Limonádový Joe aneb Koňská opera

Lemonade Joe

Lemonade Joe or Horse Opera

Komedie / Muzikál / Western / Dobrodružný

Československo, 1964, 95 min

Vinnetou, Limonádový Joe.... když na tomhle vyrůstáte, tak máte opravdu trochu pokřivený obraz o tom, co že je to vlastně ten western. Proto mi až relativně po dlouhé době docvaklo jak dokonalá parafráze vlastně tohle je. Dodnes nechápu, jak mohlo něco takového v zemi s nulovou westernovou tradicí a reflexí vzniknout.(9.9.2005)

Jsem toho názoru, že Češi nejvíce vynikají ve filmovém žánru komedie a parodie. Jakmile jde o něco vážnějšího, připadají mi české filmy většinou (na malé výjimky) takové beznadějné a cizí. Pokud ovšem o nic nejde, je to zábava. Limonádový Joe je skvělá parodie. Zvláště Miloš Kopecký jako padouch Hogo Fogo, Josef Hlinomaz jako zlotřilý pistolník Grimpo, sladká Olinka Schoberová jako členka Armády spásy Winnifred, Karel Fiala jako ctnostný hrdina, Květa Fialová jako „Arizonská pěnice“ atd... Nádherné karikatury typických postav Divokého západu. Faktem zůstává – i když to na vysokém hodnocení Limonádového Joea nic nemění – že Češi dodnes nenatočili ani jeden opravdový western.(26.6.2007)

ČT1 HD - Tak jsem to konečně viděl. Trvalo mi to přesně 50 let od natočení :) Za tu dobu nastřádal Oldřich Lipský, Karel Fiala, Miloš Kopecký a další 87% na své konto (což jim aktuálně vynáší 139. místo mezi nejlepšími filmy) a již 32678 uživatelů tento všemi barvami svítící snímek ohodnotilo. No já musím upřímně říct, že jsem měl x-krát chuť to přepnout. Tyhle extrémně ztřeštěné filmy alá groteska mě prostě nebaví a trapnost některých scén a dialogů byla až moc. Nevím, co bych u Joea vyzdvihl, pochválil či zmínil něco pozitivního. Snad jen kvalitní obsazení a známí čeští zpěváci, kteří zatraktivnili hudební stránku. Bohužel ale Koňská opera nebyla určitě moje gusto. Pouze z úcty k filmovým a hudebním legendám dávám 3 hvězdičky, ale jsou opravdu těsné. 50%(8.4.2014)

Tak tohle je naše klasika, naše světově proslulá a veleúspěšná parodie na americké westerny. Skvělý nápad s tehdejší hereckou elitou, na kterou jsem právem hrdá. Kopecký jako padouch, Fiala jako zapřísáhlý abstinent a odpůrce všeho alkoholického, překrásná Květa s Olinkou Shoberovou a tak bych mohla ve výčtu pokračovat dál ... Kdykoliv se na tuto filmovou perlu velmi ráda podívám a není možné, aby mi někdy tahle opera zevšedněla už jen díky originálnímu pojetí, humorným hláškám, které s chutí používám. Také díky úžasným skladbám a písním, kdy se já obzvlášť těším na Matuškovu V Lincolnu loňskýho roku, film jistě získává na své nesmrtelnosti.(27.6.2014)

Tak čo si dáte, páni pištoľníci? Pohár nealkoholickej Kolalokovej limonády alebo poriadneho panáka kvalitnej pálenky? Ja hovorím, že: "Whisky, to je moje gusto, bez whisky mám v srdci pusto, kdyby ji můj táta pil, byl by tu žil mnohem dýl, když se ve skle leskne whisky, tak má barman dobrý zisky, život se dá zkrátka žít, jen když je co, jen když je co, jen když je co pít. Tu láhev baculatou, tu pestrou vinětu, tu whisky temně zlatou pije i Manitou, kdo chce se státi mužem, ten whisky pije rád, a proto všichni můžem společně zazpívat: Whisky, to je moje gusto..." http://www.youtube.com/watch?v=wtAVCVMKpD0 ****(11.4.2012)

• - Když slečna Winnifred (Olga Schoberová) dovede slepého ladiče pijan - Hogofoga (Miloš Kopecký) k pijánu, ten klepne ladičkou a řekne: "Jen komorní Á mi zůstalo". Tón ladičky není A, ale F. (HaD601)

• - Film bol natočený za pomoci štátneho žrebčína v Kladruboch. (Raccoon.city)

• - Socialističtí kritici film zatracovali, ale většina diváků byla unešená. Dokonce i za hranicemi, kde Limonádník získal Stříbrnou mušli na XII. mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu a zaujal hvězdu amerického westernu, herce Henryho Fondu, který se prý královsky pobavil. (Coldrex)