Limonádový Joe aneb Koňská opera

Lemonade Joe or Horse Opera

Komedie / Muzikál / Western / Dobrodružný

Československo, 1964, 95 min

• Enšpígl

Možná kdybych se napil tý kolafoly nebo co to bylo za sračku, co tam Joe poměrně tvrdým kapitalistickým způsobem každýmu vnucoval bych se bavil, ale takhle u pivečka se žádná grande legrande nekonala. Nicméně herecké výkony zejména panů Hlinomaze a Kopeckého ruku v ruce z krásou Olgy Schoberové dělají z filmu koukatelnou záležitost. Rád bych zmínil, že právě tento film znamenal zelenou českému kaskaderství. Parta kolem Jardy Tomsy hned na začátku své "profi " existence předvedla vynikající kaskadérské kousky.(30.9.2007)

Někde jsem četl, že když byl Joe ve své době uveden na nějakém festivalu, jistý americký producent se na něj šel podívat s opovržlivým postojem "Češi nikdy nenatočili žádný western, tak jak by ho mohli dokázat parodovat". Prý zkoprněl od prvních vteřin a ze sálu odcházel s pocitem, že tohle je přesně ono. Pan producent ovšem nemohl tušit, že zamilovanost k "divokému Západu" měla tehdy v českých zemích už dlouhou tradici. Základem úspěchu je ovšem v české filmové parodii naprosto nedostižné spojení Brdečka+Lipský. Na co ti dva společně sáhli, z toho i přes ztřeštěnou srandu sálá láska k parodovanému žánru i neuvěřitelně bystrozraký vtip, který vidí dovnitř a do nejjemnějších detailů. K tomu naprosto dokonalé podání jednotlivých postav. Paradoxně z toho jako jediný trčí právě Fialův Joe, spíš maškarní figura než drsný hrdina Západu. Původně zamýšlený Kodet by asi seděl lépe (dovedu si představit i pozdější hvězdu B+L parodií Dočolomanského). Ale to je právě ono! Joe, tak jak existuje, je naprostý unikát a nesmí být jiný! Domnívám se, že v jeho osobě je parodován nejen hrdina, ale právě i český feneomén stylizace do Divokého Západu. Osobní dovětek: Míval jsem známou Švýcarku, se kterou jsem se potkával ve své oblíbené kavárně. Často jsme se bavili vzájemným vysvětlováním významových nuancí slov našich mateřštin. Jednou se mě zeptala, co je to cloumák... byla fuška to vysvětlit, ale přidal jsem i "supercloumáka".(8.3.2011)

Všichni se musí smířit s tím, že nejlepší parodii na western natočili Češi. Naprosto odzbrojující film plný nádherně klišovitých dialogů, čistých westernových zápletek, které jsou výtečně dokresleny těmi absolutně newesternovými, nechybí samozřejmě absolutně kladný hrdina, bídní padouši, krásné ženy, přestřelky, honičky, souboje, láska a ve vrchovaté míře zábava. Film s vynikající režií Oldřicha Lipského a geniálním hereckým obsazením v čele s Karlem Fialou, Milošem Kopeckým, Květou Fialovou a Olgou Schoberovu je po právu jeden z největších pokladů české a československé kinematografie.(1.1.2006)

Dlouho mi nebylo přáno vidět jeden z nejslavnějších filmů české a československé historie. (Vím, v českém filmu mám ještě velké mezery.) Až nyní jsem se dočkal. Čím začít... Oldřich Lipský - zřejmě nejoriginálnější český režisér. Když ve své době film vzniknul, musel působit jako zjevení z jiného světa. Takto spektakulárně vytvořené westernovské prostředí někde v ČSSR - podpořené vynikající kamerou, hudbou a a především hereckými výkony - konkuruje a v mnoha případech překonává samotnou americkou tvorbu - přitom se jedná o parodii! Co herec, to pán herec, hrající s neuvěřitelnou lehkostí. Až mi je do breku, když se podívám na tehdejší herecké osazenstvo a srovnám jej s tím současným. A ještě víc do breku mi je, když se zamyslím nad tím, kolika podobným "světovým" filmům zabránila tehdejší doba vzniknout... Byl jsem překvapen, kolik známých hlášek pochází právě z Limonádového Joeho. Po polovině filmu jsem si říkal, že vidím jedno z nejlepších děl české kinematografie, druhá polovina sice trošku ztrácí na tempu, ale těch skrytých či méně skrytých vtipů a narážek je pořád hodně. A málem bych zapomněl podotknout, že Olga Schoberová je jednou z nejhezčích českých hereček vůbec! A: Co říká? V. Menšík: Hehe, taková slovní hříčka: Pian klavírem! 9,5/10(20.1.2011)

Suverénně jeden z nejzářivějších klenotů české kinematografie! Nic nemůže být nikdy naprosto dokonalé, avšak Joemu k dokonalosti chybí opravdu jen nepatrný kousek. Dokonalý Miloš Kopecký, dokonalý Karel Fiala, dokonalá Květa Fialová - a takhle bych mohla pokračovat dál. Dokonalé vtipy, dokonalé nadávky ("Chlípný hnusníku!"), dokonalá hudba, dokonalá kamera - a už dost. Viděla jsem ho snad desetkrát, ale pokaždé mě baví stejně - což dokáže opravdu jen málo filmů. . . . . Teplé prádlo už se sice moc nenosí, ale já si ho na těch 99 minut klidně kdykoli znovu navléknu!(15.4.2006)

• - Ve scéně ve 43. minutě, kdy hodí Hogo Fogo (Miloš Kopecký) skrytý v piánu po Limonádovém Joeovi (Karel Fiala) nůž, který jej chytí, stojí za Joem barman (Vladimír Menšík). Když však Joe nůž háže zpět po Hogo Fogovi, barman zmizí. (Gmisiycs)

• - Limonádový Joe byl natočen v anamorfickém formátu Cinemascope, vynalezeném v 50. letech v USA, s poměrem stran 2,35:1 (stejný jako dnes hojně používaný Panavision). (Trainspotter)

• - Příběh „Limonádníka” se poprvé objevil v časopise "Ahoj na neděli" v září roku 1940. Pod názvem Limonádový Joe se tu krčil podtitul Cowboyka, jaká má být a nad ním jméno autora Jiřího Brdečky. (Coldrex)