Maniak

• USA Maniac
USA, 2018, 6 h 26 min (Minutáž: 27–47 min)

Epizody(10)

Nekonvenční klinický test, sblížení dvou účastníků, lékař s nezdravou fixací na matku a emocionálně komplikovaný počítač. Co víc si přát? (Netflix)

Mimomisu

Mne osobne sedly i prvni tri dily. Ale souhlasim, ze tohle se proste cloveku musi trefit. A kdyz se trefi, tak je to bozi. ()

Marys

Seriál má zaujímavý nápad a mohol by sa niesť v skvelej atmosfére, podporenej dobrými hereckými výkonmi, no nie je tomu tak. Žiaľ, vlečie sa, unavuje až nudí a hoci som ďalšiu epizódu pozeral len o pár dní neskôr, nevedel som už, o čom bola tá predchádzajúca. Zároveň, viac ako dva diely za sebou som nezvládol. Škoda. ()

matmanX

Maniac si půjčuje od Gondryho, Kaufmana, Gilliama a Wachowských, ale i přes seriálovou stopáž nedosahuje hloubky ani jednoho z jejich děl. Chybí mu jasná vize, která by všechny ty hravé prvky spojila do smysluplného celku. Je málo divný na skutečný surrealistický bizár a zároveň moc roztříštěný na to, aby nabídl nějaký společenský komentář nebo dal všem postavám uspokojující vývoj. Naštěstí hlavní duo zůstává zajímavé po celou dobu a Hill se Stoneovou si tu střihli opravdu nezvyklé role. Je to roztomilé a plné pěkných nápadů, ale bohužel jsem si z toho dokázal odnést jen povrchní potěšení ze stylu a netradičního vyprávění. To je na seriál, který se zabývá psychickými nemocemi, traumaty a otázkou osobního štěstí, trochu málo. ()

squawk

Jen škoda, že je třeba se doslova protrpět prvními třemi díly. A to myslím doslova, ten první lze doporučit jen někomu, kdo hodně nenávidí sebe sama. Akorát se v nich odehrává základ, z kterého zbytek čerpá. Pak však seriál dostane spád a temně komediální nádech, jenž nepřebíjí vážnost situace, kde nemá. Rozhodně lze souhlasit, že seriál není pro každého. Mimochodem, to o té dominantní japonské kultuře v USA nevysvětlí. ()

Risolutore

Dávám plný počet prostě proto, jak neobvyklý zažitek mi seriál zprostředkoval. Třebaže není úplně dokonalý, představuje Maniac zajímavý kontrast k formálně perfektním, ale zároveň vlastně zcela nepřekvapivým seriálům dramatického střihu. Od všech zúčastněných úžasné herecké výkony. ()

Klajnik

Ono to má zajímavej námět i atraktivní future-retro stylizaci, ale je to tak šíleně mdlé, bez záběru a vyprázdněné, že prvních pět dílů byl porod a s dalšími pěti jsem už nehodlal ztrácet čas. Chápu, že to má odrážet vnitřní rozpoložení těch postav, ale v tom je asi ten problém. Postavy nejsou dostatečně zajímavé ani sympatické, takže mi jejich (do pátého dílu nastíněné) duševní problémy přišly nehodné další pozornosti. Ema Stone se chovala jak piča ke své mladší sestře a zkazila každej "hezkej" moment tím, že si vyfotila podpaží. Při jednom takovém zbytečném projevu zákeřnosti měla nehodu a její sestra zemřela. Ona se trápí a pomocí nějaké drogy se do toho okamžiku navrací, čímž se opakovaně vystavuje traumatu...blablabla. Neni to dobře vykonstruované. Vůbec jsem do toho nebyl zainteresovaný, což je problém, pokud mám investovat 6,5 hodin. Pamatovat si budu hlavně pod bradou houpající se lalok Johana Hilla (zhubl). ()

Muel

| Netflix | Na tie 4 to stačí. Maniac je totiž originálny svojím pojatím (80. roky zmiešané s blízkou budúcnosťou), nie ale tak originálny príbehom, ktorý je zaujímavý a pokladá otázky, na ktoré sa ale dozvieme pomerne vlažné odpovede, ale vo výsledku mi to vlastne ani tak nevadilo. Emma Stone opäť nesklamala, Jonah Hill prekvapivo veľmi dobrý, herci mali celkom výzvu meniť polohy doslova zo sekundy na sekundu a to je proste fajn. Fukunaga si to pekne všetko zrežíroval a priniesol nekonvenčný komorný patvar, ktorý príjemne odsýpa. Veľmi príjemne a sebavedomo. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

warrenur

Clovek musi vazne pozriet celu seriu, aby si plne uvedomil a pobavil sa na vsetkom, co videl. Z pociatku som len nemo cumel, co za funny-art sa nam to snazia predostriet. Posledne 2-3 diely to bohato napravili. Zaujimavy namet a uzasna herecka dvojka Emmy a Jonaha. Stoji za videnie. ()

Lukin413

Zajímavý exkurz do mírně futuristického světa, kdy dochází k aplikaci tvrdě aplikačního vědeckého diskurzu v psychologii. Hlavni hrdinové hrají v podstatě vedlejší roli, v hlavní je celé zázemí výzkumné laboratoře. Každá postava v seriálu má nějakou formu duševní poruchy, ty vsak nejsou s temi je vsak nakládáno velmi úsporně. Tempo je z počátku pomalé, později seriál i díky množství snových a fantazijních scén připomíná spíše trip. Výsledná katarze, jak pro postavy, tak pro diváka, je uspokojivá a překvapivě (pří)jemná. ()

Chilly00

Strašně přepálený miš maš. Přitom to mohlo být opravdu super, kdyby režisér trochu ubral a necpal do seriálu všechno, co ho zrovna napadne. Má to své "momenty" a celkově to dává smysl, ale asi jsem spíš přívržencem minimalismu. Seriál má něco z Gondryho, něco z Lynche, ale postrádá jejich charisma a jistou upřímnost - tohle je spíš takový cirkus a každý další díl se snaží překonávat svou absurditou ten předchozí. Too much. ()

Waldir

Už dlho som nemal tak protichodné pocity, ako práve pri sledovaní tohto seriálu. Miestami som bol nadšený nad pútavo vykonštruovaným svetom (akýsi alternatívny future 80’s svet) a následne sa vyskytli momenty, kedy som to mal chuť nekompromisne označiť za odpad. Práve tá nekonzistentnosť Maniaca je to na čom paradoxne stojí a zároveň aj “padá”. V určitom bode je to hotová komédia (na aké sme s Jonahom Hillom zvyknutí), inokedy srdcervúca psychologická dráma. Fakt že by sa “skákalo” zo žánru do žánru by mi absolútne nevadil, keby tvorcovia zvolili trochu odlišný prístup, takýmto štýlom to mne osobne príde ako, jeden veľký, psychedelický guláš, čo chápem, že to môže sedieť určitej skupine divákov. Rozhodne to však nie je seriál pre masy a myslím si, že má svoje kvality, avšak mne by viac vyhovovalo ak by tvorcovia zvolili k danému námetu viac konvenčný prístup. ()

HenryIvan

Nedá sa povedať, že by sme boli svedkami úplného mindfucku, ale našli sa predsa len momenty, kedy som slovom f*** pri opisovaní zážitku nešetril. Tvorcovia všetko nakoniec veľmi pekne poprepájali a následne sme si mohli utvoriť akú takú mienku o čom to celé bolo. Nebudem sa tváriť, že dokážem vysvetliť všetky aspekty, ktorých sme boli svedkami, no čím som zhliadol viac častí, tým viac som bol nie len zvedavý ako sa to celé skončí, ale aký celkový zážitok si z tohto odnesiem. Emma a Jonah, ktorí tu hrali prím, boli jednoducho fantastickí. Myslím si, že na Golden Globes nepresedia celý večer len pri stole. Veľmi dobrý počin a viac takýchto retro-futuristických zážitkov. ()

Charlie84

Fukunaga si uvědomuje, že má příběh, který nejde brát vážně. Takže ho natočí způsobem, který nejde brát vážně. A tak hlavním problémem Maniaka je nepřekvapivě fakt...že nejde brát vážně. Zajímavý vizuál, povětšinou chytré a když už ne, tak alespoň zábavné dialogy a provedení udrží u obrazovky. Leč ve finále se stejně jedná jen o do sebe zahleděnou šarádu s výborným Hillem, který za jeden seriál vystřídá více výstředních účesů než Nicolas Cage za celou kariéru a výbornou Emou Stone, která mu jako parťačka sedí...leč o budování nějakého vztahu moc řeč být nemůže a finále je...úplně jedno. Aneb když sesypete dohromady retro fjůčr propriety, šílený počítač, s roboty komicky souložící vědce, psychodeliku Legiona, špióny, UFO a jímavé rodinné drama. Kupodivu to poslední většinou působí jako pěst na oko, což je problém, vzhledem k tomu, že "vo tom to je". Zvláštní mix který stojí za to vidět. Asi. Možná. Nebo taky ne. ()

Kalimero13

Což o to, být chvílemi děsně stylový, tajemný, vtipný, parodický, akční, noirový, dramatický a kdo ví co ještě, je úctyhodná věc. Jenže to jaksi pozbývá smyslu, když jde jen o krátké uzavřené zážitky bez jakéhokoliv přesahu. Tvůrci umí navodit ledajakou atmosféru, ale její smysl je prázdný a nesahá za hranice pár desítek minut. Vše si žije ve své malé časové bublině. Po pár dílech vám dojde, že ten seriál nemá žádnou nosnou koncepci, nemá zdravé jádro, které by se vyvíjelo, někam směřovalo a něco sdělovalo. Ten seriál je trestuhodně prázdný a jediné, co umí, je okouzlovat a šokovat krásnými, leč obsahově prázdnými záběry. Svět nedává smysl, postavy nedávají smysl, hlavně aby byly vtipné či záhadné v momentě, kdy to zrovna scénář zrovna vyžaduje. Tak moc prázdný scénář jsem už hodně dlouho neviděl. Drtivá většina postav i po deseti dílech jsou jen prázdné skořápky. Maniac je jedno z největších zklamání posledních let, protože trailer mě nadchnul a první epizoda měla neuvěřitelně silně našlápnuto rozepsáním alternativní reality, kterou jsem chtěl opravdu prozkoumat. Vše pak bohužel sklouzlo do povrchní zábavy, kde jediným cílem je ukázat, kolik stylů tvůrci dokáži natočit. ()

arkie

Vyborny zaciatok, uzasne prostredie, ale uplne sklamanie z poslednych 3 dielov, ktore nevedu nikam, len k nejakej presladenej romantike. Emma Stone je vyborna. ()

Blackey.

Tenhle seriál je... bizarní. Přemýšlela jsem, jaké jedno slovo by ho dokázalo definovat a bizarní je asi to, co se k tomu nejvíc blíží. Musím říct, že po asi dvou dílech jsem si nebyla jistá, jestli seriál vůbec chci dokoukat. Myslím, že kdyby nešlo o záležitost Netflixu a musela na další díly třeba týden čekat, dost možná bych jeho existenci vypustila z hlavy a už se k němu nikdy nevrátila. Tím, že ale přede mnou rovnou leželo těch 10 zveřejněných dílů a neměla jsem při neděli co lepšího na práci, koukla jsem na další díl... a chytlo mě to. Tenhle seriál je hodně zvláštní. Retro-budoucnost, už to samo o sobě dodává prostředí, ve kterém se příběh odehrává, dost netradiční atmosféru. A netradiční je to, na čem je tenhle seriál vystavěný a díky čemuž měl na mě ve výsledku takový dopad, jaký měl. Hlavní hrdinové si v průběhu testování nových druhů léků projdou několika realitami, z nichž každá přináší něco nového, něco vtipného, něco dojemného, sem tam něco nechutného, ale mě to zkrátka bavilo. Je to hodně divnej seriál, co si budeme namlouvat. Nedokáže se tím asi prokousat každý, ale kdo to dokáže, myslím, že nebude litovat, protože ve výsledku je to podle mého názoru hodně silná a dojemná záležitost, která řeší mnoho lidských pocitů, trápení, ale i radostí. Netradiční záležitost, ale podle mě skvělá. Hill byl jako Owen perfektní, Emma Stone jako vždy dokonalá. Po nějaké době na to to vstřebat měním hodnocení a dávám plný počet, protože mě to ve výsledku fakt dostalo a je to něco, nad čím ještě dlouho budu přemýšlet a vzpomínat na to. ()

Bond našel záporáka

Bond našel záporáka

02.03.2019

Bond našel režiséra

Bond našel režiséra

20.09.2018

Kolem pětadvacáté bondovky se toho v uplynulých týdnech dělo víc, než na co jsme běžně u bondovských produkcí zvyklí. Film, který zatím nemá název, a jehož hlavní hvězda Daniel Craig (Odpor) se už… (více)