Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

Robbi

Další z českých klenotů, hemžící se klasickými hláškami (Pomsta Jouzov... jaký i/y? Když tvrdá pomsta, tak tvrdý y; Fujtajbl - Fujtajbl vespolek; Černá kronika žvaní a Honzovi teče voko...) a písničkami, které prostě nemohou nechytnout - ať jde o Žampióny či Pribináčky. Tohle je opravdový a nefalšovaný rodinný film, u kterého se pobaví opravdu všichni. A když tu padla zmínka o působení tehdejší hlavní dětské hvězdy Dany Vávrové v Německu, zkuste si zazpívat pribináčkový hit v němčině - jde to. Stačí chytit melodii a může se jet: Jedes Tag, jedes Tag, einen Stück, zum Frühstück, einen Stück Quellegesund aus Posázaví. A pak že nejsme světoví!!! ()

TSZ

Zřejmě nejkvalitnější (nebo jeden z nejkvalitnějších) dětských filmů, který pobaví i dospělé. V podstatě bez chyby. ()

xenopus

Vlezlost většiny písniček téměř nezná mezí, to se musí Jaroslavu Uhlířovi nechat, na to má talent. Za svého mlada jsem tuto pohádku neviděl a dneska ji nemohu hodnotit jinak než průměrem - vždyť platonická láska k nebožce Leontýnce mě minula, pribiňáka nejím a alpu nepiju. Ale trik s trpaslíkama je prvotřídní. A už vím, z čeho je "Javor." - "'Říká se jasan." ()

Bezda22

Krásný písničky, který už zlidověli. Navíc krásně pasujou a dopňujou ten hezkej dětskej příběh. Tomuhle neni co vytknout. Je to hezká pohádka, která baví a bude bavit celá desetiletí. ()

Godhaj

,,Vidiny pochytat a zavřít!" I bez nostalgie po bezstarostném mládí plném her a skotačení patří tento film bezesporu mezi ty nejlepší československé snímky pro děti i mládež. Obsazení je příjemné, hlavně dětští protagonisté působí velmi přirozeně, což tak moc schází v současném českém filmu. Hlavním klenotem tohoto snímku je však scénář, který je složen jen ze samých hlášek, které už zcela zlidověly. Dále triky, nad nimiž zůstává rozum stát (hlavně nad trpaslíky) i v současnosti. Z herců působí ospalejším dojmem snad jen rytíř Jiří Sovák, jinak ale z mého pohledu nemůžu nic jiného vytknout. ()

Tormentor665

Komunistické filmy mi nevadí, pokud je v nich přítomen Satan. Tohle je ale s prominutím nechutná budovatelská sračka a nejhorší z pohádek reálného socialismu. Jsem toho názoru, že když pramen zdraví z Posázaví, tak dochucený kyselinou a když zneužívat děti, tak po způsobu Markýze de Sade. Generaci, jež nepoznala yperit, se to logicky musí líbit, ale já raději skutečně ten yperit... ()

winstonik

spomienka na časy, keď deti mohli pracovať a ponocovať, keď sa reklama na pivo a alpu nebrala tak vážne a nikto vtedy netušil, že pieseň o pribináčikovi je product placement. ()

Koprix

Ano, bylo to svižné a celkem zábavné. Ale i přestože Tomáš Holý tu byl jako vždy perfektní a Jiří Sovák jakbysmet, na mě tu bylo asi příliš mnoho dětí, aby si u mě film vysloužil více než 3 hvězdičky. Jeho kvality, zvláště v podobě efektů (třeba práce s perspektivou a trpaslíky) však vůbec nepopírám. Naopak. Ideální film na odpočinkový večer, nejlépe s celou rodinou. ()

DarthOrbyd

Bezstarostná dětská hudební komedie se skvělými písničkami a triky, kterou mírně sráží jen nepřirozené postsynchrony u některých dětských herců. ()

Shitonit

Duchové ? Absolutně nepřekonatelná srdcovka, museli jsme čekat až to ..budou dávat :-) a ještě aby mi to naši nezatrhli.. Toužil jsem být s nimi, miloval Leontýnku, nosil bych jí i tu tašku,.. a ty trpaslíci.. nekonečně jsem doufal, že se mi někde nějak připletou do života. Super na tom bylo, že to, To! ..tu nádhernou atmosféru dětství, ty děti ani nemuseli moc hrát. Tak to prostě tenkrát bylo. ()

topi80

Jedna z legend z ranku filmů pro děti. Asi toho není třeba moc dodávat. Film proslavil Danu Vávrovou, která se pak tvorbě pro děti věnovala i v dospělosti (film Hurá na medvěda si vydupala ze země ona sama). V souvislosti s natáčením tohoto filmu se nejvíce vypráví o tom, jak Jiří Sovák neměl rád děti, které si tak vyslechly i nemálo parchantů a podobných výrazů :-) Což je s podivem, protože snad žádný jiný herec (kromě Vlastimila Brodského) se ve filmech a seriálech pro děti neobjevoval tak často jako právě Jiří Sovák (Létající Čestmír, Arabela, Šest medvědů s Cibulkou a mnoho dalších...) ()

sethi

Bohužel, nikdy sem si k téhle zvláštní, budovatelské polopohádce nenašla cestu. Většina dětských herců mě otravuje a ze zvonáčů se mi ježí srst. Jenom chytlavý song : Zavolejte stráže, zbláznilo se páže, to zachraňuje :D ()

Ewík

(05.01.2022) Konečně jsem tento klenot zhlédla i já. Sice bych si to asi v dětství užila víc, ale konečně se mi spojjly všechny ty písničky a jména a hlášky...Zajímavá normalizační podívaná. ()

SONY_

„Jouzo, Jouzo, Jouzo, ty jsi pořád stejný jako jsi byl. Ve škole ti šly jenom počty, dějepis tě nebavil, v mateřském jazyce samá hrubka.“ Tak to já zase vím, že ve slově „Posázaví“ se píše měkké i. Kdybych ale měl spočítat, kolik žampionů se může vysadit na plochu o několika hektarů, byl bych vedle, jak ten jasan. Dana Vávrová byla jako malá opravdu krásná, krásná jako tenhle film plný pozitiv, chytlavých písniček a supr triků. Ještě lepší ale bylo navštívit hrad Krakovec naživo a spojit si ho právě s tímto filmem, který mě nikdy neomrzí a kdybych měl někdy špatnou náladu, vím po čem sáhnout. /95%Maxim Turbulenc - Ať žijí duchové/ ()

maeb

"Kecáš, žádný strašidla nejsou, že jo, soudruhu řediteli?" "-Boháček, nelez do lesa, tam tě picne hajnej! - Kdes byl? - No, na pastvě přece!" Nezapomenutelné. Takhle má vypadat film pro děti! ()

MrMir

Krásná pohádnka s náhdernou hudbou. Myslím, že děti ji ocení(ili) až když jsou(byli) starší....(nejsem si jistý dnešní generací :o) ()

FrankieCZ

"Tatínek má prudkou letoru" "To bude asi ten klacek co s ním natřel Jouzu" a další scény patří k tomu nejlepšímu co československá kinematografie pro děti vyprodukovala. Tenhle dětský muzikál je prostě geniální. ()

Cortesz

Jeden z těch nejmilejších a také nejlepších dětských filmů, který mixuje mnoho žánrů a na nic si nehraje. Geniální a dnes již kultovní písničky, které si každý pamatuje a pobrukuje doteď, plno vtipných situací, nesmrtelných hlášek a narážek, i ty triky jsou na dobré úrovni na tu dobu, herecké obsazení jak to dětské tak i dospělé bez chybičky. Jeden z mých nejoblíbenějších dětských filmů. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014