„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

Four Murders Are Enough, Darling

Komedie / Krimi

Československo, 1970, 103 min

Ačkoliv film obsahuje vynikající hlášky (všichni jsme gogo, mýdlo - ručník, dej fem ten fek) a Saudkovy kresby, jsou chvíle, kdy mne film vždy začne nudit, přijde mi ta zápletka pořád na jedno brdo a vtipy recyklované. Málo platné, Janžurová ani Bohdalová nesahají Olince Schoberové vnějším vzhledem ani po kotníky, i když jejich bitva v pěně zamokří eroticky jejich kalhotky. Možná být film o něco kratší, sevřenější...(16.11.2013)

Zase jeden návrat po letech k oblíbenému filmu z dětství. A jakápak překvapení, dostalo mě to ještě víc než tehdy. Člověk zjišťuje, že předtím některé scény nemohl chápat a baví se o to víc touto geniální parodií. Jedna již zlidovělá hláška střídá hlášku a herci excelují. Natočit toto v té době na západě, jedná se jistě o celosvětově kultovní film.(27.5.2012)

No nevím. Včera jsem se na to asi po 20 letech zase podíval a žasnul jsem, jak málo vtipná je tahle legendární komedie. Já dokážu ocenit výpravu, kostýmy, rekvizity, herecký výkony, kameru a navíc i krásný Saudkoviny apod., ale vůbec mi to nepřipadalo vtipný. Vlastně jsem se musel přemáhat, abych koukal aspoň hodinu na ten otřesnej Lipskýho hereckej výkon (pro něj nepřekonatelnej standard, že hraje celej život uťápnutý blbce), ale pak už jsem to nevydržel a šel jsem koukat z okna. Mrzelo mě, že v takovýmhle velkofilmu mě nedokázali pobavit ani Filipovský, Bohdalka či Hlinomaz.(20.2.2014)

Tenhle neskutečně crazy počin patří k těm, které by nám měl závidět celý svět a kvůli nimž by naše malá republi(č)ka měla být známá jako jedna z nejproduktivnějších a nejoriginálnějších líhní komediálních a parodických filmových vajec na Zemi. Každý herec, každý řádek scénáře, každé filmové okénko, každá Saudkova kresba, každá Hálova nota... Všechno je prostě TAK dokonalé a neomrzí to snad ani po tisícím vidění.(19.2.2012)

Na začátku normalizačního období přichází mistr Lipský s komiksovým příběhem odněkud z Bonzanie ze Států. Už tento lehký paradox dává filmu jedinečnost, kterou nelze hledat nikde jinde. Pohled na "válku" gangů podle Lipského a Macourka, je s pomocí geniálního kreslíře Jana Saudka a s nutnou dávkou zamotanosti, dotažen do dokonalého konce. Nádech americké společnosti s bary, reklamami, neobvyklou školou, basketbalem, anglickými jmény a lehkými děvami. Přidáme do toho nezapomenutelné hlášky, pro tvůrce typickou nadsázku a dokonalou plejádu herců, kterým vévodí Iva Janžurová. Oldřich Lipský zobrazoval příběhy z cizích krajin, ovšem pěkně na český způsob, tohle je jeden z nich.(29.1.2013)

• - Scénka, kde sa Sabrina (Jiřina Bohdalová) s Kate (Iva Janžurová) mydlili vo vani plnej peny, bola tak vynikajúca, že Lubomír Lipský (George), ktorý len sledoval inkriminovanú scénu, začal po skončení spontánne tlieskať a kričať: "Opakovať, opakovať!" (Raccoon.city)

• - Meno hlavného hrdinu je George Camel (Lubomír Lipský). Pri scéne, kde hrá na Suzafon, sa na malú chvíľu objaví obal známych cigariet značky Camel. (Raccoon.city)

• - Scéna, ve které si Owens (František Peterka) se svým kumpánem přehazují pana Camela (Lubomír Lipský) přes stůl, byla natočena pozpátku. Cílem bylo zobrazit co nejvěrohodněji fakt, že pan Camel "přeletí" stůl po každé ráně pěstí. Kaskadér samozřejmě skákal rovně přímo na pěst obou gangsterů. (mchnk)