„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

Four Murders Are Enough, Darling

Komedie / Krimi

Československo, 1970, 103 min

„Budete-li mít chuť někdy vraždit, jen přijďte, tady se vždycky někdo najde.“ S každým dalším zhlédnutím mám tenhle snímek radši a stále víc musím oceňovat jeho nápaditost. Ať už jde o „vymazlené“ hlášky, jednotlivé vtipné situace (jak malý kluk se těším zejména na každé Camelovo otevření dveří) nebo ústřední propojování komiksu s filmem (navíc ty zdařilé reklamy). A samotnou kapitolou je pak casting, resp. herecké výkony, kdy si užívám profláklé komiky i v těch nejmenších roličkách. Na druhou stranu je to pořád velkým dílem crazy komedie, která se pravděpodobně nezavděčí úplně každému divákovi (zejména směrem ke konci, který je plný zdánlivě neřízené anarchie), mně ovšem maximálně (čemuž odpovídá i moje hodnocení). „Ty jsi si opravdu myslel, že bych s tebou mohla něco mít? To bych si připadala jak jednička na desetidolarovce.“ - „Jak to?“ - „Ta za sebou taky pořád tahá nulu.“(16.12.2007)

-"PANÍ, NEŠLO BY NĚJAK ZAŘÍDIT, ABY MĚ TADY NIKDO NEVIDĚL?" -"A PROČ? VČERA JSI LÍBAL KDEKOHO V BARÁKU." -"JÉŽIŠMARJÁ." Taková kadence hlášek, vtipů a narážek na americký komiksy a gangsterky se jen tak nevidí a vůbec se divím, že takový film s ryzí americkou tématikou vznikl na začátku samotné normalizace. Nejlepší komediální role Lubomíra Lipského a Marie Rosůlkové. A kde jinde můžete vidět Stellu Zázvorkovou jako šlapku, Josefa Kemra bez zubů, Karla Effu jako majitele baru Kochba (nebo tak nějak), Františka Peterku jako mafiánského majitele nožířství a Jiřinu Bohdalovou na vrcholu své filmové půvabnosti. "JÁ KDYŽ VIDÍM TY VAŠE OBRÁZKY, TAK MÁM CHUŤ NĚKOMU DÁT HERDU." "A BYLO TO BONG!"(25.4.2006)

Nezapomenutelná parodie na americké komiksy. Libíček jako typický břichatý policajt Brooks, Filipovský jako typický cholerický vyšetřovatel, Peterka jako typický americký gangster, nechybí tady záměna, láska, napětí. Co mě pobavilo, byla Janžurová jako šéf bandy. Nejlepší byla zpěvačka naprosto absurdních textů. Samozřejmě nezapomenutelné hlášky ("On to fevral, fo, fo to vnamená?!", "Nif!", "Tady ručník, tady mýdlo", "Pánové, nesmíte se pořád mýt!"). A co teprve dvojka policistů Harley a Davidson v podání Haška a Kostelky? Takový film už tady bohužel nebude, už jen pro ty herecké hvězdy, které nás pomalu jedna po druhé opouštějí.(3.1.2007)

Ačkoliv film obsahuje vynikající hlášky (všichni jsme gogo, mýdlo - ručník, dej fem ten fek) a Saudkovy kresby, jsou chvíle, kdy mne film vždy začne nudit, přijde mi ta zápletka pořád na jedno brdo a vtipy recyklované. Málo platné, Janžurová ani Bohdalová nesahají Olince Schoberové vnějším vzhledem ani po kotníky, i když jejich bitva v pěně zamokří eroticky jejich kalhotky. Možná být film o něco kratší, sevřenější...(16.11.2013)

Film, ktery mysli na hluche lidi tim, ze ma "nakreslene" zvuky .Hluchy lidi taky mivaji potiz s tim, si nakreslene zvuky vybavit (nemuseli je totiz vubec kdy slyset) a taky tomu napomaha jejich pokriveni a animace ______ UVAHA ______ Slepy lidi at si naserou (ani jich neni tolik aby mohli cokoli zmenit), jich se film (stejne) netyka. Mozna bychom se meli zacit bat protoze ty svine vi jak se trefit do cernyho. Na druhou stranu mozna by se meli zacit bat cerny. ______ Co takhle je zavrit do nejake velke budovy, slepe a cerne (slepe cerne ne, ti by meli prilis velkou vyhodu, pripadne by se stali z nich stali kamikaze) ? Ale vzhledem k tomu jak se cerny trefujou do ostatnich lidi lip nez bily (kteri to poskrovnu cvici akorat v africe na ...) http://www.google.cz/search?q=race+criminality , by to slepi nemuseli ustat. Proc? Protoze by slepi, nahodne zakopavajici o hromady mrtvol, mohli zpusobit, ze cerni trefi i sami sebe. Navic si nejsem jisty ze by cerni videli ve tme, prestoze jsou pro "nocni lov" nalezite vybaveni http://images.google.cz/images?q=black+jaguar . ______ Podobne uvahy se odehravaji v myslich ctenaru komiksu opilych kokakolou, jak je ve filmu nazorne predvedeno. A pro takoveto predsudky nezkalene uvahy, ktere si s predsudky hraji mam komiks rad. (I kdyz jsem cetl akorat zetri Crwe) ______ POZNAMKA ______ Komiksove bubliny, panely a "zvuky" se dostaly i do videoher http://www.mobygames.com/game/xiii/screenshots .(24.9.2009)

• - Pro herce Zdeňka Kryzánka, který nezapomenutelně ztvárnil hromotluckého člena zločineckého gangu Billa, toto byla první filmová role poté, co byl propuštěn z vězení. „Komunistické zřízení ho obvinilo z činnosti neslučující se s postoji socialistického člověka. Dostal tři roky,“ prozradil filmový historik Jan Matějíček. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)

• - Když pan Camel (Lubomír Lipský) s panem Gogo (Josef Hlinomaz) pátrají po hu-hu koktejlu, navštíví společně bar Kochba. Název baru je etymologický žert. Šim’on bar Kochba, v překladu syn hvězdy, byl vůdce protiřímského povstání Židů v letech 132 až 135. Tuto událost poté roku 1897 zachytil v dramatické básni s názvem "Bar Kochba" Jaroslav Vrchlický, později ji v roce 1905 do operního žánru převedl Stanislav Suda. (Komiks)

• - Scénka, kde sa Sabrina (Jiřina Bohdalová) s Kate (Iva Janžurová) mydlili vo vani plnej peny, bola tak vynikajúca, že Lubomír Lipský (George), ktorý len sledoval inkriminovanú scénu, začal po skončení spontánne tlieskať a kričať: "Opakovať, opakovať!" (Raccoon.city)