„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

Four Murders Are Enough, Darling

Komedie / Krimi

Československo, 1970, 103 min

Režisér Oldřich Lipský nejdřív pojal úmysl natočit detektivní komedii podle románu jugoslávského autora Nenada Brixiho 'Mrtvým vstup zakázán'. Přizval k tomu Miloše Macourka a ten z toho přes Lipského nedůvěru k takovému nápadu udělal tuto oslnivou comicsovou crazy komedii, která patří k tomu naprosto nejlepšímu, co u nás v rámci žánru bylo natočeno.(20.2.2003)

Tohle je krapet podobnej pripad jako Adela, taky takova pocta zanru a ackoliv je tu vic skvelejch hercu a vic hlasek, tak mam Adelu proste radsi. Jinak pribeh je fakt skvelej a zaverecna akce v garazich nema v ceskym filmu obdoby. Co se tyce hercu, tak mladej Lipskej v roli trouby nema chybu a dokonce i ta Bohdalova je tu jakz takz snesitelna, ale tady jde hlavne o to neuveritelny mnozstvi vedlejsich postav ztvarneny skvelejma ceskejma hercema, tady je skutecne snad tak cca 20 hvezd, pricemz kazdej ma nakou pamatnou scenu. Ale jak uz sem rek na zacatku, i pres tu haldu kultovnich hlasek a scen mam Adelu radsi.(11.9.2007)

Zase jeden návrat po letech k oblíbenému filmu z dětství. A jakápak překvapení, dostalo mě to ještě víc než tehdy. Člověk zjišťuje, že předtím některé scény nemohl chápat a baví se o to víc touto geniální parodií. Jedna již zlidovělá hláška střídá hlášku a herci excelují. Natočit toto v té době na západě, jedná se jistě o celosvětově kultovní film.(27.5.2012)

Nezapomenutelná parodie na americké komiksy. Libíček jako typický břichatý policajt Brooks, Filipovský jako typický cholerický vyšetřovatel, Peterka jako typický americký gangster, nechybí tady záměna, láska, napětí. Co mě pobavilo, byla Janžurová jako šéf bandy. Nejlepší byla zpěvačka naprosto absurdních textů. Samozřejmě nezapomenutelné hlášky ("On to fevral, fo, fo to vnamená?!", "Nif!", "Tady ručník, tady mýdlo", "Pánové, nesmíte se pořád mýt!"). A co teprve dvojka policistů Harley a Davidson v podání Haška a Kostelky? Takový film už tady bohužel nebude, už jen pro ty herecké hvězdy, které nás pomalu jedna po druhé opouštějí.(3.1.2007)

Oldřich Lipský tentokrát sparodoval mexicko-americké gangsterky a komiksy a ako vždy veľmi podarene a s nadhľadom. Vrážd bolo o niečo viac ako štyri, ale to nevadí, každá ďalšia vypadnutá mŕtvola vnáša do filmu nový svieži dych. Penový súboj Bohdalky a Janžurky sa asi len tak ľahko inde nevidí a Filipovský si tu zahral komisára Clouseaua se vším všudy. –– Nejdřív jsem udělal BANG, pak BING a nakonec to bylo BONG. –– Nejenom že vraždíte, touláte se po nocích, ale teď si také vodíte dámské návštěvy. –– Pošlete posily. STOP. Hlavně nenápadně.(23.6.2013)

• - Podoba prezidenta fiktivního státu Bonzanie s Ludvíkem Svobodou, tehdejším prezidentem ČSSR, není náhodná. Je to jedna z narážek kreslíře Káji Saudka. (Chegi)

• - Meno hlavného hrdinu je George Camel (Lubomír Lipský). Pri scéne, kde hrá na Suzafon, sa na malú chvíľu objaví obal známych cigariet značky Camel. (Raccoon.city)

• - Jan Libíček (†42) alias policejní komisař Brooks celé natáčení doslova protrpěl. Měl velké zdravotní problémy, trpěl silnou cukrovkou, měl nemocné ledviny a denně spolykal několik prášků proti bolesti, které navíc zapíjel pivem. „Nevěděl už kudy kam. Strašně trpěl. Byl tak zoufalý, že si i občas dal toho panáčka. Myslel si, že tu bolest pak nebude tolik vnímat,“ prozradil scenárista. „Maruška Rosůlková s Františkem Filipovským mu marně domlouvali, ať jde okamžitě do nemocnice, že zdraví je přednější. On se ale lékařů bál, odmítal jejich pomoc,“ dodal Macourek. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)