Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince. (oficiální text distributora)

Mr.KarlAdler

Já moc dobře vidím tu výjimečnou nápaditost a chytrost v provedení, kterou v sobě Zelig má. Ale ta forma se mi opravdu okoukala tak brzo, že jsem si nedokázal většinu vtipných odkazů vůbec užít - nehledě na to, kolik z nich mi uteklo pro moji neznalost kontextu nebo zkrátka informační naditost celého filmu. Další z Allenovek, na kterou budu muset uzrát, a proto je zbytečné ji hodnotit nějakými hvězdami. Taky pořád platí, že Seber prachy a zmiz je mi mnohem milejší a srozumitelnější. ()

Nepi

Woody Allen natočil černobílý snímek,který si pohrává formou dokumentu s prvky komedie o životě Leonarda Zeliga.Ten se dokázal v různých prostředích s různými lidmi adaptovat a maskovat jako chameleon.Např. Scény,kde stojí vedle černochů a je taky černej nebo kde je vedle tlustejch lidí a váží asi 125kg, jsou jedny z humornějších...Výborná komedie,která líčí jeho život s komentáři lidí,kteří s ním byli ve styku...Woody předvádí,že pořád dokáže napsat výborný scénář a také ho skvěle přenést na plátno... ()

Wbcko

Zajímavý, ale hlavně odvážný experiment Woodyho Allena, vyprávějící příběh jednoho neobyčejného muže, Leonarda Zelinga-chameleona. Ano čtete správně. Ne tedy, že by se Leonard přímo měnil v plaza, co pojídá svým vystřelovacím jazykem drobný hmyz. Zato se dokáže z minuty na minutu přeměnit do podoby černošského jazzmana, příslušníka indiánského kmene, rabína či se infiltrovat do řad nacistického vojska. A to jen tak. Film takřka geniální svým zpracováním, kdy po celou délku fiktivní postavy z tehdejší doby dokonale mystifikují diváka svými přesvědčivými zpověďmi, takovým způsobem,že, se nejeden po skončení zeptá, zda film nebyl inspirován skutečnými událostmi, či zda se dokonce nejednalo o životopisný dokument. Bohužel osahově už to taková sláva není. Víceméně celý děj je postaven na jedné střeštěné idee o chameleoním muži, kdy se navalují další a další situace, které se mu za život přihodily. Některé nápady jsou geniální, až monty pythnovské, další jsou slabší. Mám takový pocit, že Woody Allen chtěl tímto snímkem pobavit hlavně sám sebe a já věřím, že se při psaní scénáře nasmál královsky. To že vznikl film, celkem dobře koukatelný je už takový vedlejší produkt. ()

standsiller

Dobre odvedená experimentálna práca - pojednáva nie len o chameleónstve " Leonarda Zeliga" ale rovnako i o chameleónstve času a filmu ako takého. To je však jednou z vecí, na ktoré Allen nechcel upozorniť v prvom pláne. ()

venca163

Dokoukal jsem to napotřetí. Při prvních dvou pokusech (tak měsíc od sebe) jsem při tom pokaždý usnul. Potřetí jsem si to pustil vlastně v podstatě celý znova, páčto jsem si nic nepamatoval. Párkrát jsem se plácnul do stehen, ale takový ty sledy nepohyblivých fotek pouze s komentářem mě udolávaly. No more pancakes... (60%) ()

Raevan

Sláva psychopatova přišla mi trochu neuvěřitelná, ale to není ani tak příčinou mého hodnocení jako fakt, že film chvílemi zabředá do stereotypu.. ()

Chegi

Hodnocení jsem nadsadil, ale to proto, že se jedná o opravdu neobyčejný nápad a zpracování, které si to zaslouží. Samozřejmě, že se Allen nezapře, jeho humor je znát všude, jen je ho méně, než bych čekal. Ale jako pseudodokument skvělé. "Musím jít přednášet na hodinu masturbace. Když tam nepřijdu začnou beze mě!" ()

HiddenDragon

"Clovek musi byt sam sebou, to chce odvahu. Jinak jsme jako roboti nebo jesteri." Allen opet zaexperimentoval s tim, co film dokaze, a vytvoril naprosto realisticky dokument o neexistujici lidske anomalii, "chameleonu" Leonardu Zeligovi, ktereho si sam zahral. Dej je zasazen do 20. let 20. stol., ktere jsou nam ted znamy napr. z Velkeho Gatsbyho (ostatne sam Fitzgerald je tu zminen). Kdyz jsem videl poprve Forresta Gumpa, byl jsem u vytrzeni, jak Zemeckis vytvoril iluzi lehce alternativni historie, kdy herce zakomponoval do historickych pozadi a realnych snimku...a vida, Allen to delal uz 11 let pred nim :) Zelig je ovsem od zacatku do konce natocen stylem filmovych cernobilych retro tydeniku, jak je zname i z CT (napr. Hledani ztraceneho casu, Retro, Ceskoslovensky filmovy tydenik apod.), takze nebyt Mii Farrow a samozrejme Allena, ani bych nepoznal, co je nove a co histor. material. Je to umocneno i tim, ze jsou vmezereny fiktivni (barevne) rozhovory o Zeligovi, ale s uplne realnymi osobnostmi, jako napr. Susan Sontag (spisovatelka a pol. aktivistka), Irving Howe (kritik), Bruno Bettelheim (psycholog). Navic Allen do textu opet vecpal sve typicke vtipky a nektera ponauceni. Jak Amerika snadno celebruje a zatracuje sve idoly, jake nebezpeci tkvi v kopirovani jinych a koneckoncu i jak iluzijni muze byt filmovy material. Je to nestandardni, ale velmi originalni film. ()

DocBrown

Krasny fiktivni dokument, dost mi pripomina Forresta Gumpa (jenze Zelig byl prvni !). Nejlepsi bylo : Prerusil Hitleruv projev, kdyz chtel udelat vtip o Polsku :-) ()

Přemek

Můj nejoblíbenější film Woodyho Allena. Vtipnou pseudodokumentární formou je divákovi nenásilně naznačeno: Za největšími zločinci světa se vždycky nachází armáda průměrných a "proměnných"... ()

showxman

Precizně zpracovaný a především velmi originální režisérský počin Woodyho Allena. V každém okamžiku je vidět, že si pohrál se všemi detaily. Pro mě dokonalé skloubení formy a obsahu. ()

Stružák

Jedna z nejlepších Allenových komedií, prošpikovaná krátkými a údernými hláškami, tak typickými pro Woodyho kousky ("Musím na tu masturbaci, jinak začnou beze mě."). Krátká stopáž spolehlivě zabrání nudě, barevné ztvárnění se postará o dokonalou iluzi skutečného dokumentu - místy až nelze věřit, že Leonard Zelig nebyl skutečný. :-) ()

F.W.Colqhoun

Všechno to Woodyho zaklínání se, že v postavách jeho filmů nelze hledat nic z něho samého, nezní moc věrohodně. Proč skoro všechny jeho postavy trousí plytké odkazy na evropské myslitele, zatímco se raději četbě věnují sledování baseballu? Zelig, jedna z jeho nejsvébytnějších figur a zároveň filmů (v tomto případě obé víceméně jedno jest), se alespoň v tomto neliší. Zápasí snad Woody s podobnými nutkáními jako jeho chameleón? Spočívá jeho originalita s úspěšnými vzepřeními se těmto nutkáním (a jeho bergmanovské pokusy v nezdaru)? Mno... Použít tento biják jen jako gadget k ostatním jeho dílům by byla strašná škoda. Je ale ještě větší škoda, že potíže stíhající hlavního hrdinu nejspíš trápí stále víc diváků. Kdyby o tom svědčily jen a výhradně některé komentáře na ČSFD, bylo by na světě snesitelněji. Woody se naneštěstí nevyvaroval docela originální formy fiktivního dokumentu tradičními hollywoodskými schématy. Buď má pro ně slabost (jistě má, když strávil polovinu dětství v bijáku a za svůj nejoblíbenější vlastní film příležitostně označuje Purpurovou růži z Káhiry), anebo si prostě Mia Farrow (v mých očích jistě nejslabší z jeho chráněnkyň) vydupala job. Zvlášť happy-end, který mi normálně ani moc nevadí, mi zde vážně nesedl. ()

Adramelech

Velkolepý pseudodokument. Hlavně ty historizující černobílé záběry, kterých je tam požehnaně, mi přišly naprosto dokonalé. Škoda, že se ten „chameleonův tanec“ netančil i ve skutečnosti. Řekl bych, že Woodyho Allena při práci na tomto filmu líbala stejná múza jako Petera Greenawaye, když pracoval na filmu Fallové. ()

Arach.No

Originální nápad výborně dokumentárně zpracovaný. Pustit tohle někomu, kdo není v obraze, bůhví co by si o tom pomyslel. Dokumentární stránka filmu je výjimečně povedená, takže Zelig vyznívá i ve své absurditě naprosto realisticky. ()

defagoo

Woody úžasným způsobem zaútočil na antisemitismus a otázku rasismu vůbec. Je na tom založený celý film. Také zdůrazňuje důležitost síly jedince. Po tomhle filmu si můžu potvrdit myšlenku, že pseudodokumenty fakt zbožňuju. Jen se pořád nemůžu rozhodnout jestli **** nebo *****. ()

derryl

Leonard Zelig je lidský chameleon a Woody Allen vytvořil jeho svět precizně a dokumentaristicky bravurně. Je krásné sledovat zapadající střípky skládanky, která vytvoří obraz doby a vykreslí osud hlavního hrdiny a diváky přesvědčí, že sledují "pravý" osud "pravého" muže. Já se bavil trošku méně než u jiných Allenových komedií, ale i přes všechny výtky o určité nevtipnosti, se mi Zeligův obraz vryl do paměti a na konci filmu jsem hlavní postavě fandil a byl nostalgicky rád, že vše dopadlo dobře a byla svatba... ()

Piškotka

Zajímavá dobová a dokumentární kreace, místy nadpřirozená. Zelig byl zvláštním zjevením, hrdinou a výzkumným materiálem. V podaní W. Allena bezkonkurenční, jeho M. Farrow jako ta "jeho" osudová. Chameleonství může být do jisté míry fenoménem dnešní doby. ()

Jeržik

Už to mám! U.Boll-k zblití-E.Wood-příšerné-šílené-k nevydržení-zlé-trapné-špatné-nic moc-průměrné-ucházející-nadprůměrné-slušné-velmi dobré-skvělé-vynikající-perfektní-dokonalé-Zelig. ()

Eruntano

Allenův nápad je skvělý, ale pravděpodobně ne dost tučný na to, aby na něm byl postaven celý film. Pozornost sice udrží, vtipy se na něj dají navázat dobré (ortodoxní provedení Snu noci svatojánské), i když by jich mohlo být víc, i herci si místy příjdou na své. Jenže když to celé sečtu a vydělím těmi osmdesáti minutami, připadám stejně trochu ochuzen. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem