Limonádový Joe aneb Koňská opera

Lemonade Joe or Horse Opera

Komedie / Muzikál / Western / Dobrodružný

Československo, 1964, 95 min

• Enšpígl

Možná kdybych se napil tý kolafoly nebo co to bylo za sračku, co tam Joe poměrně tvrdým kapitalistickým způsobem každýmu vnucoval bych se bavil, ale takhle u pivečka se žádná grande legrande nekonala. Nicméně herecké výkony zejména panů Hlinomaze a Kopeckého ruku v ruce z krásou Olgy Schoberové dělají z filmu koukatelnou záležitost. Rád bych zmínil, že právě tento film znamenal zelenou českému kaskaderství. Parta kolem Jardy Tomsy hned na začátku své "profi " existence předvedla vynikající kaskadérské kousky.(30.9.2007)

Pan režisér Lipský byl opravdu génius komedie. Podařilo se mu natočit naprosto bezchybnou parodii, kterou nám závidí celý svět - snad kromě NDR :-). Notoricky známá fakta o tomhle filmu mi zásluhou jeho vydání na DVD byla výrazně doplněna. Historka o povinném nošení hřebíků do práce (na stavbu dekorací) všech zúčastněných na filmu jen dokresluje v jakých podmínkách film vznikal.(24.2.2003)

Skvělá parodie. Vytříbený humor, výborné herecké výkony (mého srdce šampion je samozřejmě Horác Badman alias Hogo Fogo ;-)), legendární písničky, zajímavá kamera a nápadité kostýmy. Vždycky mě navíc dostanou hrátky s naší milou češtinou: "Hnusný chlípníku, chlípný hnusníku. Kakaová skvrna velikosti mexického dolaru, mexický dolar velikosti kakaové skvrny."(16.12.2007)

Limonádový Joe pro mě znamená, kromě toho, že vždy dostanu chuť na Colalokovu limonádu, vidět dobrý film se svým nejoblíbenějším westernovým padouchem Milošem Kopeckým. A ten Joe, ... je tak sladký, že bych mu dal pusinku. ;-) Vždy po shlédnutí koňské opery naberu nových sil ke shánění Colalokovy limonády. Bohužel, nikdy jsem ji nesehnal. Zato supercloumáků a padouchů je po hospodách všude dost.(6.1.2009)

Nikdo mi nevyvrátí tři základní fakta: 1) V šedesátých letech vznikly ty nejlepší české komedie, 2) Oldřich Lipský byl zatraceně dobrý režisér 3) Limonádový Joe je nejlepší parodií (nejen) na westerny, jakou kdy kdo natočil. Tenhle film je zlatým kultem české kinematografie a to právem. I s omezeným rozpočtem se panu Lipskému podařilo stvořit snímek, který by mohl fungovat jako plnohodnotný western, ale mnohem lépe mu to jde v parodující komediální rovině. A to především díky skvělým výkonům tehdejší herecké elity, chytrému scénáři a chytlavé hudbě. Je zde až příliš scén a hlášek, o kterých by mohl člověk mluvit a stejně by asi na nějakou zapomněl. Film je to vskutku nestárnoucí a já se u něj bavím stejně dobře i jako dospělý. Prostě za mně jednoznačně lepších 5 hvězdiček. "Tohle je Coyote Kid a tohle Pancho Kid. Limonádový Joe: Nestojím o vaše Kidy"(26.12.2013)

• - Housle, které Grimpo (Josef Hlinomaz) ve filmu rozkouše, byly vyrobeny z cukru. Přesto si herec velmi nepříjemně pořezal patro. Při jedné ze scén se zranil Josef Hlinomaz, když kopl kolenem do hlavy Zdeňka Srstku. (Chegi)

• - Postavu Limonádového Joe měl původně ztvárnit Jiří Kodet, avšak Lipský zašel do Hudebního divadla Karlín a spatřil zde Karla Fialu. Paradoxní bylo, že na něj upozornila Kodetova matka, herečka Jiřina Steimarová. (Coldrex)

• - Socialističtí kritici film zatracovali, ale většina diváků byla unešená. Dokonce i za hranicemi, kde Limonádník získal Stříbrnou mušli na XII. mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu a zaujal hvězdu amerického westernu, herce Henryho Fondu, který se prý královsky pobavil. (Coldrex)