„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

Four Murders Are Enough, Darling

Komedie / Krimi

Československo, 1970, 103 min

Už jsem asi někde psal, že Oldřich Lipský je bez pochybností nejlepší československý režisér všech dob. Je to především tou nekonečnou studnicí invence, kterou do svých filmů dával, a tak mohly vzniknout takové bomby jako například "Čtyři vraždy stačí, drahoušku". Na dobu, ve které to vzniklo, to nemá chybu. 90%(14.7.2017)

Oldřich Lipský tentokrát sparodoval mexicko-americké gangsterky a komiksy a ako vždy veľmi podarene a s nadhľadom. Vrážd bolo o niečo viac ako štyri, ale to nevadí, každá ďalšia vypadnutá mŕtvola vnáša do filmu nový svieži dych. Penový súboj Bohdalky a Janžurky sa asi len tak ľahko inde nevidí a Filipovský si tu zahral komisára Clouseaua se vším všudy. –– Nejdřív jsem udělal BANG, pak BING a nakonec to bylo BONG. –– Nejenom že vraždíte, touláte se po nocích, ale teď si také vodíte dámské návštěvy. –– Pošlete posily. STOP. Hlavně nenápadně.(23.6.2013)

Až teď, kdy se nám filmy v televizi drolí pod tíhou reklamy a jsou plné nesmyslných přestřelek, fontán krve, neohrožených hrdinů a mafiánských tlup (jako jsou třeba ty ze San Boniga, nebo Michega), dokážeme ocenit tuto geniální parodii ve všech aspektech. Od tvůrců to muselo být dosti obtížné, tuhle komedii v období tuhé normalizace natočit, se všemi těmi amerikanyzmy, ale o to větší si zaslouží hold!(14.3.2005)

Za prvé výborná parodie naditá hláškami se skvělými herci, která dosahuje kvalit kultovního Limonádníka a pro mě osobně ho i v mnohém překonává. Za druhé maestro Kája Saudek ! Škoda, že se tento velikán nepodílel na vícero filmech (samozřejmě kromě desítek filmových plakátů), takhle nám zůstály jen "vraždy" a Kdo chce zabít Jessii ? Ale zaplaťpánbu alespoň za ně....EDIT 12.2.2014...Chudák Kája, cíl trendů a předmět spekulací.(10.6.2006)

Pro mě srdcovka a jeden z nejsympatičtějších zástupců žánru české crazy komedie, který vtipně paroduje západní gangsterky. Díky hereckému obsazení, kdy režisér Lipský využil přirozeného komediálního talentu Bohdalové a Janžurové i typově dokonalého Lubomíra Lipského v roli naivně důvěřivého George vznikla taškařice, která mi ani s přibývajícími léty a zvyšujícím se počtem repríz nezevšedněla. V poslední třetině sice už filmu poněkud dochází dech, ale i tak výsledný dojem stačí na plnou palbu a 90 % celkového dojmu. Jak pro mě hlášky nejsou měřítkem kvality nebo oblíbenosti filmu, tady si je vyloženě užívám.(5.12.2014)

• - Jan Libíček (†42) alias policejní komisař Brooks celé natáčení doslova protrpěl. Měl velké zdravotní problémy, trpěl silnou cukrovkou, měl nemocné ledviny a denně spolykal několik prášků proti bolesti, které navíc zapíjel pivem. „Nevěděl už kudy kam. Strašně trpěl. Byl tak zoufalý, že si i občas dal toho panáčka. Myslel si, že tu bolest pak nebude tolik vnímat,“ prozradil scenárista. „Maruška Rosůlková s Františkem Filipovským mu marně domlouvali, ať jde okamžitě do nemocnice, že zdraví je přednější. On se ale lékařů bál, odmítal jejich pomoc,“ dodal Macourek. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)

• - Meno hlavného hrdinu je George Camel (Lubomír Lipský). Pri scéne, kde hrá na Suzafon, sa na malú chvíľu objaví obal známych cigariet značky Camel. (Raccoon.city)

• - Když se Oldřich Lipský s Milošem Macourkem pustili do psaní scénáře podle detektivky jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho "Mrtvým vstup zakázán", pomýšleli na komedii. Že jim z toho ale vyleze taková parodie, sotva tušili. Očití svědkové tvrdí, že Brixi byl po pražské premiéře šokován až rozladěn. Z románu toho ve filmu příliš nezbylo. Když ale viděl divácký ohlas, uznal, že film je dobrý. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)