Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

Kochanski

Jouza je nezapomenutelná filmová postava! Písničky se mi v dětství velmi líbily a i teď si někdy broukám Pramen zdraví z Posázaví... A možná taky jediné české fantasy pro děti... ()

Rami

Tento rodinný film, který by měl být "vrcholem české prodětské tvorby 70. let" (a v podstatě celého 20. st.), mně nezaujal, když jsem byl malý, natož teď, když se ne něj nedívám naivníma dětskýma očima. Vlezlé písničky, vlezle angažovaná mládež a vlezle miloučké šišlající dítko. To vše násobí místy až vlezle trapný humor a děj, který je od prvních minut filmu dokonale čitelný. Osobně si myslím, že je tento film určen pamětníkům let 70. nikoli však dětem nebo dokonce mládeži. Kdyby mi bylo 6 dal bych dnes 3 hvězdičky. Kdyby mi bylo 12 dal bych čistě subjektivní 1 hvězdičku. Dnes dávám o jednu navíc - tedy 2 hvězdičky (45%) - za záporáky v první polovině filmu. Nevím čím to je, že mám vůči tomuto filmu lehkou averzi. Asi proto, že nemám rád filmy, které musí mít přeci každý rád. ()

Pradlík

Skvělá česká muzikálová pohádka a oblíbený film mého útlého dětství. Mnoho rolí a hlavně slavných osobností s vtipnými momenty a samozřejmě strašidly! ()

ivamka

Perfektní pohádka s dětskými herci. Líbila se mi hlavně reklama na pribináka z Posázaví. A strašidelná stezka odvahy na hradě? Harry Potter se může jít bodnout se svými kouzly. ()

Karala

Jednoho dne se potkali 2 mega-mozky (Oldřich Lipský a Zdeněk Svěrák) s grupou skvělého osazenstva a vytvořili mega-kult (od první věty do poslední slabiky). Málo filmů, které umím naprosto zpaměti jako tenhle - JASAN!! :-D ()

krabatt76

"Oldřich Lipský,Zdeněk Svěrák,Jaroslav Uhlíř,Vlastimil Brodský,Jiří Sovák,Lubomír Lipský,Tomáš Holý....Co jméno,to velký pojem českého filmu.Ke každému z nich byste,ale jako první asi přiřadili zcela jiný film . A přesto bych si troufl tipnout,že právě tenhle titul někde v podvědomí hýčkáte mezi svými nejoblíbenějšími...".Tak to je přesné a výstižné hodnocení Jaroslava Sedláčka,bohužel již někdejšího redaktora časopisu Cinema.Nevím jak jinak ,ale výstižněji bych ten film nepopsal.Je to moje srdcová záležitost,opět s tou potvůrkou nostalgií ( Že by reakce na dnešní "úžasnou" a technicky vymoženou dobou,která nahrazuje fyzické otroctví člověka,otroctvím duševním....?) .Krásná hudba jednoho z mých čtyř nejoblíbenějších skladatelů filmové hudby (Hapka,K.Svoboda,E.Morricone a J.Uhlíř),nádherně zachycená atmosféra mého dětství.......Díky pane režisére....! Díky všem !!! ()

gombarix

Žánr rodinné dětské komedie tady zřejmě dosáhl vrcholu. Žádné idiotské pitvoření, žádné citové vydírání, snesitelné (netrapné) moralizování, snesitelní dětští představitelé... víc asi chtít nelze. A chytlavé písničky k tomu. Svěrák je jeden z nejlepších scénáristů, jaké jsme kdy měli. ()

brumbrum

Srdcovka mojho detstva :-).. Do tej malej som ako 6-rocny bol neskonale zalubeny ;o).. Si pamatam ten divny pocit, ze sa mi stale o nej zdalo, ako stavame hrad a cheme byt spolu, no proste si to zasluzi 5* :-D! ()

crudo

Každé slovo, každá věta, jsou třešničkami na obrovském dortu, který vám přináší Oldřich Lipský. ()

Denny

Rodinná komedie s písničkami Uhlíře a Svěráka byla původně myšlena jako oslava Pionýrské organizace, ale scénárista Zdeněk Svěrák to pojal poněkud jinak a určitě udělal dobře. ()

Besyn

Milý,pěkný dětský film s nezapomenutelnými písničkami.Ne úplně čistých,ale zasloužených pět hvězdiček. ()

PenaPP

Jako malý jsem tenhle snímek přímo miloval - pouštěl jsem si ho i několikrát týdně. S odstupem času sice toto kouzlo pominulo, ale i tak se na to rád podívám znovu. Často vtipné rozhovory, scénky a hlavně jako vždy vítězství dobra nad zlem vše podtrhují. ()

bolf!k

At´ žijí... jsem viděl tolikrát, že bych to nespočítal ani na prstech ruky, a i přesto mě to vždycky baví :) ()

Dimo

Můj nejmilovanější český rodinný film a zároveň nejmilovanější česká dětská herečka - už od útlého věku. Pro Leontýnku a jejího tatínka maximální hodnocení. Mimochodem, když Dana Vávrová v únoru 2009 zemřela, můj smutek dokázal rozplynout právě tenhle film. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014