Limonádový Joe aneb Koňská opera

• angličtina Lemonade Joe (více)

Píše se rok 1885 a v Arizoně je pořádné dusno. Obyvatelé Stetson City se napájí whisky a morální hodnoty citelně upadají. V Trigger Whisky Saloonu řádí skutečně vykutálená skupinka gangsterů. Majitelem vyhlášeného lokálu je Doug Badman (Rudolf Deyl ml.), k chlípnému pobavení zpívá Tornádo Lou (Květa Fialová) a své hříšné a podlé plány osnuje gangster od přírody Horác alias Hogo Fogo (Miloš Kopecký). Posledními spravedlivými v tomto otřesném a korupcí prolezlém městě je lékárník Ezra Goodman (Bohuš Záhorský) se svou dcerou Winnifred (Olga Schoberová). Jednoho dne přijede na bílém koni obchodní zástupce firmy Kolaloka, jistý Joe (Karel Fiala), který se alkoholikům rozhodne nabídnout napravení v podobě nealkoholické limonády. Je snad jasné, že alkoholici své mety neopustí tak snadno. (AČFK)

Booxtronic

Geniální Česká parodie westernu, která se navždy zapíše do srdce každého milovníka komedií. Skvělé herecké výkony, krásné písničky a kupa nezapomenutelných hlášek. ()

Bambulin

"Dovol, abych vás představil. Kojot kid, Pancho kid. Kašlu ti na tvoje kydy." Geniálně zpracovaná parodie. Opět platí, že je film lepší než Brdečkova kniha. Menšík tam neměl co dělat, ale Rudolf Deyl ml. exceloval. Nejvíc se mi líbí scéna, jak odnáší Tornádo Lou a Joe mu povídá:" Tohle si ještě vyřídíme kořalečníku". A Deyl s Fialovou v náruči se úkloní a pronese jak malé dítě: "ano prosím". Anebo věta:" na každém uchu se vám houpá 150 dobytků". ()

fyzikus1

Limonádový Joe je český western, vysoce originální dílo, nenapodobuje zahraniční vzory. Je to komedie, humor má velkou nadsázku, parodie žánru westernu, která ale nikdy nesklouzává k laciným vtipům. Herecké výkony hlavních hrdinů, zejména hlavního záporáka v podání Miloše Kopeckého, jsou nezapomenutelné. Ve filmu je několik písní, které do děje výborně zapadají a přitom tvoří samostatné minietudy. Pokud vás zaujal film, možno doporučit k přečtení i stejnojmennou knihu scénáristy Jiřího Brdečky, která byla filmu předlohou, v tomto případě došlo ke spíše výjimečné situaci, kniha a film se navzájem doplňují, na své si přijde čtenář i filmový divák. ()

MatyRock

Pane kolego, tento snímek je kus české filmové historie. Dílo parodující westernové filmy a s obsahem těch nejlepších tehdejších herců. 1964 + socialistické Československo = 8/10 ()

agamazx

Legendarny film so kvalitnym spracovanim, humorom, a mixom komedie a westernu, napriek tomu, ze muzikaly nemusim, mi tento film celkom sadol. Silne 4* ()

horskejvlk

Samozřejmě geniální dílo u kterého se smál i Henry Fonda, sépiové zabarvení filmu má odkaz na staré fotografie z 19 stol. Oceňuji kostýmy i rekvizity a zejména obsazení. Vidět Miloše Nedbala herce který ztvárňuje nepříjemné sopouchy, despoty a tak nějak si ho člověk zaškatulkuje a zde odvaz : jižanský karetní hráč, kostýmy které ze svazáků dělají ostřílené chlapy z Arizony. Tomu se říká umění je kumšt, zejména ženám to v korzetech “padlých žen” ďábelsky slušelo. V kostce řečeno že film je velmi profesionálně udělaný včetně rekvizit i kulis, spoustu věcí-rekvizitl lze dnes spatřit ve PC hře Red Death Redemption II. To jen dokazuje jak Brdečka s Lipským nastudovali dobu, velký a bouřlivý smích v amerických Cinemas způsobila rekvizita v ložnici Tornádo Lů, tedy heslo pionýrů, kteří osidlovali západ, nad postelí umělkyně : “ Hard Work Spells Success”. Dokonce i Hugo Hass, který filmaře při natáčení navštívil, prohlásil : “no stále tady umí”. Škoda že tenhle kumšt už nikdo neprekoná. ()

Joel11

Tato výborná parodie je nadčasová a divák se může na tento film podívat i v daleké budoucnosti a jistě si i v tuto dobu najde příznivce. Viděl jsem tento film snad dvacetkrát skoro ho znám nazpaměť, přesto si ho ještě dnes rád s manželkou (která byla mimochodem nápověda v divadle a tento kus napovídala tři roky 2x týdně před plným hledištěm) pustíme. Tento film by neměl chybět v žádné filmotéce. ()

OtokPag

Boží film 😇, úžasní herci, skvělé písničky a samozřejmě nezapomenutelná mateřská znaménka velikosti mexického dolaru  😂 ()

mikroslar

Film který předznamenává humor na rozhraní parodie, absurdity budoucích českých komedií (jediné, co se mu pojetím humoru a nadsázkou  blíží je snad jen Fryčova Pytlákova schovanka).  Lipský přesně pochopil míru nadsázky Brdečkova textu (mimochodem brilantně pracujícího s jazykem) a herci se s jejich pojetím ztotožnili, nebo  je ke ztotožnění Lipský donutil. Každopádně, ač jde o žánr, který do té doby neměl u nás žádnou tradici, dokonce možná ani žádný předobraz, povedl se na výbornou. ()

Verbudrak

Podle mého nejzdařilejší česká komedie všech dob. S velkým náskokem. Kam se hrabou všichni ti falešní Marečkové a další vykalkulované svěrákoviny (možná s čestnou výjimkou Vrchního, který je sice taky vykalkulovaný, scénář krví vypocený, ale kromě toho je nějakým omylem i vtipný). O otřesných rodinných spatlaninách jako S tebou mě baví svět ani nemluvě. Gagy jsou zde vypointované, hlášky husté (jako že husté... no prostě husté ve všech smyslech toho slova), herci ve svých rolích přesní (zvláště chválím casting), písně chytlavé, westernová stylizace perfektní. Režie učebnicová, scénář vymazlený, kamera objevná. Jednoznačně dokonalý film ve své kategorii. Příjemný bonus tohoto filmu je, že zde žádný významný kritik neotravuje se škatulkováním do muzikálů. Dnes by to dostalo tuto nálepku hned. Samozřejmě, že o žádný muzikál nejde. A ještě jeden postřeh: všimli jste si, že v naší zemi žije svým životem výraz "lomcovák", přičemž by většina lidí přísahala, že jde o pojem z tohoto filmu? Chyba lávky, zde se vyskytuje "cloumák" (dvakrát), respektive "supercloumák" a nikoli lomcovák. ()

milos.bradik

Klasika mezi parodiemi. V šedesátých letech jsme točili skvělé parodie. Výborný tah autorů bylo obsazení Karla Fialy do titulní role, protože jeho styl hraní působí jako kontrast k živelnému herectví Miloše Kopeckého, jsou jako oheň a voda a vyniká tak protiklad jejich postav, stejně jako u ženských postav je tomu u Květy Fialové a Olgy Schoberové. Výborná a nezapomenutelná je i dvojice Kidů a Grimpo. ()

Ceso68

Film môjho detsva. Tak ako sa mi zapáčil na prvý krát, neomrzel ma ani po x-tom pozeraní. Herci a ich postavičky sú dokonale zladené tak ako vo všetkých českých komédiach tých rokov.  A moja platonická láska z detstva Olga Schoberová tu hrá podľa mňa najikonickešiu dievčinu Divokého západu. Škoda, že dnešná mládež nepozerá tieto skvosty. Aj Halivúd by sa mal z toho čo učiť. ()

SammyboiSK

ak vás niekedy zaujímalo či existovali straight edge ľudia aj v dobe divokého západu, tento film vám odpovie. Lipsky je očividne veľký znalec westernu a je to poznať na každom kroku. film obsahuje všetky možné klišé spojené so žánrom ake si dokážete predstaviť, zároveň ale je parodovaný tak že to celé je skôr ako pocta westernom než ich zosmiešnemie. film má zároveň veľmi Zemanovskú kinematografiu a to od psychadelických farebných filtroch po kreslené kulisy. humor veľmi dobrý, z väčšej časti verbálny ale je tu aj zopár vizuálnych vtipov čo oceňujem. nesmie chýbať nekonečné množstvo hlások ktoré sa potom nesmierne užitočné využívajú v reálnom živote. no a do toho množstvo sympatických hercov, najmä hlavný predstaviteľ Joa ktorý má také Paul Newmanovské charizma a "zlý" hogofogo badman na ktorého je aj Frank z Vtedy Na Západe krátky :). plus, množstvo chytľavých a úsmevných piesni do toho ktoré sa dokonalo hodia do "feel good" atmosféry filmu. Jedine veci ktoré by som vytkol je, že niektore scény by mohli byť o niečo vtipnejsie ale nevyužívajú úplný potenciál (a niektoré moc dobre nezostarli...) a ešte to že niektoré scény sú dlhšie než by mali. ale aj keď preferujem iné československé komédie z "predinvázivného" obdobia ako napríklad Svěťáci, film si zaslúžene zaslúži post medzi to najlepšie čo český humor ponúka 8/10 ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi