Limonádový Joe aneb Koňská opera

Lemonade Joe

Lemonade Joe or Horse Opera

Komedie / Muzikál / Western / Dobrodružný

Československo, 1964, 95 min

Pán Lipský, on, mého srdce šampión. Asi všetko, čo je na tomto filme také skvelé už niekto vymenoval, herci, hudba, repliky. Ak viem z nejakého filmu najviac citovať, tak určite z tohto. Potom si pripadám ako Kevin, ale nepotrebujem byť pri tom Sam(a) doma, pokojne aj v kine. A dnes som si všimla aj referenciu na Čarodejníka z krajiny Oz. Môj naj česko/slovenský film, na ktorý som najviac hrdá. (Opätovne videné na IFF Bratislava, kde o Joem ruský pánko zo sekcie Červených westernov povedal, že ho videl asi 10krát a že svojho času to bol najobľúbenejší film v Rusku, potom keď všetky filmy z ČSSR zakázali, Joe ostal a v TV ho dávajú dodnes.) (IFF Bratislava, 7.11.2011, kino Mladosť)(7.11.2011)

Dlouho mi nebylo přáno vidět jeden z nejslavnějších filmů české a československé historie. (Vím, v českém filmu mám ještě velké mezery.) Až nyní jsem se dočkal. Čím začít... Oldřich Lipský - zřejmě nejoriginálnější český režisér. Když ve své době film vzniknul, musel působit jako zjevení z jiného světa. Takto spektakulárně vytvořené westernovské prostředí někde v ČSSR - podpořené vynikající kamerou, hudbou a a především hereckými výkony - konkuruje a v mnoha případech překonává samotnou americkou tvorbu - přitom se jedná o parodii! Co herec, to pán herec, hrající s neuvěřitelnou lehkostí. Až mi je do breku, když se podívám na tehdejší herecké osazenstvo a srovnám jej s tím současným. A ještě víc do breku mi je, když se zamyslím nad tím, kolika podobným "světovým" filmům zabránila tehdejší doba vzniknout... Byl jsem překvapen, kolik známých hlášek pochází právě z Limonádového Joeho. Po polovině filmu jsem si říkal, že vidím jedno z nejlepších děl české kinematografie, druhá polovina sice trošku ztrácí na tempu, ale těch skrytých či méně skrytých vtipů a narážek je pořád hodně. A málem bych zapomněl podotknout, že Olga Schoberová je jednou z nejhezčích českých hereček vůbec! A: Co říká? V. Menšík: Hehe, taková slovní hříčka: Pian klavírem! 9,5/10(20.1.2011)

Naprosto ultimátní záležitost, která se dá vidět stokrát za sebou. Každý obraz (vždy v jiném filtru) je dokonalý. Tady se sešel skvělý scénář s hereckou elitou a evidentně si to všichni užívali. Snad nikdy jindy jsem do padouchů (zejména do Hoga Foga či Douga Badmana ) nebyl tak zamilován jako tady, a to byli někteří s z nich i ,,tuplovaný kruťáci'' :-)))))) ! Stetson city dodnes strčí do kapsy kdejaké městečko z amerických regulérních westernů. Ukázková parodie. * * * * *(11.4.2012)

"Kakaová skvrna velikosti mexického dolaru!" Neohrožený klaďas, symbolicky celý v bílém, ďábelský bídák a mistr sarkasmu, prašivý kojot pijící lomcováka, dámy, které mají dekolty proklatě nízko... Vynikající parodie, která svého času slavila úspěchy po celém světě a když ji viděl Henry Fonda, prohlásil, že se nikdy v životě tolik nenasmál. "Co vidíte?" "Mexický dolar velikosti kakaové skvrny!" 100%(11.4.2003)

Som dosť opatrný pri zaraďovaní komédií, paródií a iných "ľahkých" žánrov do mojej Top 100. Našťastie u Limonádnika je opatrnosť úplne zbytočná. Je to jeden z mála filmov, ktorý, podľa mňa, prekonáva i svoju literárnu predlohu. V tvorivom tíme dali o sebe, okrem režiséra a hercov, výrazným spôsobom vedieť aj kameraman, trikári, kaskadéri a ďalší. Hudobná zložka, poskladaná z chytľavých melódií a priliehavých textov, je jednou nohou trojnohého stolíka. Napriek tomu, že Limonádnik je kultom, legendou, stále sa ešte nájdu diváci, ktorí ho považujú za priemerný western so zbastardeným koncom. Asi pijú málo kolalokovej limonády.(29.10.2010)

• - Příběh „Limonádníka” se poprvé objevil v časopise "Ahoj na neděli" v září roku 1940. Pod názvem Limonádový Joe se tu krčil podtitul Cowboyka, jaká má být a nad ním jméno autora Jiřího Brdečky. (Coldrex)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. června 1964 na San Sebastian FF. (Varan)

• - Za režisérom Lipským prišla po jednej besede v Českej Lípe mladá dievčina, ktorá sa pochválila, že snímku vďaka otcovi premietačovi videla  52-krát. Rekordmanmi sú zrejme členovia posádky jednej zaoceánskej lodi, ktorí ju videli 180-krát. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)