Limonádový Joe aneb Koňská opera

Lemonade Joe

Lemonade Joe or Horse Opera

Komedie / Muzikál / Western / Dobrodružný

Československo, 1964, 95 min

Som dosť opatrný pri zaraďovaní komédií, paródií a iných "ľahkých" žánrov do mojej Top 100. Našťastie u Limonádnika je opatrnosť úplne zbytočná. Je to jeden z mála filmov, ktorý, podľa mňa, prekonáva i svoju literárnu predlohu. V tvorivom tíme dali o sebe, okrem režiséra a hercov, výrazným spôsobom vedieť aj kameraman, trikári, kaskadéri a ďalší. Hudobná zložka, poskladaná z chytľavých melódií a priliehavých textov, je jednou nohou trojnohého stolíka. Napriek tomu, že Limonádnik je kultom, legendou, stále sa ešte nájdu diváci, ktorí ho považujú za priemerný western so zbastardeným koncom. Asi pijú málo kolalokovej limonády.(29.10.2010)

Vždycky rád usednu do baru, kde houstne dým, dám si cloumáka, zaplatím za něj mexický dolar o velikosti kakaové skvrny a mrknu na plátno, kde právě probíhá nelítostný souboj bílobílého dobra s černočerným zlem, ve kterém kultovní hlášky létají vzduchem rychleji, než kulky ze Smith and Wessonů - samozřejmě zavěšených proklatě nízko.(5.8.2011)

Není divu, že na tento film se v Americe stály fronty. Co stály, lidé přespávali na ulicích, aby se tam vůbec dostali. Není divu. Je to jejich srdcovka a Češi to dokonale trefili a to prakticky ve všech bodech. Ryze kladný hrdina, temný padouch Horác Badman, dokonalá kráska (vlastně dvě), úchvatné scenérie, kostýmy, humor, zápletka a klasické whisko-ropné vyvrcholení. A to vše podle skvělé předlohy Jiřího Brdečky. Film, který jednak evokuje milé vzpomínky z dětství a jednak je tak dokonalý, že se na něj s chutí kdykoliv podívám znovu i kdyby to mělo být po milionté šesté.(12.9.2011)

Kultovní český snímek a klasika svého žánru, která mě sice nesrazila na kolena smíchy jako spoustu jiných, ale dostala mě zejména svým výtvarným zpracováním a skvělými hereckými výkony téměř všech zúčastněných. Pan režisér Lipský natočil originální film, který se může rovnat obdobným americkým snímkům a přitom stále zůstane čistě tuzemským výrobkem. Zkrátka snímek, který nebyl pro mě zcela dokonalým, ale i tak má své jisté kvality.(2.4.2011)

Vinnetou, Limonádový Joe.... když na tomhle vyrůstáte, tak máte opravdu trochu pokřivený obraz o tom, co že je to vlastně ten western. Proto mi až relativně po dlouhé době docvaklo jak dokonalá parafráze vlastně tohle je. Dodnes nechápu, jak mohlo něco takového v zemi s nulovou westernovou tradicí a reflexí vzniknout.(9.9.2005)

• - V izbe Tornádo Lou (Květa Fialová) bol zavesený nad mosadznou posteľou zarámovaný nápis "Tvrdá práca prináša úspech", čo bolo pionierske heslo z čias dobývania Západu. Pri premietaní na Sansebastianskom festivale, keď sa objavil tento záber, zaznel z americkej lóže obrovský výbuch smiechu. Známy režisér Nicholas Ray, vtedy už starý pán, sa ohromne bavil. Pôvodne mal nad posteľou visieť svätý obrázok. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Do úlohy Tornádo Lou bola okrem Květy Fialovej zvažovaná aj Daniela Smutná. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Film byl ve své době zajímavý i velkým nasazením mnoha kaskadérů, kteří působili při rvačkách, pistolových soubojích a jezdeckých scénách. Ve filmu bylo 35 kaskadérů, byli mezi nimi vzpěrači, zápasníci i boxeři. Čeští kaskadéři dnes tento film označují jakožto úplný prvopočátek českého profesionálního kaskadérství. (contrastic)