, která je vtipná i napínavá zároveň, se dramaticky překlenuje z jižní Francie šedesátých let minulého století přes zhýralé osmdesátky v New Yorku až po počátek třetího tisíciletí v decentní Británii. Každému z pěti románů je v seriálu věnována jedna hodina, přičemž každá z epizod vypráví o několika složitých a náročných dnech v Patrickově životě. (HBO Europe)

Sharleen

Od momentu ako bolo jasné, čím si Patrick ako dieťa musel pretrpieť, som už len bez štipky posudzovania či odsudzovania sledovala jeho útrpnú cestu aspoň za malým kúskom šťastia v živote. Škoda, že nebolo viac dielov, určite by bolo o čom. Depresívna, ale parádna jazda. Benedict u mňa osobne v jeho najlepšej úlohe. ()

Pete

Tohle není žádná feel-good série na příjemné pokoukání s láhví dobrého ročníku. Pět zdánlivě náhodných dní z různých období života Patricka Melrose nám komplexně vykresluje jeho osobnost i prostředí, ve kterém žije, a které ho formuje. Záměrně tíživá atmosféra nemilosrdně posílá diváky do deprese, sledujeme totiž přehlídku těch nejhorších charakterů, snobských bestií, které neznají nic jiného než lži, přetvářku a pokřivené vztahy. V prvním díle ohrnujeme nos nad feťákem ve fenomenálním podání B.C., který si žije v blahobytu, a vše špatné svádí na rodiče. Když pak v druhé části vidíme jeho důvody a především otce, musíme ho vzít milost, a tady jsem měl ten hnus opravdu sto chutí ukončit. Po týdnu a pár antidepresivech pokračuji třetím dílem, který ukazuje, že jen málokdo tady nemá máslo na hlavě, a teprve na jeho konci vidíme trochu světla. Ve čtvrté části se pak ukazuje, že Patrick bude muset svést boj hlavně sám se sebou, a nemá zdaleka vyhráno. Teprve na samotném konci posledního dílu to vypadá na světlé zítřky, ale bylo to tak akorát - točit pokračování snad ani nikoho nenapadne. ()

ostravak30

Tak to byl vnitřní prožitek jako svi.ě. Patrick Melrose je nejspíš jedna z nejlepších dramatických minisérií, jakou jsem kdy viděl. A vůbec nevím čím začít, protože toho je fakt hodně. Patrick to v dětství neměl jednoduché. Jeho otec zneužíval, matku deprimoval a ta se ani nepokusila syna zachránit. Místo toho se vzdala. A muže to ovlivnilo na dlouhá léta. Potýká se s depresemi, alkoholem, drogami. Ta stísněnost a vnitřní tlak vlivem předchozích událostí byly tak skvěle zobrazené, že jsem nestačil žasnout. Stejně maximálně byla představena scéna drogového rauše. Do té doby u mě v tomto ohledu vládl film Trainspotting, ale tohle ho přebilo. Předvedení chladného nezájmu, sobectví a arogance ve spojení se šrámy na duši tak velkými, že se to téměř nedá překonat, bylo prakticky dokonalé. K tomu naprosto geniální výkon Benedicta Cumberbatcha, který ze sebe vydal úplné maximum. Kdo ví, kolik herců by to takto skvěle zahrálo. A nakonec k samotným tématům sexuálního zneužívání nebo rodinným vazbám. Takových rodin a i těch zneužívání je mnoho, jen vyplují na povrch až po mnoha letech, někdy vůbec. Pak tu máme zastaralé stereotypy výchovy, přenášející se pak na další generaci, nebo úplně jiné chyby, které vznikají ve snaze zabránit chybám, jež se na nás dopustili rodiče. A nakonec stokrát omílané vztahy mezi muži a ženami. Vizuálně působivé, maximálně tísnivé, dramatické, ale rozhodně a bezpochyby jedna z nejlepších dramatických minisérií, jakou jsem kdy viděl. ()

Arkagas1989

Pět epizod ze života narcistního schizoidního alkoholika se sebevražednými sklony. Patrick nás provede svým životem od útlého dětství, kdy ho otec sexuálně zneužíval - v roli otce Hugo Weaving ( a milého Elronda fakt nečekejte) a matka tomu přihlížela. Není divu, že Patrickovými nejlepšími kamarády jsou drogy a alkohol. A i přesto, že se rozhodne s obojím přestat, trauma z duše jen tak nevyženete. Zhýralý život, spousta peněz, neomezené možnosti a beznaděj. A přesto je v tom všem láska - především přátelská, která to dokáže upozadit a Patricka zachránit.  Obrazově je to seriálový skvost, až mi bylo líto, že to má jen 5 epizod. Patricka si zamilujete a budete mu držet palce od začátku do konce. Tahle minisérie je hereckým koncertem Benedicta Cumberbatche, který dokázal zahrát všechno, včetně delirium tremens tak věrohodně, až jsem nechápala jak.  Moje hodnocení: 10/10 ()

Stib.Tereza

Uff. Tenhle seriál mi asi bude ležet v hlavě ještě dlouho. Strašně silné a těžké téma zpracované s lehkostí, s kterou by to kromě Britů na takovéhle úrovni podle mě nikdo nedokázal. Chvíli nevěříte že je něco takového vůbec možné, pak si "užíváte" tu ironii okamžiku a černý humor. Benedict dle očekávání neskutečný, nejde ho neobdivovat. Jen o malinko méně skvělý Hugo, kterého po téhle roli asi už nikdy nebudu moct vnímat jako dřív. Jo a moc mě bavil soundtrack. Stačí vidět jednou, ale jen tak na to nezapomenete. ()

Luckyboy

Není lehké dívat se na panoptikum příšer, jejichž podle všeho jediným cílem, je zničit co nejvíce životů, včetně těch svých. Jde o poměrně těžkou látku, a to nejen obsahově, ale i vizuálně a formálně. Cumberbatch ukazuje bezesporu svoji hereckou formu, protože jeho postava mu umožňuje projít tolika různými rolemi, a není příliš filmových herců, kteří by to zvládli s takovou lehkostí a bravurou. Naštěstí není minisérie postavena pouze na něm, ale zdatně ho doplňují snad všichni herci, kteří ukazují odvrácenou stranu britské aristokracie a vyšší třídy, a negují tak trochu poeticky vyznívající The Crown, kde se špinavé prádlo příliš nepere. ()

spookee

Ač je tam figur jak na orloji, je to v podstatě Cumberbatchova one man show... a je to tak jedině dobře. Je vynikající! Vracet se k tomu asi úplně často nebudu, ale zanechá to v duši hlubokou stopu, třeba jako Spáči nebo tak... ()

fiasko

První díl byla pravděpodobně ta nejlepší věc, jakou jsem v poslední době viděl. Tudíž jsem kompulzivně dal přehrát další epizodu a extrémně naladěn si říkal, že jestli to takto půjde dál, bude to jeden z vůbec nejlepších serošů ever. Pak ale přišlo zklamání. První epizoda totiž působí jako vytrhnuta úplně z jiného seriálu a tempem a obsahem nerezonuje se zbytkem minisérie. Hned zjistíte, že další části nejsou tím, čím vás upoutala a navnadila ta první. Ve skutečnosti jde o velmi pomalou zpověď tragické minulosti a současnosti hlavní postavy Patricka. Jistě, nápad to může být dobrý a já nutně nekritizuji náhlou změnu a pomalejší tempo. Já mám problém s tím, že obsahově nejsou zbylé čtyři epizody ničím zvlášť originální nebo zajímavé, čím by seriál vybočoval z obyčejného konverzačního dramatu, kterých je už více než dost. Přišlo mi, že se celé dění, nejen ohledně rodinných trablů, ale obecně, dalo odvyprávět mnohem zajímavěji s tím, že jednotlivé dějové linky potřebovaly ještě vypilovat. Konstantní prostřihy mezi současností a minulostí je určitě kreativní styl vyprávění, byť je to opět lehce nevyužité a tvůrci si s tím nevyhráli tak, jak mohli. Lze ovšem bez rozmyslu prohlásit, že Benedict Cumberbatch, který celou minisérii nesl, podal vskutku mistrovský výkon a řadí se mezi nejlepší herce své generace. ()

VLADEK

Banální zpracování mnohokrát přežvýkaného tématu. Nebýt Benedicta Cumberbatche, dal bych jen jednu hvězdu. Kromě Patricka se o žádné postavě v podstatě nic nedozvíme. Stále jsem doufal, že bude jiné rozuzlení než to očekávané. ()

uhlerado

Ťažké detstvo, drogy, aristokracia, smotánka. Parádna kombinácia, pri ktorej sa zastavuje dych. Masky a hranie sa na kráľov. To by nedal hocikto. Patrick to válí. Dobrý herec bez pochyby. Obrovské zlo, ktoré zažíva milióny deti sa odzrkadlí v ďalšom živote.. Toto nešťastie v bravurnom anglickom kabáte so štipkou čierneho humoru stojí za 5 hodín života ()

Birter

Opravdu jsme nečekal, že to bude tak skvělé, jak to nakonec bylo. O Benu Cumberbatchovi jsem nepochyboval, ale opravdu jsem nečekal prvotřídní limitovanou sérii se skvělou kamerou a prostředími, které by mě dokázaly více ponořit do příběhu. Jenom mi občas přišlo (mluvím teď o epizodách 3 a 4), že minorní a vedlejší postavy šasto zastiňovaly hlavní trojici Ben-Jen-Hugo, jejichž majorní důležitost, mnou domněle, představily první dvě (úžasné) epizody. Je težké soudit to objektivně když předloha říká něco jiného, ale buď se těm postavám mělo dostat prostoru více, a nebo méně. Já osobně bych se přikláněl k druhé možnosti, poněvadž hlavní trinity by si s těmi několika hlavními zápletkami vystačila bez problému. Koneckonců jejich příběh mě zajímal více. Ale jak říkám, je těžké tohle prohlásit s myšlenkou objektivity, když tu máme předlohu. A ta je vším. Nicméně to je jen miniaturní vada na kráse. ()

bonovox

Ďalšia kvalitná seriálová chuťovka. Skvelé dialogy, ešte lepší herci (hlavne Benedict Chumberbatch je dopkonalý), až je škoda, že to má len 5 epizód. Briti sa jednoducho opäť vyznamenali. ()

kokofek

Je vůbec možné překonat trauma z dětství? Většinou si je dítě nese v sobě a nejde s ním na trh,takže je s ním sám. Hrůza,která je na první pohled neviditelná a skrytá a proto tak šílená. ()

mortishe

Co to je za pošahaný seriál? A kdo tomu dělal casting když si nevšiml tak zásadní věcí jakože malý Patrick a dospělý Patrick si vůbec nejsou podobní .. pořád se tam akorát fetuje a chlastá a řeší nejake traumata a občas do toho nějaká zajímavá filozofická hláška...dvě hvězdičky dávám za svého oblíbeného Cumberbatche a jeho jako vždy úžasný výkon ale do téhle ukecané sebelitostné nudy je ho škoda ()

Kozlowski8

Každý z pěti dílů minisérie popisuje jeden zásadní úsek strastiplné životní pouti muže z "lepší" britské společnosti - Patricka Melrose. Jeho život je obklopen bohatstvím, snobismem, neupřímností, přetvářkami, povrchností ve vztazích a drogami, ale hlavně jeho rodiči - despotickým, násilnickým a pedofilním otcem, který proměnil jeho dětství v peklo, a matkou, která všemu jen nečinně přihlížela. Patrickova věta na matčině pohřbu "Toto je můj nejšťastnější den od smrti otce" hovoří za vše. Traumata z dětství a prostředí, v němž se pohyboval, ovlivnily i jeho dospělý život, který se nesl ve znamení alkoholu, drogového opojení i těžkých delírií a usilování o návrat k "čistému" životu... Parádní sonda do psychiky takto vyhraněné osobnosti a mimořádný herecký výkon Benedicta Cumberbacha, jsou hlavními plusovými aspekty a nosnou stránkou série. Uznání ale zaslouží taky ostatní herci - například skvělý Hugo Weaving v roli odporného Patrickova otce Davida Melroce. Výtečná stylová záležitost. 80%. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 3/10 ... Didaktický potenciál: 1/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz