Reklama

Reklama

Limonádový Joe aneb Koňská opera

  • angličtina Lemonade Joe (více)
Trailer

Obsahy(1)

Píše se rok 1885 a v Arizoně je pořádné dusno. Obyvatelé Stetson City se napájí whisky a morální hodnoty citelně upadají. V Trigger Whisky Saloonu řádí skutečně vykutálená skupinka gangsterů. Majitelem vyhlášeného lokálu je Doug Badman (Rudolf Deyl ml.), k chlípnému pobavení zpívá Tornádo Lou (Květa Fialová) a své hříšné a podlé plány osnuje gangster od přírody Horác alias Hogo Fogo (Miloš Kopecký). Posledními spravedlivými v tomto otřesném a korupcí prolezlém městě je lékárník Ezra Goodman (Bohuš Záhorský) se svou dcerou Winnifred (Olga Schoberová). Jednoho dne přijede na bílém koni obchodní zástupce firmy Kolaloka, jistý Joe (Karel Fiala), který se alkoholikům rozhodne nabídnout napravení v podobě nealkoholické limonády. Je snad jasné, že alkoholici své mety neopustí tak snadno. (AČFK)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (700)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Hogo Fogo mezi parodiemi i westerny. U filmů Oldřicha Lipského mne pro komentář málokdy napadne něco smysluplnějšího, než použít některou z filmových hlášek. Takže noci začínají být chladné, tož si beru teplé prádlo (samozřejmě černé, neboť mstiteli sluší lépe tato) a skrze Fatamorgana Walley si to namířím rovnou do "Kloboukového Města" na pořádnou lihuprostou alkoholickou Whiskolu, po jejíž konzumaci vyléčím sobě rány, šoky, kuří oka, pomiluji Arizonskou pěnici zadarmo, odstřelím svým prokladě nízko u boku zavěšeným "smithandwessonem" nějakého toho vrtáka a nakonec snad vyhraji na burze 5 milionů? - ne, miliard dolarů. A vůbec, "žabaři, žádná mrtvola." Tak servus, blonďaci. ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Limonádový Joe aneb nejzábavnější "product placement" v dějinách kinematografie. Nejzábavnější mi přišly ty zašité nápisy v pozadí, to nemělo chybu. Karla Fialu bych nechal Milošem Kopeckým zlihovnatět do zlihovněna a Olga Schoberová patří mezi naše nejkrásnější herečky od dob příchodu Slovanů do české kotliny až do širého budoucna (aby ne, když se objevila na titulní straně časopisu Playboy). ()

Reklama

petaspur 

všechny recenze uživatele

Je možné, aby se Winnifred (členka klubu Arizonská obroda) stala ženuškou synáčka továrníčkova? Samozřejmě! Zvlášť, když oním zmiňovaným úspěšným obchodním cestujícím je Limonádový Jeliman s hlasem Karla Gotta. Winnifred vítězí, přestože soupeřkou v zápasu o srdce pistolníkovo je Arizonská pěnice Tornádo Lou (Žena Bouře), která je světaznalejší, lokty má rovněž ostřejší, ale sourozenecké pouto ji nakonec diskvalifikuje z boje o manželské lože sdílené s neposkvrněným hrdinou. A tak se zrodil neuvěřitelně stylový western, ve kterém proti sobě stojí Goodman s Badmanem, bílá s černou a kolalokova limonáda s lihovinou. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Neprůstřelný kladný hrdina, pistolník Joe, se poprvé objevil v několika povídkách, které Brdečka napsal na počátku německé okupace. Parodoval v nich oblíbené rodokapsy z prostředí divokého západu. Vzhledem k pozitivnímu ohlasu se k téže postavě vrátil prostřednictvím divadelní hry a románu. Nakonec využil Limonádníka Brdečka i v loutkovém snímku Jiřího Trnky Árie prérie. Oldřicha Lipského zaujal Limonádový Joe poté, co režíroval jeho rozšířenou divadelní verzi. Právě pod jeho vedením doplnili Jan Rychlík a Vlastimil Hála písničky, které díky filmu zlidověly, a tato divadelní verze se stala východiskem pro celovečerní film. Brdečka se zasloužil o rehabilitaci žánru v československém prostředí, protože do té doby byl western ocejchován coby úpadkový žánr. Film byl příznivě přijat i v prostředí Hollywoodu, kde obdivovali jeho nadhled, perfekcionismus a originalitu. Myslím, že o Limonádníkovi se není nutné v českém prostředí více rozepisovat, protože jde o jeden z nejznámějších snímků vůbec. Celkový dojem: 95 %. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Limonádník je neutuchajícím gejzírem nápadů, gagů, perzifláží a parodií. Zvláště dnes naznačuje, kudy vlastně běží hranice mezi skutečným humorem a konzumním bavičstvím. Pokleslost někdejších rodokapsů (románů do kapsy) tu opakovaně dostává inteligentní, odlehčený nářez. Úžasné jsou scény hospodských rvaček, které si v ničem nezadají s klasickým westernem. Limonádníkova unylost, umocněná obsahovou vyprázdněností zvláště vypečených obratů pokleslé literatury, dětinná démoničnost HogaFoga, osobité vegeteriánství Hlinomazovy role, vypočítavá okázalost ctnosti a rádoynedotčenosti Joeovy zaslíbené, skvostná závěrečná scénka filmu, naznačující, v čem že je kouzlo pojící skvrny velikosti mexického dolaru ... Kdo se umí smát, začne hned na úvod filmu, a nepřestane dost dlouho po jeho skončení. Odchází nejen pobaven, ale i posílen. ... ()

Galerie (57)

Zajímavosti (80)

  • Limonádový Joe (Karel Fiala) používa vo filme zbraň Smith & Wesson New Model No.3, Horác Badman alias 'Hogofogo' (Miloš Kopecký) Remington 1866 Derringer, Grimpo (Josef Hlinomaz) Rast-Gasser M1898 a Winchester 1892 Saddle Ring Carbine. (Raccoon.city)
  • Karel Fiala (Limonádový Joe) spomínal, že keď natáčali v kameňolome, v skutočnosti bolo na slnku aj 45 až 50 stupňov, čo využívala počas toho, ako netočila, Olga Schoberová (Winnifred) a chodila iba v tenučkých plavkách a opaľovala sa. Ako so smiechom spomínal Fiala, že kameramani boli tak okúzlený jej zjavom, že pri natáčaní namiesto zaostrovania rozostrovali zábery a nevedeli sa sústrediť. Režisér Oldřich Lipský reagoval na to s hnevom a prikázal sa herečke obliecť, alebo aby odišla čo najďalej od filmárov. (Raccoon.city)
  • Housle, které Grimpo (Josef Hlinomaz) ve filmu rozkouše, byly vyrobeny z cukru, stejně tak i sklenice. Přesto si herec velmi nepříjemně pořezal patro. Při jedné z bitek zranil Josef Hlinomaz Zdeňka Srstku, když ho kopl kolenem do hlavy. (Chegi)

Související novinky

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Letos se v obou Těšínech budou slavit prázdniny s filmem. Na přelomu července a srpna se po pandemické přestávce diváci setkají naživo v rámci filmové přehlídky „Kino na hranici”. Co je čeká? „Loňský… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama