Koule

• USA Sphere (více)

Jaké by to bylo, kdyby se všechny fóbie, obavy a černé myšlenky staly realitou? Jaké by to bylo stát se terčem vlastních nočních můr a být přitom uvězněn na dně oceánu? Skupinka elitních vědců se vydává na průzkum záhadné kosmické lodi, která stovky let leží v hlubině Tichého oceánu. Jedná se o mimozemský objekt? Stroj času? Mezihvězdný koráb? Otázky jen umocní nález záhadného artefaktu ve tvaru obrovské koule. (Magic Box)

radektejkal

Levinsonovu filmu, "který není nijak zvlášť zajímavý", se věnuje i Slavoj Žižek ve své knize "Nepolapitelný subjekt". (Otázkou je, proč sáhl po filmové adaptaci a ne přímo ke Crichtonovu románu.). I když se Žižek zmiňuje o kouli jen krátce, jsou jeho postřehy (jako vždy) více než zajímavé. A protože sám k tomu nemám moc co říct, dávám mu slovo: "Koule se podobá povrchu Tarkovského Solaris - oceánu, v němž úplný klid splývá s nekonečným pohybem - i když je naprosto v klidu, je zároveň neustále rozjitřena, takže ji nelze zachytit v její pozitivní existenci... Když postava ztvárněná Dustinem Hoffmanem rozhněvaně vytýká Samuelu Jacksonovi, že nechce ostatním prozradit, co je v kouli, Jackson rozhněvaně odsekne: 'Ale tys v ní byl také! A dobře víš, v ní není nic!' Tedy nic než to, co tam vkládá subjekt sám... Z toho důvodu není nic děsivějšího a nežádoucího než je koule, která neúprosně uskutečňuje naši pravou touhu... (a z poznámky pod čarou) Hlavním poselstvím filmu je tak rezignující konzervativní teze, že při našem nedokonalém stavu, je lépe příliš hluboko nepronikat do našich nejskrytějších tajemství." Pozn: Žižek se i zde přidržuje Lacanova učení o trojrozměrném prostoru naši psychiky Imaginárno/ Symbolično/ Reálno, především o "reálných" traumatech a fantasmatech. Michael Hauser o něm glosuje: "Žižek je někdy označován za filosofa Reálna". Pozn. pod čarou: V českém dubingu i v překladu Žižkovy knihy se místo "koule" používá slovo "sféra". Z hlediska našeho jazyka, tj. češtiny, je to nesprávné, protože se jedná o dvě rozdílná slova s různými konotacemi; české vazby spojené s pojmem koule tak zanikají, např. "udělat něco z koule" (z hlavy, podle sebe, nazpaměť), kdežto anglické slovo "sphere", zahrnuje ty správné, doplňující se konotace (koule, oběžná dráha, oběžnice, funkční oblast), ale jen pro anglické mluvčí. ()

Petroff

Mělo to na víc, ale nějaký momenty jsou úžasný. Třeba vysvětlování Hoffmanovy postavy, že celej manuál případnýho setkání s mimozemskou civilizací, včetně sestavení teamu, si prostě vycucal z prstu... ()

MartinNDL

No taková blbost, fakt jsem se nudil. Myslel jsem, že to bude mít něco do sebe, že to bude chytrý, ale ono nic. Ten konec, kdy se chytí za ruce a řeknou něco jako: "My dokážeme jednu věc. Můžeme zapomenout." Tak to jsem se už musel smát. Jak může někdo, kdo natočil třeba Vrtěti psem přijít rok po tom s Koulí? ()

Martin741

Reziser Barry Levinsson /Prirozeny Talent, Rain Man/ natocil nudny a dost podpriemerny film. Film sice ma aky- taky pribeh, ale postavy su strasne ploche, cele to nedava velky zmysel a Dustin Hoffman /Peckinpahov hixploitation Straw Dogs, Rain Man/ bol prilis nevyrazny, aj Sharon Stone /Specialista/. Rovnako ako nevyrazny je tento film. 35 % ()

rakovnik

Parádní sci-fi se skvělým obsazením se v průběhu děje změní na psychologické klaustrofobní drama, což mu rozhodně nesluší. Efekty jsou na dobu vzniku slušné, napětí dostatek, stísněnosti přehršel, ale vše se postupně vytrácí, až se člověk spíše těší na konec z jiného důvodu, než kvůli pointě. ()

honajz2

Ach jo, tak slibný námět a nakonec z něj vypadne jenom takový tuctový příběh. Navíc jsem se nakonec stejně nedozvěděl, co byla ta Koule vlastně zač, odkud byla a kde se tam vzala... Přitom potenciál na solidní vážnou sci-fi tu čouhá z každé scény a já v něco takového i doufal, takže i přes utahanou první polovinu jsem pořád byl v nějakém drobném napětí. Druhá polovina už mě naštěstí chytla a měla celkem slušnou atmosféru, ale ve finále jsem si pak stejně řekl: "A to bylo jako všechno?" Jsou v tom hodně znát inspirace z jiných sci-fi (sice jsem ještě neviděl Propast, ale minimálně Koule (jako ta v tom moři) je jak ta z Pikniku u cesty) a i když bylo už ze začátku dle dialogů znát, že se asi žádné podmořské verze Solaris/Stalkera/2001 (dosaďte si jakoukoli sci-fi tohoto druhu) nedočkám, ale aspoň jsem doufal, že to ve finále bude mít nějakou myšlenku. Nemělo, bohužel - a už jenom proto mi ten nápad přijde nevyužitý. Ale i tak to není špatné, sice stopáž je přepálená, ale od začátku druhé poloviny to atmosféru a napětí má a za zhlédnutí to stojí. Přijde mi to dobré i po fimařské stránce, po herecké je to tak trochu nevýrazné, ale zase to není žádná tragédie. 3* ()

bourec

Nejhorší filmová adaptace knihy Michaela Crichtona.Chladné herecké výkony,jako by bez zájmu,spousta hluchých míst.Tady se potvrzuje,že ne každej režisér může točit sci-fi.30%. ()

C0r0ner

Ke Kouli jsem se dostal přes Propast, kde se psalo, že je to podobné. Těšil jsem se moc. A moc jsem byl zklamaný. Film je totiž takovým bezkrevným sci-fi, ve kterém se vlastně nestane nic, co by diváka nějak vytrhlo z rutinního pozorování obrazovky. Škoda, protože potenciál tam byl velký. 60% ()

dubinak

Ač nerada, musím konstatovat, že ze Sphere jsem opravdu velmi zklamaná. Kdybych měla popsat, v čem mám s tímto snímkem největší problém, řeknu asi nuda. Dvě hodiny rádoby zajímavých dialogů, napětí gradující nikam, šokující scény, které nejsou šokující a navíc to věčné vysvětlování a chytračení ze strany postav. Navíc žádná z nich byť jen trochu zajímavě napsaná. Člověk by řekl, že takové herecké složení předvede dokonalý koncert, ale bohužel i to byl dost slabý článek tohoto celého projektu. Jak už se tak často stává, asi to fungovalo víc v knižní předloze. Závěr už byl pro mě jen další tragédie. Chválím snad jen scénu s medůzami. ()

sklennenka

Tak nevím, ale čekala jsem mnohem víc. Vůbec mne nezaujal děj a necítila jsem žádné mrazení v zádech, což by v tomhle žánru bylo žádoucí. Nebýt účasti špičkových herců, zařadila bych film šmahem do béčkové kategorie. Tohle se nepovedlo. ()

pakobylka

----- " Jsi věřící, Normane ? ----- "Ateista - ale flexibilní." ----- O výpravě za poznáním, jejíž průběh se podobá zlému snu ... a nejde o podobnost čistě náhodnou. Originální a neobyčejně atraktivní námět se dostává do střetu s poněkud méně originálním a maličko přízemním až dětinským zpracováním - a tak tak to ustojí. ()

messiah

Když se podívám na obsazení a když si uvědomím podle jaké předlohy film je, hodnotím jednoznačně jako propadák! ()

tomeek

Nevím proč, ale miluju tenhle film. Mysteriózní atmosféra jak hovado. Věřím, že knižní předloha musí být na posrání. ()

tom88

Zaujímavé scifko od samého začiatku. Jednoduchý námet, pomalšie plynutie filmu a netradičný, nečakaný a trocha nedotiahnutý záver. Nudiť som sa ani nenudil, aj keď je to dlhší film. Nie je zle natočený, samozrejme by sa dalo na určitých miestach pritlačiť. Viacej napätia by neuškodilo a ani atmosféru vygradovať aspoň zaujímavejšou hudbou. Herci sa mi celkom páčili, nie že by zahrali na Oscara to rozhodne nie. Som rád za každé sci-fi a Guľa nie je výnimkou. 72% ()

sator

Pro mne film s přesahem a taky mě bavil.. Dustin Hoffman vyjádřil určité zklamání z filmu. "Cítil jsem že ještě není připraven aby byl uveden. Bylo třeba řešit mnoho dalších otázek, ale nebyl na ně čas. Museli jsme předat to co bylo hotovo, datum premiéry nás tlačil. Za mě vnímám film jako neúplný."2020 ()

Nivenx

Výborná předloha, slušný scénář a vynikající herecké obsazení. Bohužel co tomuto filmu chybí je šťáva a pořádná atmosféra, kterou režisér bohužel zvládl jen na půl plynu. Film mohl být opravdovým klenotem, takto jde o průměrný film na který se snadno zapomene. Škoda! 60% ()

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

28.08.2020

Zatímco se seriálový Westworld pomalu chystá na svoji čtvrtou řadu, kabelovka HBO už si mezitím od autora knižní předlohy (a mraky dalších děl) Michaela Crichtona vyhlédla další projekt. Tentokrát se… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)