„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

Four Murders Are Enough, Darling

Komedie / Krimi

Československo, 1970, 103 min

Ani jsem nechtěl věřit, že se natáčelo v Československu, ať už kvůli prostředí, které opravdu nevzbuzovalo dojem reálného socialismu (škola, bar), či hudbě, která mi přišla na rok 1970 též pro ČSSR atypická. Ani Bohdalová tady ještě nelezla na nervy... Závěrečné postřílení gangsterů a hořící auta? No na ten rok...(13.11.2014)

"Jo holka, Beethoven, to není Strauss, ten má nějakou váhu." Pobavily i cigarety značky Morituri, nebo souboj negližované Bohdalky s negližovanou Janžurkou v pěně. Všeobecně má drahoušek mnoho vtipů a skvělých scén, ale rozhodně nedosahuje kvalit těch nejlepších parodií své doby, Kdo chce zabít Jessii, Adéla ještě nevečeřela a Limondový Joe (můj nejmilovanější triumvirát).(23.9.2013)

Bezvadná parodie na americké gangsterky. Scénář vypiplaný do nejmenšího detailu, skvělé dialogy, plno hlášek, herecké hvězdy i v malých rolích. A jeden z mála filmů, kde hraje naše herecká legenda Lubomír Lipský v hlavní roli. "My jsme všichni GO GO." Marie Rosůlková je hvězda tohoto filmu :-) Tomu říkám "normalizační" dílo par excellence.(16.5.2012)

Na začátku normalizačního období přichází mistr Lipský s komiksovým příběhem odněkud z Bonzanie ze Států. Už tento lehký paradox dává filmu jedinečnost, kterou nelze hledat nikde jinde. Pohled na "válku" gangů podle Lipského a Macourka, je s pomocí geniálního kreslíře Jana Saudka a s nutnou dávkou zamotanosti, dotažen do dokonalého konce. Nádech americké společnosti s bary, reklamami, neobvyklou školou, basketbalem, anglickými jmény a lehkými děvami. Přidáme do toho nezapomenutelné hlášky, pro tvůrce typickou nadsázku a dokonalou plejádu herců, kterým vévodí Iva Janžurová. Oldřich Lipský zobrazoval příběhy z cizích krajin, ovšem pěkně na český způsob, tohle je jeden z nich.(29.1.2013)

Jeden můj kamarád říká, že každá klika má své dveře. V případě neohroženého George Carnela by se dalo říci, že každé dveře mají svou mrtvolu. A že se u něj dveře netrhnou. Kliku si tu podávají mafiáni všeho druhu a všichni jsou Gogo. Nechybí ani klasické rekvizity drsné školy: krásné ženy, ostré náboje, umělé zuby, nebezpečné koktejly, chirurgické zákroky, starostlivá paní domácí a důraz na osobní hygienu. Nic pro slabé povahy.(28.6.2011)

• - Recept na filmem proslavený Hu-hu obsahuje 1 dcl rumu, 1 dcl žloutku, kvasnice, mentol a kyselinu mravenčí. Postup přípravy je následující. Ingredience vložíme do dvojdílného šejkru (tzv. Bostonu), při uzavření šejkru dáváme pozor, aby se nevytvořil vzduchový polštář. Velmi krátce a energicky protřepeme. Zdobíme podle chuti. Podáváme ve flipovém poháru nebo i v malém goletu a na vlastní nebezpečí, neboť ve filmu se po této směsi umíralo. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)

• - Když pan Camel (Lubomír Lipský) s panem Gogo (Josef Hlinomaz) pátrají po hu-hu koktejlu, navštíví společně bar Kochba. Název baru je etymologický žert. Šim’on bar Kochba, v překladu syn hvězdy, byl vůdce protiřímského povstání Židů v letech 132 až 135. Tuto událost poté roku 1897 zachytil v dramatické básni s názvem "Bar Kochba" Jaroslav Vrchlický, později ji v roce 1905 do operního žánru převedl Stanislav Suda. (Komiks)

• - Jan Libíček (†42) alias policejní komisař Brooks celé natáčení doslova protrpěl. Měl velké zdravotní problémy, trpěl silnou cukrovkou, měl nemocné ledviny a denně spolykal několik prášků proti bolesti, které navíc zapíjel pivem. „Nevěděl už kudy kam. Strašně trpěl. Byl tak zoufalý, že si i občas dal toho panáčka. Myslel si, že tu bolest pak nebude tolik vnímat,“ prozradil scenárista. „Maruška Rosůlková s Františkem Filipovským mu marně domlouvali, ať jde okamžitě do nemocnice, že zdraví je přednější. On se ale lékařů bál, odmítal jejich pomoc,“ dodal Macourek. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)