Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

peto12

Ať žijí duchové - je jedna z mojich najlepších detských komédií 70. rokov. Detské pesničky sú dobre spracované, hlavne moja najoblúbenejšia pesnička na 1.mieste: Zavolejte stráže. ()

Martin741

Prilis detsky film na to, aby mne nieco povedal, ako starsiemu rocniku. Uznavam, ze mladsim rocnikom to moze nieco povedat a ze maju tento film radi, ale myslim si, ze z Lipsky ma aj lepsie snimky na konte : Jachyme hod ho do stroje, Marecku podejte mi pero alebo kultovy Happy End 1967.Je to kvalitny filmecek, to ano, ale mne ako starsiemu tieto detske komedie nesmakuju. 80 % ()

kaposlav odpad!

Fantasy nemám moc v láske a málokedy sa vydarí hudobný film. Tu sú tie pesničky pod úroveň a vlastne všetko. ()

honajz2

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec, společně se Zlatovláskou. Hlavně to je jeden z těch filmů, který můžu vidět třeba tisíckrát a nikdy mě neomrzí, pořád mi bude připadat stejně skvělý, stejně zábavný, stejně pohodový a stejně dokonalý. A i když je tu dost písniček (což je prvek, který mi většinou v pohádkách dost vadí), tak tady mi to vůbec nevadilo. Fakt mám tenhle film moc rád. 5* ()

Nautila

Taky jsem pak chtěla být bílou paní. Jedna z nejlepších českých pohádek, plná inteligentního humoru. Škoda, že se dnes už točí jen debilní škváry. ()

Langy10

Spousta lidí tento úspěšný film miluje, ale i přesto na tu dobu jaký byl tento film (celkem povedený) , se mi to moc nejevilo , bylo to sice hezký, ale na druhou stranu slabí.. Hudebně to bylo hezky zpracovaný, komedie tam nějáká moc ani nebyla, nevim prostě se mi tento film nepáčil ()

Nach

Legendární pohádka s chytlavou hudbou a dětmi, které by v chytrosti strčily do kapsy i Alberta Einsteina. Oproti jiným filmům však zde dané děti nepůsobí otravně, ale příjemně. Na sobotní dopoledne ideální komedie, na kterou se rád podívám. Však jedním z autorů scénáře je i Zdeněk Svěrák a to vždy byla záruka kvality. 75% ()

tomtomtoma

Opět ideální film pro děti, který nám ukazuje jakési ideální průběh dětství, které jediné je schopno přijmout tajemno a záhady normálním způsobem. Jde o to, že se skupina dětí vedených Jankem Dlouhým (Jiří Procházka, z dalších dětí zde jsou Tomáš Holý, Petr Vacek, či Tereza Brodská) a podporovaných ředitelem školy Vávrou (Vlastimil Brodský) chtějí získat pro svoji zábavu místní zříceninu hradu Brtník. Spojení dětské romantiky a fantazie jim přináší do cesty ochránce hradu v podobě ducha rytíře Brtníka (skvělý Jiří Sovák) s dcerkou Leontýnkou (Dana Vávrová). Ale protože jde o děti, snadno se dohodnou, když mu začnou přinášet lahodný nápoj Alpu. A tak se už jen trochu škorpí s Jouzou (překvapivý Lubomír Lipský), který nikomu jinému nic nepřeje a chce vše sám pro sebe. Zkrátka velmi příjemný, pohodový filmek pro děti, kde je zřejmé, že dětství je nejkrásnější částí života. A dětská láska a spousta trpaslíků. ()

C0r0ner

Moc pěkná, historicky laděná pohádka, kde jsou mimo jiné použity dost slušně efekty. Samozřejmě platné pro dobu vzniku. Nevím, jestli to je plejádou kvalitních herců, kteří žili v době komunismu, nebo jinými faktory, ale těch skvělých pohádek co vzniklo... 85% ()

Cheeter

Viděl jsem po hodně dlouhé době a asi teprve teď jsem schopen docenit všechny rozměry tohoto filmu. Na jedné straně rozpustilé písničky, na druhé střet středověké a socialistické kultury. K tomu skvělí herci hrající výborně. A pomalu co slovo, to perla. ()

gabin(a)

Typický českoLipský film pro děti, perfektní, ráda se na něj kdykoli podívám. Miluju Věru Tichánkovou coby Černou kroniku a pana Lipského. A pribiňáky! ()

MarekT

Scénář psal Svěrák, celé to režíroval Lipský, vystřídá se tu několik známých tváří... Ovšem to nemůže být omluvou. Někdy ani silné osazenstvo nezmůže vše, zvlášť když zde máme plytký příběh, nesympatické děti a někdy až úděsně působící písně. Sice nepatřím do cílové skupiny, ale v tomhle případě se zase kvalita pozná tak, že dílo dokáže zaujmout i staršího (Nekonečný příběh, Sněhurka). Bohužel, tenhle film není tím případem. ()

kvasiva

Jedna z nejlepších českých pohádek. Dodneška se na tuto pohádku dá dívat. Nezapomenutelné písničky, skvělí herci, optimismus, pozitivní energie a výborný humor - toto vše zde najdete. Prostě klasika. Plný počet * si tato pohádka 100% zaslouží. ()

pufina

Hodnocení pouze z nostalgie. V dětství jsem to viděla tolikrát, že v dnešní době už na to nemám chuť. Je to kvalitní film, výborní herci i scénář, atd.. ()

zette

Urcite jeden z nejlepsich filmu pro deti u nas. Vyborny a vtipny scenar, nezapomenutelne pisnicky. I kdyby se nasi dnesni tvurci na hlavu staveli, tak nic podobneho nenatoci, ani kdyby chteli. ()

pakobylka

----- "Vlaštovka si zpívá, protože je živá ..." ----- Takové rodinně líbivé, pěkně naaranžované a způsobně veselé vyprávění, k němuž jsem nikdy neměla osobní vztah. Schází mu špetka dětské bezprostřednosti a nezbedné živelnosti - atributy, které by mu dodaly punc upřímnosti a opravdovosti. ()

KajusaK

Dana Vávrová zahrála roli perfektně!! Dokonalá pohádka kterou si pamatuji navždy. Píseň hajný je lesa pán jen utvrzuje film perfektním. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014