Zabijáci rozkvetlého měsíce

• USA Killers of the Flower Moon (více)

Indiánský kmen Osedžů patřil ve dvacátých letech minulého století k celosvětově nejbohatším komunitám. Měli to štěstí, že na jejich půdě byla objevena ropa a že se jim podařilo zajistit profit z každého vytěženého barelu. Osedžové vlastnili obrovské domy, krásná auta a bělošské sloužící. Měli však zároveň obrovskou smůlu, protože je, víc než kteroukoliv jinou populaci, pronásledovala záhadná a „nešťastná“ úmrtí. I když byli pohádkově bohatí, pořád to byli „jen“ indiáni, takže jejich podezřelé konce nikdo nevyšetřoval a práva na zisky z těžby ropy se tiše přesouvaly do cizích rukou. Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se i tehdy čerstvě ustavená FBI probere. Hrdinka příběhu, Mollie Burkartová (Lily Gladstone), patří k těm šťastným majitelkám indiánské půdy nasycené ropou. Díky vrozené vysoké inteligenci se ji daří vyhýbat okolnostem a situacím, které by ji připravily o život a udělaly z ní „statistiku“. Pak však potká Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio), válečného veterána, jehož strýc (Robert De Niro) patří k nejváženějším mužům celého kraje. Mezi Ernestem a Mollie přeskočí jiskra. Je upřímná, nebo ji rozdmýchala Ernestova touha po pohádkovém bohatství? Jak dlouho dokáže Mollie přežít? (Cinemart)

TOMEK17

9,5/10. To je to, o čem je kino, úžasný příběh, skvělé herecké výkony a ohromující vizuální efekty. Scorsese už má působivý backlog, tohle okamžitě přejde do toho seznamu klasik, byl jsem super nadšený oznámením a trailerem, nebyl jsem zklamán. Není to obskurní kus historie USA, ale je to kus, o kterém se často nemluví, rozhodně vás nutí přemýšlet o událostech. Hodně se děje, máte tajemství, máte spoustu manipulace a je tu trochu násilí, které byste očekávali, i když jsem si myslel, že je poněkud zmírněný. Vizuálně spadne čelist, vypadá to vznešeně, kulisy a kostýmy jsou neuvěřitelné, naprosto na místě a ta auta byla neuvěřitelná. Díky velkému množství doplňků vypadá několik scén pěkně epicky. Je to dlouhý film, ale pozor! Já osobně bych potřeboval ještě tak o 2 hodiny víc. Zvrat na konci celé kino zalapal po dechu, jaký nečekaný okamžik, nedokážu si představit dobu, kdy Scorsese použil takový děj, neviděl jsem to.Herecké výkony byly bezchybné, každý hrál svou roli, osobně vidím, že si DiCaprio za tohle odnáší velké ocenění, určitě si to zaslouží. Nebuďte překvapeni, když uvidíte, že toto získává řadu ocenění. Lily Gladstone je naprosto výborná herečka, nemůžu se dočkat na další projekty kde bude hrát. ()

Kucino

Myslim si, ze by mali zvazit prestavku pocas filmu pri tychto minutazach uz. Ani nie tak akcne tiahne sa cely film. ()

Emjecko

Věhlasný režisér, světoznámí herci, zajímavý příběh, a přesto jenom průměrný film? Je to tak. Kvalita trpí přepálenou stopáží (206 minut). Scorsese přes svou vlastní velikost nevidí, kolik zbytečných scén a rozhovorů do filmu zařadil. Natáčel pořád dál a dál ne proto, že by bylo co, ale prostě protože mohl. Je přece známý tím, že dělá 3hodinové filmy a dělá to dobře. Dělal. Nelze mluvit ještě dlouho poté, co už dávno nemáte co říct a čekat, že to lidé ocení nebo je to snad i bude bavit. Ironicky pak vyznívá varování na začátku filmu před „blackbird talking“, které však naplno oceníte až v závěru, když si uvědomíte tu past. Co teď? Dáte vysoké hodnocení, abyste před sebou a ostatními skryli zklamání a jako hlavní argument použijete svatou trojici DiCaprio, De Niro a Scorsese? Těžko. Všichni tři v určité fázi svého života začínali jako neznámé osobnosti a slavní jsou dnes proto, že natočili množství kvalitních filmů. Obráceně však tato rovnice nefunguje. Nemůžete je obsadit a říct, že film s nimi je dobrý, protože oni už přece natočili tolik skvělých věcí. Nebo můžete, ale lžete hlavně sami sobě. ()

Dejvecd

Je to dokonalé? Asi nie. Hodilo by sa to skrátiť minimálne tak o dvadsať minút? Definitívne. Avšak Martin Scorsese aj napriek menším nedokonalostiam dokázal natočiť solídny film o klamstvách a využívaní, ktorý minimálne mňa fakt bavil. Na humorných pasážach som sa smial a do diania na plátne som bol dostatočne zainteresovaný, aby tie šialené skoro 3,5 hodiny prešli relatívne rýchlo. Možno by to chcelo vylepšiť tie emocionálne momenty, ale inak si myslím, že samotné posolstvo a nejaké "prehováranie do duše" udrelo na tie správne struny. DiCaprio hrá fantasticky, De Niro hrá fantasticky a Brendan Fraser fakt potešil. A to ani nehovorím o fantastickom režijnom štýle, vizuále a skvelom scenári. Dosť možno Oscarovým konkurentom pre letného Oppenheimera. 8/10 ()

PAVLIS

Amíci si můžou odškrtnout další položku ze seznamu dosud nezfilmovaných historických křivd a já jsem rád, že jsem se dozvěděl o pro mě neznámém historickém střípku, ale to si stačí přečíst jen text distributora. Rozhodně není třeba ještě vidět tento film, který kromě pěkných obrázků, výpravy a hudby v těch strašlivých téměř 3,5 hodinách nenabízí víc než čím dál tím větší zhnusení a frustraci z chování minimálně dvou postav a nestříhající střihačky. ()

Tomacek

Nemůžu říct, že bych na film měl špatnou náladu, právě naopak. Tento film dokáže v určitých situacích hodně dobře pracovat s atmosférou a v divákovi tak vyvolat takový ten nepříjemný pocit, ale to už jsme u  Scorseseho zvyklí. Film mi také celkové připomínal předešlého Irčana a to hlavně skrz chlad, který je z toho cítit. Mám tím namysli např. vraždy: jdi, popadni za rameno, zastřel a běž dál. Ovšem jedna ovšem veliká výtka u mě je stopáž, která je prostě přepal. U Irčana mi to tak ani nepřišlo, ale tady to jde cítit na míle daleko, až tak že sedačka v kině mi byla každou vteřinu nepohodlná. Všechny skvělý momenty co se tu stanou jsou tak hodinu od sebe (alespoň to tak připadá). Film tedy vyjede v jednu chvíli nahoru a potom to zase srovná na takový střed. Film jsem si však užil, ovšem z mého pohledu taky trochu zklamání...**** ()

Blazkowicz

Víc jak tři hodiny trvající utrpení v kině. Film absolutně bez života a emocí. Pěkně se na to dívá, ale to je tak všechno. Pořád jsem čekal, kdy se to rozjede nebo dojde k nějakému zvratu (třeba že se Ernest přidá k indiánům a bude střílení), nějaká akce nebo rychlé zametání stop před vyšetřovateli a ono nic. Jen si to tak pluje. Di Caprio si nemohl vybrat horší postavu. Neustále protažený ksicht nic nechápajícího debílka, to nebyl hezký pohled a herectví za nula. 3+* ()

MyrnaAlec

Spektákl o ňoumovi vracejícím se z války, který si vezme za ženu bohatou indiánskou ženu a za popichování svého strýčka se postará i o ostatní bohaté obyvatele. Pak je těch vražd už příliš a do věci se vloží nově založená FBI. Vyprávění je pomalé, velkolepé a všechno vypadá moc dobře. DiCaprio je už dávno out z rolí hezounů a Niro padoušsky skvělý. A ta paní, co hraje Molly, je taky přesná. ()

Overclocker8

Toho naivního prosťáčka zahrál Leonardo dobře, ale příště mu někdo řekněte, že to, že hraje ve “westernu” neznamená, že se musí tvářit jako Clint Eastwood. ()

Mamlas

Kulturní dramatické okénko do života prostých zbohatlých indiánů a podobně prostých bělochů, kteří z indiánů dělají dojné krávy ve prospěch někoho, kdo je všechny mentálně převyšuje. Příběh je od začátku průhledný, stopáž bezohledně převalená, 80% vaty, nic moc se tam neděje, přemíra zbytečností k přetočení... Kdyby to mělo celé kolem 90 minut, tak budiž, při tomhle castingu to mohl být slušný, lehce nadprůměrný film. Takhle zdlouhavě naředěné se to už smyslům příčí. ➡️ 45% ()

Plastík

Pan režisér světového formátu by si měl vzít k srdci to, že doba pokračila a vše jede velmi rychle. Velmi rychle. A není to díky drogám, ale díky sociálním sítím. 5 až 15 vteřinová videa skazili naše soustředění a schopnost sedět v klidu přes tři hodiny. I když to to byl moc pěkný film a ukázal historii USA, tak to bylo debilně dlouhý.  To se měl vrhnout na seriál.  A měl by úspěch X-krát větší. ()

SAINTS

Režisér mnohých kultových snímok Martin Scorsese sa vo svojom najnovšom filme rozhodol spracovať sériu vrážd pôvodných obyvateľov Ameriky, ku ktorým dochádzalo v Oklahome v 20. rokoch minulého storočia. Príbeh vrážd pôvodných obyvateľov Oklahomy je ukážkou toho najhoršieho a najabsurdnejšieho z amerických dejín. Pôvodní obyvatelia  Ameriky čelili krutostiam zo strany bielych už od čias kolonizácie, preto nečudo, že boli vystavovaní ďalšiemu útlaku. Najviac bije do očí vzťah Ernesta a Mollie, ktorý je až do konca nejasný. Divák môže len hádať, či boli Ernestové city k Mollie úprimné, alebo mu od samého začiatku išlo len o peniaze a o to, aby s ním bol strýko spokojný. Historické krimi Scorseseho je veľkolepé, a to nielen z hľadiska úchvatnej kinematografie, prepracovaného scenára a hviezdneho obsadenia, ale aj vzhľadom na jeho dlžku. Ide o úmornú dlžku pri ktorej neobsedí každý. Tematicky ide o dôležitý film, ktorý približuje neľahké pomery pôvodných obyvateľov Ameriky. ()

miki68cz

Tak vám nevim..... Děsně jsem se těšil a šlo to, bylo to dobrý, ale ne výborný. Neskutečný lokace, boží práce architektů, maskéři a kostyméři na jedničku, ale něco mi tam chybělo. Chyběla tam brutalita z Godfellas, možná chyběl vypravěč, který by se tam hodil, možná to bylo moc dlouhý a já vlastně ani nevím, jak moc to bylo podle pravdy, protože popisku jsem tam taky pořádnou nezaznamenal. Hmmmm dobrý, dlouhý a trochu divný. Nikomu bych nedal Oskara, ale doporučuji na dlouhé zimní večery. ()

Mateyf.Iks

Za me super. Asi mi to fakt sedlo. Koukal bych se klidne 8 hodin. DiCaprio posledni 3 filmy hral celkem ňoumy, ale samozrejme luxus. Krasnej predkus. Kdyz maj sceny s Denirem, tak je to fakt radost. I nejaky ty Scorsese shoty tam jsou. Peknej remeslnej film se zajimavym a neokoukanym nametem. Super dialogy, herci, kamera. Co vic chtit. Jeste kdyz to stalo skoro stejne jak močovina The Killer :D ()

Pete

Pro mě osobně zklamání - a to píšu s velkým respektem ke Scorseseovi, k němuž chovám obrovskou úctu, a spoustu jeho filmu miluju. Nyní je ale už bohužel za uměleckým zenitem, podobně jako další přesluhující legendy kinematografie (Eastwood, Scott). Klobouk dolů, co ve svém věku ještě dokážou, nicméně k jejich nejlepším dílům už mají nyní daleko. U Zabijáků se to projevuje ve zdlouhavosti, a otravné repetitivnosti, ve které se jinak zajímavá a společensky důležitá látka utápí, a jaksi rozpouští. Mnoho zachraňují vynikající herecké výkony, především dalšího spolehlivého veterána De Nira. Silné 3*. ()

Filmfactorem

Je to velice kvalitní krimi drama s úžasnými hereckými výkony, ale je trochu moc dlouhé. Z prvních dvou a půl hodiny bych tak hodinu vystříhal. Působí to na mě jako director´s cut, který je rozhodně dobrý, ale byl by lepší, být o něco kratší. ()

adamix

Scorseseho epická, herecky energická a príbehovo bohatá dobová dráma, okorenená tradičným tvorcovským štýlom s peknou záverečnou myšlienkou od samého režiséra. Na Vrahov som do kina nešiel, lebo stopáž. Ale paradoxne film mal stále čím zaujať, takže aj tých šialených 200 minút ubehlo celkom rýchlo. Tradične Leo zažiaril a úprimne som nečakal, že tu bude hrať falošného zmrda. Lily Gladstone zabodovala a z tohtoročných hereckých ženských výkonov by si zaslúžila výhru o zlatú sošku ona. A je zázrak vidieť v súčasnom filme ženu, ktorá je síce osobnostne a charakterovo vyspelá a silná, ale predsalen emočne závislá a odkázaná na svojho manžela. Zdĺhavosť občas prinesie neželané vytknutie, ale pre tento film sa mi to aj hodí. Perfektné dobové kulisy, správne vypointovaný a zaujímavý príbeh o bohatých indiánoch a falošných ľudí, ktorí sa im zadreli do životov a postupne ako jed ich začali vyhladzovať. Nechýbalo veľa do plného hodnotenia. Za mňa 85%. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD