„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

Four Murders Are Enough, Darling

Komedie / Krimi

Československo, 1970, 103 min

Těžko říct, jestli se mi víc líbily Saudkovy komixové malůvky (včetně nápisů boong, prásk, wraaagh), herecké výkony (nezpomenutelný fiflající Kemr), či tuny hlášek, které na nás duo Macourek - Lipský valí skze celý film: podle týhle čáry bys měl bejt už dávno mrtvej, dej fem ten fek, Gogo (dávno před Novou), ručník - mýdlo a mnoho dalších.(29.10.2005)

Nezapomenutelná parodie na americké komiksy. Libíček jako typický břichatý policajt Brooks, Filipovský jako typický cholerický vyšetřovatel, Peterka jako typický americký gangster, nechybí tady záměna, láska, napětí. Co mě pobavilo, byla Janžurová jako šéf bandy. Nejlepší byla zpěvačka naprosto absurdních textů. Samozřejmě nezapomenutelné hlášky ("On to fevral, fo, fo to vnamená?!", "Nif!", "Tady ručník, tady mýdlo", "Pánové, nesmíte se pořád mýt!"). A co teprve dvojka policistů Harley a Davidson v podání Haška a Kostelky? Takový film už tady bohužel nebude, už jen pro ty herecké hvězdy, které nás pomalu jedna po druhé opouštějí.(3.1.2007)

No nevím. Včera jsem se na to asi po 20 letech zase podíval a žasnul jsem, jak málo vtipná je tahle legendární komedie. Já dokážu ocenit výpravu, kostýmy, rekvizity, herecký výkony, kameru a navíc i krásný Saudkoviny apod., ale vůbec mi to nepřipadalo vtipný. Vlastně jsem se musel přemáhat, abych koukal aspoň hodinu na ten otřesnej Lipskýho hereckej výkon (pro něj nepřekonatelnej standard, že hraje celej život uťápnutý blbce), ale pak už jsem to nevydržel a šel jsem koukat z okna. Mrzelo mě, že v takovýmhle velkofilmu mě nedokázali pobavit ani Filipovský, Bohdalka či Hlinomaz.(20.2.2014)

U nás v Bonzánii...ručník končí, mýdlo končí. Fascinuje mě, jak u nás zapovězený comics ( dobře, konec 60.let a začátek 70. byly volnější, ale i tak) pronikl do několika vynikajících českých parodií-komedií. Současné ubohé pokusy o českou komedii jsou jen vzdálenými výkřiky a stíny. Citace ze Čtyř vražd by vydaly na řádný seznam, jedna perla za druhou. Závěrečný garážový masakr s gejzíry krve je brilantní! A Iva Janžurová se svojí kapelou je nejspíše první českou punkovou zpěvačkou - ten song stojí za pozorný poslech, o hudebních kreacích během produkce nemluvě.(27.10.2010)

"A co kdybych ti řek, že sedíš v pokoji s mrtvolou..." "Hm, to mi nemusíš říkat, to já dávno vim." Tenhle film miluju. Nápad zakomponovat do hraného děje ty komiksové obrázky mě úplně rozválcoval. Když jsem to viděl poprvé, tak mě to hrozně (mile) překvapilo. Prostě jedna z nejlepších českých parodií přetékající hláškami, špičkovými hereckými výkony a všemi pozitivy vůbec..."My jsme všichni Gogo."/"Dámy a pánove, masový vrah, pan Camel, právě zavraždil tři pány z orchestru. Nelíbilo se mu, jak hrají." co k tomu ještě dodat...(23.5.2008)

• - Meno hlavného hrdinu je George Camel (Lubomír Lipský). Pri scéne, kde hrá na Suzafon, sa na malú chvíľu objaví obal známych cigariet značky Camel. (Raccoon.city)

• - Scénka, kde sa Sabrina (Jiřina Bohdalová) s Kate (Iva Janžurová) mydlili vo vani plnej peny, bola tak vynikajúca, že Lubomír Lipský (George), ktorý len sledoval inkriminovanú scénu, začal po skončení spontánne tlieskať a kričať: "Opakovať, opakovať!" (Raccoon.city)

• - Pro herce Zdeňka Kryzánka, který nezapomenutelně ztvárnil hromotluckého člena zločineckého gangu Billa, toto byla první filmová role poté, co byl propuštěn z vězení. „Komunistické zřízení ho obvinilo z činnosti neslučující se s postoji socialistického člověka. Dostal tři roky,“ prozradil filmový historik Jan Matějíček. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)